چهارشنبه 4 خرداد 1401
خانه آموزش تاریخچه قرارداد هوشمند

تاریخچه قرارداد هوشمند

این ایده ابتدا در سال ۱۹۹۴ توسط Nick Szabo (نیک زابو) ، متخصص رایانه و رمزنگاری، در سال ۱۹۹۴ مطرح شد. او اصول اصلی کار را تعریف کرد، اما در آن زمان محیط مناسبی برای تحقق ‌ایده‌اش وجود نداشت. از زمان ظهور فناوری بلاک چین، تغییرات زیادی شکل گرفت و بیت کوین، پایه و اساس قرارداد هوشمند را بر بستر بلاک چین ایجاد کرد. اما با این حال، ابزارهای آن نمی‌توانستند پاسخگوی تمام این نیازها باشند. پس از آن با ظهور اتریوم، قراردادهای هوشمند برای عموم به اجرا درآمد و محرک انجام معاملات بیشتری شد.

قرارداد هوشمند چیست؟

1-به بیان ساده ، قراردادهای هوشمند قراردادهای دیجیتالی هستند که در صورت تحقق هر یک از شرایط رمزگذاری شده توافق نامه توسط طرف های معامله گر ، به طور خودکار معاملات را پردازش می کنند. بندهای قراردادی و نتایج عملکردی به عنوان کد در بلاک چین ترسیم می شوند. با داشتن خودکار اجرای قرارداد ، می توان هزینه های معامله و وابستگی به عملکرد طرف مقابل را کاهش داد.

قرارداد هوشمند کد رایانه ای است که می تواند به طور خودکار توافق نامه قانونی را نظارت ، و اجرا کند.

یک ویژگی مهم در قراردادهای هوشمند این است که فناوری بلاکچین مانع از تغییر عقب گرد می شود: از این رو ، قراردادهای هوشمند غیرقابل اصلاح و نهایی هستند. این همچنین مستلزم آن است که یک معامله خودکار قابل برگشت نیست. این ممکن است یک چالش باشد وقتی که یک قرارداد یا عملی که بر اساس قرارداد اساسی انجام شده است باید باطل اعلام شود.

فناوری Blockchain همچنین تأیید نحوه اجرای صحیح قرارداد را از طریق همه شرکت کنندگان امکان پذیر می کند. این شبکه بطور مداوم بلاکچین را ضبط می کند تا اجرای قرارداد را ضبط کند و متعاقباً زنجیره بلوک را برای رعایت شرایط رمزگذاری شده در قرارداد هوشمند کنترل می کند.

قراردادهای هوشمند می توانند با خدمت به عنوان یک واسطه هوشمند ، خودکار ، برای افرادی که به آنها واسطه هستند ، کارایی بسیاری داشته باشند. این قراردادهای هوشمند که به عنوان یک آژانس مسافرتی خودکار عمل می کنند ، از منابع اطلاعاتی برای تهیه طیف وسیعی از خدمات مربوط استفاده می کنند. نه تنها این ، آنها می توانند وجوه را در اختیار داشته باشند و فقط در صورت ارائه خدمات صحیح آنها را آزاد كنند.

قراردادهای هوشمند همان طور که عنوان شد ؛ خطوطی از کد هستند که در زنجیره بلوک ذخیره می شوند و در صورت تحقق شرایط و قوانین از پیش تعیین شده ، به طور خودکار اجرا می شوند. در ابتدایی ترین سطح ، آنها برنامه هایی هستند که همانطور که برای افرادی که آنها را توسعه داده اند تنظیم شده اند. این توافق نامه ای بین دو نفر به صورت کد رایانه ای است. آنها بر روی بلاکچین اجرا می شوند ، بنابراین در یک پایگاه داده عمومی ذخیره می شوند و قابل تغییر نیستند. تراکنش هایی که در یک قرارداد هوشمند اتفاق می افتد توسط بلاکچین پردازش می شوند ، به این معنی که می توانند بدون شخص ثالث به طور خودکار ارسال شوند.

 

چرا ما به قراردادهای هوشمند نیاز داریم؟

اکنون که تعریف اصلی قرارداد هوشمند را فهمیدید ، اولین سوالی که باید به ذهن شما خطور کرده این است که چرا ما حتی به یک قرارداد هوشمند نیاز داریم.

برای درک این موضوع ، در نظر بگیرید که شما ملکی را خریداری می کنید که باید برای آن وام رهنی از بانک خود درخواست کنید. تأیید وجوه و واریز یک فرآیند چند مرحله ای است که شامل بسیاری از احزاب و بسیاری از مدارک نظارتی است. شما باید اطلاعات شخصی خود را پر کنید ، با همه واسطه های درگیر در معامله تماس بگیرید ، امضا بگیرید و غیره. این نه تنها زمان بسیار زیادی را مصرف می کند بلکه به طور قابل توجهی به کل هزینه اضافه می کند. و همه اینها به دلیل عدم اعتماد طرفین معامله است.

هنگامی که قراردادهای هوشمند جریان اصلی را در پیش دارند ، به آینده بسر ببرید و شما در حال برنامه ریزی برای خرید ملک با گرفتن وام از بانک هستید. شما می توانید هویت خود را با استفاده از هویت دیجیتال ذخیره شده در بلاکچین تأیید کنید. از تصویب وام تا انتقال مالکیت ، هر معامله موفق طی چند دقیقه انجام شده و در بلاکچین ثبت می شود.

به این ترتیب است که قراردادهای هوشمند نیاز به اعتماد را از بین می برند و معاملات را سریعتر و ایمن تر می کنند.

قراردادهای هوشمند چه کاری انجام می دهند؟

ساده ترین راه برای توضیح آنچه که یک قرارداد هوشمند انجام می دهد از طریق یک مثال است. اگر تا به حال اتومبیل خود را در نمایندگی خریداری کرده اید ، می دانید که مراحل مختلفی وجود دارد و می تواند یک روند ناامید کننده باشد. اگر نمی توانید هزینه ماشین را به طور کامل پرداخت کنید ، باید هزینه مالی خود را بدست آورید. این نیاز به بررسی اعتبار دارد و برای تأیید هویت خود باید چندین فرم با اطلاعات شخصی خود را پر کنید. در این راه ، باید با افراد مختلفی از جمله فروشنده ، کارگزار امور مالی و وام دهنده تعامل داشته باشید. برای جبران کار آنها ، کمیسیون ها و هزینه های مختلف به قیمت پایه خودرو اضافه می شود. آنچه قراردادهای هوشمند در بلاکچین می تواند انجام دهد ساده سازی این فرآیند پیچیده است که چندین واسطه را درگیر می کند زیرا عدم اعتماد شرکت کنندگان در معامله وجود دارد. با هویت شما در یک بلاکچین ذخیره شده ، وام دهندگان می توانند به سرعت در مورد اعتبار تصمیم بگیرند. سپس ، یک قرارداد هوشمند بین بانک شما ، فروشنده و وام دهنده ایجاد می شود تا پس از آزاد شدن وجه به فروشنده ، وام دهنده عنوان اتومبیل را نگه دارد و بازپرداخت آن براساس شرایط توافق شده آغاز شود. انتقال مالکیت به صورت خودکار انجام می شود زیرا معامله به بلاکچین ثبت می شود ، در بین شرکت کنندگان به اشتراک گذاشته می شود و در هر زمان قابل بررسی است.

 

مزایای قراردادهای هوشمند چیست؟

مزایای قراردادهای هوشمند همراه با بلاکچین است.

1-سرعت و دقت: قراردادهای هوشمند دیجیتالی و خودکار است ، بنابراین مجبور نخواهید بود که وقت خود را برای پردازش مدارک و یا مصالحه و اصلاح خطاهایی که اغلب در اسنادی که به صورت دستی پر شده اند ، بنویسید. کد رایانه نیز دقیقتر از لگالی است که قراردادهای سنتی در آن نوشته شده است.

2-اعتماد: قراردادهای هوشمند طبق قوانین از پیش تعیین شده به طور خودکار معاملات را انجام می دهند و سوابق رمزگذاری شده آن معاملات در بین شرکت کنندگان به اشتراک گذاشته می شود. بنابراین ، هیچ کس نباید سوال کند که آیا اطلاعات برای منافع شخصی تغییر کرده است یا خیر.

3-امنیت: سوابق معاملات بلاکچین رمزگذاری شده اند و این هک کردن آنها را بسیار سخت می کند. از آنجا که هر رکورد منفرد به سوابق قبلی و بعدی در دفتر توزیع شده متصل است ، برای تغییر یک رکورد واحد باید کل زنجیره تغییر یابد.

4-پس انداز: قراردادهای هوشمند نیاز به واسطه ها را برطرف می کند زیرا شرکت کنندگان می توانند به داده های قابل مشاهده و فناوری برای انجام صحیح معامله اعتماد کنند. شخص دیگری به اعتبارسنجی و تأیید شرایط توافق نامه نیازی ندارد زیرا این توافق نامه در کد موجود است.

موارد استفاده از قراردادهای هوشمند چیست؟

با مزایای فوق الذکر قراردادهای هوشمند ، صنایع بسیاری وجود دارند که می توانند برای بهینه سازی فرایندهای داخلی خود ، آنها را پیاده سازی کنند.

1-صنعت بانکداری می تواند از مزایای صرفه جویی در وقت و هزینه قابل توجه در پردازش وام ها و سایر معاملات بهره مند شود.

2-صنعت پزشکی و بهداشت و درمان می تواند از آنها برای دستیابی به هویت بیمار و داده های بین سازمانی استفاده کند ، بنابراین خدمات پزشکی بهتر ارائه می دهد.

3-قراردادهای هوشمند می توانند از قراردادهای هوشمند برای ساده سازی فرآیندهای زنجیره تامین و نفی درج محصولات تقلبی استفاده کنند.

4-بازارهای املاک و مستغلات می توانند از قراردادهای هوشمند برای پردازش تعداد زیادی از معاملات املاک و کاهش واسطه ها استفاده کنند ، در نتیجه صرفه جویی در هزینه و زمان انجام می شود.

5-صنعت انرژی می تواند تجارت کالاهای انرژی را با استفاده از بلاکچین و قراردادهای هوشمند آسان و اقتصادی کند.

6-صنعت بازی می تواند از قراردادهای هوشمند برای حفظ شفافیت بین توسعه دهندگان بازی و گیمرها استفاده کند و همچنین هنگام خرید بازی ها یا محصولات درون بازی ، پرداخت های فوری را به توسعه دهندگان ارائه دهد.

7-صنعت بیمه می تواند با اطمینان از اینکه شرکت ها مبلغ واجد شرایط را به مشتری پرداخت می کنند و مشتریان ادعای دروغین دریافت پرداخت غیرقانونی را ندارند ، از قراردادهای هوشمند برای جلب اعتماد مجدد بیمه گران و مشتریان استفاده کند.

استفاده  از قرارداد هوشمند:

موارد استفاده از قرارداد هوشمند از ساده تا پیچیده را شامل می شود. آنها می توانند برای معاملات اقتصادی ساده مانند ارسال پول از A به B .از قراردادهای هوشمند همچنین می توان برای ثبت هر نوع مالکیت و حقوق مالکیت مانند ثبت زمین و مالکیت معنوی یا مدیریت کنترل دسترسی هوشمند برای اقتصاد مشترک استفاده کرد. قراردادهای هوشمند این امکان را دارد که بسیاری از صنایع را مختل کند. موارد استفاده را می توان در امور بانکی ، بیمه ، انرژی ، دولت الکترونیکی ، ارتباطات از راه دور ، صنعت موسیقی ، هنر ، تحرک ، آموزش و موارد دیگر یافت.

با یک قرارداد هوشمند ، هر توافق نامه ، هر فرآیند ، کار و هزینه ای می تواند دارای یک ضبط و امضای دیجیتالی باشد که می تواند شناسایی ، اعتبار سنجی ، ذخیره و به اشتراک گذاشته شود. خدمات مهر زنی مانند (Bernstein )  اختراع ثبت شده یا ثبت های دولتی و نیمه دولتی (عناوین زمین ، سندهای گواهی تولد ، مدارس و مدارک دانشگاهی) ، نمونه هایی از موارد استفاده ساده از فن آوری است. در حالی که اجرای خدمات مهر زنی در سطح فنی ساده است ، بسته به نوع صنعت و موارد استفاده خاص ، جنبه های نظارتی این موارد استفاده بسیار پیچیده تر است. از قراردادهای هوشمند می توان برای توافق نامه های بسیار پیچیده تری بین بسیاری از بازیگران ، در امتداد زنجیره تأمین کالا یا خدمات یا برای اداره گروهی از افراد که منافع و اهداف یکسانی دارند بدون نیاز به نهادهای متمرکز سنتی استفاده کرد. سازمانهای خودمختار غیرمتمرکز DAO) )چنین نمونه ای هستند و احتمالاً پیچیده ترین قراردادهای هوشمند را نشان می دهند. قرارداد هوشمند بدینوسیله قوانین حاکمیت ، اساسنامه های حاکم ، آیین نامه ها ، یا اساسنامه یک سازمان را رسمیت می بخشد – و کد عملیاتی خود را جایگزین مدیریت عملیاتی روزمره می کند.

قرارداد هوشمند Ethereum

بیشتر ما زنجیره بلوک را با بیت کوین مرتبط می کنیم ، این مورد براق و شناخته شده است.

Ethereum ، یک سیستم عامل رمزنگاری شده و بلاکچین دیگر ، توسط وتالیک بوترین ، توسعه دهنده نابغه 18 ساله ، راه اندازی شد. قراردادهای هوشمند Ethereum امکان طراحی ، توسعه و مقیاس گذاری هزاران کاربرد همه کاره را فراهم می کند. نرم افزار کامل It’s Virtual Machine (EVM) Turing امکان اجرای همزمان عملیات توسط هر گره در شبکه Ethereum را فراهم می کند و در نتیجه ایجاد سریع و آسان بلاکچین ایجاد می شود.

بنابراین قرارداد هوشمند معمولی Ethereum چگونه کار می کند؟

قراردادهای هوشمند Ethereum توسط احزابی به نام( miners )سرورهای سنگین GPU) )که ​​از پروتکل اجماعی به نام Proof of Work (PoW) استفاده می کنند ، اجرا و تأیید می شوند. هر معامله یا عملیاتی در شبکه Ethereum هزینه ای دارد که در گاز بیان می شود ، مقیاسی برای استفاده محاسباتی واحد. قیمت و محدودیت گاز با هزینه های راه اندازی یک برنامه غیرمتمرکز dApps) )یا توسعه سازمان خودمختار غیرمتمرکز DAO) )ارتباط دارد. استخراج کنندگان Ethereum یک تراکنش (به عنوان مثال: پرداخت ارز رمزنگاری شده ، عملیات قرارداد هوشمند …) را به یک بلوک جدید در شبکه Ethereum اضافه می کنند. که همانطور که توضیح داده شد هزینه اجرای عملیات قرارداد هوشمند است. وقتی قرارداد هوشمند منتشر می شود یا عملکرد قرارداد هوشمند اجرا می شود ، پول تأیید می شود و به حساب دیگری منتقل می شود ، کارگران معدن با گاز پرداخت می شوند.

حسابرسی قرارداد هوشمند Ethereum

حسابرسی قرارداد هوشمند همان حسابرسی معمولی و استاندارد کد است. این آسیب پذیری های امنیتی را قبل از استقرار کد در یک محیط تولید کشف می کند. فرآیند حسابرسی قرارداد هوشمند شامل تست نفوذ خودکار و دستی است. اهداف حسابرسی خودکار معمولاً با آسیب پذیری های امنیتی روبرو می شوند ، در حالی که تست های حسابرسی دستی برای آسیب پذیری های منطق تجاری انجام می شود.

فرآیند حسابرسی قرارداد هوشمند TheBlockBox شامل ممیزی کد دستی و ممیزی های امنیتی است که توسط ابزارهای خودکار انجام می شود. در این فرآیند ، تیم TheBlockBox ویژگی های قرارداد هوشمند را تجزیه و تحلیل کرده و بررسی های لازم را در مورد آسیب پذیری های شناخته شده انجام می دهد. تمرکز حسابرسی بازرسی یک قرارداد هوشمند برای ردیابی و نفی هرگونه احتمال ضرر وجوه است.

گزارش حسابرسی قرارداد هوشمند با معیارهای حسابرسی کاملاً مشخص ، تخمینی از شدت کلی آسیب پذیری ها ارائه می دهد. این گزارش همچنین آسیب پذیری های طبقه بندی شده را با استفاده از ساختار رتبه بندی ریسک بر اساس نمرات تأثیر و احتمال به نمایش می گذارد. گزارش های حسابرسی معمولاً توسط توسعه دهندگان قرارداد هوشمند ، صاحبان محصولات برنامه های غیرمتمرکز یا مدیر عامل / CIO درخواست می شود.

قراردادهای هوشمند هایپرلجر

Ethereum (بلاکچین عمومی و بدون مجوز) و Quorum بلاکچین خصوصی و مجاز مبتنی بر کد Ethereum) براساس معماری مرتبه اجرا هستند. برخی از محدودیت هایی که این معرفی می کند ، اجرای پی در پی کلیه معاملات است که مستقیماً بر عملکرد تراکنش تأثیر می گذارد. مفهوم اصلی که قراردادهای هوشمند Hyperledger را از بلاک چین های دیگر متمایز می کند ، معماری اعتبارسنجی اجرای دستور آن است.

از دامنه قراردادهای هوشمند Hyperledger به عنوان کد زنجیره ای یاد می شود. Chaincode برنامه ای است که منطق برنامه را پیاده سازی می کند و می تواند در زبان های برنامه نویسی با کاربردهای عمومی مانند GoLang ، Java ، NodeJS نوشته شود. این امر بر خلاف زبانهای برنامه نویسی خاص دامنه ، امکان پذیرش آسانتر و گسترده تر توسط توسعه دهندگان نرم افزار را فراهم می کند. در این مرحله ، هایپرلجر یکی از بالاترین و پایدارترین سیستم عامل ها برای توسعه قراردادهای هوشمند است ، زیرا عملکرد خوبی با توان تراکنش بالا ، حریم خصوصی و پروتکل های اجماع مدولار را ارائه می دهد.

اگر می خواهید از قراردادهای هوشمند اطلاعات بهتری کسب کنید ، برای تماشای پیوند زیر کلیک کنید:

source: https://www.youtube.com/watch?v=RZXJMdAk5zk

منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Smart_contract

https://www.investopedia.com/terms/s/smart-contracts.asp

https://blockgeeks.com/guides/smart-contracts/

https://medium.com/@unogomes/the-blockchain-travel-smart-with-smart-contracts-cd7d59479ddf

https://theblockbox.io/what-is-smart-contract-and-what-problem-does-it-solve-explained/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید