چهارشنبه 4 خرداد 1401
خانه آموزش آلت کوین‌ها آشنایی با انواع آلت‌کوین‌ها

آشنایی با انواع آلت‌کوین‌ها

آشنایی با انواع آلت‌کوین‌ها

برای آشنایی دقیق با آلت‌کوین‌ها ابتدا باید بیت‌کوین را بشناسید. بیت‌کوین اولین ارز رمزپایه‌ و به‌عنوان بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین نوع این ارز محسوب می‌شود.

پس از تغییر عظیمی که بیت کوین، به‌عنوان اولین رمزارز شناخته شده در جهان و ابرقدرت ارزهای دیجیتال، در نظام پرداخت ارزی ایجاد کرد؛ بیش از ۲۰۰۰ رمز ارز، اعلام حضور کردند که بیشتر آن‌ها بعد ازمدتی بدون کسب جایگاهی مناسب از‌بین رفتند.

در‌حال حاضر بیت‌کوین، نخستین و محبوب ترین ارز دیجیتال موجود در جهان است و بر اساس لیست ارزهای دیجیتالی بازار، اکنون بیشتر از پنج هزار ارز دیجیتال وجود دارد.

یکی از علل مهم تشکیل آلت‌کوین‌ها این‌مسئله است‌که: مفهوم زنجیره‌ی بلوکی توسط خالق بیت‌کوین اختراع شده است؛ ولی بیت‌کوین هیچ امتیاز انحصاری‌ در فناوری زنجیره‌ی بلوکی ندارد. سایر افراد هم می‌توانند ارزهای رمزپایه و زنجیره‌های بلوکی خودشان را بسازند و این چیزی است که اساس ارزهای رمزپایه را تشکیل می‌دهد.

 آلت‌کوین

 آلت‌ کوین (به‌معنای سکه جایگزین)، به هر ارز دیجیتالی گفته می‌شود که بعد از بیت کوین عرضه شده است. یا‌به ‌عبارتی دیگر اصطلاح آلت کوین Altcoin به کلیه ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین اطلاق می شود.

معمولا آلت کوین ها در چارچوب اساسی بیت کوین طراحی شده اند.

از سال ۲۰۱۱ نرخ صدور آلت کوین های جدید رشد فزاینده‌ای را تجربه کرده است و بیش از ۱۱ سال از اختراع بیت کوین توسط ساتوشی می‌گذرد و درکنار بیت کوین ۵ هزار و نودوهشت رمزارز جایگزین آلت کوین پدیدار شده‌ است.

از سال 2012 تا بحال مقدار ایجاد شدن آلت کوین‌‌ها به شکلی صعودی افزایش پیدا کرده است.

بازار ارزهای دیجیتال با افزایش بی سابقه قیمت بیت کوین و به دنبال آن، تمام آلت‌کوین‌ها و همین‌طور تاریخ شکنی قیمت بیت‌کوین و زدن سقف تاریخی ۲۰ هزار دلار، شاهد داغ تر شدن بازار ارزهای ی در جهان و همین‌طور ایران هستیم.

بسیاری‌از سرمایه‌گذاران درمیان این آلت‌کوین‌ها به‌دنبال بیت‌کوین بعدی می‌گردند تا رشدی عظیم در سرمایه‌ی خود ناظر باشند. پول سرمایه‌گذاران است که ارزش این آلت‌کوین‌ها را مشخص می‌کند.

آلت‌کوین‌ها یک مسئله‌ی مهم را درمورد بیت‌کوین مشخص می‌کنند و آن اینست که حتی اگر زنجیره‌ی بلوکی یک اختراع و ابداع بزرگ باشد و ارزهای رمزپایه بخشی از آینده‌ی دنیا باشند بازهم تضمینی وجود ندارد که بیت‌کوین قسمتی از آینده باشد و تا آخر بماند.

درمجموع آلت‌ کوین‌ها خود را به‌عنوان جایگزین‌های بهتر برای بیت کوین معرفی می‌کنند. در‌ حقیقت موفقیت بیت‌کوین به‌عنوان اولین ارز‌دیجیتال باعث شد بیشتر توسعه‌دهندگان با تغییراتی کلی یا جزئی در کد بیت کوین ارزهای دیجیتال تازه‌‌ای معرفی‌کنند یا با بهره‌مندی از ایده بیت‌ کوین، سیستمی فراتر از پول ارائه دهند.

البته لازم به ذکراست که آلت‌کوین‌ها نیز مانند بیت‌کوین و هرچیز دیگری در زندگی به علاقه و ارزش‌گذاری مردم وابسته هستند.

بعضی‌از بهترین آلت‌کوین‌‌ها که حتی در برخی موارد خاص موفق شده ‌اند تا از بیت‌کوین پیشی بگیرند عبارتند از؛ اتریوم، لایت‌کوین، زی‌کش، دش، ریپل، مونرو، نئو، بیت‌کوین‌کش، کاردانوو….در این مقاله به معرفی تعدادی از آلت‌کوین‌ها می‌پردازیم.

نیم‌کوین

مورخان حوزه رمزارز معتقدند نیم کوین (Namecoin) اولین آلت کوینی است به وجود آمد و اولین بار یک توسعه‌دهنده به نام اندرو چاو (Andrew Chow) از اصطلاح آلت‌کوین برای توصیف آن استفاده کرد. در آوریل 2011 معرفی شد Namecoin با مشاهده کمتر دامنه های کاربران از بیت کوین منحرف شد.

 Namecoin به کاربران اجازه می دهد تا با استفاده از دامنه های بیت خود، ثبت نام کرده و مایننیگ انجام دهند که هدف آن افزایش ناشناس ماندن و مقاومت در‌برابر سانسور بود.

این altcoin ها دارای فرآیند استخراج هستند که با استفاده از آن ، سکه های جدید با حل مشکلات چالش برانگیز برای باز کردن قفل بلوک ها تولید می شوند.

بیت کوین کش

بیت کوین کش به‌عنوان یکی از شاخه‌های بیت کوین، پس از یک هارد فورک، گسترش یافت و خیلی زود توانست به اعتبار بیت کوین، توسعه یابد و جایگاه خود را در بازار، به‌دست آورد. بیت‌کوین کش درحال حاضر زنجیره‌ی بلوکی جداگانه‌ی خودش را دارد که از سابقه‌ی زنجیره‌ی بلوکی بیت‌کوین گرفته است.

به‌همین دلیل هرکسی که در زمان این اشعاب، بیت‌کوین داشت، به‌همان اندازه نیز بیت‌کوین کش گرفت. نماد بیت کوین کش، BCH است که مهم‌ترین ایراد آن، عدم مقیاس‌پذیری است. عده‌ای معتقد هستند که نباید بیت کوین کش را در گروه آلت‌ کوین‌ها قرار داد.

زیرا پایه‌های مشترک بسیاری با بیت کوین دارد. از نظرنویسنده، از آن‌جایی که بیت کوین کش دارای نماد جداگانه، حجم بازار و قیمت مستقل است؛ می‌توان آن را به‌عنوان یک آلت کوین مستقل، مورد بررسی قرار داد.

استیبل‌کوین

Stablecoin به دنبال بهبود در بیت‌کوین با کاهش نوسانات است. در عمل واقعی ، این بهبود با اتصال ارزش کوین‌ها به ارزهای موجود حاصل می شود. گزینه های رایج برای پشتیبانی از آلت‌کوین‌ها دلار آمریکا ، یورو و طلا می باشد.

Libra Facebook، تا به امروز مشهورترین stablecoin است.

ریپل (ایکس‌آرپی)

 یک کمپانی خصوصی صاحب ریپل است که با نام XRP نیز شناخته می‌شود. این کمپانی از نظر فنی ریپل نامیده می‌شود و توکن‌های آن XRP هستند؛ ولی در هر صورت این ارز ریپل نامیده می‌شود.

برخی‌ از بانک‌ها برای پرداخت‌های بین مرزی از ریپل استفاده می‌کنند؛ ولی اساسا به‌جای اینکه از توکن‌های XRP استفاده کنند، تنها سند بدهی دیجیتالی را ارسال می‌کنند و عمل تصفیه‌حساب را بعدا با پول سنتی انجام می‌دهند.

اتریوم (ETH)

به‌طور‌کلی اتر ارز دیجیتال شبکه اتریوم است و اتریوم پلتفرمی است در غالب یک دفتر کل توزیع شده که به دیگر شرکت ها این قابلیت را میدهد تا بر روی بستر آن به فعالیت بپردازند.

اتریوم اولین و بزرگترین بلاکچین بر مبنای اجرای قراردادهای هوشمند است که می تواند به عنوان بستری برای ایجاد توکن ها و نیز جذب سرمایه گذار برای پروژه های در دست اجرا قرار گیرد.

اتریوم از فوریه 2020 تاکنون به عنوان بهترین  آلت کوین مبتنی بر ماینینگ شناخته شده است.

اتریوم اخیرا از نسخه دوم پلتفرم خود رونمایی کرد که در آن از سیستم اثبات سهام برای تامین امنیت بلاک ها استفاده خواهد شد و این موجب افزایش کارایی و سرعت تراکنش های بلاکچین می شود.

در حال حاضر بیشتر توکن های بازار در بستر اتریوم فعالیت می کنند و جای تعجب ندارد که انتظار رشدی قابل توجه را در این بلاکچین داشته باشیم.

لایت‌کوین

لایت‌کوین نیز یکی از فورک‌‌‌های بیت‌کوین است، با این تفاوت که از الگوریتم اثبات‌‌کاری متفاوت با بیت کوین بهره میگیرد. علاوه بر این لایت کوین به نسبت بیت‌کوین قدرت پردازش بالاتری دارد. اگر بیت کوین را به عنوان طلای ارزهای دیجیتال در نظر بگیریم، از لایت کوین می توان به عنوان نقره این بازار نام برد.

پولکادات

آلت کوین دیگری که عملکرد خوبی از خود به جای گذاشته، پولکادات است که موفق شده است رشدی ۲۲.۵ درصدی برای خود ثبت کند.

توکن های امنیتی

این آلت‌کوین‌ها به یک معامله مرتبط هستند و آنها اغلب با ارائه کوین‌اولیه  راه اندازی می شوند. توکن های امنیتی شبیه استوک های سنتی است و اکثرا نوعی سود سهام مانند پرداخت یا مالکیت در یک معامله را نوید می دهند.

آلت کوین های مبنی بر ماینینگ

این altcoin ها دارای فرآیند استخراج هستند که با استفاده از آن‌، سکه های جدید با حل مشکلات چالش برانگیز برای باز کردن قفل بلوک ها تولید می شوند. آنها بیشتر از بیت کوین ها شبیه به سایر Altcoin ها هستند.

در مجموع موارد شرح داده شده تنها چند مورد از آلت‌کوین‌ها بودند. هزاران آلت‌کوین دیگر نیز وجود دارد و هرکسی می‌تواند آلت‌کوین جدیدی برای خودش بسازد. هرکسی می‌تواند چیز جدیدی ایجاد کند و اسم آن را ارز رمزپایه بگذارد و مردم را ترغیب به استفاده از آن کند.

ولی چون افراد این ساخته‌ی خود را ارز رمزپایه نامیده‌اند، هیچ ضمانتی وجود ندارد که این فناوری بر اساس یک زنجیره‌ی بلوکی یا شبکه اعتماد توزیع‌شده، ساخته شده باشد. اما شاید از خود بپرسید که چرا انقدر آلت‌کوین ساخته می‌شود؟

دلیل ساخت زیاد آلت‌‌کوین‌ها

دلیل اول آن نقاط ضعف موجود در بیت کوین است و کاربران و شرکت ها با ساخت آلت کوین مورد نظر خود قصد رفع این نقاط ضعف را دارند. دلیل دوم ایجاد آلت کوین های مختلف و زیاد در عرصه ارزهای دیجیتال نیز موضوع اقتصادی آن است.

در واقع همانطور که روز به روز به قیمت بیت کوین افزوده میشد، افراد بیشتری به فکر ایجاد یک ارز دیجیتال دیگر می افتادند تا ارز دیجیتال آنها روزی به ارزشی نزدیک به بیت کوین برسد و به ثروتی عظیم دست پیدا کنند.

به طورکل می‌توان گفت آلت کوین‌ها در بین بسیاری از تریدرها محبوب هستند، از آنجایی که بیت کوین گران است و احتمال اینکه قیمتی در طی مدت کوتاهی چند برابر شود بسیار کم است.

به همین دلیل بیشتر سرمایه‌گذاران تمایل ‌دارند روی آلت کوین‌ها با قیمت‌های پایین سرمایه‌گذاری کنند تا در صورت افزایش قیمت سود زیادی را کسب کنند. اما احتمال کلاهبرداری و اسکم در آلت کوین‌های با ارزش بازار (مارکت کپ) پایین بسیار زیاد است.

حتی احتمال پامپ و دامپ مصنوعی هم در این ارزها وجود دارد، چند سرمایه‌گذار بسادگی می‌توانند بخش بزرگی از یک آلت‌کوین را بخرند و با افزایش تقاضا قیمت آن ارز هم زیاد می‌شود.

توجه سرمایه‌گذاران خرد نسبت به آن جلب می‌شود و اقدام به خرید می‌کنند، بعد سرمایه‌گذاران اولیه دارایی‌های خود را می‌فروشند و ارزش آلت کوین از دست می‌رود.

درنتیجه بهتر‌است قبل سرمایه‌گذاری روی آلت‌کوین‌ها با مارکت کپ پایین‌  حتما نسبت به آن آگاهی و اطلاعات کافی را به دست بیاورید.

لینک منبع :

  • https://arzinja.info/blog/%d8%a2%db%8c%d8%a7-%d9%81%d8%b5%d9%84-%d8%a2%d9%84%d8%aa-%da%a9%d9%88%db%8c%d9%86-%d9%87%d8%a7-%d9%81%d8%b1%d8%a7-%d8%b1%d8%b3%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%9f-%d9%86%da%af%d8%a7%d9%87%db%8c/
  • https://isignal.ir/analyse/%d8%b1%d9%82%d8%a8%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%b5%d9%84%db%8c-%d8%a8%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%88%db%8c%d9%86-%d8%aa%d8%a7-%db%8c%da%a9-%d9%85%d8%a7%d9%87-%d8%a2%db%8c%d9%86%d8%af%d9%87-9-%d8%af%db%8c/
  • https://codeboursi.ir/blog/%d8%b3%d8%b1%d9%85%d8%a7%db%8c%d9%87-%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a2%d9%84%d8%aa-%da%a9%d9%88%db%8c%d9%86-%d9%87%d8%a7/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید