سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه اخبار برق خواران گلوی صنعت را می‌برند/ جولان سوداگران برای غارت منابع

برق خواران گلوی صنعت را می‌برند/ جولان سوداگران برای غارت منابع

عضو کمیسیون انرژی مجلس،با اشاره به مصرف بی حد و حصر انرژی ماینرهای نسل اول، گفت: متاسفانه زمینه غارت منابع و بریده شدن گلوی صنعت از سوی سوداگران برق خوار فراهم شده است.

به گزارش ارزنیوز؛ پرویز محمدنژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس، یکی از مسائل مرتبط با حوزه برق و انرژی را ارزهای دیجیتال دانست و اظهار کرد: امروزه پدیده رمزارزها از یک رشد فزاینده در دنیا برخوردار شده که در برخی مواقع به علت عدم آگاهی نسبت به یکسری از پدیده ها از جمله رمزارزها ممکن است اتفاقاتی در کشور بیفتد.

محمدنژاد با بیان اینکه اگر موضوع رمزارزها را به موقع هدایت و کنترل نکنیم ممکن است متحمل عواقب سخت و سنگین آن در جامعه شویم، تصریح کرد: استفاده از ماینرهای نسل اول که مصرف انرژی فوق العاده بالایی دارند، در کشور افزایش یافته  است و صنایع ما را تهدید می کند.

نماینده شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه پدیده‌ی  ارزهای دیجیتال جدید و نوظهور است و هنوز مسئولان برای کنترل آن ورود نکرده اند گفت: ماینرها می توانند جای صنعت و تولید را در کارخانجات بگیرند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس، از دیگر معضلات پدیده ارزهای دیجیتال، از بین رفتن کسب و کار و تحت تاثیر قرار گرفتن صنعت و تولید را نام برد و و تصریح کرد: مسئولان مترصد مهار و کنترل رمزارزها هستند.

نماینده شهرستان لنگرود در مجلس، به تولید ۵۸ هزار مگاواتی برق در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه ماینرهایی که وارد کشور می شوند، میزان مصرف برق فوق العاده بالایی دارند و با توجه به برابر بودن میزان تولید و میزان مصرف برق در کشور، حضور اینگونه دستگاه ها خطر جدی در حوزه برق است.

وی با بیان اینکه هر یک ماینر نسل اول حدود ۸۰۰ هزار کیلووات ساعت برای تولید یک بیت کوین برق مصرف می کند، متذکر شد: این در حالی است که نسل های جدید ماینر ۱۴۲ هزار کیلووات ساعت مصرف دارند، اما به واسطه قیمت ارزان ماینرهای نسل اول واردات به این سمت و سو رفته که باید از آن جلوگیری شود.

محمدنژاد، پراکندگی استفاده از این دستگاه ها در جای جای کشور اعم از کارخانجات، انباری ها، زیرزمین ها و پشت بام ها عملی پرخطر داسنت و گفت: اگر از همین امروز اقدام به کنترل رمزارزها نکنیم، کنترل آن در آینده سخت می شود.

این مقام مسئول نماینده لنگرود در مجلس، قیمت روز هر بیت کوین را حدود ۶۴ هزار دلار دانست و خاطرنشان کرد: تولید هر بیت کوین در کشور ۱۵ هزار دلار تمام می شود که برای سوداگران حدود ۵۰ هزار دلار آورده دارد.

همچنین عضو کمیسیون انرژی مجلس، نامعلوم بودن خالق بیت کوین و محل حاکمیت آن را یک امر خطرناک برای کشورهایی دانست که تنها ماینینگ می کنند و گفت: بانک مرکزی ضمانتی برای رمزارزها ندارد و امکان کنترل و رهگیری موجود نیست لذا همین موضوع زمینه ساز اتفاقات ناگوار آینده است که برای گرجستان به عنوان صادرکننده برق پیش آمد، زیرا آزاد کردن رمزارزها در گرجستان موجب شد اکنون به واردکننده برق تبدیل شود.

وی با بیان اینکه از دولت می خواهیم متولی امر رمزارزها باشد و اقدام به ایجاد مزارع رمزارز کند، یادآور شد: افرادی که علاقمند به تولید بیت کوین هستند، می توانند تحت نظارت دولت و با سهام مشخص کار کنند تا علاوه بر مدیریت اقتصادی، ساماندهی در این حوزه داشته باشیم.

نماینده لنگرود در مجلس، با اشاره به تمرکز کمیسیون انرژی در حوزه عرضه برق و صرف منابع مالی در این بخش، خاطرنشان کرد: متاسفانه در بخش تقاضا کاری نکردیم تا مدیریت مصرف برق داشته باشیم. در این راستا نیازمند هماهنگی بین دستگاه ها جهت کنترل، مدیریت و اصلاح الگوی مصرف هستیم و دولت مکلف شده به امر اصلاح الگوی مصرف جدی ورود کند تا پیک امسال را بدون خاموشی بگذرانیم.

محمدنژاد، با بیان اینکه کاهش شدید ورودی آب پشت سدها نسبت به سال گذشته تولید برق آبی کشور را کاهش داده است، گفت: تنها راه کنترل و جلوگیری از خاموشی، مدیریت مصرف برق است.

لینک منبعایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید