جمعه 30 اردیبهشت 1401
خانه آموزش استیکینگ چیست؟

استیکینگ چیست؟

 

استیکینگ ارز دیجیتال  Staking چیست ؟ اکنون منظور از استیک کردن بیت کوین یا اتریوم و دریافت سود را درک می‌کنیم.

استیکینگ ارز دیجیتال را می‌توان راهکاری جایگزین برای استخراج دانست. یکی از مهمترین مزیت‌های این روش در مقایسه با ماینینگ هزینه به مراتب کمتر است، به طوری که بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های گزاف برای خرید سیستم‌های کامپیوتری قدرتمند یا اسیک‌ها و همچنین تحمل مخارج بالای استفاده از برق زیاد، به طور رایگان ارز دیجیتال به دست خواهید آورد. خوشبختانه امکان Staking و دریافت پاداش برای ارزهای متعددی فراهم است. البته بهتر است قبل از اقدام به خرید در صورت تمایل به بهره بردن از این روش، اطلاعات کاملی به دست آورید. به عنوان نمونه بعد از خرید بیت کوین امکان استیک کردن آن به خاطر الگوریتم اجماع مورد استفاده فراهم نیست.

اما Staking چیست و چطور کار می‌کند؟ این مفهوم اصلا پیچیده نیست، هر چند در عمل، پیاده‌سازی آن نیازمند یادگیری یک سری اصول و توجه به قوانینی اساسی است؛ استیکینگ ارز دیجیتال برابر است با خرید کوین و نگهداری آن در یک والت یا کیف پول! به همین سادگی.

با این کار علاوه بر دریافت پاداش، به تامین امنیت شبکه بلاک چین نیز کمک خواهید کرد. استیکینگ به معنی دریافت سود در عوض نگهداری یک ارز دیجیتال است. تریدرهای زیادی این عمل را با ماینینگ رمز ارزها مقایسه کرده و با توجه به افزایش سختی استخراج کوین‌ها با گذر زمان، روز به روز بیشتر به راهکار مورد بحث ترغیب می‌شوند.

به زبان ساده، استیکینگ به معنی دریافت سود به خاطر نگهداری یک ارز دیجیتال در مکانی مشخص همانند یک کیف پول یا حساب کاربری‌ یک صرافی است. به منظور استیکینگ ارز دیجیتال دو راه پیش روی تریدرها قرار دارد. راهکار نخست، نگهداری در کیف پول است. به عنوان نمونه قادر خواهید بود یک رمز ارز را در تراست ولت  یا هر والت دیگری که قابلیت Staking را فراهم کرده است نگهداری کرده و در عوض، سود دریافت کنید. این روش استیکینگ سرد نامیده می‌شود.

دومین روش، استیک کردن در دل یک صرافی مخصوص رمز ارزها است. برای مثال، شما می‌توانید با خرید یک رمز ارز پشتیبانی شده و نگهداری آن در صرافی بایننس، پاداش دریافت کنید. این روش به دو صورت Locked و Flexible قابل انجام است که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

قبل از ورود تخصصی به مبحث استیکینگ ارز دیجیتال می‌بایست مکانیزم الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) را به خوبی بشناسیم. مکانیزم اثبات سهام یا همان PoS، نوعی مکانیزم اجماع در یک شبکه بلاک چین برای تامین امنیت و کارایی شبکه است. ابتدا به طور مختصر با عملکرد الگوریتم اثبات سهام آشنا شده و سپس بیشتر درباره استیک کردن کریپتوکارنسی‌ها صحبت خواهیم کرد.

روش Staking چطور خلق شد؟

سانی کینگ (Sunny King) و اسکات نادال (Scott Nadal) را به عنوان اولین افراد معرف این روش در سال 2012 می‌شناسند. آ‌ن‌ها مکانیزم استیکینگ ارز دیجیتال را به عنوان راهکاری برای تولید یک رمز ارز همتا نظیر بیت کوین معرفی کردند. اولین ارز مجازی که از روش مورد بحث در شبکه آن بهره گرفته شد، پیرکوین (Peercoin) بود. شبکه بلاک چین و عرضه اولیه سکه (ICO) این کوین، توسط مکانیزم اثبات کار انجام شده بود اما بعد از تغییر و مهاجرت به PoS، امنیت شبکه به دست الگوریتم اثبات سهام سپرده شد.

چگونگی عملکرد استیکینگ ارز دیجیتال

در مکانیزم اثبات کار، بلاک‌های تازه به دست استخراج‌کننده و از طریق ماینینگ تولید می‌شوند، اما در مکانیزم اثبات سهام، بلاک‌های جدید و تایید تراکنش‌ها، به واسطه استیکینگ ارز دیجیتال صورت می‌گیرد. عمل Staking نودهایی از شبکه را شامل می‌شود که مقداری از کوین شبکه بلاک چین را نگهداری می‌کنند. در ادامه پروتکل شبکه به طور تصادفی و در یک بازه زمانی خاص، از میان این به اصطلاح استیکرها (Stakers)، یک نود را انتخاب کرده و مسئولیت تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک جدید را بر عهده آن قرار خواهد داد. در این روش، هر گره‌ با مقدار کوین بالاتر، شانس بیشتری برای ایجاد بلاک تازه و در ادامه کسب سود دارد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید