چهارشنبه 4 خرداد 1401
خانه آموزش آلت کوین‌ها بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش یکی از  قدیمی ترین فورک ها است که  توسط بزرگترین شخصیت ارز رمزنگاری بیت کوین پشتیبانی می شود. بیت کوین کش که امروز می شناسید چیست؟

بیت کوین کش هم  یک ارز رمزپایه ای و هم شبکه پرداختی است که در آگوست 2017 و در نتیجه یک هارد فورک از بلاکچین بیت کوین به وجود آمد.شکل  ارز رمزنگاری شده آن BCH است.

فورک به دلیل اختلاف طولانی مدت که بین اعضای جامعه بیت کوین در مورد چگونگی افزایش اندازه بلوک  بود رخ داده است.یک سری افراد اعتقاد داشتند برای افزایش سرعت تراکنش‌ها و کم کردن کارمزدها لازم نیست تغییری در بیت کوین ایجاد شود و باید از راه‌حل‌های جایگزین مثل لایتنینگ یا Segwit  استفاده کرد.یک سری افراد هم معتقد بودند باید یک سری از قوانین محدود‌کننده بیت کوین را تغییر داد تا مشکل سرعت و کارمزد تراکنش‌ها حل شود.

اگر در یک بلاک چین عمومی، اختلاف‌نظر وجود داشته باشد، دو راه بیشتر وجود ندارد: یا سافت فورک یا هارد فورک ایجاد می شود .

سافت فورک  برای به‌روزرسانی در بلاک چین بود که با نسخه‌های قدیمی سازگار (backwards compatible) است.

یک گروه از استخراج کنندگان و توسعه دهندگان طرفدار SegWit2x پیشنهادی بودند.این سافت فورک قرار بود در سال 2017 با استفاده از بلاکچین بیت کوین با هدف آزادسازی ظرفیت ذخیره سازی شبکه برای انجام معاملات بیشتر اجرا شود. طرفداران بیت کوین معتقد بودند که با افزایش سایز بلاک، حجم بلاک چین افزایش پیدا می‌کند و به این ترتیب بسیاری از فعالان شبکه قادر نخواهند بود به ذخیره تراکنش‌ها ادامه دهند و این تمرکززدایی را به خطر می‌اندازد.

این کشمکش طولانی، هاردفورک بیت کوین به وجود آورد و بلاک چین بیت کوین دو قسمت شد: بیت کوین و بیت کوین کش در بلوک 478559 بلاکچین بیت کوین  شد.

انگیزه اصلی ایجاد بیت کوین کش افزایش غیر مستقیم زمان معامله با افزایش اندازه بلوک بود. حداکثر اندازه بلوک بیت کوین 1 مگابایت است و طبق اکثر استانداردهای فن آوری ، داده های زیادی نیست. بیت کوین کش برای سهولت انجام معاملات ، حجم بلوک شبکه خود را به ۸ الی ۳۲ مگابایت  افزایش داد.

علاوه بر این ، برای تسریع بیشتر روند ، مقدار کل داده مورد نیاز برای تأیید در هر معامله کاهش یافت.

این تغییرات بیت کوین کش را قادر می سازد تا بیش از 116 تراکنش در ثانیه در مقایسه با هفت تراکنش بیت کوین در ثانیه را پردازش کند.

بیت کوین کش همانند بیت کوین ، هر 10 دقیقه یک معامله در بلاکچین بیت کوین کش توسط ماینرها تأیید می شود. پاداش فعلی برای هر بلوک 6.25 بیت کوین کش  است که در آوریل 2024 به نصف 3.125 کاهش می یابد که عمل هاوینگ یا همان نصف شدن پاداش صورت می گیرد. علاوه بر پاداش بلوک ، ماینرها همچنین می توانند هزینه معاملات پرداخت شده توسط کاربران را هنگام انتقال وجوه در شبکه دریافت کنند.

این فناوری ها باعث می شود که همزمان دو زنجیره وجود داشته باشد تا اختلال کاربر به حداقل برسد.

بیت کوین کش  همچنین نوع جدیدی از تراکنش را با ویژگی هایی مانند جلوگیری از مسئله هش درجه دوم به شبکه اضافه کرد.

بیت کوین  به عنوان یک فورک بیت کوین ، کل عرضه سکه  آن  دقیقاً مشابه بیت کوین  است ،یعنی 21 میلیون بیت کوین کش تا سال 2140 مانند  بیت  کوین  استخراج  می شود.

در روز ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸، بیت کوین کش  به دو نسخه رقیب یعنی Bitcoin Cash ABC و Bitcoin SV تبدیل شد. این شکاف در اثر اختلاف‌نظر و مشاجره داخلی راجر ور و کریگ رایت به‌همراه دیگر چهره‌های مرتبط با بیت کوین کش رخ داد.

عبارت ABC در Bitcoin Cash ABC که مورد حمایت (راجرور و جیهان وو )نیز بود، خلاصه عبارت «Adjustable Blocksize Cap» (یعنی سایز بلاک تنظیم‌شونده) است و اندازه بلاک را تا ۳۲ مگابایت حفظ می‌کند. (اندازه بلوک در سال 2018 به 32 مگابایت افزایش یافته بود) ، آنها معتقد بودند که شبکه در آن مرحله مقیاس کافی ندارد.)

اما جبهه مقابل به ‌رهبری کریگ رایت و تاجر میلیاردر کالوین آیر، نسخه نرم‌افزاری (بیت کوین اس وی) را که کوتاه‌شده‌ عبارت «Satoshi Vision» (به‌معنای آرمان ساتوشی) است، ارائه کردند. کریگ رایت مدت‌ها خودش را ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین معرفی می‌کند و مدعی است که توسعه‌دهندگان بیت کوین آن را از هدف اصلی خود دور کرده‌اند اما تا حد زیادی این نظریه رد شده است. بیت کوین اس‌وی محدودیت می خواست اندازه بلوک BCH را به 128 مگابایت افزایش دهد.

درنتیجه  17 نوامبر سال 2020 ، بیت کوین کش از طریق یک فورک دیگر ، شبکه را به دو بلاکچین جدید تقسیم کرد ، بیت کوین کش  ای بی سی (BCH ABC)و گره بیت کوین کش ان (BCHN).

هارد فورک به پیشنهاد تیمی از توسعه دهندگان به رهبری Amauri Sechet ایجاد شد که می خواستند شبکه BCH را به منظور “یک قاعده سکه” ارتقا دهند. طبق این قانون ، 8٪ از بیت کوین کش در گردش برای توزیع مجدد بیتکوین کش  ABC برای تهیه بودجه توسعه پروتکل توزیع می شود.

گروه جامعه nother ، معروف به (Bitcoin Cash Node) با این قانون مخالفت کرده و می خواست(قانون coinbase)را از کد منبع شبکه بیت کوین کش حذف کند. منتقدان این قانون معتقد بودند كه حمایت مالی تضمینی نیست و از تمركز فزاینده BCH ABC نگران بودند. راجر ور ، ماکسیمالیست بیت کوین کش ، (قانون Coinbase )را نیز مورد انتقاد قرار داند و آن را “به حقیقت رسیدن یک رویای برنامه ریز مرکزی به سبک شوروی” دانستند.

اختلاف بین هر دو توسعه دهنده منجر به ظهور دو ارز رمزپایه جدید شد که آخرین بلوک مشترک استخراج شده در 661647 بود. Antpool بلوکی را شکافت که بلاکچین بیت کوین کش را تقسیم کرد ، در حالی که بایننس آخرین بلوک مشترک شبکه را استخراج کرد.

از زمان هارد فورک ، بیت کوین کش ان(BCHN) بیشترین پشتیبانی را داشته است ، قیمت بیت کوین کش به اوج جدیدی رسیده است و ماینرها در مقایسه با بیت کوین کش ABC ، ​​بلوک های بیشتری در شبکه استخراج می کنند. مطمئناً این اتفاق می افتاد ، زیرا 80٪ ماینرها قبل از فورک از BCHN پشتیبانی می کردند.

در نتیجه همانطور که در بالا بحث شد ، بیت کوین کش نام دیگری برای پروتکل اصلاح شده بلاکچین بیت کوین است. در واقع هیچ ویژگی یا قابلیت جدیدی غیر از اندازه بلوک در بلاکچین بیت کوین ندارد. اگرچه نام آن بیت کوین کش است ، اما در واقع با ارزفیات سروکار ندارد. علاوه بر اجماع شبکه ، بیت کوین کش بر روی عملکرد هش SHA-256 عمل می کند و همچنین 21 میلیون توکن به اندازه بیت کوین از کل منبع عرضه شده  برخوردار است. با این حال ، از چند روش معنی دار با بیت کوین متفاوت است.

بررسی بیت کوین با بیت کوین کش:

اندازه بلوک

بیت کوین بلوک های کوچک در زنجیره بلوکی خود دارد، در حالی که بیت کوین کش می خواهد از بلوک های بزرگ استفاده می کند. اندازه فعلی بلوک های بیت کوین یک  مگابایت است و اندازه فعلی بلوک های بیت کوین کش سی دو  مگابایت است. بیت کوین مقیاس پذیری را خارج از زنجیره ای با استفاده از فناوری های لایه 2 افزایش می دهد ، در حالی که بیت کوین کش می خواهد با افزایش اندازه هر بلوک مقیاس زنجیره ای را ایجاد کند.

هزینه های معامله

شبکه بیت کوین کش هزینه معامله متوسط ​​کمتری نسبت به شبکه بیت کوین دارد .هزینه های کم به بلوک های بزرگ بلاکچین بیت کوین کش  نسبت داده می شود.

سرعت معامله

بیت کویم کش به لطف ارتفاع بلوک ، سرعت تراکنش بالاتری دارد. شبکه بیت کوین کش می تواند 116 تراکنش در ثانیه را در مقایسه با هفت تراکنش بیت کوین  در ثانیه تسهیل کند.

فرزندخواندگی

بیت کوین از لحاظ تصویب ؛به وضوح یک انتخاب محبوب در میان همه ارزهای رمزپایه است. سابقه طولانی بیت کوین مطمئناً یک عامل کمک کننده است. بیت کوین(  دوازده ) سال است که وجود دارد ، در حالی که بیت کوین کش فقط حدود پنج سال سال است که وجود دارد.

هشریت:

هش ریت یک شبکه نشان دهنده قدرت محاسباتی است که توسط ماینرها برای تأیید معاملات استفاده می شود. میزان هش بیشتر ، امنیت بهتر است! بین نرخ هش بیت کوین وبیت کوین کش پنجاه برابراختلاف  وجود دارد. این بدان معناست که بیت کوین کش در مقایسه با بیت کوین بیشتر در معرض حمله است ، زیرا قدرت هش آن آسان تر است.

بررسی بیت کوین کش در مقابل بیت کوین اس وی :

در نوامبر 2018 ، بیت کوین کش هاردفورک از بلاکچین خود را تجربه کرد و در نتیجه یک سکه جدید به نام  بیت کوین اس وی (BSV) ظهور کرد که مخفف Bitcoin Satoshi’s Vision است. این نسخه توسط کریگ رایت هدایت شده است ، که قصد دارد آن را به نسخه اصلی بیت کوین نزدیک کند زیرا آن را درک می کند. تفاوت عمده ای بین بیت کوین کش و بیت کوین اس وی وجود ندارد ، به جز اندازه بلوک.

اندازه بلوک

بیت کوین کش حجم بلوک خود را در ابتدا به 8 مگابایت و سپس بعدا به 32 مگابایت افزایش داد. از طرف دیگر ، بیت کوین کش اس وی  محدودیت اندازه بلوک خود را از 32 مگابایت به 128 مگابایت عظیم افزایش داد.

سرعت معامله

بیت کوین کش  و بیت کوین اس وی هر دو مدل اجماع مشابهی را برای استخراج بلوک ها دنبال می کنند ، به این معنی که هیچ کدام از آنها هنگام سرعت مزیتی ندارند.

هزینه های معامله

با کارمزد 0.00011 دلار ، بیت کوین کش گرانتر از بیت کوین اس وی است که هزینه متوسط ​​آن 0.0002 دلار است (در تاریخ  11 فوریه 2021).

بررسی بیت کوین کش  با اتریوم:

انعطاف پذیری

بیت کوین کش به عنوان یک شکل امن پرداخت است ، در حالی که اتریوم بستری برای پرداخت ها و برنامه های غیرمتمرکز است. شبکه بیت کوین کش فقط یک مورد استفاده دارد: اینکه شما یک سیستم پرداخت همتا یه همتا باشید. از طرف دیگر ، اتریوم به لطف قابلیت های قرارداد هوشمند ، انعطاف پذیری گسترده ای را به کاربران خود ارائه می دهد.

هزینه های معامله

هزینه های بیت کوین همیشه کمتر از هزینه های اتریوم بوده است. با این حال ، اخیراً ، هزینه معاملات اتریوم به طرز چشمگیری افزایش یافته است. دلیل آن می تواند استفاده روزافزون از بلاکچین اتریوم در ایجاد سیستم عامل های غیرمتمرکز باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید