جمعه 30 اردیبهشت 1401
خانه آموزش امضای معامله‌گر/ انواع استراتژی‌های معامله‌گری

امضای معامله‌گر/ انواع استراتژی‌های معامله‌گری

به گزارش ارزنیوز؛ روش‌های بی‌شماری برای دریافت سود از معاملات ارزدیجیتال وجود دارد. استراتژی‌های معاملاتی به شما کمک می‌کنند تا این تکنیک‌ها را در یک چارچوب منسجم سازماندهی کنید. دو ابزار کار بسیار مهم که شما برای انتخاب یک استراتژی مناسب دراختیار داشته باشید، تحلیل فاندامنتال (تحلیل بنیادی) و تحلیل تکنیکال است.استراتژی‌های بسیار زیادی وجود دارند و ما به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

این مقاله عمدتاً بر استراتژی‌های معاملات رمزارزها تمرکز دارد. با این حال، ممکن است از این نکات در مورد دارایی‌های مالی دیگر مانند فارکس، بورس و یا فلزات گرانبها مانند طلا نیز استفاده شود. بنابراین، آیا دوست دارید استراتژی تجارت خود را طراحی کنید؟ این مقاله به شما در زمینه اصول نحوه گمانه زنی در بازارهای ارزدیجیتال کمک خواهد کرد. با داشتن یک استراتژی جامع، به احتمال زیاد به اهداف تجاری و سرمایه گذاری مناسب وسودهای خوبی خواهید رسید.

استراتژی تجاری یا معامله‌گری چیست؟

ما می‌توانیم یک استراتژی  معاملعه‌گری را به عنوان یک برنامه گسترده برای کلیه فعالیت‌های تجاری خودمان تعریف کنیم. داشتن یک استراتژی، می‌تواند به کاهش ریسک مالی کمک کند، زیرا بسیاری از تصمیمات غیرضروری را از بین می‌برد. اگرچه داشتن یک استراتژی برای معاملات تجاری اجباری نیست، اما ممکن است گاهی اوقات باعث نجات سرمایه‌ی شما شود. اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای در بازار رخ دهد (و این اتفاق خواهد افتاد)، استراتژی شما باید نحوه واکنش شما را به جای بروز احساساتان بیان کند. به عبارت دیگر، داشتن یک استراتژی، آمادگی شما را برای نتایج احتمالی و غیر منتظره آماده می‌کند. استراتژی مانع تصمیم گیری عجولانه می‌شود که اغلب این تصمیمات اگر استراتژی نباشد، منجر به خسارات مالی زیادی می‌شود.

یک استراتژی مناسب می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

با چه نوع دارایی‌ای باید معامله کنیم؟

از چه شاخص وابزاری باید استفاده کنیم؟

حد سود را چه مقدار قرار دهیم؟

حد ضرر چیست وچه مقدار حد ضرر باید داشته باشیم؟

در چه حالتی قرار بگیریم؟ باید در حالت خرید قرار بگیریم یا فروش؟

در چه زمانی باید وارد معامله شویم یا در چه قیمتی باید دارایی‌هایمان را بفروشیم؟

دید شما به معامله‌ای که می‌خواهید انجام بدهید، کوتاه مدت است یا بلند مدت؟

چگونه عملکرد نمونه کارها را مستند و اندازه گیری می‌کنید؟

علاوه بر این، استراتژی شما ممکن است حاوی دستورالعمل‌های کلی دیگری باشد. شما برای خودتان می‌توانید قوانین بزارید، به عنوان مثال، می‌توانید این قانون را برای خود نصب کنید که هرگز جمعه‌ها معامله نمی‌کنید یا اگر احساس خستگی یا خواب آلودگی می‌کنید، هرگز تجارت نخواهید کرد یا می‌توانید یک برنامه معاملاتی تعیین کنید، فقط در روزهای خاصی از هفته تجارت می‌کنید. آیا در آخر هفته مرتباً قیمت بیت کوین را بررسی می‌کنید؟ همیشه موقعیت‌های (پوزیشن) خود را قبل از آخر هفته ببندید. راهنمایی شخصی مانند این نیز می‌تواند در استراتژی تجارت شما گنجانده شود.

طراحی یک استراتژی تجاری همچنین ممکن است شامل تأیید با آزمون خطا باشد و که این فرایند منجر به پیشرفت شود. تعاریف استراتژی‌های تجارت لزوماً سختگیرانه نیستند و ممکن است بین آن‌ها هم‌پوشانی وجود داشته باشد یعنی ممکن است چندین رویکرد استراتژی با استراتژی‌های دیگر ترکیب باشد و شامل برخی ویژگی‌های مشترک باشد.

ما قصد داریم در این مقاله 2 سبک سرمایه گذاری Active فعال یا پویا و Passive غیرفعال (ایستا یا منفعل) را بررسی کنیم.

سرمایه گذاری فعال:

استراتژی فعال به زمان و توجه بیشتری نیاز دارد. به دلیل نظارت مستمر و مدیریت مكرر سبد سهام یا پرتفولیو (به مجموعه سهام خریداری‌ شده توسط سرمایه گذار، پرتفولیو می‌گویند.) به آن‌ها استراتژی فعال می‌گویند.

معاملات روزانه (Day trading):

معاملات روزانه ممکن است شناخته شده ترین استراتژی فعال باشد. معاملات روزانه شامل ورود و خروج از موقعیت‌ها (پوزیشن خرید یا پوزیشن فروش) در همان روز است. به این ترتیب، معامله گران روزانه، قصد دارند از حرکات قیمت داخل روز بهره بگیرند.

اصطلاح “معاملات روزانه” از بازارهای سنتی نشأت می‌گیرد، جایی که تجارت فقط در ساعات خاص روز باز است. اکثر سیستم عامل‌های تجارت ارز دیجیتال 24 ساعت در 365 روز سال باز هستند و وقتی اصطلاح معادلات روزانه بی‌معنی خواهد بود. این سبک از تجارت، به معنی، انجام معاملات در کوتاه مدت اشاره دارد ودر جایی که معامله‌گر در یک بازه زمانی 24 ساعته یا کمتر موقعیت‌ها را وارد و خارج می‌شوند.

معامله‌گران روزانه، معمولا برای شناسایی قیمت مناسب، جهت ورود و خروج به بازار در قیمت مناسب، از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند. معامله‌گری به صورت روزانه ‌می‌تواند برای بسیاری از افراد پرسود باشد، اما اغلب استرس‌زا، طاقت فرسا و خطرناک است به همین ترتیب، معاملات روزانه برای بازرگانان پیشرفته‌تر توصیه می‌شود.

معاملات نوسان (Swing trading)

این سبک از استراتژی بلند مدت تر از معاملات روزانه است که شامل نگه داشتن موقعیت‌های طولانی مدت بیش از یک روز است اما معمولاً بیش از چند هفته یا یک ماه نیست.

معامله گران نوسان به طور کلی سعی می کنند از امواج نوساناتی که چند روز یا چند هفته طول می‌کشد استفاده کنند. این تاجران از ترکیبی از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال برای معاملات استفاده می‌کنند. تغییرات فاندامنتالی طبیعتاً زمان بیشتری لازم دارند؛ پس در نتیجه تحلیل فاندامنتال عمل می‌شود. حتی در این صورت ، الگوهای نمودار و شاخص های فنی نیز می‌توانند سهم عمده ای در استراتژی معاملات نوسان داشته باشند.

نوسان معاملات ممکن است راحت‌ترین استراتژی فعال برای مبتدیان باشد زیرا این مدت زمانی مناسب برای انجام معاملات را دارد و این مدت زمان برای آن‌ها کافی است. داشتن زمان کافی به بازرگانان فرصت بیشتری می‌دهد تا تصمیماتشان را در نظر بگیرند. در بیشتر موارد، آن‌ها فرصت کافی برای واکنش به نحوه تجارت را دارند. با معاملات نوسان می‌توان با عجله کمتر و عقلانیت بیشتری تصمیم گیری کرد در حالی که، معاملات روزانه اغلب تصمیمات سریع و اجرای سریع را می‌طلبد، که برای یک مبتدی ایده آل نیست.

معاملات روند (Trend trading):

معاملات روند، گاهی اوقات به عنوان معامله موقعیت نیز نامیده می‌شود. معاملات روند استراتژای است که شامل نگه داشتن موقعیت برای مدت زمان طولانی‌تر، حداقل چند ماه است. همانطور که از نام آن پیداست، معامله گران روند سعی می‌کنند از روندهای جهت دار استفاده کنند. معامله گران ترند ممکن است در یک روند صعودی و یک موقعیت کوتاه در یک روند نزولی یک موقعیت طولانی را وارد کنند.

معامله گران ترند معمولاً از تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند؛ اما ممکن است همیشه اینطور نباشد.

یک استراتژی معاملات روند فرض می‌کند که دارایی اساسی در مسیر روند حرکت کند. با این حال، معامله‌گران روند نیز باید احتمال تغییر روند را در نظر بگیرند. آن‌ها همچنین می‌توانند میانگین‌های متحرک، خطوط روند و سایر شاخص‌های فنی را در استراتژی خود داشته باشند تا میزان موفقیت خود را افزایش دهند و خطرات مالی را کاهش دهند. روند معاملات می‌تواند برای معامله گران مبتدی مناسب باشد، اگر آن‌ها به درستی روند را تشخیص دهند و مدیریت رسیک داشته باشند.

Scalping

اسکالپ یک استراتژی تجاری است که تریدرها از آن استفاده می‌کنند تا با خرید یک ارز و نگه داشتن آن برای یک مدت کوتاه به سرعت سود ببرند. اسکالپرها معاملات متعددی انجام می‌دهند و هر بار سود کمی به دست می‌آورند. اسکالپرها قصد ندارند موقعیت خود را برای مدت طولانی حفظ کنند.

بنابراین به‌طور کلی می‌توان گفت که معاملات اسکالپ بر اساس سودهای کم اما در تعداد معاملات بیشتر است. این موضوع علاوه بر اینکه می‌تواند سودسازی بسیار خوبی داشته باشد، بسیار پر ریسک هم محسوب می‌شود؛ زیرا یک ضرر برای از بین رفتن تمام سودهای ساخته‌شده کافی است؛ بنابراین باید در محاسبات و استفاده از بهترین اندیکاتور اسکالپ محتاط بود. توجه داشته باشید اگر معامله‌گر تازه کاری هستید یا بر اساس استراتژی‌های روزانه یا میان‌مدت کار می‌کنید سراغ معاملات اسکالپ نروید. معمولاً بیشتر برای تاجران بزرگ (نهنگ‌ها) مناسب است.

بعد از بررسی استراتژی‌های فعال به سراغ استراتژی‌هی منفعل می‌رویم.

سرمایه گذاران غیر فعال یا منفعل (Passive Trading):

سرمایه گذاران منفعل یا غیرفعال به نوسانات کوتاه مدت توجه ندارند و دیدی بلند مدت دارند. این سرمایه گذاران به افزایش و کاهش‌های پورتفولیوی خود در کوتاه مدت توجه ندارند و کمتر اقدام به خرید و فروش می‌کنند. آن‌ها به خرید دارایی‌ها می‌پردازند و این دارایی‌ها را نگه می‌دارند. این امر یعنی که آن‌ها در برابر نوسانات بازار و وسوسه‌هایی که در این میان وجود دارد، مقاومت می‌کنند. مثال بارزی از این نوع رویکرد، خرید سهام یک صندوق سرمایه گذاری می‌باشد که با این کار، سرمایه گذار خود را در سود و رشد دراز مدت سازمان‌ها شریک می‌کند.

خرید و نگهدارید(hold)

خرید و نگهداری یکی از استراتژی‌های منفعل است که در آن معامله‌گر بدون در نظر گرفتن نوسانات بازار دارایی را خریداری می‌کنند که قصد دارند آن را برای مدت طولانی نگه دارند. این استراتژی به طور معمول در اوراق بهادار استفاده می‌شود. کسانی که از این استراتژی استفاده می‌کنند معمولاً بدون توجه به قیمت و بدون توجه به زمان بندی وارد بازار می‌شوند و در یک بازه زمانی طولانی در آن قرار می‌گیرند.

این استراتژی بیشتر موارد مبتنی بر تحلیل بنیادی است و معمولاً خود را به شاخص‌های فنی مربوط نمی‌کند.

این استراتژی ممکن است برای تمامی ارزهای دیجیتال مفید نباشد ولی می‌توانید تاثیر این استراتژی را روی سرمایه‌ی هولدرهای بیت کوین مشاهده کنید.

سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص (index investing)

index investing به معنای سرمایه گذاری بر روی شاخص است ومعامله‌گرانی که می‌خواهند روی شاخص سرمایه گذاری کنند. این استراتژی شامل صندوق‌هایی به اسم ETF یا صندوق‌های قابل معامله در بورس، که یکی از آن‌ها صندوق‌های شاخصی است. صندوق‌های شاخصی بر اساس شاخص مبدلات را انجام می‌دهند. این صندوق در بازارهای بورس وجود دارند اما شما در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال نیز، می‌توانید یک صندوق شاخص داشته باشید.

معامله‌گر باید ترکیبی از چندین رمزارز را داشته باشد و باید براساس شخصیت تجاری و با کمک استراتژی مختص به خود، ارزهای مناسب را شناسایی و نگهداری کند یا می‌تواند در یکی از این صندوق‌های شاخص برای مثال صندوق شاخص شرکت یا گروه سرمایه گذاران تسلا سرمایه گذاری ‌کند.

سرمایه گذار، به غیر از رمزارزها، از دیگر دارایی‌ها نیز می‌توانید استفاده کند و با فناوری بلاک چین آن‌ها را توکنایز کند. (توکنیزاسیون (tokenization) روندی است که در آن دارایی‌های مختلف به دارایی دیجیتال تبدیل می‌شوند.)

حرف آخر:

استراتژی هر شخص مانند اثر انگشت یا امضاء، مختص خودش است؛ سرمایه گذاران باید بر اساس میزان دارایی، ریسک پذیری، دیدگاهایی که به بازار و سرمایه گذاری دارند و … یک استراتژی مناسب برای خود طراحی کنند.

طراحی یک استراتژی معاملاتی ارزدجیتال متناسب با اهداف مالی و سبک شخصیتی شما کار ساده‌ای نیست.

ما برخی از رایج‌ترین استراتژی‌های معاملات رمزنگاری را بررسی کردیم، و امیدواریم، به شما در پیدا کردن استراتژی مناسب و نزدیک به شخصیتان کمک کند. برای پی بردن به اینکه کدام یک از آن‌ها با شخصیت شما سازگار است نیاز به آزمون و خطا دارید. شما می‌توانید با آموزش دیدن در تحلیل، آزمون و خطا و استفاده از ابزارها یک استراتژی مناسب و مختص خودتان را طراحی کنید.

با کسب تجربه، استراتژی‌های تجاری شما باید دائما در حال پیشرفت باشند. این یعنی شما فقط با یک استراتژی معامله نکنید. همچنین شما باید مدیریت ریسک، حد ضرر و حد سود برای خودتان تعیین کنید.

لینک منبعBinance Academy

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید