سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه اخبار از تخلف خرید رمز ارزها تا رکود و جایگزینی معاملات بورسی

از تخلف خرید رمز ارزها تا رکود و جایگزینی معاملات بورسی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار: خرید و فروش رمزارزها ممنوع است. مردم بهتر است در بورس سرمایه‌گذاری کنند، تا به رشد اقتصادی کشور کمک کنند.

به گزارش ارزنیوز؛ محمد علی دهقان دهنوی، ریاست سازمان بورس اعلام کرد: خرید و فروش رمزارزها بر اساس قانون و مصوبه هیئت دولت ممنوع اعلام شد.

وی در برنامه رونمایی از معاملات اوراق آتی نقره و عرضه سنگ‌آهن اظهار داشت: بازار سرمایه کشور در حال حاضر از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به علت حضور بیش از 62 میلیون سهام‌دار، شاهد رشد اقتصادی در بازارهای داخلی کشور خواهیم بود. مردم باید بکوشند به جای سرمایه گذاری در بازارهای خارج از کشور، که نتیجه نامعلومی دارد، در بازار داخلی سرمایه‌گذاری کنند.

وی در ادامه با بیان بازدهی بیشتر بازار داخلی نسبت دیگر بازارهای موازی عنوان  کرد: در بررسی های ۱۰ ساله‌ اخیر دریافته‌ایم، به استثنا دوره‌ای که در آن قیمت جهانی طلا افزایش چشم گیری را تجربه کرد بازخورد بورس از دیگر بازارها بیشتر بوده و این امر بدیهی است که با انجام معاملات در رمز ارزها، عمده سرمایه از کشور خارج خواهد شد.

او در ادامه افزود: توقع ما از مجلس شورای اسلامی آن است تا، راه حلی ارائه کند تا مانع دگرگونی در صنایع مختلف کشور شود. همچنین ما به طور کامل نتوانسته‌ایم در جنبه‌های مختلف بازار،  پیشرفت کرده و از تمام ظرفیت آن استفاده نماییم. گنجایش بازار سرمایه کشور بسیار گسترده است و برای مثال در بخش بورس کالاها می‌توان قدم‌های مناسبی برداشت و بازار داخلی را به طور کل احیا و دگرگون ساخت.

دهقانی دهنوی با تاکید بر این‌که باید اعتماد به بازار سرمایه برگردانده شود، تصریح کرد: سهامداران باید بتوانند از روی تحلیل در بازار سرمایه تصمیم‌گیری کنند.

وی در ادامه با بیان این‌که بورس کالا بیشتر متعلق به وزارت صنعت، معدن و معدن است تا وزارت اقتصاد عنوان کرد: هفته گذشته جلسه‌ای با وزیر صنعت، معدن و معدن داشتم و قرار شد توسعه خوبی بین بورس کالا و این وزارتخانه برقرار شود. عملیاتی که در بازار سرمایه انجام می‌شود هر چند که معامله و انتقال دارایی است اما در نهایت تاثیر خود را روی رشد اقتصاد، تولید و اشتغال می‌گذارد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این‌که به دلیل محدودیت‌ها، وضعیت سرمایه گذاری در کشور طی 10 تا 12 سال گذشته مطلوب نبوده است، اظهار کرد: بازار سرمایه باید به سمت توسعه سرمایه‌گذاری از طریق شفافیت حرکت کند. دولت و مجلس شورای اسلامی باید به سرمایه گذاران افق بلند مدت ارائه دهند.

وی ادامه داد: نمی‌توان به سرمایه گذار گفت امروز قیمت گاز اینقدر است اما فردا چون مشکلاتی از قبیل بودجه وجود دارد قیمت را افزایش داد. سرمایه گذار باید آگاه باشد که تا ۱۰ سال آینده چه مکانیزمی بر قیمت‌ها حاکم است. باید به سرمایه گذار فرمول قیمت گذاری در آینده در صنایع مختلف داده شود.

دهقانی دهنوی با تاکید بر این‌که بورس کالا نیاز به توسعه دارد به افتتاح معاملات قرارداد آتی نقره اشاره کرد و گفت: صدها کالا و محصول دیگر در کشور وجود دارد که می‌تواند در بورس کالا عرضه شوند و به بازار جهانی راه پیدا کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر این که بازار اوراق بهادار هم مانند بورس کالا نیاز به توسعه دارد، گفت: نهادهای مالی پیش از این به دو تا سه میلیون نفر خدمات ارائه می‌کردند اما در حال حاضر باید به چند ده میلیون نفر خدمات دهد بنابراین نیاز به ارتقاء دارند. در کشوری به این عظمت ما فقط ۱۰ شرکت تامین سرمایه داریم باید تعداد این شرکت‌ها بیشتر شود و متناسب با نیاز واقعی شرکت‌ها خدمات دهند.

وی با اشاره به اینکه در سازمان بورس بحث نظارت اصل کار است توضیح داد: هیچ نهاد نظارتی در دنیا نمی‌تواند ادعا کند که ۱۰۰ درصد تخلفات را پیدا می‌کند. در دنیا بخشی از کشف تخلف‌ها از طریق گزارش‌های مردمی صورت می‌گیرد بنابراین ما دیده‌بان بازار را طراحی کردیم و باید توسعه دهیم.

دهقانی دهنوی از ارائه دو برنامه برای افزایش نظارت بر بازار سرمایه خبر داد و گفت: برنامه نخست بزرگ‌تر شدن گروه نیروی انسانی در سازمان است و برنامه دوم راه اندازی یک سیستم نظارتی است که بتواند به صورت خودکار معاملات را بررسی کرده و تخلفات را پیدا کند. زمانی که از تخلف صحبت می‌کنیم معامله گر باید بداند منظور چیست و نمی‌شود تخلف سلیقه‌ای باشد.

وی در ادامه از انجام اقداماتی برای تشکیل کانون سهامداران خبر داد و گفت: اقدامات مربوط به تشکیل کانون سهامداران حقیقی آغاز شده و مطالعات اولیه آن صورت گرفته است. قرار است یک هیات موسس بی‌طرف از افراد صاحب نام انتخابات را برگزار کرده و اعضای هیات مدیره این کانون را انتخاب کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین با اشاره به مصوبه اخیر شورای عالی بورس در مورد حمایت از سهامداران خرد اظهار کرد: این‌که سهامداران پرتفوی خود را نفروشند و سود آنها تضمین شود همان اوراق اختیار فروش تبعی است اما ما سعی کردیم آن را طوری توضیح دهیم که سهامداران متوجه شوند.

دهقانی دهنوی با بیان این‌که در چند ماه گذشته سایر بازارهای مالی کشور نیز با نوسان مواجه شدند، اظهار کرد: اما در این میان بازار سرمایه هنوز به حالت تعادل برنگشته و برای بازگشت تعادل به این بازار باید این اعتماد را به بازار برگردانیم. بازار سرمایه بازاری هوشمند است و به همه موضوعات زودتر و بیشتر واکنش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: مردم باید بدانند که بازار سرمایه بازدهی بیشتری دارد اما باید الفبای آن را رعایت کنند. بدترین روش انتخاب سهم گوش دادن به حرف دیگران در فضای مجازی است و ما حتما با افرادی که سیگنال غلط به مردم می‌دهند برخورد خواهیم کرد.

وی با بیان این‌که کار اجرا باید به سازمان بورس واگذار شود، گفت: سایر نهادها باید فقط کمک کنند مجلس شورای اسلامی هر پیشنهادی دارد ما گوش شنوا هستیم و دولت هم باید هم نقش توسعه‌ای و هم مسئولیت پذیری ناشر بودن خود را بپذیرد. ما انتظار داریم قیمت عرضه اولیه‌ها به مدت یکسال به زیر قیمت عرضه نرسد. همچنین تبصره‌های موجود در بودجه نباید به بازار سرمایه آسیب وارد کند.

منبع: ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید