سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه اخبار با طناب بیت کوین به چاه می‌رویم یا با آن نجات پیدا...

با طناب بیت کوین به چاه می‌رویم یا با آن نجات پیدا می‌کنیم؟

نسیم طالب، استاد دانشگاه، دانشور و نویسنده که در سال 2018 یکی از طرفداران بیت کوین بود، بیت کوین هایش را فروخته و بیت کوین را یک طرح پانزی خوانده است.

به گزارش ارزنیوز؛ نسیم نقولا نجیب طالب، نویسنده، دانشور، آماردان و تحلیلگر ریسک لبنانی-آمریکایی است که آثارش بر مسائل تصادفی بودن و احتمال و عدم قطعیت متمرکز است. نویسنده‌ی کتاب مشهور قوی سیاه (Black Swan)، در سال ۲۰۱۸ یکی از طرفداران بیت کوین بود و ضمن دارایی خواندن بیت کوین آن را یک ایده عالی توصیف کرده بود.

 طالب در مصاحبه‌ جدید خود با شبکه سی‌ان‌بی‌سی (CNBC)، پس از اشاره به شباهت بیت کوین به یک طرح پانزی، اظهار داشت: هیچ ارتباطی بین تورم و این کوین وجود ندارد. هیچ!

این نویسنده‌ی لبنانی افزود: منظور من این است که شما می‌توانید تورم حادی را تجربه کنید و در عین حال، ارزش بیت کوین به صفر برسد. هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد.

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد که طالب کاملاً از فناوری استفاده شده در بیت کوین قدردانی می‌کند. وی به CNBC گفت: بیت کوین یک سیستم رمزنگاری است که به زیبایی تنظیم شده است. این سیستم به خوبی ساخته شده، اما هیچ دلیلی وجود ندارد که به هر چیز اقتصادی مرتبط باشد. اگر می‌خواهید از تورم جلوگیری کنید، یک قطعه زمین بخرید. در آن کشت کنید. من نمی‌دانم، زیتون در آن بکارید. در آن صورت، حتی اگر قیمت زمین سقوط کند، حداقل روغن زیتون خواهید داشت. اما بیت کوین، هیچ ارتباطی میان آن و تورم وجود ندارد.

نسیم در ادامه، به اهمیت داشتن وسایل و سرمایه‌های تولیدکننده پول نقد اشاره کرد و از بیت کوین به عنوان یک حقه‌بازی یاد کرد.

به گفته برخی از تحلیل‌گران، در مورد ارتباط میان بیت کوین و تورم ممکن است حق با طالب باشد؛ چون نمی‌توان با قطعیت گفت که در صورت ایجاد تورم، ارزش بیت کوین ثابت باقی خواهد ماند.

طالب یکی از چهره‌های فعال توئیتر، در ماه فوریه ۲۰۲۱ در توییت خود نوشت، تمام بیت کوین‌هایش را فروخته است.

وی همچنان معتقد است که بیت کوین سدی در برابر تورم نیست. طالب با این باور مخالف است، هر دولت یا کشوری، بیت کوین را اغلب به عنوان یک دارایی ارزشمند و سدی در برابر سایر حوزه‌های مالی توصیف می‌شود.

نسیم در توییتی ضمن تشریح دلایل فروش بیت کوین‌هایش، گفت که نمی‌توان قیمت کالاها را با بیت کوین تعیین کرد. او در این باره نوشت: در حال خلاص‌شدن از شر بیت کوین‌هایم هستم. چرا؟ قرار نیست نوسانات یک ارز از چیزی که با آن می‌خرید و می‌فروشید بیشتر باشد. نمی‌توان قیمت کالاها را با بیت کوین تعیین کرد. بر همین اساس، بیت کوین، یک شکست است (حداقل در حال حاضر).

رویکرد اخیر طالب حاکی از تغییر رویه ۱۸۰ درجه‌ای اخیر او در مورد ارزهای دیجیتال است. موضع طالب نسبت به بیت کوین همیشه انقدر بدبینانه نبوده است.

در سال ۲۰۱۸ میلادی، او گفته بود: بیت کوین سیاستی است که به دولت‌ها یادآوری می‌کند که پول دیگر در انحصار آنها نیست.

وی سال گذشته، در واکنش به ممنوعیت‌های اعمالی در ارتباط با ارز رایج لبنان، خطاب به هم‌وطنانش نوشت: از ارزهای دیجیتال استفاده کنید.

لینک منبعCNBC

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید