چهارشنبه 4 خرداد 1401
خانه آموزش اتریوم چیست

اتریوم چیست

اتریوم چیست

ارز‌دیجیتال شبکه اتریوم، اتر ( Ether ) نام دارد و واحد اختصاری آن ETH است. این دارایی به‌عنوان واحد پولی شبکه و راهی برای پرداخت هزینه‌ها و کارمزدها در نظر گرفته می‌شود. بنابراین هر چقدر که مقبولیت شبکه اتریوم افزایش پیدا کند ، از نظر تئوری ارزش اتر هم افزایش خواهد یافت.

اتر مانند بیت‌کوین ( BTC ) یک ارز دیجیتالی است که می‌توان با آن به راحتی ارزش را منتقل کرد. با این حال، هدف اتر کمی با بیت کوین متفاوت است. این ارز‌‌دیجیتالی برای پرداخت هزینه‌ها و به‌عنوان انگیزه‌ای برای مشارکت‌کنندگان در جهت ادامه فعالیت اتریوم ساخته شده است.

اگر اتر ، این دارایی کلیدی نبود ، چه کسی حاضر می‌شد به‌عنوان ماینر یا مشارکت‌کننده در شبکه فعالیت کند؟ به این خاطر به اتر «سوخت شبکه اتریوم» هم می‌گویند. اگر بیت کوین «طلای دیجیتال» باشد ، اتر «نفت دیجیتال» خواهد بود.

اتر مانند بیت‌کوین در صرافی‌های ارز دیجیتال خریدوفروش می‌شود و قیمت آن مدام در نوسان است. این ارز دیجیتال روی کیف پول‌ها ذخیره و منتقل می‌شود.

امروزه افراد زیادی با امیدواری نسبت به آینده اتریوم ، روی این ارز‌‌‌‌دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند. اتر را می‌توان از سایت‌های صرافی ارز دیجیتال خریداری کرد و روی نرم‌افزارهای کیف پول در موبایل یا کامپیوتر شخصی ذخیره کرد.

در بین اعضای جامعه ارزهای‌‌دیجیتال، به ارز‌‌دیجیتال شبکه اتریوم، همان اتریوم هم گفته می‌شود، اما در حقیقت نام آن اتر است. بنابراین اگر جایی «خرید اتریوم» ، «تحلیل اتریوم» و … را دیدید ، منظور همان اتر است.در ساده‌ترین تعریف ، اتریوم یک زیرساخت آزاد مبتنی بر فناوری بلاک چین است.

می‌توان روی آن برنامه‌های کامپیوتری غیرمتمرکز را اجرا کرد. در حقیقت اتریوم ساخته شد تا برای انجام امور زندگی‌مان به هیچ بانک ، شرکت و نهاد دیگری به‌جز خودمان نیاز نداشته باشیم. هم‌چنین اتریوم یک قدم پا را فراتر گذاشته و امکان اجرای غیرمتمرکز کدهای کامپیوتری ( قرارداد هوشمند ) را هم فراهم کرده است.

تا بتوانیم علاوه بر پول ، بقیه فرایندها را هم غیرمتمرکز کنیم. نکته جالب در مورد اتریوم این ‌است که همه می‌توانند مالک این شبکه باشند و همه می‌توانند در کنترل آن نقش داشته باشند. البته لازم به‌ذکر است غیرمتمرکز بودن اتریوم یعنی این سیستم به‌تنهایی متعلق به هیچ‌کس نیست و آن را یک یا چند شخص خاص کنترل نمی‌کنند.

به‌لطف ساختار توزیع‌شده و غیرمتمرکز اتریوم ، پس از پیاده‌سازی یک برنامه روی شبکه اتریوم ، این برنامه دیگر قابل‌توقف و دستکاری نیست ، حتی اگر خود خالق آن بخواهد!

ارز دیجیتال داخلی شبکه اتریوم اتر است که می‌توان آن را با ارزها و دارایی‌های دیگر مبادله کرد. مالکیت اتر دقیقاً مانند مالکیت بیت کوین ( BTC ) روی بلاک چین رهگیری می‌شود. به اتر «سوخت شبکه اتریوم» هم می‌گویند ، چراکه کاربرد اصلی آن کارمزد و انگیزه‌ مشارکت در شبکه است.

جالب است بدانیدکه در سال ۲۰۰۸ ، شخص ناشناسی به‌نام ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین را معرفی کرد. می‌توان گفت بیت کوین اولین سیستم‌ پولی غیرمتمرکز، دیجیتال و توزیع‌شده است.

شبکه بیت کوین با کمک مفهومی به‌نام «بلاک چین» اطلاعات مربوط به تراکنش‌های پولی را به‌جای سرورهای بانکی و مرکزی ، روی کامپیوترهای سراسر جهان توزیع می‌کند و با این روش می‌تواند مستقل از شرکت‌ها ، دولت‌ها و واسطه‌ها ، ارزش ( پول ) را به هر نقطه‌ای از جهان انتقال دهد.

هر خدمت متمرکز دیگری را می‌توان با اتریوم غیرمتمرکز کرد. امور مهمی ازجمله پرداخت‌ها ، بیمه ،‌ رأی‌گیری ، بانکداری ، وام‌دهی و بسیاری از خدماتی که اکنون واسطه‌ها انجام می‌دهند ، با این شبکه غیرمتمرکز خواهند شد. برای درک بهتر اتریوم ، برنامه‌ تلگرام را در نظر بگیرید.

امروزه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از این برنامه‌های مفید و کاربردی برای ارتباط و پیام‌دادن استفاده می‌کنند. اما یک مسئله مهم درباره آنها وجود دارد که کمتر کسی به آن توجه می‌کند : این برنامه‌ها متمرکز هستند.

برای مثال با کمک این شبکه می‌توان انتخابات آزاد و شفاف برگزار کرد؛ انتخاباتی که در آن امکان تقلب وجود نداشته باشد. یا مثالی ساده‌تر اینکه فیس‌بوک مالک اینستاگرام است. این شرکت با سیاست‌های خودش می‌تواند مطالبی را حذف کند.

دسترسی بعضی کاربران را مسدود کند یا داده‌های خصوصی کاربران را به‌فروش برساند. از نظر تئوری با اتریوم ، این بستر غیرمتمرکز ، می‌توان اینستاگرامی ایجاد کرد که به‌جای فیس‌بوک، مالک حقیقی آن کاربرانش باشند و اطلاعات خود را خودشان به‌تنهایی کنترل کنند.

هر خدمت متمرکز دیگری را می‌توان با اتریوم غیرمتمرکز کرد. امور مهمی ازجمله پرداخت‌ها ، بیمه ،‌ رأی‌گیری ، بانکداری ، وام‌دهی و بسیاری از خدماتی که اکنون واسطه‌ها انجام می‌دهند، با این شبکه غیرمتمرکز خواهند شد.

استخراج اتریوم

مانند بیت کوین ، اتریوم هم مبتنی بر استخراج ( ماینینگ ) است. افرادی که بخواهند در فرایند ساخت بلاک شرکت کنند.

باید قدرت پردازش سخت‌افزارهای کامپیوتری را برای شرکت در عملیات استخراج ( ماینینگ ) به شبکه اختصاص دهند و شبکه در ازای این قدرت پردازش که در نهایت باعث امنیت و تأیید شدن تراکنش‌ها خواهد شد، به استخراج‌کنندگان پاداش اهدا می‌کند.

برای استخراج اتریوم شما به یک سخت افزار تخصصی به نام واحد پردازنده مرکزی ( CPU ) یا کارت گرافیکی ( GPU ) نیاز دارید تا آنها را تمام وقت به این کار اختصاص دهید.

شما برای استخراج اتریوم می‌توانید از ماشین حساب استخراج کمک بگیرید ،  ماشین حساب استخراج ( Mining Calculator ) به وب سایت‌هایی گفته می‌شود که با توجه به سخت افزاری که قصد ماینینگ دارید.

با در نظر گرفتن عوامل دیگری همچون هزینه برق مصرفی و کارمزد استخر ، دید دقیقی نسبت به هزینه‌های مربوط به استخراج اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال به شما می‌دهد. درضمن فراموش نکنید که در حال حاضر دستگاه های ASIC برای استخراج اتریوم کاربردی ندارد.

برای انجام محاسبات استخراج اتریوم می‌توانید از ماشین حساب ماینینگ هم استفاده کنید. قبلا با سی‌پی‌یو نیز استخراج انجام می‌شد اما امروزه استخراج با CPU در بین ماینرها تقریبا منسوخ شده و این روزها ماینرها بیشتر از کارت های گرافیکی برای استخراج اتریوم، لایت کوین و البته اتریوم استفاده می کنند.

در‌واقع اصلی ترین بخش ریگ استخراج ، کارت گرافیک های آن است. شما به کارت گرافیک های قدرتمند بازی برای استخراج اتریوم نیاز دارید. گرافیک های AMD برای استخراج از گرافیک های Nvidia بهتر هستند.

همچنین بایدگفت که کارت‌های گرافیکی نرخ هش ( hash rate ) بالاتری دارند و این بدان معناست که می‌توانند الگوریتمها را سریع تر حل کنند. به همین دلیل GPUها را سخت افزار تخصصی استخراج اتریوم می‌نامند.

سری amd Readon Rx ، در حال حاضر بهترین مدل کارت گرافیک برای استخراج است. RX580 و RX480 از کارت گرافیک های خوب این مدل هستند. شما می توانید از انواع کارت گرافیک استفاده کنید اما باید توجه داشته باشید که به جای خرید تعداد زیادی کارت گرافیک ضعیف، چند کارت گرافیک قدرتمند تهیه کنید.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که همه کارت گرافیک های خود را از یک برند انتخاب کنید. مثلا همه را amd یا همه را nvidia انتخاب کنید.

شما با جستجوی هر کارت گرافیک در اینترنت می توانید قدرت هش آن را بدست آورده و سپس با وارد کردن آن در ماشین حساب استخراج سایت ارزدیجیتال، سود تقریبی خود را محسابه کنید.

در حال حاضر در هر ۱۵ ثانیه یک بلاک از بلاکچین اتریوم استخراج می شود، پس هر ۱۵ ثانیه شبکه اتریوم به استخراج کنندگان پاداش می دهد. طبق پروتکل بیت‌کوین، فقط ۲۱ میلیون واحد از این ارز‌دیجیتال استخراج می‌شود.

در‌حال حاضر، ماینرهای بیت کوین در هر ۱۰ دقیقه ۶.۲۵ واحد بیت کوین از شبکه بیت کوین پاداش دریافت می‌کنند که به آن «پاداش بلاک» می‌گویند. پاداش بلاک بیت‌‌کوین هر چهار سال یک‌بار طی رویدادی به‌نام «هاوینگ» نصف می‌شود و به همین دلیل، استخراج همه بیت کوین‌ها تا سال ۲۱۴۰ طول خواهد کشید.

پس از آن ماینرها فقط با کارمزد تراکنش‌ها کسب درآمد خواهند کرد.مانند بیت کوین، شبکه اتریوم هم عمومی است و همه می‌توانند از آن استفاده کنند. هرکسی می‌تواند از این شبکه برای ایجاد تراکنش یا قراردادهای هوشمند بهره ببرد، بدون اینکه نیاز باشد از جایی اجازه بگیرد.

البته اگر کسی بخواهد می‌تواند روی شبکه اتریوم بسترهای خصوصی ایجاد کند، اما خود بلاک چین اتریوم شفاف ، آزاد و عمومی است. یکی از تفاوت‌های عمده بیت‌کوین و اتریوم ، تعداد واحدها (عرضه) این دو است. بیت کوین محدودیت عرضه دارد ، اما اتر نامحدود عرضه خواهد شد.

البته درآمد استخراج‌اتریوم به برخی شرایط از قبیل سایت انتخابی، استخر استخراج ، مقدار کارمزد دریافت شده ، مقدار فاصله سیستم شما با سرور استخر استخراج و میزان کاربران یا به عبارتی ماینرهای عضو استخر استخراج بستگی دارد.

بعضی افراد می‌پرسند که آیا استخراج با سیستم کامپیوتری امکان‌پذیر است؟

در جواب باید گفت بله ، استخراج با سیستم های کامپیوتری خانگی امکان پذیر است اما به هیچ عنوان به صرفه نیست. و این روزها عمده استخراج اتریوم با استفاده از GPU یا همان کارت گرافیک که اشاره کردیم صورت می‌گیرد و به تازگی دستگاه‌های استخراج مخصوص ای‌سیک‌ ( ASIC ) هم وارد بازار شده اند.

البته ساده‌ترین شیوه برای عملیات استخراج، استفاده از نرم افزار MinerGate باشد ولی در نظر داشته باشید شایعاتی پیرامون هش دزدی از طرف این استخر شنیده می شود ولی رابط کاربری گرافیکی آن موجب شده که کاربران زیادی از آن استفاده بکنند.

در مجموع شما برای استخراج اتریوم سه مرحله اساسی را باید طی کنید : ابتدا سیستم سخت افزاری قدرتمند یا ریگ استخراج تهیه کنید سپس کیف پول اتریوم به منظور دریافت اتریوم‌های استخراج شده را باید ایجاد کنید و در‌نهایت استخراج با اجرای نرم افزارهای مورد نیاز را آغازکنید.

ازیاد نبرید که در دنیای بلاک‌چین و ارزهای‌دیجیتال مسئولیت سرمایه هرکس با خودش است و ضروری است که از کیف پول‌ خود نسخه پشتیبان بگیرید تا در صورت حذف‌شدن کیف پول، فراموشی رمز یا خراب‌شدن دستگاهی که کیف پول روی آن نصب است، بتوانید مبالغ خود را بازیابی کنید.

داشتن کلید خصوصی به‌معنای مالکیت دارایی است. به این ترتیب، شما با آن کلمات می‌توانید به‌راحتی در هر کیف پول دیگری به دارایی‌های خود دسترسی پیدا کنید. کیف پول‌ها اغلب به‌عنوان نسخه پشتیبان به کاربر یک مجموعه ۱۲ یا ۲۴تایی از کلمات انگلیسی نمایش می‌دهند که باید آنها را در جایی امن یادداشت کنید.

بعضی کیف پول‌های دیگر هم به کاربران خود یک فایل بک‌آپ ارائه می‌کنند که با استفاده از کلمه عبوری که کاربر وارد کرده است ، رمزگذاری شده است.

تا به امروز دسترسی به میلیون‌ها دلار سرمایه تنها به‌خاطر سهل‌انگاری در تهیه نسخه پشتیبان از دست رفته است. در بعضی از کیف پول‌ها هم مستقیماً کلید خصوصی ( Private Key ) که به‌صورت رشته‌ای متنی از حروف و اعداد است ، به کاربر ارائه می‌شود.

جهان ماینینگ هرروز در حال تحول است. چه بسا سخت افزار و نرم افزاری که امروز استفاده می‌کنید، سال آینده غیر قابل مصرف باشد.

همچنین برخی استخرهای ماینینگ ظهور می‌کنند و برخی دیگر به آخر خط می‌رسند و ناپدید می‌شوند. به‌این خاطر زیاد نباید روی استخراج اتریوم با استفاده از دستگاه کنونی حساب بازکرد و از طرفی با توجه به محدودیت های گفته شده باید دید که آیا استخراج اتریوم ارزشش را خواهد داشت یا خیر؟

لینک منبع :

  • https://www.bourseiness.com/40503/ethereum-mining
  • https://www.rade.ir/14719-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%ae%d8%b1%d8%a7%d8%ac-%d8%a7%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%88%d9%85/
  • https://minerbazar.org/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%AC-%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%86%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%88%D9%85/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید