سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه معرفی و بررسی صرافی‌ها تحلیل گام به گام کراکن

تحلیل گام به گام کراکن

کراکن صرافی و بانک ارزهای دیجیتالی در ایالات متحده است که در سال 2011 تأسیس شد. این صرافی معاملات از طریق سرمایه گذاری بر ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند و اطلاعات مربوط به قیمت را در ترمینال بلومبرگ بارگزاری می‌نماید.

به گزارش ارزنیوز؛ از سال 2020، کراکن، صرافی مطرح ارز دیجیتال، در دسترس ساکنان 48 ایالت آمریکا و 176 کشور بوده و 40 ارز دیجیتال موجود در تجارت را پشتیبانی می‌کند. کراکن در تلاش برای بازیابی وجوه از دست رفته سرمایه گذاران در طول بحران‌ 15-15-2014  تحت عنوان ورشکستگی گاکس نقش داشت. طبق گزارش وبسایت کوین مارکت کپ، کراکن در ژانویه 2016 توانست رتبه 4‌ام را در میان بزرگترین صرافی‌های جهان از آن خود کند.

تأسیس و راه اندازی کراکن از سال 2011 آغاز شد، زمانی که بنیان‌گذار آن، جسی پاول، از دفاتر این صرافی بازدید کرد. پاول به اخبار بلومبرگ گفت که کار روی کراکن را به عنوان جایگزینی برای فعالیت سابقش در مرکز مبادله بیت کوین ام.تی گاکس (MT.GOX) در نظر گرفته است.

در سپتامبر 2013، کراکن پس از دو سال آزمایش و توسعه در نهایت راه اندازی شد. این صرافی در ابتدا تنها معاملات بیت کوین، لایت کوین و یورو را پشتیبانی می‌کرد و بعدها ارزهای اضافی و معاملات حاشیه‌ای را نیز به آن افزود.

در این بین، کراکن به سایر بازیکنان صنعت نوظهور ارزهای دیجیتال ایالات متحده پیوست تا بتواند کمیته‌ای را تحت عنوان مرجع انتقال دارایی‌های دیجیتال راه اندازی نماید.

پس از آن کراکن اعلام کرد که اشکالات عمده‌ای را در پروتکل نیم کوین (NAMECOIN) کشف کرده است و تا زمان برطرف شدن این مشکل از آن پشتیبانی نمی‌کند. مدیر عامل قبلی کراکن، مایکل گروناگر، طی تجزیه و تحلیل امنیتی برای استفاده از ارزهای دیجیتالی جدید، یک نقطه ضعف عمده و یک باگ اصلی را در سیستم ثبت دامنه مشاهده کرد که همین باگ شهرت دامنه‌های دات بیت را در معرض حمله و تغییر موقعیت قرار داد. اگرچه به زودی این ایرادات برطرف شد و نیم کوین در صرافی کراکن فعال شد، اما دو سال بعد، پس از کاهش در حجم معاملات، مجددا از لیست خارج شد.

فاز اول جذب سرمایه

در مارس 2014  کراکن سرمایه‌ای 5 میلیون دلاری را از فاز اول سپرده گذاری سهام دارانش با رهبری سرمایه گذار اصلی هامینگ برد ونتورز دریافت کرد. سایر سرمایه گذاران شامل تریس مایر و بری سیلبرت از (صندوق شانس بیت کوین) بودند.

کراکن یکی از اولین صرافی‌های بیت کوین بود که از سوی ترمینال بلومبرگ پشتیبانی شد. این صرافی بخشی از گروه مشاغلی بود که به ماینوکی فوکودا (که در آن زمان نماینده پارلمان ژاپن بود) و کمیته فناوری اطلاعات وی در مورد تشکیل مرجع دارایی‌های دیجیتال ژاپن جادا (JADA) مشاوره داد.

جادا اولین نهاد نظارتی بیت کوین است که از حمایت دولت برخوردار است.

کراکن در سال 2015 از آغاز طرح آزمایش بتا برای معاملات مارجین خبر داد و به یکی از معدود صرافی‌های بیت کوین تبدیل شد که معاملات با حاشیه را ارائه می‌دادند. در ابتدا حداکثر اهرم مجاز برای معاملات طولانی یا کوتاه مدت 3 برابر بود که بعدها به 5 برابر نیز افزایش یافت.در ژوئن 2015، کراکن یک مجموعه نقدینگی دارک (یا استخر تاریک) بیت کوین افتتاح کرد.

خرید کوین ستر و آغاز مرحله‌ی دوم جذب سرمایه  

پس از امتناع عمومی  کاربران از فعالیت در کراکن، این صرافی تلاش خود را برای بازگرداندن خدمات به ساكنان نیویورك ابراز كرد تا زمان حذف مجوز  و قوانین ضد تولید کوتاه شود. کوین ستر (Coinsetter) در دسامبر 2015 به مشتریانش اعلام کرد که از این پس هزینه 65 دلار را برای جبران خسارت بیت لایسنس کراکن که پیش‌تر حاضر به پرداخت آن نبوده، وضع می‌کند.

یک ماه بعد، کراکن پس از جذب کوین ستر و با گسترش کاویر تکس، سیستم عامل خود را به روی ساكنان 37 ایالت دیگر آمریکا و تمام ساكنان كانادا گشود. هم راستا با این معامله، کراکن همکاری با ارائه دهندگان پرداخت سینپس پی در ایالات متحده و وگوگو در کانادا را اعلام کرد تا بتواند به جدیدترین مشتریان خود، دسترسی به سپرده‌های فیات و برداشت از آن‌ها را بدهد.

طولی نکشید که، کراکن از اتمام دوره سرمایه گذاری سری دوم خود توسط اس.بی.آی اینوستمنت (SBI Investment)، یک شرکت سرمایه دار ریسک پذیر ژاپنی زیر نظر اس.بی.آی هلدینگ (SBI Holdings)، خبر داد. پس از اجرای این فاز از سرمایه گذاری، کراکن گزارش دو خرید دیگر در همان سال را اعلام کرده که این سرمایه گذاری‌ها شامل صرافی کلور کوین هلندی، که در ژوئن همان سال خریداری شد و همچنین خرید سهام گلیدرا، یك سرویس کیف پول ارزهای دیجیتال، که به کاربران اجازه می‌دهد حساب‌های بانکی این کیف پول را مستقیماً با فیات و خرید ارزهای دیجیتال برای تبادل با کراکن پشتیبانی كنند، بود.

خرید کریپتو واچ و منشور اس.پی.دی.آی

در آوریل 2017، کراکن گزینه‌های بودجه فیات را برای انتقال دلارهای ارزی و ارزهای منتشر شده توسط دولت راه اندازی کرد.

کراکن مدت کوتاهی پس از ذکر شدن این خبر از سوی مونرو، به پشتیبانی از ارزهای دیجیتالی مازاد مانند یو.اس.دی.تی، ام.ال.ان و دش ادامه داد. در ماه مارس همان سال، کراکن وب سایت محبوب کریپتو واچ را از آن خود کرد، این دامنه یک سایت نمودار در زمان برای ارزهای دیجیتال است که اغلب توسط معامله‌گران روزانه استفاده می‌شود.

در حین انجام فرآیند خرید این وبسایت، آن‌ها همچنین بنیانگذار کریپتو واچ، آرتور اسپاکر، را برای کمک به ادغام این دو شرکت در سیستم‌های کراکن و توسعه بیشتر سیستم عامل‌ها استخدام کردند.

در آگوست آن سال، کراکن بیت کوین کش را نیز به لیست پشتیبانی خود اضافه کرد و تا دسامبر 2017، این صرافی روزانه 50 هزار کاربر جدید را در سیستم خود به ثبت رساند.

کراکن در آوریل 2018، خبر پایان یافتن خدماتش در ژاپن را، به علت افزایش هزینه‌های تجارت در این کشور، اعلام کرد.

در سال 2020، یک منشور سپرده گذاری با اهداف ویژه (SPDI) در وایومینگ به صرافی کراکن اعطا شد و او را تبدیل به اولین صرافی ارز دیجیتال در ایالات متحده کرد که چنین منشوری را کسب کرده است.

اما در 22 فوریه 2021، کراکن دچار یک سقوط شدید شد که قیمت ارزهای مشهور مانند اتریوم را به 60 درصد زیر ارزش بازار رساند و فروش گسترده‌ای را در میان رمزارزها به دنبال داشت. در مدت زمان کمتر از 3 دقیقه هزاران موقعیت کاربری از بین رفت و در نتیجه میلیون‌ها ضرر در حساب مشتریان ایجاد شد.

کراکن یک سرویس مبادله‌ای است، نه یک کیف پول.

این صرافی به مشتریان توانایی واریز مبالغ به کیف پول شرکتی‌شان را جهت نگهداری از وجوه در حال رد و بدل شدن یا استفاده برای تجارت یا خرید و فروش، می‌دهد، اما خدمات کیف پول شخصی را پشتیبانی نمی‌کند.

مانند اکثر مبادلات، وجوه ارسال شده در این صرافی به آدرس‌های سپرده و کیف پول‌ها منتقل می‌شوند. برداشت‌ها توسط کیف پول‌های فعال کاربران انجام خواهد شد، نه بر اساس آدرس واریز آن‌ها. در نتیجه در این صرافی آدرس ارسال برای برداشت با آدرس سپرده متفاوت خواهد بود.

این بدان معنی است که:

1- سپرده‌ها: اگر به آدرس کراکنی واریز شوند که در صفحه سپرده شما درج نشده است، بازگرداندن وجه برای این صرافی امکان پذیر نیست. این وظیفه شماست که اطمینان حاصل کنید آدرسی که به آن واریز می‌کنید در صفحه سپرده شما درج شده و ارز دیجیتالی صحیحی را برای آن ارسال می‌کنید.

2- ایردراپ‌ها، فورک‌ها و آی.سی.او: شما نمی توانید در حساب کراکن خود ایردراپ، فورک بالقوه یا پیشنهادی برای توکن آی.سی.او (ICO) دریافت کنید.

3- برداشت و هزینه‌ها: هزینه‌های معامله برای برداشت‌ها به طور خودکار توسط سیستم کراکن تعیین می‌شود و قابل تغییر نیست. در حالی که این صرافی اعلام کرده است که تمام تلاش خود را می‌کند تا هزینه‌ای را در نظر بگیرد و معاملات در مدت زمان معینی تأیید شوند، اما به دلیل غیرقابل پیش بینی بودن ازدحام بلاکچین نمی‌توان مدت زمان ارائه این خدمت را تضمین کرد.

4- برداشت و قراردادهای هوشمند: اگر مالکیت آدرس ارسالی مربوط به معامله است، به هیچ عنوان اقدام به برداشت دارایی‌های دیجیتالی از کراکن نکنید.

به عنوان مثال، اگر در یک آدرس اولیه ارائه سکه آی.سی.او واریز کردید، کیف پول کراکن سپرده گذار خواهد بود، نه آدرس سپرده شخصی کراکن‌. در نتیجه شما به هیچ طریقی قادر به دریافت توکن‌های آی.سی.او نخواهید بود.

5- برداشت و بازده: اگر دارایی‌های دیجیتال را از کراکن به شخص ثالثی بدهید تا برداشت را به آدرس ارسال شده برگرداند، این دارایی‌ها دیگر توسط کراکن قابل بازیابی نیستند. در نتیجه لطفاً برای جلوگیری از ارسال وجوه خود به آدرس‌هایی که در صفحه سپرده حساب شما ذکر نشده است، اقدامات مربوطه و قانونی را انجام دهید.

6- انتقال کراکن به کراکن: کاربران قادر به ارسال ارزهای دیجیتال از یک حساب کراکن به حساب دیگر نخواهند بود.

چه کیف پول هایی در کراکن وجود دارد؟

در حالی که این شرکت  هیچ کیف پول خاصی را برای سپرده گذاری توصیه نمی‌کند، کیف پول‌های سخت افزاری بسیاری هستند که عالی عمل می‌کنند تا قابلیت استفاده و امنیت را برای بیشتر مشتریان اصلی خود برقرار نمایند.

لجر و ترزور دو نمونه از محبوب‌ترین سازنده‌های کیف پول سخت افزاری هستند که شما می‌توانید با آن‌ها از کراکن پشتیبانی دریافت کنید.

لینک منبعkeraken

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید