سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه اخبار اصلاح قیمت بیت کوین و کاهش سهام تسلا؛ ایلان ماسک دیگر ثروتمندترین...

اصلاح قیمت بیت کوین و کاهش سهام تسلا؛ ایلان ماسک دیگر ثروتمندترین فرد دنیا نیست!

به دلیل اصلاح قیمت بیت کوین و همچنین کاهش ارزش سهام کمپانی تسلا (که به عقیده‌ی برخی از کارشناسان به کاهش قیمت بیت کوین ارتباط دارد)، ماسک به عنوان مدیر عامل تسلا، رتبه‌ی اول خود در لیست ثروتمندترین فرد جهان را از دست داد.

سهام شرکت تسلای ایلان ماسک از زمان اوج خود با قیمت ۸۹۰ دلار در ۲۶ ژانويه، تا به امروز حدود ۲۱ درصد کاهش داشته و به رقم ۶۹۸ دلار رسیده. این کاهش در طی دو روز اخیر، سرعت زیادی گرفته است. کاهش ۱۳٪ سهام شرکت تسلا در تاریخ ۲۳ فوریه، بدترین روز از ماه سپتامبر تا به امروز برای این کمپانی رقم زد.

«فوکس بیزنس» (Fox Business) دلیل اصلی کاهش اخیر ارزش سهام کمپانی تسلا را در سرمایه‌گذاری این شرکت بر روی ارز دیجیتال بیت کوین و اصلاح قیمت این ارز دیجیتال در روزهای اخیر دانست. این شرکت تجزیه‌و‌تحلیل؛ با استناد به نظر یکی از تحلیلگران «بلیو»  (believes) به نام «دن ایوز» (Dan Ives)، بر این باور است که کمپانی تسلا در این سرمایه‌گذاری، دید بلند مدتی را داشته و کاهش اخیر قیمت نگرانی زیادی برای آن‌ها به وجود نخواهد آورد. وی در باره‌ی این موضوع اذعان داشت:

«سرمایه‌گذاران ممکن است از ارز دیجیتال بیت کوین و کمپانی تسلا انتقاد کنند؛ درحالی که  کمپانی تسلا طبق آمار کاغذی در طی یک ماه اخیر حدود یک میلیارد دلار از سرمایه‌گذاری بیت کوین سود کسب کرده که بیش از تمام سود EV خود در طی سال گذشته بوده است. فروش بالای بیت کوین در طول ۴۸ ساعت گذشته باعث ایجاد نوسانات قیمت در این بازار شده و سرمایه‌گذارانی که دید کوتاه مدتی نسبت به این موضوع داشتند را از چرخه خارج نمود»

در روز ۸ فوریه که کمپانی تسلا خبر سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری خود بر روی این ارز دیجیتال را رسانه‌ای کرد، سهام تسلا حدود ۸۶۵ دلار معامله شد. طبق اعلام شرکت «یاهو فایننس» (Yahoo Finance) سهام شرکت تسلا در تاریخ ۲۳ فوریه به ۶۸۱ دلار کاهش یافته است. با این حال، امکان این موضوع که گزارش‌های انتشار یافته در مورد نقص کیفیت محصولات این شرکت در چین نیز در حال کاهش ارزش است در سهام آن تأثیرگذار  بوده باشد.

طبق تخمین‌ها کمپانی تسلا حدودا ۴۸ هزار واحد بیت کوین در اختیار دارد. به‌عبارتی دیگر این شرکت در ۲۱ فوریه که قیمت بیت کوین کمی بیش از ۵۸ هزار دلار بود، حدود یک میلیارد دلار از خرید این ارز دیجیتال سود کسب کرد. حتی با وجود افت قیمت ارزهای دیجیتال در هفته‌ی جاری، کمپانی تسلا همچنان از خرید بیت کوین سود کرده است؛ چرا که در هنگام سرمایه‌گذاری تسلا، قیمت بیت کوین حدود ۳۹ هزار دلار بود.

طبق شاخص ثروتمندترین افراد جهان «بلومبرگ» (Bloomberg)، افت اخیر سهام کمپانی تسلا باعث شد تا ایلان حدود ۳.۵۶ میلیارد دلار ضرر کند. در حال‌حاضر جف بزوس (بنیان‌گذار فروشگاه آمازون) با مجموع ارزش خالص ۱۸۷ میلیارد دلار، بار دیگر رتبه‌ی اول ثروتمندترین فرد جهان را به خود اختصاص داده و ایلان ماسک با مجموع دارایی خالص ۱۸۰ میلیارد دلاری، در رتبه‌ی دوم لیست قرار گرفته.

خلاصه خبر:

به دلیل اصلاح قیمت بیت کوین و همچنین کاهش ارزش سهام کمپانی تسلا (که به عقیده‌ی برخی از کارشناسان به کاهش قیمت بیت کوین ارتباط دارد)، ماسک به عنوان مدیر عامل تسلا، رتبه‌ی اول خود در لیست ثروتمندترین فرد جهان را از دست داد.

منبع:

https://cointelegraph.com/news/musk-no-longer-world-s-richest-man-after-tesla-and-bitcoin-slump

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید