سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401
خانه آموزش تاریخچه پول , پول بدون پشتوانه

تاریخچه پول , پول بدون پشتوانه

پول از کجا آمده و چه تاریخچه ای را در پشت سر دارد؟خواندن این مطلب به شما کمک می کند تا با سرگذشت این شی پرماجا آشنا شوید.

تا حالا توی محیط کار یا زندگیتون یا شاید توی جمع دوستاتون تجربه ای از پول کالایی داشتید؟

اصلا بحث کالا به عنوان پول چه تجربه ایی یا چه ایده ایی را برای شما تداعی می کند؟

بیاید از انسانهای غارنشین شروع کنیم از تبادل کالا به کالا؛بیایین با هم یک نگاه کوچک به تاریخ بیندازیم وقتی مردم به نتیجه رسیدند که دامداری را بهتر از کشاورزی انجام میدهد و همسایه آن اتفاقا کشاورزی را بهتر از دامداری انجام میدهد ؛از این رو آنها مجبور بودند برای رفع نیازهایشان مقدار گوشت را در مقابل مقداری سیب زمینی یا گندم معامله می کنند به این معامله بارتر می گویند(یعنی اینکه من براساس نیازم یک کالا بدهم و در عوض آن یک کالایی را بدست آوردم )

معامله بارتر(کالابه کالا)شروع شد فقط برای رفع نیاز دو طرف اما به مرور زمان بعضی کالا ها برای مصرف لحظه ایی نبود ؛از این پس مردم به این نتیجه رسیدن پول کالایی را با هدف ذخیره ارزش استفاده کنند .شاید در اینجا برایتان سوال بشود یعنی چی؟

یعنی اینکه وقتی یه نفر یک کالا را به شما میدهد ولی به آن کالا نیاز ندارید اما آن کالا می تواند نیاز یک نفر دیگر را برطرف کند ؛پس شما می توانید آن کالا را به یک نفر دیگر بدهین و در نتیجه شما از ارزش آنچه امروز به طرف مقابل داده اید ؛در آینده می توانید از ارزش آن در آینده استفاده کنید….

معادله کالا به کالا یک سری مسائل و مشکلات وداشت به خاطر حمل سنگین و جابه جایی و فاسد شدن موادها و معاوضه با کالا های بی ارزش و…….. پس تو هر نقطه از کره خاکی مرم شروع کردند یک چیزی را به عنوان پول رایج بین خودشان در نظر بگیرند مثل نمک/پشم گوسفند/ صدف/ و……. اما باز هم به مرور زمان منبع سرشار از آنها کشف می شد و آنها بی ارزش و کنار گذاشته می شد. ؛حدود 3000 سال پیش (که به عنوان عصر آهن شنیدیم )زمانی که مردم ابزارهای و سلاح های جنگشان را با فولاد می ساختند و بنابراین مردم به این فکر افتادند یک حرکتی برای تبادلات خود انجام دهندبه سمت فلزات مثل نقره /فولاد/ ….. بروند و از آنها به عنوان یک وسیله با ارزش در مقابل کالا استفاده کنند ؛چون دلیل دوام بالا و محدود بودن منابع جعل کردن آنها کار سختی بود واین وسیله بیش از 1000 سال برای حکومت های مختلف استفاده شد ؛اما باز هم این کالای تبادلاتی مشکلات خود را هم داشت؛ حمل آنها سنگین بود چون فولاد بود و خیلی از دلایل های دیگر……

شاید این موضوع هم نظرتان را جلب کند قدمت طلا به 5000 هزار سال برمیگرده و بعضی از مردم برای تبادلات پول کالایی شان از طلا استفاده میکردند چون طلا کمیاب بود و در طبیعت زنگ نمی زد وقابل شکل پذیری بود

انسان ها به خاطر دستیابی و کشف طلا به نقاط دیگر جهان سفر می کردند و حتی بسیاری از جنگهابه خاطر طلا شکل گرفت و حتی بهتره اشاره کنیم بسیاری از تجارت و بازرگانی ها در این زمان صورت گرفت اما بحث اینکه یک سری مشکلات را همراه داشت مردم به این نتیجه رسیدند که یک مکان هایی به وجود آورند  که به ازای آن مقدار طلا ؛رسید یا اسناد دریافت کنند ؛هر رسید به میزان آن سکه طلا ارزش داشت .

در قرن یازدهم میلادی ؛امپراتوری چین ایده ای جالب را عملی کرد:ذخیره سکه ها در مکان های امن و صدور رسید های کاغذی برای مردم که این امر باعث به وجود آمدن پول کاغذی شد یعنی  اولین پول کاغذی جهان را دولت چین صادر کرد.

از این رو بود که اسکناس پای خودش را در جامعه باز کرد و بانک ها و موسسات مالی به وجود آمدند.ارزش تمام ارزهای رایج دنیا بر این مبنا بود که طلا به عنوان پشتوانه در بانک ها یا نزد دولت ها وجود داشت.

در اوایل قرن بیستم با وقوع جنگ جهانی اول بحران های نظیر رکود بزرگ نظام استاندارد طلا؛دولت ها را با کمبود نقدینگی روبرو کرد ودر مقاطع مختلف برای چاپ بیشتر پول ؛بارها از سوی دولت بریتانیا وامریکا نقص شد .

اما در اواسط دهه 1930 دولت ها سعی میکردند استاندارد طلا رو زنده نگهدارند که در وقوع جنگ جهانی دوم معاملات بر هم زد و سرانجام در میان آنها امریکا بر سر قدرت آمد ودلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی شد.

بنا براین در اواخر جنگ جهانی دوم 700 نماینده از 44 کشور گرد هم جمع شدند که یک در محلی به نام (برتون وودز) توافق نامه ایی را امضا کنندکه به طور خلاصه توافق نامه به این صورت بود به جای طلا ؛دلار ذخیره شودوامریکا به میزان دلار های صادر شده  در خزانه ی خود طلا ذخیره کند.از این رو دلار تنها ضامن پول بین المللی بدل شد.

اما عمر نظام پولی برتون وودز 30 سال طول نکشید .اواخر سال 1960 میلادی یک سری مشکلات به وجود آمد یکی از مشکلاتی که خیلی مهم بود فشار آوردن فرانسه برای ردیافت طلا در قبال دلار ها؛این امر باعث شده بود که ذخایر طلایی امریکا رو به اتمام برود

سرانجام در 15 اکتبر 1971 میلادی ریچارد نیکسون رئیس جمهور وقف امریکا توافق نامه برتون وودز را لغو کرد و به صورت غیر رسمی پایان عصر استاندارد طلا را اعلام کرد .

درسته که طلا دیگر پشتوانه ارزها نیست اما دلار همچنان بر سلطه خودش پا بر جاست ؛یکی از دلایل مهم که قابل مشاهده است میزان تقاضای مردمی که در کل دنیا با آن سرو کار دارند.اگر نگاهی به تاریخچه این ارزها بیاندازیم مبینیم که هیچ پشتوانه ایی ندارند و فقط تقاضای مردمی  باعث شده است که آنها ارزشمند شوند.

ظهور اینترنت باعث شد تا پول صرفا به صورت یک  سری اعداد و ارقام در حساب بانکی ما روی سرورهای کامپیوتر تبدیل شود. زمانی که با اینترنت یا خودپرداز از حساب خود به حساب دوستتان پول واریز می‌کنید، تنها عملی که رخ می‌دهد این است که از رقم حساب شما مقداری کسر شده و به رقم حساب دوستتان مقداری اضافه می‌شود، بدون این‌که هیچ انتقال فیزیکی صورت بگیرد.تا اینکه در سال ۲۰۰۸ شکل جدیدی از پول توسط فرد ناشناسی به اسم ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. بیت کوین. پولی که هیچ بانک یا دولتی نمی‌تواند آن را کنترل کند. شبکه‌ای که بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای می‌تواند مقدار زیادی پول را به صورت خیلی سریع و ارزان از یک نقطه به نقطه دیگری منتقل کند. مفهوم کریپتوکارنسی یا همان پول‌های غیرمتمرکز از همین جا شکل گرفت

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید