سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه اخبار بیت کوین در سودای تصویب / جنجال در احزاب ترکیه

بیت کوین در سودای تصویب / جنجال در احزاب ترکیه

پس از ممنوعیت رمزنگاری در ترکیه اکنون بیت کوین تبدیل به موضوعی بحث برانگیز در میان احزاب و سیاستمداران ترکیه شده است تا رد یا قبول رمزنگاری را روشن سازند.

به  گزارش ارزنیوز؛ صبح روز جمعه، دیکتات، رئیس کل بانک مرکزی تازه منصوب شده‌ی کشور ترکیه که در واقع هرگونه استفاده از ارز رمزنگاری شده در این کشور را ممنوع کرده بود، عنوان داشت: اکنون بیت کوین (BTC) درگیر یک گرد و غبار حزبی شده، زیرا رهبر حزب مخالف ترکیه حمایت خود را از تصویب قانونی ارزهای دیجیتال اعلام کرده است.

همان‌طور که گزارشات نشان می‌دهند، بانک مرکزی ترکیه روز جمعه اعلام کرد که از 30 آوریل، هرگونه پرداخت ارز رمزنگاری شده و معاملات فیش به رمزنگاری onramp غیرقانونی خواهد شد. علاوه بر این، هرگونه استفاده‌ی مستقیم یا غیرمستقیم از دارایی‌های رمزنگاری شده در خدمات پرداخت و صدور پول الکترونیکی ممنوع خواهد بود.

در واکنش به این اعلامیه شدید کمال کلیچداراوغلو (Kemal Kılıçdaroğlu)، رهبر حزب مخالف ترکیه، در یک سری تویت‌ها از بیت کوین و ارز رمزنگاری شده حمایت کرد. وی در توییت خود عنوان کرد: ای حاکم، با چه کسی برای تصمیم رمزنگاری مشورت کرده‌ای؟ وی در این پست خود، اشاره به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دارد، که از او به عنوان یک اقتدارگرا و یک دیکتاتور یاد می‌شود، همچنین در ادامه افزود: من با تمام ذینفعان این مسئله مشورت می‌کنم.

وی بعدها متذکر شد که پس از مکالمه با سهامداران در تمام طول روز، به این نتیجه رسید که رمزنگاری بیشترین تولید ترکیه برای شرکت‌های یونی کورن با ارزش بیش از 1 میلیارد دلار است. وی افزود که این اعلامیه نشان می‌دهد حزب حاکم هیچ سیاستی در برابر جوانان ندارد.

فراتر از کاربرد بحث ارز رمزها، به عنوان یک نقطه گفتگوی سیاسی، این ممنوعیت تأثیر زیادی بر بسیاری از مردم ترکیه خواهد داشت. یک نظرسنجی در سال 2019 نشان داد که ترکیه یکی از کشورهای پیشرو در زمینه پذیرش ارزهای رمزپایه است (هرچند که این مطالعه مورد بررسی جدی قرار گرفته است). این یک بورس پایدار برای لیر است که در چندین صرافی نیز خرید و فروش می‌شود و یک صرافی محلی، BtcTurk، حتی از باشگاه‌های فوتبال حمایت مالی می‌کند.

با این حال، در تلاش برای دستیابی به کنترل زیر ساخت‌های پرداخت کشور‌، ترکیه PayPal را در سال 2016 ممنوع کرد. به همین ترتیب، در سال 2020، برنامه‌هایی برای ساخت یک ارز دیجیتال تحت مدیریت دولت در حال انجام بود و شاید برای دولت‌مردان ترکیه این امر ضررهای بسیاری را به همراه داشته باشد همچنین بیت کوین در اوایل امسال به بالاترین حد در برابر لیر رسید .

لینک منبعcointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید