چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه تحلیل بیت کوین بیت کوین در هفته ای که گذشت

بیت کوین در هفته ای که گذشت

قیمت بیت کوین در هفته‌ای که گذشت نسبتا ثابت مانده است، در صورتی که DeFi با یک عملکرد خوب دیگر روزهای خوشی را پشت سر گذاشت. فاندامنتال «آن چین» (On-chain) همچنان با قدرت پابرجاست.

اخیرا سایت «گلس نود» خبرنامه‌ی دوهفته‌ای با عنوان «آن چارت» (Uncharted) شروع کرده است. این خبرنامه از دیدگاه‌های (On-chain) و (off-chain) بیت کوین را پوشش می‌دهد و از نمودارهای زیبا و تفسیرهای مختصر استفاده می‌نماید تا تصویر شهودی از آن‌چه در بازارها اتفاق می‌افتد را به خوانندگان ارئه دهد.

سلامت بازار ارز دیجیتال بیت کوین

بیت کوین هفته‌ی نسبتا پایداری را پشت سرگذاشته است. شروع قیمت این ارز دیجیتال محبوب ۳۲۳۰۰ دلار و پایان هفته با ۳۳۰۶۰ دلار بود. اما روز جمعه این قیمت به ۳۸ هزار دلار قبل از این که روز به پایان برسد رسید این قیمت در باقی روزها به آرامی کاهش یافت.

گاوی بودن بازار

معیار سنجش بیت کوین نسبت به استیبل کوین‌ها در سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است. وقتی SSR کم باشد به این معناخواهد بود که مقدار استیبل کوین‌ها نسبت به بیت کوین بیشتر بوده و نشان دهنده‌ی قدرت خرید بیشتری خرید بیت کوین و درگر دارایی‌ها است.

واژه‌ی SSR نسبت ارزش کل بیت کوین در مقابله با پول پایدار است. به این صورت که؛ وقتی قیمت بیت کوین پایدار است یا استیبل کوین‌ها زیاد وارد بازار این شاخص کاهش می‌یابد. این واقعیت که SSR حتی با حفظ قیمت های بالای بیت کوین بسیار کم است‌، نشان می‌دهد که اخیراً چند پول پایدار جدید وارد اکوسیستم شده‌اند.

بسیاری از این استیبل کوین‌های نوظهور در صرافی‌ها وارد می‌شوند،‌ این موضوع را می‌توان به این صورت تلقی کرد که نقدینگی بسیاری موجود بوده که آماده‌ی تبدیل به ارزهای دیجیتالی از قبیل بیت کوین هستند.

خرسی بودن بازار

پس از جهش قیمت در اوایل ژانویه ۲۰۲۱، تعداد نهادهای فعال در شبکه‌ی بیت کوین به طور قابل توجهی کاهش یافت و به مسیر قبلی خود بازگشت. در حالی که این معیار از آن زمان شروع به افزایش مجدد کرده است‌، اما هنوز به سطوح بالای بازار در ژانویه بازنگشته است.

این موضوع خبر از کمی بازار خرسی می‌دهد که به ارامی به سمت بازار گاوی در حرکت است. درواقع قیمت ۴۰ هزاردلاری بیت کوین که خیلی سریع اتفاق افتاد روند نزولی به خود گرفت. با این وجد این روند نزولی یک اصلاح قیمت سالم است تا تغییر به سوی روند نزولی به همین دلیل سرمایه‌گذاران نباید نگران این معیاره باشند.

ویلی وو در باره‌ی این موضوع اذعان داشت:

بازار شروع به اصلاح قیمت کرده و از تب و تاب افتاده است.

با شروع فشار فروش باعث می‌شود فروشندگان زیادی سود خوبی به دست آورند. هم‌اکنون ٰسود آوری به پایان رسیده است که در نمودار زیر به صورت واضح مشخص است. وقتی SOPR خط 1.0 را لمس می‌کند‌، کوین‌های در گرش بین سرمایه‌گذاران دیگر سود نخواهند داشت.

برای پایین آوردن SOPR سرمایه‌گذاران باید مایل به فروشی باشند که ضرر بدهند.  در واقع باید وارد مرحله‌ی نزولی شویم، اما این موضوع بعید به نظر می‌رسد زیرا قیمت به کف ۲۹ هزار دلار محدود خواهد شد.

ویژگی آلت کوین: USDC در سال ۲۰۲۱ شاهد ورود گسترده ی ارز است

پس از رشد آهسته‌ای که USDC در سال 2018 داشتند، در سال ۲۰۲۱ رشد آن‌ها در مبادلات به سرعت درحال افزایش ست. این رند قدرت خرید بیشتری را به بازار ارزهای دیجیتال وارد می‌کند. USDC ها به عنوان یک کاتالیزگر عمل کرده و آماده ی تبدیل به بیت کوین یا سایر دارایی‌ها هستند.

تعداد USDC در مبادلات ماه ژآنویه بیش از ۱۱۲ درصد افزایش یافت و از ۴۳۱ میلیون دلار به بیش از ۹۱۵ میلیون دلار رسید. این موضوع نشان دهنده‌ی قدرت خرید تقریبا ۱ میلیارد دلاری است که فقط از طریق USDC صورت گرفته و آماده ی تبدیل به ارزهایی از قبیل بیت کوین هستند.

این رقم بالا باید اعتماد سرمایه گذاران را نسبت به هرگونه افت سریع افزایش دهد و آن را به یک سیگنال گاوی در نظر بگیرند.

بیت کوین سریع تر ازچیزی که فکر می کنیم پیش می رود

از اوایل سال ۲۰۲۱ تا کنون حدودا ۲۶ هزار بیت کوین استخراج شده است. که در همین زمان صندوق سرمایه‌گذاری دارایی‌های دیجیتال (Grayscale Holdings) بیش از ۴۰ هزار بیت کوین به دست آورده است.

تمامی این اتفاقات به این معنی هستند که با نگاهی کلی به خریدها از این صندوق مالی می‌توان از این موضوع که عرضه‌ی بیت کوین در حال کاهش است خواهیم شد. این موضوع به این معنی است که سایر سرمایه‌گذاری‌های مهم نهادی را برای بیت کوین در سال جاری بررسی نماییم که بسیار زیاد بوده است.

همان‌طور که در مناطق قرمز زیر مشاهده می‌کنید، سرمایه گذاری‌های بزرگ باعث کمیاب شدن لیکویید بیت کوین می‌شود. در سال ۲۰۲۱ لیکوئید بیت کوین بیشترین کاهش پایدار را داشته است.

با عرضه‌ی بیت کوین که به طور مداوم توسط سرمایه‌گذاران و موسسات بزرگ خریداری می‌شود‌، طبقه های جدید قیمت در سطوح بالاتر تعیین می‌شوند. این محدودیت تداوم عرضه‌، بیت کوین را در منطقه‌ی صعودی قرار می‌دهد.

منابع:

http://Glass node.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید