جمعه 30 اردیبهشت 1401
خانه اخبار بیت کوین، از سودآوری تا فاجعه‌ای زیست محیطی

بیت کوین، از سودآوری تا فاجعه‌ای زیست محیطی

نیک کارتر بنیانگذار coin metrics، معتقد است مراکز استخراج بیت کوین به دلیل اتلاف سطح بالایی از انرژی به فاجعه‌ای زیست محیطی بدل شده‌اند.

به گزارش ارزنیوز؛ نیک کارتر، بنیانگذار Coin Metrics، جنجال بسیاری را در خصوص برخی از ادعاهای بحث برانگیز خود مبنی بر این که استخراج بیت کوین به دلیل مصرف برق، باعث ایجاد یک فاجعه زیست محیطی شده، ایجاد کرده است.

در مقاله‌ای به نام Noahbjectivity که درباره استخراج بیت کوین در تاریخ 30 مارس نگاشته شده است، Castle Island Ventures Partner به ادعاهای نوح اسمیت، ستون نویس بلومبرگ، در مقاله‌ای با عنوان ماینرهای بیت کوین در 24‌ام ماه مارس اینگونه پاسخ می‌دهد که آن‌ها رفته رفته در حال نابودی خود هستند.

اولین ادعایی که کارتر هدف آن قرار گرفت این بود که بیت کوین در بین دارایی ها منحصر به فرد است، زیرا افزایش قیمت، مستلزم جذب انرژی بیشتر خواهد بود. کارتر اظهار داشت که طلا نیز ماهیتی دقیقاً یکسان دارد به این صورت که هر چه قیمت بالاتر برود منجر به افزایش استخراج و مصرف انرژی می‌شود.

در مرحله دوم، ادعایی از سوی اسمیت (smith) وجود داشت که استخراج معادن بیت کوین منابع انرژی محلی را از برق محروم می کند. با این حال، مطابق با ارقام اشاره شده توسط کارتر، استخراج معادن در مناطقی متمرکز شده است که بیش از حد، انرژی استفاده شده در آن‌ها وجود دارد.

اما در چین، اکثر قریب به اتفاق استخراج در چهار استان سین کیانگ، سیچوان، مغولستان داخلی و یوننان انجام می شود. که 63٪ از هشدار جهانی بیت کوین از Q4 2019 تا Q2 2020 را نیز تشکیل می دهند. این مناطق از ترکیب زغال سنگ، خورشید، باد و انرژی آبی استفاده می‌کنند که همه آن‌ها دارای تراکم جمعیتی نسبتاً کم و انرژی زیادی هستند.

کارتر در عمق آمار و ارقام فرو می رود تا نشان دهد که در سال‌های گذشته چین 100، TWh را به طور متوسط با ارزش انرژی آبی، خورشیدی و بادی کاهش یا توقیف کرده است. محدود کردن، فرآیندی است که به حذف انرژی اضافی از شبکه یا مصرف عمومی، اغلب برای حفظ سطح قیمت اشاره دارد.

بر اساس داده های Digiconomist و دانشگاه کمبریج، طور میانگین بین 89 TWh و 138 TWh در سال استخراج بیت کوین صورت گرفته است.

و اینگونه بیان می کند که باید بگوییم، انرژی غیر بازگشت کافی برای استخراج چندین مرکز بیت کوین در آنجا وجود دارد. این موضوع تنها بر اساس مسئله استقرار هش ریت (hashrate) در مکان‌های مناسب است، که ماینرها به طور تهاجمی در آن فعالیت می‌کنند.

اگر استخراج بیت کوین، که تقریباً قابل حمل و جا به جایی است، در مناطقی متمرکز باشد که منابع برقی، استفاده نشده و در نتیجه ارزان است، این موضوع را پیچیده تر می کند زیرا در این صورت ماینر ها صرفاً مشکل مصرف برق را از میان می‌برند.

به عنوان مثال الکس دو وریس، بنیانگذار Digiconomist، در مقاله اخیر خود نوشت که افزایش و رکوردشکنی قیمت بیت کوین در آغاز سال 2021 ممکن است منجر به مصرف انرژی شبکه به اندازه تمام مراکز داده در سطح جهان شود.

شاخص مصرف برق بیت کوین کمبریج (CBECI) برآورد می کند که مصرف برق سالانه بیت کوین در حد کشور‌های سوئد و مالزی است.

در مقاله اصلی اسمیت، وی استدلال كرد كه توسعه دهندگان بیت کوین نیاز به اتخاذ جایگزینی برای اثبات كار دارند و از Proof-of-Stake به عنوان یك كاندیدای مناسب یاد كرد. Ethereum در حال انتقال به Proof of Stake با Eth2 است که تخمین زده می‌شود 99.98٪ برق کمتری مصرف کند.

اما کارتر بر این عقیده نیست که اثبات سهام بتواند از نظر امنیت و تمرکززدایی به درستی رقابت کند و معتقد است که این یک موضوع بحث برانگیز ضد بیت کوین است.
وی در این باره میگوید: این تصور که شما با Proof of Stake می‌توانید چیزی را بیهوده بخشید، داشتن یک اجماع غیرمتمرکز آن هم بدون مصرف انرژی، این منطق شبه به ماشین‌های حرکت دائمی می‌ماند. آن چه که در اینجا پیشنهاد می‌شود مشابه آن است که یک وعده ناهار کاملاً رایگان را بدون پرداخت هزینه‌ای دریافت کنید اما مشکلات ذکر شده همچنان به قوت خود باقی بماند.

لینک منبعcointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید