جمعه 30 اردیبهشت 1401
خانه آموزش تاریخچه بیت کوین:

تاریخچه بیت کوین:

امروزه تفکر عمومی در مورد بیت کوین و تکنولوژی زیرساختی آن یعنی بلاک چین‌‌ این است که در سال ۲۰۰۸ به دنیا معرفی شده‌‌اند. اما این فناوری نیز مانند فناوری‌‌های بزرگ دیگری پیشینه قبلی  داشته که منجر به این توسعه شد است. در اینجا  تاریخچه بلاک چین‌‌، همچنین روزهای اولیه پیدایش آن را بررسی می کنیم.

 جالب است اگر بدانید که اولین ایده مطرح شده برای پول دیجیتال در سال ۱۹۸۲ ارائه شد. دیوید چام (David Chaum) محقق دانشگاه کالیفرنیا در مقاله‌‌ای تحت عنوان «امضاهای کورBlind signatures) )برای پرداخت‌‌های غیرقابل ردگیری» برای اولین بار ایده پول دیجیتال را ارائه کرد. نیاز به استفاده از یک نوع نرم افزار خاص داشتند.این امر برای حذف یادداشت ها از بانک  که از طریق استفاده از کلید های رمز گذاری شده و تعیین شده امکان پذیر بود. او در سال ۱۹۹۰ دیجی‌‌کش (Digicash) را بنیان گذاری کرد، DigiCash یک مجموعه گسترده و منحصر به فرد از میزان های پرداخت برای کاربران ارائه می داد، از جمله پرداخت های کوچک ؛ همچنین به کاربران این امکان را می داد تا پرداختهای DigiCash را به دیگر گیرندگان ارسال کنند. به این ترتیب، DigiCash یک پیشگام مهم ابتدایی رمزنگاری کلید عمومی و خصوصی بود،همان اصل اساسی که امروزه از طریق ارزهای دیجیتال استفاده می شود.

در نهایت نتوانست پایگاه کاربری خود را به اندازه کافی برای پشتیبانی از عملیات خود رشد دهد؛ درگیری ها  بین توسعه دهندگان DigiCash و اعضای تیم و عدم پذیرش در سراسر جهان باشد که در نهایت منجر به سقوط سیستم شد.این اولین تلاش جدی برای وارد کردن پول دیجیتال به دنیای واقعی بود، اگرچه استفاده از اینترنت در روزهای کودکی خود قرار داشت.

 

در همان زمان نوآوری‌‌های دیگری نیز رخ داد

نیک زابو رمزنگار در سال ۱۹۹۷ مقاله‌‌ای تحت عنوان «رسمی‌‌سازی و امنیت بخشیدن به روابط در شبکه‌‌های عمومی» منتشر کرد که در آن مفهوم قراردادهای هوشمند را به عنوان راهی برای اجرای معاهدات بین غریبه‌‌ها در یک شبکه بدون واسطه را معرفی کرد. زابو در سال ۱۹۹۸ یک رمز ارز غیرمتمرکز به نام BitGold طراحی کرد. زابو پیشنهاد کرد که کاربران از توان کامپیوتری برای حل معماهای رمزنگاری شده استفاده کنند. BitGold هیچ‌وقت جامه واقعیت نپوشید، اما چارچوب نظری آن بر ساخت اولین رمز ارز تاریخ تاثیر گذاشت.

در سال ۱۹۹۸ نیز وی دی (Wei Dei) مهندس نرم‌‌افزار ؛مقاله‌‌ای با نام «پول B، یک سیستم پولی الکترونیکی بی‌‌نام توزیع‌‌شده» را منتشر کرد. این مقاله بسیاری از ویژگی‌‌های رمز ارزهای مدرن امروزی مانند به ‌‌روزرسانی جمعی یک دفتر کل، فرایند کاری انگیزشی، تائید با هش‌‌های رمزنگاری ‌شده یا رمزنگاری کلید عمومی را تشریح می‌‌کند. یکی دیگر از تأثیرگذاران این عرضه هال فینی (Hal Finney) فعال رمزنگار و توسعه ‌‌دهنده بود که در سال ۲۰۰۴ اولین الگوریتم اثبات کار با قابلیت استفاده مجدد را توسعه داد.

پی پال برای فراهم آوردن راهی برای خدمات معاملات در وب با پول نقد، قدم به این عرصه گذاشت و می‌خواست ثابت کند که برای ارزهای مجازی یک بازار وجود دارد. یک شرکت دیگر ارزمجازی، E-gold اجازه داد که مشتریانش طلاهایشان را بفروشند یا در حساب الکترونیکی خود آنان را سپرده کنند. آن‌ها می‌توانستند این پول‌ها را در سراسر مرزها بطور ناشناس معامله کنند. این ناشناس بودن باعث حضور کلاهبرداران شد و در سال ۲۰۰۵ دولت آمریکا فعالیت آنان را متوقف کرد.درحالی که حریم خصوصی و کاهش اعتماد مردم به دولت‌ها و سازمان‌های بانکی باعث ایجاد میلی برای منابع مالی دیگر می‌شد، بیت‌کوین ظاهر شد.

 

در آگوست سال ۲۰۰۸ دامنه‌‌ی وبی، با نام Bitcoin.org ثبت شد

 

در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸، مقاله‌‌ای با نام «بیت کوین: یک سیستم پولی الکترونیکی همتا ‌‌به ‌‌همتا» توسط یک توسعه دهنده نرم افزار (ساتوشی ناکاموتو)، نام مستعار فرد یا افرادی ناشناخته منتشر شدکه تا به امروز هم ناشناخته مانده است.
پیام اصلی او این بود: «من روی یک سیستم پولی الکترونیکی که کاملاً همتا‌‌به‌‌همتاست و واسطه‌‌ای ندارد کار کرده‌‌ام. مقاله در آدرس http://www.bitcoin.org موجود است. هدف او این بود که ارزی خارج از کنترل هر دولتی بسازد و ارزی که محرمانه باشد و نه بر اساس اعتماد بلکه بر اساس معاملات قابل بازبینی باشند.

در ژانویه سال ۲۰۰۹،  ساتوشی ناکاموتو نرم‌‌افزار متن باز بیت کوین را منتشر کرد. در ۳ ژانویه ۲۰۰۹، شبکه بیت کوین با ساخت اولین بلوک زنجیره که بعدها با نام بلوک آفرینش (Genesis) مشهور شد، کار خود را شروع کرد. اولین بلوک بیت‌کوین استخراج شد و ثابت کرد که هدفشان محقق شده. و یک نسخه ساده از بیت‌کوین در اینترنت برای بخش کوچکی از مردم منتشر شد. اولین معادل بیت‌کوین به دلار مبتنی بر برقی بود که برای ایجاد یک بیت‌کوین صرف می‌شد یعنی ۱$= ۱۳۰۹٫۰۳  BTC

شش روز بعد نسخه ۰.۱ بیت کوین منتشر شد. از این نقطه به بعد همه می‌‌توانستند در آن مشارکت داشته باشند. این نسخه به عنوان برنامه‌‌ای برای ویندوز منتشر شد که با استفاده از برنامه Visual Studio گردآوری شده بود. اولین تراکنش بیت کوین در ۱۲ ژانویه ۲۰۰۹ به هال فینی فرستاده شد، زمانی که ساتوشی ناکاموتو ۱۰ بیت کوین روی بلوک ۱۷۰ برای او ارسال کرد. هشت سال بعد، آن ۱۰ بیت کوین رایگان در بالاترین حد خود ارزشی معادل ۲۰۰ هزار دلار پیدا کرد.

 

«روز پیتزا»

 

ا

طبق تاریخچه بلاک‌ چین ، در اوایل سال ۲۰۱۰  اولین تبادل بیت کوین شکل گرفت،اولین خرید بیت کوین خرید 2 عدد پیتزا به ارزش 10 هزار بیت کوین  توسط لازلو هانیک (Laszlo Hanyecz)، یکی از اولین کاربران و پذیرندگان بیت کوین،  صورت گرفت این روز را به عنوان «روز پیتزا» (Pizza Day)تابه امروز هر ساله در این تاریخ  جشن می‌گیرند.

در جولای سال ۲۰۱۰ قیمت بیت کوین طی 5 روز 10 برابر شد و یک پامپ شدید بر روی قیمت بیت کوین ایجاد شد در همین ماه با افزایش ارزش بیت کوین اولین صرافی به نام) مت گوکس( Mt.Gox trading exchange توسط Jed McCaleb ) جد مک کالب (افتتاح شد.فقط توان خرید و فروش بیت کوین در این صرافی امکان پذیر بود.

در نوامبر سال ۲۰۱۰حجم مارکت بیت کوین به بیش ازیک میلیون دلار رسید و این نشان دهنده این امر بود که کم کم مردم ؛بیت کوین را می شناختند و اقبال عمومی بیت کوین هر روز بیشتر وبیشتر می شد.

در فوریه ۲۰۱۱ قیمت بیت کوین به یک دلار رسید. در همین زمان سایتی به نام (The silk road )برای کارهای غیر قانونی و معاملات مواد مخدر و دلالی مواد….. طراحی  شد که تمامی تراکنش های مالی توسط بیت کوین صورت میگرفت ،بیت کوین توسط همین پول های کثیف با رشد بسیار قابل چشمگیری مواجعه شد تا اواسط سال(آپریل  ۲۰۱۱)بیت‌کوین ۱۰$ معامله می‌شد و همچنان در حال افزایش بود. اواخر سال کلاهبرداری این سایت The silk road موجب متوقف شدن معاملات PayPal/bitcoin شد. در عرض ۴ روز بیت‌کوین بیش از ۶۷٪ ارزش خود را از دست داد.

سایت The silk road

 

در سال ۲۰۱۲ طبق آنچه در تاریخچه بلاک‌ چین ثبت شده است و طبق گزارش FBI برای ارزهای مجازی مبنی بر اینکه چطور مواد غیرمجاز و مبادلات اسلحه را محقق می‌کند،  قوانینی صادر شد. دولت‌ها درباره‌ی اینکه ارزهای مجازی باعث ازبین رفتن اعتماد به ارزهای دولتی می‌شود، اظهار نگرانی کرده بودند. نگران بودند که این ناشناس بودن و بی‌قانون بودن باعث افزایش جرائم، فرار از مالیات، و پولشویی شود. اما بیت‌کوین در مسیر درست و به حقی قدم برداشته بود. در ۲۰۱۲ بیت‌کوین مرکزی بعنوان یک بانک اروپایی رجیستر شد که مطابق قوانین بانکی بود و در ۲۰۱۳ تکنولوژی‌های بیشتر و خرده‌فروشان بیت‌کوین را بعنوان ارز پرداختی قبول کردند.

 

اولین کیف پول بیت کوین

 

در ژانویه ۲۰۱۲اولین کیف پول بیت کوین به وجود آمد به نام کوین بیس(coin base) توسط Brian Armstrong و Fred Ehrsam تأسیس شد.وبا ورود سرمایه های زیاد به این صرافی  باعث رشد روز افزون بیت کوین می شد و این رشد همچنان ادامه دار بود تا سال ۲۰۱۳که بیت کوین قیمت 100 دلار را لمس کرد وارزش هر یک بیت کوین به 100 دلار رسید. تااوایل سال ۲۰۱۳ طول کشید تا بیت‌کوین توانست تمام بحران های سال ۲۰۱۱ را پشت سر بگذارد. اما نوسانات ادامه پیدا کرد. در مارچ ۲۰۱۳ ارزش بیت‌کوین ناگهان ۲۳٪ کاهش یافت و البته این خسارت تا همان شب جبران شد. تا اواسط آپریل بیت‌ کوین به ۲۶۶$ و بازار کل آن به ۱بیلیون$ رسید.اما در عرض چند ساعت یک هک، ارزش آن را به کمتر از ۱۲۵$ رساند.

همچنین در ۲۰۱۳ شبکه جرائم مالی آمریکا، اولین قوانین بیت‌کوین را نوشت. دولت آمریکا Mt.Gox trading exchang را با «عدم ثبت نام بعنوان شغل انتقال پول» متهم کرد و ۲۳ کمپانی بیت‌کوین دیگر را برای تخلفات احتمالی احضار کرد The silk road. را منهل و ۳٫۶ میلیون$ بیت‌کوین را ضبط کرد. همچنین نائب رئیس بنیانگذار بیت‌کوین را به پولشویی متهم کرد. در همان سال، آمریکا و آلمان بیت‌کوین را بعنوان پول اعلام کردند Baidu.چین نیز پروسه پذیرش بیت‌کوین را آغاز کرد اما بعدا بانک مرکزی چین آن را ممنوع اعلام کرد،‌در نتیجه baidu چین نیز این پروسه‌ی پذیرش را متوقف نمود.

Bloomberg بیت‌کوین را بعنوان xbt یک ارزمجازی نشان داد و Ben Bernanke نائب رئیس فدرال آمریکا، در مجلس سنا بیت‌کوین را تحسین کرد. در همین سال برادران(وینکلوس)  Winklevoss twins اولین تلاش خود برای انتشار ETF مبنی بر بیت‌کوین را انجام دادند. تا نوامبر ارزش بیت‌کوین به بیش از ۱۰۰۰$ افزایش یافت. وتا به امروز بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال(یک دارایی با ارزش) در دنیا شناخته شده است و اکثریت مردم دنیا اسم بیت کوین را شنیده اند و بعضی افراد هم در این حوزه مشغول به فعالیت هستند.تا به امروز بیت کوین مسیر بسیار دشواری را پشت سر گذاشته است ولی با تمام این پستی و بلندی ها توانست جایگاه خود را در دنیا حفظ کند.

در سال ۲۰۱۴ سطح تازه‌ای از ارزش و پذیرش ارزهای دیجیتال شکل گرفت ، Vitalik Buterin به این نتیجه رسید که تکنولوژی بلاک چین به تغییرات بیشتری نسبت به بیت‌کوین نیاز دارد و شروع به ساخت اترویم کرد. این ارز این امکان را محقق می‌کرد که قراردادها در بلاک‌چین نوشته شوند.

دولت انگلستان به بیت‌کوین جایگاه VAT-free داد، به طوریکه HM Revenue  وCustoms آن‌ را به عنوان یک پول محرمانه طبقه بندی کردند. قدرت بانکی اروپا، در مواقع تروریست و پولشویی، ارزهای مجازی را موظف می‌کرد تا از قوانین استاندارد مانند بانک‌ها تبعیت کند. مایکروسافت پروسه‌ی پذیرش بیت‌کوین بعنوان یک ارز پرداختی را ادامه داد.

تا سال ۲۰۱۵، معاملات بیت‌کوین به ۱۰۰۰۰۰ معامله در روز رسید. بیت‌کوین سال را با ۲۳۸$ آغاز کرد و معاملات بیشتری انجام داد و تا پایان سال تا ۴۰۰$ افزایش یافت. گزارش The HM Treasury نگرانی‌هایی درباره‌ی مراقبت از مصرف‌کنندگان و استانداردهای تکنیکی بیت‌کوین را مطرح کرد و گزارشات بانک مرکزی اروپا بدنبال راهی برای کنترل نوسانات بود.

برادران Winklevoss (وینکلوس )

 

برادران(وینکلوس) Winklevoss (بنیان‌گذاری شبکه هاروارد کانکشن ) تلاش کردند که بیت‌کوین طرح ETF (طرح صندوق قابل معامله در بورس) را منتشر کنند. کمپانی‌ها نیز تلاش کردند تا crypyo-token و ارزهای مجازی دیگری بسازند.

در سال۲۰۱۶   بسیاری از کمپانی‌های بین‌المللی، ملی و بومی پروسه پذیرش بیت‌کوین را آغاز کردند. چینی‌ها به بزرگترین تاجران بیت‌کوین تبدیل شدند چراکه مردم می‌خواستند از کنترل مرکزی دولت فرار کنند. ۸۰٪ معاملات بیت‌کوین در چین انجام شده‌اند. ارزش بیت‌کوین دو برابر شد و به ۹۹۷$ رسید. ارزهای مجازی رقیب و crypto-token ها چند بخش شدند. سازمان مل متحد جهانی غذا از بلاک‌چین اترویم در برنامه‌ریزی غذا رسانی به گرسنگان استفاده کرد.

  طبق تاریخچه بلاک‌ چین در سال ۲۰۱۷ برادران Winklevoss (وینکلوس ) بار دیگر برای بیت‌کوین ETF تلاش کردند و باز شکست خوردند. فکر ساخت ETF ارزش بیت‌کوین را به بالای ۱۳۰۰$ رساند و باز به ۹۷۵$ کاهش یافت. گرچه دوباره به سرعت در عرض چند روز به ۱۲۰۰$ بازگشت و روند رشد خود را ادامه دا. کانادا اولین شبکه peer-to-peer تبادل بیت‌کوین را راه‌اندازی کرد. بیش از ۵۰۰ کمپانی با یکدیگر همکاری کردند تا از تکنولوژی بلاک‌چین بهره ببرند و هزینه‌ها را کاهش دهند. کمپانی‌ها متوجه شدند که سیستم محرمانه‌ی بلاک‌چین می‌تواند امنیت را افزایش دهد، اسناد دقیق را ضمانت کند و بررسی بی درنگ هک‌ها را ممکن می‌کند. IBM بلاک‌چین خودش را با ارائه راه‌حل مشکلات تنظیم سلامت، مالی، و استفاده‌ی دولت ارتقا داد.

ژاپن بطور رسمی بیت‌کوین را بعنوان یک روش قانونی پرداخت، پذیرفت. نقطه‌ی فروش ژاپن AirREGI که در بیش از ۲۶۰۰۰۰ مکان خرده‌فروش استفاده می‌شود، پروسه پذیرش بیت‌کوین را آغاز کرد. از آنجایی که AirREGI با Alibaba چین همکاری می‌کند، دیدارها و مسافرت‌های چینی‌ها می‌تواند با بیت‌کوین پرداخت شود. این پذیرش جدید، یکی از دلایل این است که ارزش بیت‌کوین سه برابر شده. این امر بدون نوسانات شدید محقق شد و حتی به جایگاه اولیه‌ی خودش بازگشت.

دراکتبر ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین ۳۰۰ درصد رشد داشت و به ۱۰۰۰۰ دلار برای نخستین بار رسید. این افزایش قیمت تا ماه دسامبر یعنی زمانی که قیمت بیت کوین به ۱۹,۷۸۲ دلار رسید ادامه یافت.با این حال ظرف کمتر از ۱۰ روز بیت کوین حدود یک سوم از ارزش خود را از دست داده و قیمت آن به ۱۴۰۰۰ دلار رسید.

سال 2018 شاید سال چندان جالبی برای بیت کوین نبود. کاهش قیمت بیت کوین از همان ابتدای سال آغاز شد و این روند تا پایان سال 2018 نیز ادامه داشت. بعد از ماه‌ها افت قیمت و ثبات نسبی طولانی در قیمت بیت کوین، بالاخره در جولای 2019 قیمت بیت کوین بالا رفت و پس از یک کاهش نسبی، تا پایان سال روند پر افت و خیزی را دنبال کرد.

حالا در آستانه نزدیک شدن به پایان سال میلادی 2020 بیت کوین پس از شوک قیمتی عجیبی که در اثر شیوع ویروس کرونا در جهان تجربه کرده است، هنوز هم با روند رو به رشدی از نظر قیمت رو به رو است. همچنین پاندمی کرونا ادامه دارد. به همین دلیل نمی‌توان گفت آیا این روند رو به رشد قیمت بیت کوین تا پایان سال میلادی ادامه پیدا خواهد کرد یا نه؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید