سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401
خانه اخبار بوترین ناجی اتریوم در برابر حمله‌ی ۵۱ درصدی

بوترین ناجی اتریوم در برابر حمله‌ی ۵۱ درصدی

ویتالیک بوترین، خالق و بنیانگذار اتریوم در تلاش است راه حلی برای آسیب پذیری بلاک چین اتریوم در برابر حملات پیدا کند.

به گزارش ارزنیوز؛ توسعه دهندگان اتریوم اخیرا یک تغییر شبکه به نام EIP-1559 را پیشنهاد داده‌اند، که هدف آن مقابله با افزایش کارمزد تراکنش‌های شبکه است. پیش بینی می‌شود که این طرح اصلاحی در ماه جولای سال جاری عرضه شود و بدین صورت عمل می‌کند که بخشی از هر کارمزد تراکنش را به خود شبکه اتریوم ارسال می‌کند. اتر اختصاص یافته در این شیوه، سوزانده می‌شود و تعداد کوین‌های در گردش را کاهش می‌دهد.

این تغییر هم‌چنین مقدار پاداش ارائه‌شده به ماینرهای شبکه را کاهش می‌دهد، در نتیجه عده‌ای از ماینرها علیه این موضوع، اعتراض کرده‌اند. از زمان معرفی این تغییر EIP-1559 تاکنون، گروهی از فعالان شبکه در پی آن برآمدند تا بخش قابل توجهی از شبکه را به صورت نمایشی تحت اختیار خود درآورند که این موضوع، ممکن است امنیت شبکه را تهدید کند. هرچند این گروه قصدکه سرنگونی و فروپاشی شبکه اتریوم را ندارند، بلکه به این نکته تاکید دارند که صرفا چنین حمله‌ای امکان‌پذیر است. بوترین و سایر توسعه‌دهندگان اتریوم نیز با برنامه‌ریزی در خصوص انجام اقدامات دفاعی، به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.

خالق اتریوم: مقیاس‌پذیری اتریوم با راهکار جدید به‌زودی ۱۰۰ برابر می‌شود

بوترین در این خصوص گفت: هدف EIP-1559 معرفی مکانیزمی است که طی آن، بدون هیچگونه تغییر در کلاینت‌های ethpow و beacon، فعالسازی آن سریعا صورت بگیرد. این EIP-1559 ، انتقال به اتریوم ۲.۰ را سریع‌تر از آن چیزی که انتظار می‌رود امکان‌پذیر می‌سازد.

در یکی از پست‌های  Status در تاریخ ۱۲ مارس بیان شده است: جامعه اتریوم با رهبری بوترین، سریعا راهکارهای بالقوه برای مقابله با حمله های ۵۱ درصد را ساماندهی می‌کند. ویتالیک توضیح داده است که شبکه اتریوم با تغییرات اندک در کلاینت‌ها، چگونه می‌تواند از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام انتقال یابد.

اتریوم ۲.۰ اقدامی در جهت مقیاس‌پذیری بیشتر است که شبکه را از اجماع ماینینگ گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام انتقال می‌دهد.

پست Status خاطرنشان کرده است که مخالفان EIP-1559 هم‌اکنون قدرت فنی کافی برای اجرای حمله ۵۱ درصد را جمع‌آوری کرده‌اند.

شبکه اتریو‌م طی یک سال گذشته میزبان برنامه‌ها و توسعه‌های چشمگیر بسیار زیادی در عرصه دیفای و توکن‌های غیر مثلی (NFT) بوده است. با افزایش تعداد پلتفرم‌ها و ارزهای دیجیتال که بر بستر شبکه اتریوم فعال هستند، کارمزد تراکنش‌های این شبکه نیز افزایش می‌یابد.

شبکه اتریوم یا عرضه بیکن چین در دسامبر ۲۰۲۰، انتقال به اتریوم را آغاز کرده است.

لینک منبعCointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید