چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه معرفی و بررسی صرافی‌ها بررسی و معرفی کوین مارکت کپ

بررسی و معرفی کوین مارکت کپ

کوین مارک کپ وب سایتی است که بیشتر ارز های دیجیتال و همچنین بیت کوین را ردیابی می کند و ارزش فعلی دلار و بیت کوین را برای هر ارز دیجیتال به کاربران نشان می دهد. همچنین میزان ارزهای دیجیتال موجود در حال حاضر را نشان می دهد، به این صورت که میزان تغییر ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته به صورت دقیق نمایش داده می‌شود.

اطلاعات مربوط  کوین مارک کپ به طور مرتب به روز می شوند زیرا آنها اطلاعات مورد نیاز را از سایت های مختلف تبادل ارز دیجیتال و همچنین صرافی های معتبر جهان را دریافت می کنند، به طوری که اطلاعات در هر زمان ممکن به قیمت های واقعی نزدیک باشند. در این سایت شما علاوه بر اینکه حرکت یک ارز دیجیتال را در بازار به صورت نموداری مشاهده می کنید، تغییرات یک هفته گذشته را نیز می توانید مشاهده کنید تا ببینید که آیا یک ارز دیجیتال کم ارزش تر می شود یا خیر. سکه ها به ترتیب کل مارکت کپ قرار می گیرند نه به ترتیب توانایی رشد ارزش یا ارزش هر ارز. بنابراین همیشه ارزهای بالاتر دارای بیشترین ارزش نخواهند بود.

در سال ۲۰۱۸، پلتفرم تحلیلی سیمیلاروب (Similarweb)، این منبع دقیق اطلاعاتی بازار ارزهای دیجیتال را بین ۱,۰۰۰ وب‌سایت بزرگ جهان رتبه‌بندی کرد. همچنین، کوین مارکت کپ هرگز هک نشده است و کاربران را نیز به لینک‌های نادرست هدایت نکرده است. در فضای ارزهای دیجیتال که در آن کاربران همیشه با احتمال کلاه‌برداری‌ها و حملات سایبری مختلف مواجه هستند، این ویژگی می‌تواند بسیار برجسته و حائز اهمیت باشد.

با این حال، هنوز برخی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، آشنایی چندانی با پلتفرم کوین مارکت کپ و قابلیت‌های آن ندارند و اغلب افراد فقط از صفحه اصلی این پلتفرم استفاده می‌کنند. در ادامه، به بررسی برخی قابلیت‌های این پلتفرم گسترده خواهیم پرداخت.

صفحه اصلی  کوین مارک کپ

با ورود به صفحه اصلی وب‌سایت کوین مارکت کپ، برخی معیارهای کلی بازار ارزهای دیجیتال را در بالای صفحه اصلی مشاهده خواهید کرد. دیدن این معیارها در یک نگاه، دیدگاهی تقریبی در خصوص وضعیت بازار به شما ارائه می‌دهد.

برخی از این موارد عبارتند از:

⦁ Cryptocurrencies: تعداد ارزهای دیجیتال فهرست‌شده در کوین مارکت کپ
⦁ Markets: تعداد کل بازارها و رتبه‌‌بندی آنها
⦁ Market Cap: ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال که با فرمول تعداد کوین ضرب در گردش ضرب در قیمت هر کوین محاسبه می‌شود.
⦁ 24h Vol: حجم معاملاتی ۲۴ ساعته تراکنش‌ها در تمام صرافی‌ها برای تمام ارزهای دیجیتال فهرست‌شده
⦁ BTC Dominance: سلطه بیت کوین که درصد ارزش کل بازار بیت کوین نسبت به ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال است. کاهش سلطه بیت کوین به‌ این معنا است که سایر ارزهای دیجیتال توجه سرمایه‌گذاران را بیشتر جلب کرده‌اند. در زمان نگارش این مقاله، بیت کوین ۶۴.۴ درصد از بازار را در اختیار دارد.

در قسمت پایینِ صفحه اصلی، با ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش کل بازار روبرو خواهید شد و اطلاعاتی کلی در مورد هر ارز، از جمله قیمت، میزان رشد یا افت ۲۴ ساعت اخیر، میزان رشد یا افت ۷ روز اخیر، ارزش کل بازار، حجم معاملاتی کوین و سرمایه در گردش، به دست خواهید آورد.

در قسمت راست، بالای جدول ارزهای دیجیتال، می‌توانید تعداد کوین‌های برتری که قصد مشاهده آنها را دارید، انتخاب کنید (Show rows). همچنین، در بخش فیلترها (Filters) می‌توانید تعیین کنید که فهرست ارزهای دیجیتالی که برای شما نشان داده می‌شود، بر چه اساس ترتیب‌بندی شده باشد؛ به‌عنوان مثال، در گزینه تمام ارزهای دیجیتال (All Cryptocurrencies)، انتخاب می‌کنید که فقط کوین‌ها‌ (Coins) را مشاهده کنید یا فقط توکن‌ها‌ (Tokens).

همچنین قیمت‌(Price)، درصد تغییرات (% Change)، حجم معاملاتی (Volume) قابل‌استخراج (Mineable) یا غیرقابل‌استخراج بودن نیز از جمله سایر موارد برای تنظیم فهرست مطلوب شما هستند.

همچنین با استفاده از بخش واچ لیست (Watchlist) یا فهرست‌های تحت نظر، می‌توانید بدون نیاز به عضویت و ایجاد حساب کاربری، کوین‌هایی را که به آنها علاقه دارید در فهرستی شخصی گرد آورید تا هنگامی‌که وارد کوین مارکت کپ می‌شوید، به جای اینکه با هزاران کوین مواجه شوید، سری به واچ لیست خود بزنید و کوین‌هایی را دنبال کنید که برایتان مهم هستند.

برای اینکه کوینی را به واچ لیست خود اضافه کنید، فقط کافی است تا ستاره سمت چپ هر کوین را کلیک کنید و سپس از طریق سربرگ watchlist وارد واچ لیست خود شوید و بدون نیاز به ورود به حساب کاربریِ کوین مارکت کپ، روند فراز و فرود ارزهای دیجیتال مورد نظر خود را پیگیری کنید.

علاوه بر سربرگ ارزهای دیجیتال (Cryptocurrencies)، سربرگ‌های محصولات مشتقه (Derivatives)، دیفای (defi)، ارزهای مخصوص ذخیره داده (Storage) و پروژه‌های مرتبط با کِشت سود (yieldFarming) نیز سایر گزینه‌های شما برای دسته‌بندی نحوه مشاهده دارایی‌های دیجیتال هستند.

صفحه هر دارایی دیجیتال

با کلیک روی هر دارایی دیجیتال در کوین مارکت کپ، وارد صفحه مخصوص آن خواهید شد. در هر کدام از صفحات، می‌توانید موارد زیر را مشاهده کنید:

⦁ Market Cap: ارزش کل بازار کوین
⦁ Volume (24h): حجم معاملاتی کوین
⦁ Price: قیمت کوین به دلار ایالات متحده، بیت کوین و گاهی اتر به‌صورت زنده و دریافت‌شده از صدها پلتفرم معاملاتی
⦁ عرضه کل (Total Supply)، عرضه حداکثری (Max Supply) و سرمایه در گردش (Circulating Supply)
⦁ Website: وب‌سایت رسمی کوین
⦁ Explorer: بهترین مرورگرهای موجود بلاک چین کوین
⦁ Message Board: انجمن‌هایی، همچون تالاهارهای گفت‌وگو، تلگرام، گروه‌های اپلیکیشن دیسکورد و غیره
⦁ Technical Documentation: مستندات فنی، نوع کوین و اطلاعاتی از قبیل قابل‌استخراج‌بودن و غیره
⦁ سایر ویژگی‌های ارز دیجیتال، از جمله کوین یا توکن بودن، قابل استخراج (Mineable) یا غیرقابل استخراج بودن، اگوریتم‌های اجماع و غیره.

علاوه بر این، با انتخاب سربرگ جفت‌ارزهای بازار (Market Pairs)، می‌توانید جفت‌ارزهای موجود برای دارایی مورد نظر خود، منبع و پلتفرم معاملاتی آنها، قیمت، حجم معاملاتی، میزان نقدینگی و سایر ویژگی‌های این جفت‌ارزها را بررسی کنید.

به همین ترتیب، با انتخاب بخش شبکه‌های اجتماعی (Social)، ابزار (Tools)، داده‌های تاریخی (Historical Data)، رتبه‌بندی (Ratings)، تحلیل درون‌زنجیره‌ای (On-Chain Analysis) و اخبار (News) با سایر اطلاعات مرتبط با دارایی مورد نظر خود روبرو خواهید شد.

علاوه بر این، با انتخاب سربرگ جفت‌ارزهای بازار (Market Pairs)، می‌توانید جفت‌ارزهای موجود برای دارایی مورد نظر خود، منبع و پلتفرم معاملاتی آنها، قیمت، حجم معاملاتی، میزان نقدینگی و سایر ویژگی‌های این جفت‌ارزها را بررسی کنید.

به همین ترتیب، با انتخاب بخش شبکه‌های اجتماعی (Social)، ابزار (Tools)، داده‌های تاریخی (Historical Data)، رتبه‌بندی (Ratings)، تحلیل درون‌زنجیره‌ای (On-Chain Analysis) و اخبار (News) با سایر اطلاعات مرتبط با دارایی مورد نظر خود روبرو خواهید شد.

علاوه بر اخبار روزانه، کوین مارکت کپ منبعی غنی از اطلاعات تاریخی است.

یکی از بهترین گزینه‌ها در صفحات کوین مارکت کپ برای هر دارایی دیجیتال، داده‌های تاریخی براساس روز، ماه و سال است. با استفاده از داده‌های تاریخی که کوین مارکت کپ در اختیار قرار می‌دهد، می‌توانید استراتژی‌های معاملاتی خود را در خصوص اتفاقاتی که پیش از این در بازار رخ داده است، آزمایش کنید.

در دنیای ارزهای دیجیتال، یافتن داده‌های تاریخی اغلب کاری دشوار است و برخی افراد، حتی تا صدها یا هزاران دلار صرف دسترسی به داده‌های قدیمی و قابل‌اعتماد می‌کنند تا قیمت روزانه، حجم معاملاتی و ارزش بازار  هر دارایی را در روزها، ماه‌ها و سال‌های گذشته بررسی کنند. کوین مارکت کپ، این داده‌های ارزشمند را به‌رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

کوین مارکت کپ با صدها صرافی‌‌ مختلف همکاری می‌کند و داده‌هایی صحیح و قابل‌اعتماد، در کمترین زمان ممکن، در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همانطور که با نوشتن نام هر ارز دیجیتال یا تیکر آن مثلا BTC برایBitcoin ، به اطلاعاتی کامل در مورد آن دست خواهید یافت، به همین روش می‌توانید با جستجوی نام صرافی، اطلاعاتی نیز در خصوص صرافی‌ها نیز کسب کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید