سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه آموزش استخراج ابری چیست؟

استخراج ابری چیست؟

کلود ماینینگ در واقع روشی از استخراج است که در آن، شما با پرداخت مبلغی به صورت ماهیانه از شرکت ماینینگ درخواست کرده تا ارز مورد نظرتان را استخراج کنند.

به گزارش ارزنیوز؛ کلود ماینینگ یا استخراج ابری مکانیسمی برای استخراج ارز رمزنگاری شده مانند بیت کوین با استفاده از قدرت رایانش ابری اجاره‌ای و بدون نیاز به نصب و اجرای مستقیم سخت افزار و نرم افزارهای مرتبط است.

شرکت‌های فعال در حوزه کلود ماینینگ به مردم اجازه می‌دهند تا در این ماینر‌ها حساب باز کنند و از راه دور در روند استخراج ارزهای رمزنگاری شده با پرداخت یک هزینه ثابت مشارکت نمایند، که این نوآوری استخراج را برای تعداد بیشتری از مردم در سراسر جهان قابل دسترس می‌کند.

از آن‌جا که این شکل استخراج از طریق یک کلود یا ابر انجام می‌شود، باعث کاهش و صرفه جویی در مواردی مانند تعمیر و نگهداری تجهیزات یا هزینه‌های مستقیم انرژی خواهد شد. کلود ماینرها در یک استخر استخراج با یکدیگر همکاری می‌کنند، جایی که کاربران این شرکت‌ها مقدار مشخصی از قدرت هش را از آن خریداری کرده‌اند. هر یک از شرکت‌کنندگان متناسب با میزان قدرت هش اجاره شده، سهمی نسبی از سود کسب می‌کنند.

ابر استخراج، از رایانش ابری برای تولید ارزهای رمزپایه مبتنی بر بلاکچین استفاده می‌کند. رایانش ابری، به طور کلی، یکی از سریع‌ترین روندهای رشد فناوری است که در آن سرویس‌های محاسباتی مانند پردازش، ظرفیت سرور، خدمات پایگاه داده، نرم افزار و ذخیره سازی فایل توسط ابر و از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند.

چنین شرکت‌هایی بر اساس میزان استفاده کاربران هزینه کرده و مشابه پرداخت هزینه‌های روزانه آب و برق در منازل عمل می‌کنند.

از طرف دیگر، روند اصلی استخراج ارز رمزنگاری شده مانند استخراج بیت کوین است. این فرآیند به گونه‌ای است که در طی آن تراکنش‌ها تأیید و به دفتر عمومی که به عنوان بلاکچین شناخته شده است اضافه می‌شوند. همچنین ابزاری است که به وسیله آن کوین‌های جدید آزاد می‌شوند.

ترکیبی از این دو فرآیند، دنیای استخراج را در معرض کاربری آسان برای افرادی قرار می‌دهد که در کشورهای دوردست با دانش فنی و زیرساخت‌های سخت افزاری اندک نیازمند کار با آن هستند.

مدل‌های استخراج

استخراج ابری، میزبان محبوب‌ترین مدل‌ استخراجی می‌باشد. در این مدل مشتری سخت افزارهای استخراج مستقر در تأسیسات ماینر را خریداری و یا اجاره می‌کند. ماینر نیز وظیفه نگهداری تجهیزات و اطمینان از عملکرد خوب آن‌ها را بر عهده دارد.

از طریق این مدل، مشتریان کنترل مستقیمی بر ارز دیجیتالی خود خواهند داشت. اقتصاد بهینه‌ی این مدل تضمین می‌کند که هزینه‌های گران مربوط به استخراج، از جمله هزینه برق و ذخیره سازی قابل کنترل خواهد بود. اما هزینه پیشروی قابل توجهی در رابطه با این نوع استخراج وجود دارد.

لیزد هش پاور (leased hash power) مدل دیگری است که در فرآیند کلود ماینینگ از آن استفاده می‌شود. در این مدل، قدرت هش یا قدرت محاسباتی مرتبط با ارز رمزنگاری شده از یک فارم یا مزرعه استخراج می‌شود و مشتریان در هر بار استخراج سهمی از سود کلی فارم را از ارزهای رمزپایه دریافت می‌کنند.

براساس گزارش‌ها، قدرت هش اجاره‌ای گونه‌ای مشهور از میان روش‌های استخراج برای آلت کوین ها (ارزهای رمزنگاری شده غیر از بیت کوین) به حساب می‌آید. این فرآیند به شخص اجازه می‌دهد تا از طریق مرورگر خود در یک شرکت کلودماینینگ حساب باز کند و مواردی مانند دوره قرارداد با ماینر و قدرت هش را انتخاب نماید.

با وجود آن‌که مزایایی بسیاری در روش استخراج ابری وجود دارد، این روند معایب بسیاری نیز دارد که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. به عنوان مثال، با محبوبیت ارزهای رمزپایه هر روز شاهد گسترش کلاهبرداری‌های مختلف در این صنعت بوده‌ایم که به سرعت نیز در حال تکثیر می‌باشند.

اما یکی از معایت اصلی این مدل استخراج ارز رمز‌ها به خصوص برای آلت کوین‌ها، سود کم حاصله از کلود ماینینگ می‌باشد. کاهش قدرت هش آلت کوین‌ها در این سیستم می‌تواند منجر به سود بسیار کم‌تر برای استخراج کنندگان شود.

استخراج ارزها در کلود ماینینگ چطور صورت می‌گیرد؟

استخراج برای ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین، چه از طریق کلود یا به صورت سنتی، در واقع استخراج فیزیکی به دنبال ندارد. گرچه این فرآیند ارز رمزهای جدیدی را برای اعطا به ماینرها ایجاد می‌کند، اما عملیات استخراج یک هدف بسیار مهم‌تر برای حفظ امنیت یک دفتر توزیع شده مانند بلاکچین در دستور کار خود دارد.

استخراج بیت کوین توسط رایانه‌هایی با قدرت بالا انجام می‌شود که می‌توانند مسائل پیچیده ریاضی و محاسباتی را حل کنند. این مسائل آن‌قدر پیچیده است که تنها با کامپیوترهای قدرتمند قابل حل می‌باشد. استخراج کنندگان ارزهای رمزپایه بلاک جدیدی از تراکنش ها را به بلاکچین اضافه می‌کنند که بخشی از کار آن‌ها بررسی صحت این معاملات است.

سایت‌های برتر در استخراج ابر

پیش از مراجعه به وبسایت‌های کلود ماینینگ فراموش نکنید، همان‌طور که پیش‌تر گفته شد شما باید به عنوان سرمایه‌گذار بسیار محتاط بوده و به این موضوع توجه کنید که سود حاصل از کلود میانینگ در بسیاری از مواقع اندک خواهد بود. این در حالی است که در سال گذشته گزارشات بسیاری از کلاهبرداری سودجویان در پشت استخراج کننده‌های ابری به گوش رسیده و ممکن است شما پس از صرف هزینه بسیار سرمایه خود را از دست بدهید.

از سوی دیگر پس از ورود به سایت‌های کلود ماینینگ با حجم بالایی از اعداد و اطلاعات رو به رو خواهید شد که ممکن است برای شما گیج کننده باشد و فرآیند انتخاب و درخواست برای استخراج را به درستی متوجه نشوید.

اما با این وجود اگر در تصمیم خود برای استفاده کلود ماینینگ مصمم هستید لازم است تا تعدادی از سایت‌های مشهور در این حوزه را بشناسید

 هش فلر (Hashflare):

هش فلر فعالیت خود را از سال ۲۰۱۳رآغاز کرده و از ارزهای دیجیتالی بسیاری چون زی کش، اتریوم، لایت کوین، بیت کوین و … پشتیبانی می‌کند. اما اشکال موجود در این وب سایت آن است که از سال ۲۰۱۸ هیچ یک از تراکنش‌های این وب سایت تأیید نشده‌اند و کاربران تا امروز اجازه هیچ گونه برداشت بیت کوین را نداشتند. این شرکت هم اکنون در حال اضافه کردن تجهیزات برای پذیرش کاربران جدید بوده و تمام پلن‌های ماینینگ آن به طور کامل به فروش رفته است.

کریپتو یونیورس (cryptouniverse):

کریپتو یونیورس که شعبه‌ی اصلی آن در کشور استونی ثبت شده است از سال ۲۰۱۸ فعالیت خود را در حوزه استخراج ابری استارت زد و به یکی از جذاب‌ترین پروژه‌های بلاکچین در اروپا بدل شد. این وب سایت از دو نوع قرار داد برای کاربران خود پشتیبانی‌ می‌کند و دارای مزیت‌های بسیاری از جمله صرف هزینه بسیار کم برق به دنبال استخراج در مناطق شمال اروپا می‌باشد. قرار دادهای این سایت شامل استخراج بیت کوین است که شما می‌توانید با سهام خود از نرخ هش تراکنش‌های این شرکت وام دریافت نمایید و دسته دوم روشی است که شما می‌توانید رایانه ماینینگتان را برای مدت معلوم جهت استخراج ابری قرض بگیرید.

بیت کوین پول (BitcoinPool)

وب سایت بیت کوین پول با شعار بیش‌ترین میزان پرداخت در بین رقبا یکی دیگر از سایت‌های فعال در استخراج‌ ابری بوده که زیر نظر وب سایت Bitcoin.com ارائه شده است. این وب‌سایت دسترسی کامل برای گوشی‌های موبایل داشته و کاربری آن بسیار آسان است. اما ایراد اصلی این است که پلن‌های ارائه شده برای استخراج ابری بسیار پر هزینه و با حجم بالا می‌باشد. بنابراین برای خرید هر پلن در این سایت به حداقل  ۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ دلار نیاز خواهد بود که در نهایت در قالب قراردادی ۶ ماهه منعقد می‌شود.

هش نست (Hashnest)

این وب سایت زیر نظر شرکت Bitmin در سال ۲۰۱۴ تأسیس شده و در زمینه تولید تجهیزات استخراج ASIC فعالیت دارد. بسیاری از فارم‌های استخراج بیت کوین  این شرکت در کشورهای مختلف بوده اما دفتر اصلی آن در کشور چین واقع شده است. نکته جالب توجه در خصوص خدمات این وب سایت آن است که درصورت کم‌تر بودن درآمد روزانه کاربران نسبت به هزینه نگهداری روزانه، در  سیکل ۱۰ روزه، این سایت قرار داد شما را به طور کامل فسخ خواهد کرد.

ماینر گیت (MinerGate)

از برترین وب سایت‌های استخراج ابری بیت کوین که از معتبرترین سخت افزارهای ماینینگ ارزهای دیجیتال بهره‌مند می‌باشد وب‌ سایت ماینر گیت است. این وب سایت می‌تواند بدون کاهش قدرت هش استخراج شما از چند ویژگی گوناگون به صورت هم زمان استفاده نماید. شما می‌توانید از ماشین حساب این وب سایت برای محاسبه سود خود از استخراج بیت کوین بر اساس قدرت هش اجاره‌ایتان استفاده نمایید. این پلتفرم از استخراج بیت کوین و مونرو پشتیبانی می‌کند.

آی کیو ماینینگ (IQ mining)

این وب‌سایت با بیش از ۵ سال سابقه از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و در سال ۲۰۱۶ راه اندازی شده است.  این مجموعه توسط شرکت کیو ماینینگ اداره‌ می‌شود. این شرکت ۴ دسته الگوریتم استخراج ابری با نام‌های SHA-256، SHA-256 (برای بیت کوین کش و اتریوم)، SHA-256 Pro Mining و USDT Stablecoin Mining را به کاربران خود عرضه می‌کند.

جنسیس ماینینگ (GenesisMining)

استخراج از طریق موبایل و کامپیوترهای شخصی در جنسیس ماینینگ امکان پذیر است. این شرکت فعالیت خود را از سال ۲۰۱۴ آغاز کرده و در حال حاضر به یکی از بزرگ‌ترین ارائه دهندگان کلود ماینینگ بدل شده است. سرورهای استخراج این شرکت در نقاط مختلفی از قاره اروپا، آسیا و آفریقا قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر  محل سرورهای استخراج نیز بسیار هوشمندانه انتخاب شده و بخش عمده‌ای از آن در کشور ایسلند قرار دارد تا بتواند هزینه خنک سازی سخت افزارها را کاهش دهد. این مجموعه به هیچ عنوان از کاربران خود هزینه‌ی نگهداری و عضویت در استخرها را دریافت نمی‌کند.

ائوبات (Eobot)

این شرکت در سال ۲۰۱۳ توسط مالکینی با هویت ناشناس در کشور آمریکا آغاز به کار کرده است. امکانات امنیتی این وب سایت برای ثبت‌نام کاربران بسیار مطلوب بوده اما نکته‌ی منفی آن است که پس از خرید سرویس‌های این سایت امکانات بسیار محدودی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

وب سایت جاست ماینینگ (JustMining)

برای استخراج بیت کوین در این وب سایت تنها نیاز به یک رایانه خانگی یا گوشی تلفن همراه و یک کیف پول بیت کوین دارید این شرکت که اکنون در فهرست برترین وب سایت‌های استخراج ابری بیت کوین قرار دارد، علاوه بر ارائه امکان استخراج به کاربران، سخت افزارهای ماینینگ را هم به فروش می‌رساند.

وب سایت بیت دیر (BitDeer)

بیت دیر در سال ۲۰۱۸ و در کشور سنگاپور راه اندازی شد. این پلتفرم از طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، اتریوم کلاسیک، بیت کوین کش، دش، مونرو و لایت کوین پشتیبانی می‌کند.

آر اچ وای (RHY)

آر اچ وای که یک پلفترم نوپا در حوزه‌ی خدمات کلود ماینینگ است در سال ۲۰۱۹، در کشور چین فعالیت خود را آغاز کرد. این پلتفرم تنها از قراردادهای بیت کوین پشتیبانی می‌کند و تعرفه قراردادهای آن از ۹ دلار آغاز می‌شود.

نووو (Nuvoo)

نووو از سال ۲۰۱۶ در کشور قبرس مستقر شد. این شرکت تنها یک قرارداد دو ساله با تعرفه ۴۵ دلار را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

اس تی هش (STHash)

این شرکت از سال ۲۰۱۹ در کشور لیتوانی تاسیس شد و مدتی نیز به صورت محدود به فعالیت خود ادامه داد و با گسترش فارم‌های استخراج خدمات کلود ماینینگ خود را راه اندازی کرد. در حال حاضر این شرکت در بخش اروپای شرقی و غرب کشور روسیه به فعالیت خود ادامه‌ می‌دهد و طبق ادعاهای مطرح شده، پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دفاتر جدیدی را در کشور انگلستان راه اندازی کرده است.

اما برای جلوگیری از کلاه برداری در استخراجی ابری چه باید کرد؟

پیش از هرچیز باید بدانید استخراج ابری یکی از پر استفاده‌ترین عناوین توسط کلاهبرداران است و بهتر است قبل از هر اقدام با انواع روش‌های کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال آشنا شوید تا مورد سو استفاده قرار نگیرید. باید در نظر بگیرید که هزینه‌ی صرف شده برای هر سرمایه‌گذاری از هزینه زندگی و امرار معاش شما جدا می‌شود. تمام سپرده‌گذاری‌ها دارای ریسک هستند و هیچ کس نمی‌تواند به طور قطعی سود و یا بازگشت پول اولیه شما را تضمین کند.

پس در قدم اول اجاره کلود ماینینگ حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که با توجه به اخبار منتشر شده از برخی ماینرها ممکن است هزینه پرداختی شما به هیچ عنوان باز نگشته یا حتی در بهترین حالت مبلغ صرف شده با سود بسیار اندکی به شما بازگردد.

هدف شرکت‌های مشابه در حوزه سرمایه گذاری آن است که به طور آهسته شما را وارد فرآیند کار کرده و به‌ محض این‌که پول بزرگی را وارد کار کنید، دیگر خبری از آن‌ها نخواهید شنید.

آنچه روشن است هنوز استخراج ابری برای بسیاری از حوزه‌ها برنامه ریزی درستی را از خود ارائه نکرده و همچنان ابهامات بسیاری در این گونه استخراج وجود دارد. به طور قطع در آینده بیشتر راجب این مدل از استخراج خواهید شنید اما در حال حاضر استفاده و سرمایه گذاری در این بسترها توصیه نمی‌شود.

لینک منبعinvestopedia

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید