جمعه 30 اردیبهشت 1401
خانه آموزش برنامه های دیفای کجا اجرا می شوند؟

برنامه های دیفای کجا اجرا می شوند؟

هسته‌ی اصلی حوزه‌ی امور مالی غیر متمرکز یا همان دیفای قرارداد هوشمند است، چون برنامه‌های غیرمتمرکز به‌وسیله‌ی قرارداد هوشمند کار می‌کنند. به همین دلیل، بلاک چین‌هایی که میزبانی قراردادهای هوشمند را به عهپه دارند، قادر خواهند بود میزبان برنامه‌های دیفای هم باشند.

درحالی ‌که قراردادهای معمولی برای مشخص کردن رابطه‌ی افرادی که درگیر قرارداد هستند از مواد قانونی استفاده می‌نمایند، یک قرارداد هوشمند از کدهای کامپیوتری بهره خواهد گرفت.

به دلیل وجود بلاک چین، قرارداد هوشمند پس از پیاده‌ سازی؛ ضمانت اجرایی خواهد داشت. توسعه ‌دهنده شرایط اجرای قرارداد را در کد تعیین کرده و بعد از ثبت‌ نمودن آن روی بلاک چین، حتی خود او هم نمی‌تواند جلوی اجرای قرارداد را بگیرد.

استفاده از قراردادهای هوشمند سریع‌تر و آسان‌تر بوده و ریسک کمتری برای طرفین در پی خواهد داشت. از سمت دیگر، قراردادهای هوشمند هنوز با چالش‌هایی حقوقی درگیر هستند. به‌عنوان مثال، هنوز مراجع قانونی یک قرارداد هوشمند مالکیت خانه را به رسمیت نمی‌شناسند. بعلاوه، ازآنجایی که قراردادهای هوشمند قابل ‌توقف نیستند، وجود باگ یا کد مخرب می‌تواند خطراتی را در پی داشته باشد.

درحال ‌حاضر ارز دیجیتال اتریوم بزرگ‌ترین بستری است که پروژه‌های دیفای می‌توانند روی آن کار کنند. بدون اغراق می‌توان گفت در جایگاه فعلی بلاک چین، اتریوم میزبان بیش از ۷۰٪ کل اکوسیستم دیفای است.


به‌جز اتریوم، ایاس، تزوس، ترون، کاردانو، نئو، الگورند و ده‌ها بلاک چین دیگر قادرند برنامه‌های حوزه امور مالی غیرمتمرکز را میزبانی نمایند.

دیفای با چه چالش های روبه رو است؟

در ادامه به معرفی چالش‌هایی که دی

سرعت در دیفای

بلاک چین‌ها در مقطع فعلی کندتر از رقبای متمرکز خود هستند و این روی کار برنامه‌های غیرمتمرکز هم تأثیر می‌گذارد. به‌عنوان مثال، اتریوم، عمده‌ترین میزبان پروژه‌های دیفای، اکنون فقط می‌تواند ۱۴ تراکنش در ثانیه پردازش کند. البته با وجود راهکارهای مقیاس ‌پذیری گوناگون و پیشرفت‌های بالقوه، به‌ احتمال فراوان این مشکل در آینده نزدیک حل خواهد شد. گفتنش خالی از لطف نیست که همین حالا ده‌ها پروژه دیفای روی همین بلاک چین‌های آهسته هم به‌خوبی کار می‌کنند.

احتمال خطا از سمت کاربر؛ هرکس مسئول دارایی خود است

همان‌طور که گفتیم، دیفای واسطه‌های مالی را از بین می‌برد و تمام مسئولیت را به خود کاربران واگذار می‌کند. به‌عنوان مثال، اگر رمز حساب بانکی خود را گم کنید، می‌توانید با مراجعه به بانک حساب خود را بازیابی کنید، اما در بلاک چین‌های باز مانند اتریوم،‌ هویت با یک رشته متنی از حروف و اعداد به نام « کلید خصوصی»  (Private Key) تعیین خواهند داشت که اگر آن را گم کنید، دسترسی به موجودی کیف پول خود را برای همیشه از دست خواهید داد. همچنین، تراکنش‌های بلاک چین‌های منبع باز برگشت‌ ناپذیر بوده و این یعنی اگر مبلغی به کیف پول اشتباهی واریز نموده، احتمالاً دیگر دستتان به آن مبلغ نخواهید رسید. به ‌همین ‌دلیل، کاربرانِ حواس‌پرت در زمان کار با دیفای در خطر هستند.

تجربه کاربری بد در دیفای

درحال ‌حاضر، استفاده از حوزه دیفای کمی برای کاربران تازه‌کار پیچیده است و برنامه‌های فعلی هنوز آن‌طور که باید رابط کاربری خوبی ندارند. برای یک کاربر عادی حریم‌خصوصی و عدم‌تمرکز اولویت اول نیست. ساده بودن ‌بودن کار با این حوزه می‌تواند انگیزه‌‌ای باشد برای کاربران تا سیستم‌های متمرکز را رها کنند، اما بدون یک رابط کاربری مناسب و دسترسی آسان، برنامه‌های غیرمتمرکز ازنظر تعداد کاربر نمی‌توانند حرفی برای گفتن داشته باشند. توسعه نرم‌افزارهای موبایل برای برنامه‌های حوزه دیفای مهم‌ترین مسئله‌ای است که درباره تجربه کاربری باید به آن توجه شود.

منبع:

ارز دیجیتال – بایننس آکادمی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید