چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه آموزش آلت کوین‌ها اهداف و کاربرد آلت‌کوین‌ها چیست؟

اهداف و کاربرد آلت‌کوین‌ها چیست؟

اهداف و کاربرد آلت‌کوین‌ها چیست؟

بیشتر مردم از وجود هزاران رمز ارز تعجب می‌کنند. بعضی از مردم می‌دانند که آلت‌کوین‌ها چه هستند و از کجا آمده‌اند؛ اما اکثرا فکر می‌کنند که چرا این ارزهای جایگزین وجود دارند؟!

علل متعددی برای وجود آلت‌کوین‌ها وجود دارد، دارایی‌های دیجیتالی به مردم امکان می‌دهند که توکن‌های خود را بسازند و همچنین قراردادهای هوشمند توسعه دهند.

زیرا مردم در این محیط می‌توانند بدون نیاز به اجازه، هر کاری انجام دهند؛ اما بعضی افراد معتقدند که می‌توانند یک پروژه رمز ارز را در فضایی خارج از بیت کوین ایجاد کنند و یا کوینی بسازند که سازگاری را ارائه دهد؛ اما با امکاناتی بیشتر و متفاوت‌تر از بیت کوین.

آلت‌کوین ها به این دلیل ایجاد شدند که نواقص بیت کوین را پوشش دهند؛ نواقصی مانند مقیاس پذیری پایین، سرعت پایین، استخراج دشوار و پرهزینه، کارمزد بالا و …

آلتکوین ها وجود دارند، چون ساتوشی تنها از شبکه بیت کوین پرده برداری نکرد؛ بلکه درگاهی به نام بلاکچین را در جهان تکنولوژی و اقتصاد باز کرد. اختراع ساتوشی ناکاموتو در حدود ۱۲ سال قبل اتفاق افتاد و اکنون حدود ۵۰۰۰ آلتکوین وجود دارد که از نوآوری ناکاموتو استفاده کرده‌اند.

حالا این درگاه باز است، راه برگشتی نیست و به نظر نمی‌آید که نرخ ایجاد ارزهای جایگزین آهسته شود. جالب است بدانید که آلتکوین‌ها بیش از ۳۴ درصد کل بازار رمز ارزها را در دست دارند.

اکثر مورخان رمز ارزها معتقدند که شبکه نِیم کوین اولین آلت‌کوینی بود که ابداع شد و واژه “Altcoin” اولین بار توسط یک توسعه دهنده به نام اندرو چو (Andrew Chow) به کار رفت.

NameCoin در آپریل ۲۰۱۱ راه اندازی شد و این پروژه بر روی نام دامنه‌های غیرمتمرکز تمرکز داشت. بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ (قبل از هایپ ۲۰۱۵)، راه اندازی کوین‌های جایگزین به صورت نمایی شروع به رشد کرد.

به دنبال نِیم کوین، بیت کوینرها (طرفداران بیتکوین) شاهد تولد ریپل، لایت کوین، پیر کوین، فدرکوین، مسترکوین، کانترپارتی و اونوبتانیوم بودند.

اکنون از دل آلت‌کوین‌های ابداع شده، ما شاهد مفاهیم جدیدی مانند قرارداد هوشمند، بازی‌های بلاک چینی، ساخت راحت توکن، دیفای، ییلد فارمینگ، استیکینگ (Staking)، صرافی غیرمتمرکز (DEX)، وام دهی و قرض دهی، وام‌های فلش و … نبودیم.به این خاطر، نمی‌توان ارزش کوین‌های جایگزین را دست کم گرفت.

بسیاری از آلت‌کوین‌ها درتلاشند تا محدودیت‌های بیت کوین را پوشش دهند. یک کوین جایگزین باید مزیتی بیشتر از بیت کوین داشته باشد تا به موفق شود.

زمانی‌که بیت کوین پا در عرصه بازار رمز ارزها گذاشت، تنها بر تخت پادشاهی ارزهای رمزنگاری شده بود؛ اما به ‌مرورزمان رمزهای ارزی به تقلید از بیت کوین، پا در عرصه گذاشتند و با فورک بیت کوین، ارز خود را روانه بازار کردند.

با تکامل آلتکوین‌ها، دسته بندی‌های متنوعی ایجاد می‌شود. بعضی از انواع اصلی ارزهای جایگزین شامل رمز ارزهای قابل استخراج، استیبل کوین‌ها، توکن‌های اوراق بهادار و توکن‌های کاربردی هستند.

کاربرد انوع آلت‌کوین‌

یکی از مزایای استفاده از کوین‌های جایگزین به عنوان روش پرداخت، علاوه بر امن کردن تکنولوژی بلاک چین، ارائه کارمزد کمتر به ازای هر تراکنش است. که با تغییراتی در قوانین عملکرد بیت کوین، سازندگان آلتکوین ها فضای بیشتری برای رقابت با بیت کوین دارند.

آلتکوین‌ها معمولا برای بهبود سرعت، مقیاس پذیری، هزینه استخراج و دیگر موارد طراحی می‌شوند.

توکن‌های اوراق بهادار، نوع دیگری از آلتکوین‌ها هستند که شبیه به سهام‌های سنتی هستند و به صورت مالکیت بخشی از بیزینس‌ها ارائه می‌شوند. و توکن‌های کاربردی با ارائه خدمات و به صورت پاداش یا جایزه به دست می‌آیند

هم‌چنین استیبل کوین‌ها یا ارزهای با قیمت ثابت، به توکن‌هایی می‌گویند که دارای پشتوانه‌ای مثل دلار هستند و قیمت آنها مطابق با قیمت دلار تغییر می‌کند.

در اصل، آلتکوین ها شبیه به بیت کوین کار می‌کنند؛ با استفاده از کلید خصوصی، شما می‌توانید از کیف پول خود به یک کیف پول دیگر پرداخت انجام دهید. در این رمز ارزهای بسیاری از آلتکوین ها توسط Framework پایه‌ای که توسط بیت کوین ارائه شده، ساخته شده‌اند. به همین دلیل، بیشتر آلتکوین‌ها همتا به همتا هستند.

آنها سعی می‌کنند روش‌های موثر و ارزان برای انتقال تراکنش‌ها در اینترنت ارائه دهند؛ حتی از نظر امکانات نیز آلت‌کوین ها به طور گسترده‌ای با هم متفاوت هستند.به عنوان یک سرمایه گذاری، آلت کوین‌ها بسیار جدید هستند و قیمت آنها دچار نوسانات شدید می‌شودو  در طرح‌های کلاهبرداری و متقلبانه، کاربرد زیادی دارند.

درکل آلت‌کوین‌ها خدمت بزرگی به جامعه ارزدیجیتال کردند زیرا کوین‌های جایگزین در ابتدا از بیت کوین منشعب می‌شدند و تفاوت‌های کمی با آن داشتند؛ اما به مرور زمان و با پیشرفت فناوری بلاک چین، کوین‌هایی مانند اتریوم به وجود آمدند که توانستند مفاهیم جدیدی را وارد حوزه رمز ارزها کنن.

مفاهیمی مانند قرارداد هوشمند، بازی‌های بلاک چینی، ساخت راحت توکن، دیفای، ییلد فارمینگ، استیکینگ (Staking)و… می‌توان گفت که اگر آلت کوین‌ها نبودند، شاید ما هرگز شاهد چنین پیشرفتی در صنعت نوظهور بلاک چین و رمز ارزها نبودیم!!

لینک منبع :

  • https://blog.coinnik.com/%d8%a2%d9%84%d8%aa-%da%a9%d9%88%db%8c%d9%86-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa/
  • https://www.halakoei.academy/select-altcoins-could-rise-100-1000x-in-renewed-bitcoin-bull-cycle-says-crypto-trader-lark-davis-here-are-some-of-his-top-picks/
  • https://isignal.ir/analyse/%d8%b1%d9%82%d8%a8%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%b5%d9%84%db%8c-%d8%a8%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%88%db%8c%d9%86-%d8%aa%d8%a7-%db%8c%da%a9-%d9%85%d8%a7%d9%87-%d8%a2%db%8c%d9%86%d8%af%d9%87-9-%d8%af%db%8c/
  • https://arzdigital.com/coins/litecoin/
  • https://way2pay.ir/179701/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید