چهارشنبه 4 خرداد 1401
خانه آموزش آیا کیف پول های دیجیتالی امن هستند؟

آیا کیف پول های دیجیتالی امن هستند؟

کیف پول‌های دیجیتال به بازار آمده‌ اند تا همانند یک پایگاه اطلاعاتی عمل کنند و اطلاعات رمزگذاری‌ شده‌ی ارزهای رمزپایه را در خود ذخیره نمایند. درواقع به‌وسیله‌ی  کیف پول‌های دیجیتال که اصطلاحاً به آن‌ها والِت (Wallet)   گفته می‌شود قادر خواهید بود از داده‌های ارزهای رمزپایه خود حفاظت کنید.

هر کیف پول دیجیتال دارای  دو آدرس خصوصی و عمومی است که به‌وسیله‌ی ‌این آدرس‌ها می‌توانید به ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته یا محتوای دیجیتال این کیف‌ها را به کیف پولی دیگر انتقال دهید. بیت کوین و ارزهای رمزپایه دیگر مثل ارزهای معمولی برای حفظ امنیت خود نیاز به ذخیره در محیط بخصوصی دارند. در حقیقت مهم‌ترین کاری که کاربران در خریدوفروش ارزهای دیجیتال انجام می‌دهند، ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال در کیف پول دیجیتالی با امنیت است.

کیف پول  ارز دیجیتال یک نرم‌افزار یا سخت‌افزاری است که همانند پایگاه داده‌ای کوچک عمل کرده و وظیفه‌ی حفظ و ذخیره‌ی داده‌ها و کلیدهای خصوصی و عمومی رابه عهده‌ دارند. کیف پول‌های دیجیتال بر روی پلتفرم بلاک چین، بلاک‌های مختلف را به هم وصل کرده و به این شکل شما می‌توانید معاملات ارزهای دیجیتال را انجام دهید. از این رو کیف پول‌ دیجیتال را کیف پول بلاک چین هم می‌نامند. اساساً کیف پول‌های دیجیتال از دو آدرس خصوصی و عمومی تشکیل می‌شوند که به‌وسیله‌ی  دو آدرس ذکر شده قادر خواهید بود به  ارزهای دیجیتال خود دسترسی داشته یا آن‌ها را به کیف پول کاربری دیگری انتقال دهید.

در کیف پول ارز دیجیتال برای دسترسی به ارزهای رمزپایه  موجود در کیف پول نیاز به آدرس خصوصی کیف پول خود دارید، ولی جهت انتقال وجه یا دریافت وجه به آدرس عمومی نیاز خواهید داشت. در کل برای انتقال ارزهای دیجیتال باید آدرس خصوصی و عمومی کیف پول خود را با آدرس عمومی کیف پول گیرنده را داشته باشید تا روند انتقال انجام گیرد.

به صورت کلی آدرس عمومی کیف پول دیجیتال مثل شماره‌حساب یا شماره کارت بانکی کاربران می‌ماند که در اختیار گذاشتن این آدرس با دیگران ضرری به کاربران نمی‌رساند. ضمناً مثل کارت‌های اعتباری که هیچ دو شماره کارت یکسانی وجود ندارد، نمی‌توانید هیچ دو کیف پول دیجیتالی را پیدا کنید که آدرس عمومی آن‌ها مشابه یکدیگر باشد.

چند نوع کیف پول دیجیتال وجود دارد؟

انواع مختلفی از کیف پول‌های دیجیتال در بازار موجود هستند و این به نظر کاربران بستگی دارد که کدام ‌یک از آن‌ها را انتخاب نمایند. کلاً کیف پول‌های دیجیتال مختلف قابلیت‌های متفاوتی مثل امنیت بالاتر، کاربری راحت‌تر و غیره را به کاربران ارائه می‌دهند.

کیف پول‌هایارز  دیجیتال انواع متفاوتی دارند ولی به‌صورت کلی در دو دسته‌بندی «کیف پول‌های گرم» یا «هات وِت» (Hot Wallet) و «کیف پول‌های سرد» یا «کلد والِت» (Cold Wallet) قرار می‌گیرند که هرکدام از این دسته‌بندی‌ها  دارای انواع مختلفی هستند. درواقع کیف پول‌های دیجیتالی گرم و سرد تعدادی ویژگی مثبت و منفی دارند که انتخاب هرکدام از آن‌ها به‌طور کامل به هدف کرابران بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال؛ اگر قصد دارید تا مقدار  کمی ارز دیجیتال را در یک کیف پول با شرایط استفاده‌ی راحت و آسان ذخیره و نگهداری کنید کیف پول‌های گرم مناسب‌ترین دسته هستند.

اما، اگر قصد دارید تا مقدار زیادی ارز رمزپایه را در کیف پول نگهداری نمایید، کیف پول‌های سرد به دلیل این‌که امنیت بیشتری دارند، گزینه‌ی بهتری خواهند بود.

ویژگی هایی که بهترین کیف پول های دیجیتال دارند کدام ها هستند؟

در ادامه به معرفی بهترین ویژگی‌های ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت تا کاربران را برای انتخاب کیف پول مناسب خود راهنمایی نماییم:

امنیت در کیف پول ها

برجسته‌ترین ویژگی در انتخاب  کیف پول برای سرمایه‌گذاری بلندمدت امنیت کیف پول ارز دیجیتال است و به همین دلیل کیف پول‌های سخت ‌افزاری انتخاب بهتری برای این حالت به‌حساب می‌آیند.

دسترسی سریع و آسان در کیف پول ها

دسترسی سریع و سهولت استفاده از کیف پول‌های ارز دیجیتال یکی از ویژگی‌های مهم در انتخاب کیف پول است. اگر دائماً در حال خریدوفروش ارزهای رمزپایه هستید و دسترسی سریع و آسان به دارایی‌های دیجیتال‌ برای‌تان در اولویت قرار دارد، می‌توانید کیف پول‌های نرم‌افزاری با نسخه‌های موبایل و ویندوز را به‌عنوان کیف پول مطلوب خود انتخاب کنید.

رابط کاربری ساده در کیف پول ها

تعدادی از کیف پول‌های دیجیتال با ارائه‌ی رابط کاربری ساده که مورد پسند شما خواهد بود، فرایند انجام تراکنش‌ها و انتقال دارایی‌های دیجیتال را بسیار ساده کرده و شما را سردرگم نمی‌کنند. ازاین‌رو این کیف پول‌ها محبوبیت بالاتری به نسبت دیگر مشابه‌های خود دارند.

ناشناس بودن کاربران

اگر علاقمند هستید که هویت‌تان یا اطلاعات تراکنش‌های‌تان در شبکه ارزهای دیجیتال ناشناس بماند، قطعاً به دنبال کیف پول‌هایی هستید که این قابلیت را در اختیار شما قرار دهند. در حقیقت تعدادی از کیف پول‌های دیجیتال توانسته‌اند تا ویژگی‌هایی را به کیف پول خود اضافه کنند تا هویت و اطلاعات تراکنش‌های شما به‌صورت ناشناس باقی بماند.

شکل مدیریت حساب کاربران

همواره در خاطر خود داشته باشید که اصلی‌ترین فاکتور در ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال، حفظ کلید خصوصی کیف پول است. ازاین‌رو تعدادی از کیف پول‌ها، کلیدهای خصوصی شما را در سرور خود ذخیره کرده و نتیجتاً کاملاً بر دارایی‌های شما کنترل دارند. بنابراین در زمان انتخاب کیف پول دیجیتال خود به این نکته توجه کنید که باید این قابلیت را داشته باشید تا حساب کیف پول و کلید خصوصی خود را به‌دلخواه خود مدیریت و کنترل کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید