سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه آموزش استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

ارز‌دیجیتال یا رمز ارز ( Cryptocurrency ) شکل خاصی از پول دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. بیشتر ارزهای دیجیتال برای بهره‌مند شدن از ویژگی‌های اساسی مانند غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیر بودن از بلاک‌چین استفاده می‌کنند.

در‌حالی‌که بیت‌کوین و انواع ارز دیجیتال در بستری کاملا غیرمتمرکز قابل‌استفاده هستند و این دستاوردی تصادفی است که در طی کار کردن روی تولید پول دیجیتالی به دنیا معرفی شد.

ارزهای دیجیتال از تنوع زیادی برخوردار هستند. بیشتر آنها کارکرد و ویژگی‌های مشابهی دارند. معروف‌ترین آنها بیت‌کوین است. اما موارد و گزینه‌های مشهور دیگری هم در دنیای ارزهای‌دیجیتال وجود دارد که از آنها می‌توان به اتریوم، ریپل، لایت‌کوین، استلار، مونرو، ترون اشاره کرد.

جالب است بدانید که ارزهای دیجیتالی به شدت در حال گسترش هستند. حدود ۱۰ سال از ظهور آنها در دنیا می‌گذرد و در این مدت کوتاه به اندازه کافی جنجال و خبر آفریده‌اند. در سال ۲۰۱۸ ، ارزهای دیجیتالی، وضعیت چندان مطلوبی را پشت سر نگذاشتند.

علیرغم پیش‌بینی‌ها ، ارزش‌شان به اندازه‌ای تغییر نکرد که پیش‌بینی می‌شد. اما در سال ۲۰۱۹ ، همه چیز با تغییرات مثبتی رو به رو شد. تغییراتی که تمام ذی‌نفعان در بازار ارزهای دیجیتال را به آینده درخشان آنها امیدوار کرده است.

فرآیند استخراج ارز‌دیجیتال به معنی اجازه یافتن سکه‌های بلوک‌های تازه آزادشده به عرصه معاملات ارزهای دیجیتالی را ماینینگ میگویند.

امنیت بسیاری از ارزهای دیجیتال، به وسیله استخراج ارز ( ماینینگ ) که به آن اثبات کار ( Proof of Work ) نیز گفته می‌شوند، تامین می‌شود.

از دید بسیاری بیت‌کوین اولین ارزدیجیتال حقیقی یا رمز ارزی است که ایده آن سال ۲۰۰۸ در وایت‌پیپر بیت کوین منتشر و اولین سکه‌های آن در سال ۲۰۰۹ استخراج شد ؛ هرچند پیش از بیت کوین نیز تلاش های زیادی برای ساخت یک ارز دیجیتال صورت گرفته بود.

جالب است بدانید که ایده شکل‌گیری ارزهای دیجیتال از دو مشکل عمده اعتماد به شخص ثالث و دوبار خرج کردن ریشه می‌گیرد. اما وظیفه ماینرها چیست؟ ماینرها عملکرد مهمی هم‌چون حل مسائل ریاضی و تائید کردن تراکنش سایر کاربران از طریق اینترنت را در شبکه‌ بلاک‌چین ایفا می‌کنند.

ماینرها در واقع نودهایی هستند که هدفشان اثبات تراکنش برای خلق یک بلاک است؛ این ماینرها می‌توانند نود کامل و یا نود سبک باشند. ماینر از سخت افزارهایی مانند سی پی یو، کارت گرافیک یا دستگاه ASIC استفاده می‌کند تا یک مساله رمزنگاری را حل کند و تایید کند آیا تراکنش معتبر است یا خیر.

کار ماینر بیت کوین بدین گونه است که ابتدا تراکنش‌های موجود را هش می‌کند. ماینر قبل از شروع هش، خود نیز تراکنشی با نام کوین بیس به راس تراکنش‌ها اضافه می‌کند. کوین بیس در واقع تراکنشی است که در آن آدرس ماینر وجود دارد.

اگر ماینر بتواند آن تراکنش را حل کند و به بلاک اضافه کند ، جایزه استخراج ارز دیجیتال به کوین بیس ارسال می‌شود. کوین‌بیس تراکنشی است که در آن کوین‌های جدید ایجاد می‌شوند و معمولا اولین تراکنش بلاک جدید است.

ماینرها از طریق بازخوانی نانس، بارها و بارها هدر را هش می‌کنند تا اینکه یک ماینر در شبکه بالاخره هش معتبر تولید کند. پس از پیدا شدن هش معتبر ، نود مورد نظر بلاک را به شبکه ارسال خواهد کرد.

سپس دیگر نودها ، معتبر بودن هش یا بلاک را بررسی می‌کنند و در صورتی که نودها به اجماع رسیدند و اعتبار آن را تایید کردند، بلاک را به بلاک چین اضافه می‌کنند و به سراغ بلاک بعدی می‌روند تا آن را استخراج کنند. به طور معمول ، از کاربر خواسته می شود برای مدت یک ماه ، سه ماه ، شش ماه یا یک سال قرارداد امضا کند.

اگرچه قراردادهای کلود ماینینگ عمری نیز موجود است. علاوه بر این،  کاربر می تواند شاخص عملکرد مورد نظر خود را برای قرض گرفتن تنظیم کند. به نوبه خود ، او پرداخت اولیه و برخی از هزینه های دوره ای را پرداخت می کند.

استخراج به روش سنتی از طریق دستگاه های سخت افزاری پیچیده یا تجهیزات مخصوص استخراج انجام می شود. به عنوان مثال : یکی از رایج ترین رایانه های ماینینگ، آنتی ماینر‌اس ‌هفده ، اکنون هزارودویست دلار است ، اگرچه شما برای سود آوری از طریق ماینینگ حداقل به یک دهم از آنها نیاز دارید.

هم‌چنین مقدار هش محاسبه شده ( استخراج شده ) در یک دوره زمانی خاص نرخ هش نامیده می شود. به طور کلی به نرخ هش شبکه سختی شبکه گفته می شود.

استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال فرایند تولید کوین تازه است ، در آن تمامی تراکنش‌های رمز ارز تایید می‌شود ، در دفتر کل ثبت می‌شود و جوایزی به صورت کوین اهدا می شود. با انجام ماینینگ کوین‌های جدید تولید می‌شوند و به موجودی در گردش آن ارز رمزنگاری شده خاص اضافه می‌شود.

برخی از ارزهای دیجیتال را تنها می‌توان با استفاده از ASIC و دستگاه‌های مخصوص با قدرت پردازشی بالا استخراج کرد.

در ایران به دلیل هزینه پایین انرژی برق، این صنعت مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. اما با قانون‌گذاری این حوزه در ایران استخراج های ارزهای دیجیتال آنچنان سودآور نیست ، اما خیلی از افراد به این حوزه علاقه‌مند هستند.

الگوریتم PoW دارای فرایند استخراج است و ارزهای دیجیتالی که از این الگوریتم استفاده می کنند برای صدور کوین نیاز به استخراج دارند. بسته به شبکه‌ای که مد نظر داریم ، برخی از ارزهای دیجیتال را می‌توان با موبایل و لپ تاپ و کامپیوتر خانگی نیز استخراج کرد.

برای تایید تراکنش در ماینینگ به سخت افزارهای قدرتمندی مانند کارت های گرافیک و CPUها با توان پردازشی بالا و دستگاه‌های ASIC  نیاز است، که در عین اینکه سرعت زیادی دارند، انرژی زیادی را مصرف می‌کند. همین مسئله باعث شد تا استخراج سخت افزاری از طریق کارت‌های گرافیک و CPUها کم کم منسوخ شود.

به جای آن ASIC ارائه شود که مصرف انرژی کمتری دارد. امروزه بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال ، استخراج با استفاده از کامپیوتر یا لپ تاپ ، موبایل و یا استفاده از سایت استخراج ارز دیجیتال ، امری بیهوده است و هیچ سودآوری به همراه نخواهد داشت.

این فرآیند برای هر بلاک تکرار می‌شود. استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال به این صورت انجام می‌شود.

بااینکه پاداش بلاک به ماینری که اولین مقدار هش معتبر – امضای واجد شرایط – را پیدا کرده است تعلق می‌گیرد، اما احتمال پیدا کردن این هش برابر با بخشی از قدرت ماینینگ کل در شبکه است. درنتیجه ماینرها با دارا بودن درصد کمی از قدرت، شانس بسیار کمی برای کشف بلاک بعدی دارند.

البته استخرهای استخراج برای حل این مشکل ایجاد شده‌اند. بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر به عنوان اختراعی جانبی در حین کار کردن روی پروژه پول دیجیتالی به وجود آمدند. این پروژه به دنبال تولید روشی بود که طی آن در بسترهای دیجیتالی ، امکان تبادل و تراکنش مالی مقدور شود اما این سیستم ، سیستمی متمرکز بود.

استخرهای مختلف برای تقسیم کار بین ماینرها، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. برای مثال : استخر الف دارای ماینرهای قوی‌تر و استخر به ماینرهای ضعیف‌تری دارد. الگوریتم مورد اجرا روی سرور استخر الف باید به‌ اندازه کافی کارآمد باشد تا وظایف ماینینگ را به‌طور مساوی توزیع کند.

یکی از روش‌های متداولش این است که وظایف دشوارتر را به استخر قوی‌تر الف و وظایفی که نسبتاً آسان‌تر هستند را به استخر ضعیف ب اختصاص می‌دهند. چنین کاری یکنواختی را در فرکانس‌های ارتباطی متوسط ایجاد می‌کند. این فرکانس‌های ارتباطی متوسط ، بین ماینرهای مختلف با ظرفیت‌های گوناگون در شبکه جریان دارند.

ماینرها باید به ساختار هزینه و طریقه‌ محاسبه‌ پرداختشان توجه داشته باشند چون ممکن است هزینه‌های دیگری را نیز دربر بگیرند زیرا همانطورکه می‌دانید در کنار استخرهایی که مبلغی جزئی از شرکت‌کنندگان برای استفاده از خدمات استخر استخراج ارز دیجیتال دریافت می‌کنند ، استخرهایی وجود دارند که به هیچ وجه هزینه‌ای ندارند.

استخرهای ماینینگ به معنای به اشتراک گذاری منابع توسط ماینرهایی است که توان پردازشی خود در شبکه را به اشتراک می‌گذارند تا جایزه دریافت شده به طور مساوی بین اعضای استخر تقسیم شود. سهم این تقسیم بندی بر اساس مقدار توان محاسباتی است که هر ماینر برای یافتن بلاک در اختیار استخر قرار می‌دهد.

یعنی به همان میزان که توان محاسباتی خود را در اختیار استخر قرار دهید به همان میزان درصد نیز جایزه ماینینگ دریافت می‌کنید. خیلی از افراد در فرایند ماینینگ تصور می‌کنند که اندازه‌ استخر اهمیت چندانی ندارد.

اما استخرهای بزرگ‌تر به دلیل داشتن قدرت محاسباتی بالاتر ، احتمال بیشتری برای یافتن بلاک‌ها آن هم به‌طور منظم دارند. استخرهایی با اندازه‌ کوچک‌تر ممکن است زمان طولانی‌تری را در این پروسه طی کنند. کسی که به درآمد پایدار و با احتمال بالاتری نیاز دارد ، می‌تواند استخر بزرگ‌تر البته با پرداختی کمتر را انتخاب کند.

بااین‌حال، در نظر داشته باشید که اندازه‌ یک استخر استخراج به میزان قابل‌اعتماد بودن آن نیز اشاره دارد. در حقیقت ، اگر یک بازه زمانی طولانی را در نظر بگیریم، اندازه‌ استخرها در پیدا کردن یک بلاک اهمیتی ندارند و نرخ موفقیت در استخرهای کوچک و بزرگ ، یکسان است.

اگر پرداخت‌های نامنظم در طی یک دوره زمانی طولانی برایتان مناسب است ، استخرهای کوچک‌تر پرداخت بالاتری را ارائه می‌دهند. در مجموع استخرهای استخراج ممکن است با ارائه‌ یک مجموعه‌ آماده ، برخی مسائل را برای ماینرها آسان‌تر کنند ، اما درعین‌حال نیز سطح دیگری از بررسی‌ها را اضافه می‌کنند.

موفقیت در استخراج ارز دیجیتال مستلزم تلاش‌های محاسباتی ، شانس و داشتن شکیبایی زیاد است. واقعیت این است که ساز و کار و بستری که ارزهای دیجیتال در آن فعالیت می‌کنند از ظرفیت زیادی برای رشد و فعالیت در صنایع و عرصه‌های مختلف برخوردار است.

هم‌چنین لازم به ذکراست هنگامی که شما از بانک‌ها برای انتقال پول و نگهداری آن استفاده می‌کنید، در واقع به آن بانک اعتماد  کرده‌اید. حتی اگر کلی‌تر به ماجرا نگاه کنید، اعتماد برای پیش بردن بسیاری از کارهایتان ضروری است.

به‌این‌خاطر تا حد زیادی فرایند اعتماد به ارزدیجیتالی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه اهمیت بسیارزیادی دارد. پس بنابراین به‌جز فرایند آگاهی ، اطلاعات بالا در این حوزه و صبر زیاد برای موفقیت نیاز به کمی اعتماد هم خواهید داشت.

لینک منبع :

  • https://mihanblockchain.com/ico-ipo-differences/
  • https://arzdigital.com/ico-icco-and-ipo-major-differences/
  • https://isignal.ir/tutorial/%D8%B9%D8%B1%D8%B6%D9%87-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%87-%D8%B3%DA%A9%D9%87-ico/
  • https://arzdigital.com/ico-vs-ipo/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید