جمعه 30 اردیبهشت 1401
خانه اخبار آیا بیت کوین در خطر سقوط به زیر سطح 40 هزار دلاری...

آیا بیت کوین در خطر سقوط به زیر سطح 40 هزار دلاری قرار دارد؟

بیت کوین شاهد یک هفته اصلاح قیمت بود و قیمت آن در عرض چند روز از سطح ۵۸۰۰۰ دلار به ۴۴۰۰۰ دلار کاهش پیدا کرد. این شیب نزولی باعث ایجاد ترس و وحشتی در بازار ارزهای دیجیتال شده و خوش‌بینی‌های چند روز گذشته را به طور کامل متوقف نمود. به عنوان مثال؛ شاخص‌های ترس از بازار و طمع خریداران که پیش از کاهش قیمت بیت کوین امتیاز ۹۰ گرفته بود، اکنون در سطح ۵۶ به پایین‌ترین میزان ماهیانه خود رسیده است.

با این وجود این ترس و وحشت را می‌توان غیرمنطقی دانست؛ زیرا اغلب پس از هر بازار گاوی، یک کاهش و اصلاح قیمت به رخ می‌دهد. در واقع این اصلاح قیمت اتفاق سالم و ضروری است که باعث می‌شود معامله‌گران دوباره به خرید این ارز دیجیتال روی آورند.

عدم پذیرش ۵۲ هزار دلار نشان ‌دهنده ی ضعف بیشتر است

نمودار ۴ ساعته بیت کوین یک روند نزولی آشکار از قیمت ۵۸ هزار دلار و کم‌تر را نشان می‌دهد. این رقم ممکن است بالاترین سطح موجود برای ماه‌های آینده بوده و باعث ایجاد دوره‌ی اصلاح طولانی‌ مدت‌تری شود. با این وجود اقدام انجام شده می‌تواند ناشی از ناتوانی‌های  حال حاضر  ارز دیجیتال بیت کوین برای افزایش قیمت باشد؛ به دلیل این که هر چقدر سطح مقاومت بتواند ایستادگی بیشتری از خود نشان دهد، احتمال تضعیف قیمت در آینده بیشتر خواهد شد.

در نمودار بالا این تلنگرها کاملاً پیدا است. ابتدا این اتفاق در سطح ۵۵ هزار دلار رخ داد و بعد از آن قیمت بیت کوین به طرز قابل توجهی به سمت سطح پشتیبانی ۴۵ دلار دلار سقوط کرد. سپس این سطح حمایتی باعث شد تا قیمت این ارز مجددا به سطح ۵۲ هزار دلار افزایش یافته و منجر به یک رشد امیدوارکننده باشد. ولی متأسفانه بازار گاوی توانایی لازم برای شکستن این سطح را نداشت، به همین دلیل قیمت این ارز دیجیتال به شدت پایین آمد.

در حال حاضر نمودار بالا یک تصویر واضح از سطح‌های پشتیبانی حیاتی را به تصویر می‌کشد. در حالتی ایده‌آل، منطقه پشتیبانی بین ۴۲۵۰۰ الی ۴۴ هزار دلار شکل خواهد گرفت. حفظ این منطقه برای رشد دوباره قیمت بسیار مهم است. اما در صورت عدم پیروزی، ممکن است قیمت بیت کوین تا سطح حمایت بعدی در ۳۷۵۰۰ الی ۳۹ هزار دلار نیز کاهش پیدا کند.

با این حال اگر بیت کوین موفق به حفظ سطح حمایتی ۴۲۵۰۰ الی ۴۴ هزار دلاری شده و موفق به شکستن سطح مقاومت ۵۰ هزار الی ۵۱ هزار دلار بشود، می‌توان انتظار یک رشد و جهش دیگر را از این ارز دیجیتال داشت.

 

ساختار صعودی بیت کوین همچنان سالم است

بازه‌های زمانی پایین نشان دهنده‌ی ضعف قیمت بیت کوین بر حسب دلار هستند. با این حال بازه‌های زمانی بالاتر نشان‌دهنده‌ی یک تصحیح سالم است. همان‌طور که در نمودار فوق قابل مشاهده است، روند بازار همچنان یک روند صعودی و مثبت است.

بالاترین قیمت معامله‌ی بیت کوین بیش از ۴۲ هزار دلار بود و پس از آن یک سطح حمایتی جدید در ۳۰ هزار دلار ایجاد شده است. آخرین سطح مقاومت پیشین بیت کوین به راحتی شکسته شد و قیمت آن به ۵۸ هزار دلار رسید. از همین رو، روند تصحیح تا ۳۷ هزار دلار نیز می‌تواند به عنوان یک اقدام سالم و ارگانیک در این بازار گاوی محسوب شود. درواقع، تا زمانی که قیمت بیت کوین بالاتر از سطح ۳۰ هزار دلار باشد، می‌توان انتظار یک بازار سالم و رو به رشد را داشت.

ماه مارس اصولا یک ماه اصلاحی است

بررسی‌ها نشان می‌دهند که اغلب در ماه‌های مارس، شاهد کاهش و اصلاح قیمت بوده‌ایم. به عنوان مثال؛ در سال‌های ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۸ و همچنین در سال ۲۰۲۰ شاهد اصلاح قیمت‌ ۱۵ الی ۶۰ درصدی بودیم. در سال ۲۰۱۹ اتفاقات مربوط به همه‌گیری بیماری کرونا منجرب شد تا این اصلاح دستخوش تغییراتی شده و نقش کمرنگ‌تری داشته باشد. با این وجود ماه مارس، زمانی است که می‌توان انتظار اصلاح و کاهش قیمت را در آن داشت. همین موضوع باعث شده تا گزینه اصلاح قیمت تا سطح ۳۵ هزار الی ۴۰ هزار دلاری هنوز به عنوان گزینه‌ی روی میز باشد.

شاخص اصلی هم‌اکنون بیت کوین، نمودار متحرک ۲۱ هفته‌ای است. اغلب روند اصلاحی قیمت تمایل دارند تا به سمت این خط حرکت نمایند. به همین دلیل در هفته‌های پیش رو، نمودار ۲۱ هفته‌ای می‌تواند سطح پشتیبانی دقیقی از اصلاح را ارائه نماید. در حال حاضر نمودار متحرک ۲۱ هفته‌ای سطح اصلاح را حدود ۲۸ هزار دلار نشان می‌دهد؛ هرچند که انتظار می‌رود این سطح در هفته‌های آینده تا ۳۳ هزار الی ۳۵ هزار دلار نیز افزایش یابد.

منبع:https://cointelegraph.com/news/is-bitcoin-at-risk-of-another-drop-below-40k-in-a-historically-corrective-march

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید