چهارشنبه 4 خرداد 1401
خانه آموزش تفاوت میان بیت کوین و بلاکچین

تفاوت میان بیت کوین و بلاکچین

زمانی که بیت کوین به عنوان کد منبع باز یا Open source منتشر شد، نام نرم افزار بلاک چین ، به همراه آن در همه جا پیچید.

اولین کاربرد بلاک چین در تولید بیت کوین بود، اغلب مردم به اشتباه از “بیت کوین” به معنی “بلاک چین” استفاده می کردند. یکی از تفاوت های اساسی بین بیت کوین و بلاک چین این است که بیت کوین یک ارز دیجیتال است ، در حالی که بلاک چین یک پایگاه داده توزیع شده یا همان پایگاه غیر متمرکز است. شبکه بلاک چین یک بستری برای اجرای برنامه های Bitcoin و سایر ارزهای دیجیتال است.

ساتوشی ناکاموتو که هویت وی تا به امروز هنوز هم مشخص نشده است، در سال 2008 در یک وایت پیپر با نام “بیت‌کوین: یک سیستم پرداخت پول همتا به همتا” این ارز دیجیتال را به جهانیان معرفی نمود و در ژانویه 2009 نیز آن را به صورت Open sourceعرضه کرد.بیت‌کوین نسل جدید ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز است که تنها در اینترنت وجود دارد و توسط هیچ شخص و سازمان خاصی هدایت و کنترل نمی‌شود. کاری که بیت‌کوین با پول دنیا می‌کند؛ همان کاری است که روزی اینترنت با دنیای ارتباطات کرد.هیچ بیت‌کوین فیزیکی در دنیا وجود ندارد و همه چیز در یک دفتر کل غیرمتمرکز نگه‌داری می‌شود. به دست آوردن بیت‌کوین نیازمند منبع عظیمی از سخت‌افزار و قدرت محاسباتی است.

بیت کوین از فناوری بلاک چین استفاده می نماید، اما بلاک چین کاربردهای زیادی فراتر از بیت کوین پیدا کرده است. بیت کوین ناشناس بودن را ترویج می دهد، در حالی که بلاک چین بر پایه شفافیت است.بیت کوین یکی از انواع کریپتوکارنسی است که پروتکل آن بر روی بلاک چین ساخته شده است. این پول، یک ارز غیرمتمرکز است یعنی یک بانک مرکزی یا یک مدیر واحد ندارد. بیت کوین از طریق شبکه همتا به همتا و بدون واسطه، می تواند از یک کاربر به کاربر دیگر ارسال گردد.

بلاک چین یک سری از بلوک های پشت سر هم است که از طریق رمزنگاری به یکدیگر متصل شده اند. هر بلوک شامل یک هش hash رمزنگاری است که آدرسی از بلوک قبلی بوده و همچنین دارای یک نشانگر زمان و اطلاعات مربوط به تراکنش می باشد. هش یک عملکرد ریاضی است که شامل رشته ای از اعداد و حروف بوده و توسط توابع هش تولید می شود.

در معاملات ارزی، بیت کوین و بلاک چین، کاملا به هم متصل هستند. بلاک چین اصلی، یک دفتر کل غیر متمرکز در پس زمینه ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین است که جعل کردن آن تقریبا غیرممکن می باشد. دفتر کل شامل مجموعه هایی از معاملات است که به عنوان بلوک به هم متصل شده است و از این جهت زنجیره بلوک ها نامیده می شود.

هر تغییر در دفتر کل به صورت رمزنگاری امضا شده تا بتواند ثابت کند که صاحب واقعی آن رمزارزها، شخصی است که سکه های دیجیتال مجازی را مبادله می کند. البته هیچ کس قادر نیست که دوبار سکه های خود را خرج نماید، زیرا به محض اینکه یک معامله در دفتر کل ثبت شود، هر گره یا نود در شبکه بلاک چین از آن مطلع می گردد.

اطلاعات دیگری نیز می‌تواند در بلاک‌چین ذخیره شود و الزامی نیست اطلاعات ذخیره شده در بلاک‌چین صرفا تراکنش‌ها باشد.این تکنولوژی به افراد در سراسر دنیا کمک می‌کند که بدون نیاز به یک سازمان مرکزی و نظارتی بتوانند پول انتقال دهند و این پول به راحتی توسط همه افراد حاضر در اینترنت قابل ردیابی است؛ زیرا بلاک‌چین یک مکان عمومی است که حتی الان نیز می‌توانید به وبسایت‌های جستجوگر بلاک‌چین رفته و تراکنش‌ها را مشاهده کنید.

مثال بسیار خوب برای فهم بهتر بلاک‌چین و بیت‌کوین این است که ارتباط بین بلاک‌چین و بیت‌کوین همان ارتباط بین اینترنت و ایمیل است!

همانطور که گفته شد بلاک‌چین فقط داغ‌ترین مبحث دنیای ارزهای دیجیتال نیست بلکه یک تکنولوژی فوق‌العاده کاربردی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خیلی از شرکت‌های میلیارد دلاری و بخش‌های تولیدی فوق‌العاده قدرتمند در حال سرمایه‌گذاری عظیم روی بلاک‌چین هستند. این فناوری پتانسیل این را دارد که در بخش‌های مختلف از اقتصاد گرفته تا تولید و آموزش مورد بهره‌برداری گسترده قرار بگیرد.

سرمایه‌گذاری و تحقیقات روی بلاک‌چین در چند سال اخیر رشد بسیاری داشته است و نحوه تاثیر این تکنولوژی روی سلامت، بیمه، عرضه و تقاضا، تولید، حمل و نقل، مدیریت قراردادها، رای‌گیری و… مورد بررسی قرار گرفته است. در حال حاضر بسیاری از بانک‌های جهان در حال آزمایش بلاک‌چین هستند تا سرویس‌های خودشان را امن‌تر، منسجم‌تر و شفاف‌تر ارائه دهند.

در نتیجه تفاوت‌های اصلی و کلیدی بین بیت‌کوین و بلاک‌چین در 6 مورد است. در ادامه به طور مختصر این 6 مورد را نام خواهیم برد.

ماهیت

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال است؛ در حالی که بلاک‌چین دفتر کلی است که تراکنش‌ها در آن ذخیره می‌شود.

در واقع بیت‌کوین نیز خودش یک بلاک‌چین دارد که تراکنش‌های انجام شده در شبکه درون آن نگه‌داری می‌شوند.

هدف اصلی

هدف اصلی بیت‌کوین این است که انجام تراکنش‌ها را ساده کرده و سرعت آن‌ها را نیز افزایش دهد. بیت‌کوین قصد دارد که برای انجام این کار تمام نظارت‌های دولتی و سیستم‌های متمرکز را حذف کند.

هدف نهایی بلاک‌چین اما این است که یک محیط امن و ارزان برای تراکنش‌های همتا به همتا فراهم کند.

معاملات

بیت‌کوین به معامله و خرید و فروش ارز دیجیتال محدود شده است؛ در حالی که کاربرد بلاک‌چین فقط ارزهای دیجیتال نیست بلکه می‌تواند برای بازار سهام، انواع قراردادهای حقوقی و بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار گیرد. با بلاک‌چین می‌توان اطلاعات را به شکلی امن ذخیره کرد و انتقال داد.

محدودیت

جا برای پیشرفت بیت‌کوین بسیار کم است. بیت‌کوین یک ارز دیجیتال است که هم اکنون نیز به صورت غیرمتمرکز در حال کار است؛ اما بلاک‌چین اینگونه نیست و در برابر تغییرات انعطاف بیشتری دارد. در حال حاضر نیز در بسیاری از صنایع و تشکیلات صحبت از به کار گیری بلاک‌چین در آن سازمان مطرح است.

استراتژی

بیت‌کوین روی پایین آوردن هزینه‌ها و زمان انجام تراکنش‌ها تمرکز کرده است و انعطاف زیادی نیز ندارد. در حالی که بلاک‌چین را می‌توان در کارهای بسیاری مورد استفاده قرار داد و استراتژی بلاک‌چین این است که تمام کارهای دنیا؛ حتی فعالیت‌های روزمره مردم را تحت تاثیر قرار دهد.

وضعیت

بیت‌کوین حامی تراکنش‌های خصوصی و غیرمتمرکز بودن پول است. تمام تراکنش‌ها در دفتر کل جمع‌آوری می‌شوند و قابل رویت هستند؛ اما صاحبان آن‌ها مشخص نیست.

در این دفتر کل شما می‌توانید تمام تراکنش‌ها را مشاهده کنید. از آن طرف بلاک‌چین با کسب و کار‌های زیادی کار می‌کند و از این رو باید با آن‌ها منطبق شود. بلاک‌چین می‌تواند از سیستم شناسایی هویت مشتری استفاده کرده و به همین دلیل فعالیت‌های آن بسیار شفاف باشد.

منبع:

https://www.bourseiness.com/41536/bitcoin-vs-blockchain

https://bitcoingah.com/bitcoin-and-blockchain-difference/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید