چهارشنبه 4 خرداد 1401
خانه اخبار ایران به دنبال دور زدن تحریم‌ها/ ارز دیجیتال یا راه فرار؟

ایران به دنبال دور زدن تحریم‌ها/ ارز دیجیتال یا راه فرار؟

بانک مرکزی ایران می‌گوید از رمزنگاری استخراج شده مجاز می توان برای پرداخت هزینه واردات تحریم شده استفاده کرد.

به گزارش ارزنیوز؛ یک استراتژی در حال توسعه برای کاهش اثرات فلج کننده تحریم‌های اقتصادی، می‌تواند استفاده از ارزهای رمزنگاری شده توسط شرکت‌های ایرانی، در جهت پرداخت هزینه واردات مانند مواد اولیه و لوازم الکترونیک باشد.

ایران در حال بررسی استفاده بالقوه از ارز‌های دیجیتال به عنوان ابزاری برای کاهش تأثیر مخرب تحریم‌های اقتصادی اعمال شده توسط ایالات متحده است.

طبق گزارشی از منبع اخبار اقتصادی انگلیسی فایننشال تریبون (Financial Tribune)، بانک مرکزی ایران یا CBI به بانک‌ها و فروشگاه‌های فارکس دارای مجوز اجازه می‌دهد تا از ارز رمزپایه برای پرداخت هزینه واردات استفاده کنند.

تحت چارچوب نظارتی، ارز رمزنگاری شده باید فقط از استخراج کنندگان مجاز رمزنگاری حاصل شده باشد. این عملیات استخراج به طور رسمی توسط دولت ایران به عنوان یک فعالیت صنعتی مجاز ذکر شده و به اپراتورهایی نیاز دارد تا از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز بگیرند.

همانطور که فایننشیال تریبون گزارش می‌کند، دولت ایران مقرراتی را تصویب کرده است که امکان استفاده قانونی رمزنگاری برای واردات را در اکتبر سال 2020 فراهم خواهد کرد، مشروط بر این‌که ماینرها سکه‌های خود را مستقیماً به بانک مرکزی ایران بفروشند.

در واقع، به نظر می‌رسد چندین سال است که این استراتژی مطرح شده است، بر اساس گزارش سال 2018 اتاق تحقیق ایران از مرکز تحقیقاتی مجلس شورای اسلامی، به گفته کارشناسان، یکی از راه‌های جلوگیری از اثرات سوء تحریم‌های ناعادلانه، استفاده از ارزهای رمزپایه برای تجارت خارجی است.

در ژانویه سال جاری، شهاب جوانمردی، عضو معدن و کشاورزی اتاق صنایع بازرگانی ایران، از دولت برای استفاده از ارز رمزنگاری شده در راستای کمک به مقابله با مشکلات تجاری در یک فضای سخت ژئوپلیتیک حمایت کرد.

ونزوئلا، کشور دیگر مورد تحریم‌های ایالات متحده، نمونه‌ای اولیه از تلاش برای استفاده از ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین به عنوان پرداخت برای واردات از ایران و ترکیه بوده است.

جوانمردی گفت: بازپرداخت درآمد حاصل از صادرات گاز و برق تحت شرایط فعلی تحریم‌های ایالت متحده امکان پذیر نیست .دولت می‌تواند استفاده از مازاد برق تولیدی یا انرژی تولید شده توسط نیروگاه‌های مقیاس کوچک را برای استخراج ارزهای رمزپایه و جبران منابع بلاک شده ارتقاء دهد.

جوانمردی پیشنهاد ایجاد یک بازار مرکزی، مشابه بازار ثانویه فارکس را داد که از طریق آن ارز رمزنگاری استخراج شده به طور رسمی به شرکت‌های ایرانی که می‌خواهند مواد، ماشین آلات و کالاهای دیگر را وارد کنند، فروخته می‌شود.

ساجد نیک‌پور، عضو کمیسیون برای ارتقاء صادرات غیرنفتی، گفته است: بخش خصوصی معتقدند سود ارز رمزپایه برای اقتصاد ایران در بخش تجارت صدق می‌کند و می‌تواند امکان واردات مواد اولیه برای تولید داخلی را تسهیل کند. نیک‌پور بر لزوم شفاف نگه داشتن چنین اقداماتی تأکید کرده است.

همان‌طور که در سپتامبر 2020 گزارش شد، نمایندگان بخش خصوصی همچنین از بانک مرکزی درخواست کرده‌اند تا استفاده از بیت کوین برای پرداخت واردات خودرو در جزیره کیش را تأیید کند. این در حالی می‌باشد که علی رغم تشویق مقامات، چندین سال است صنعت معدن رمزنگاری ایران آشفته بوده است.

لینک منبعcointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید