جمعه 30 اردیبهشت 1401
خانه آموزش توکن (NFT)یا توکن غیر قابل تعویض چیست؟

توکن (NFT)یا توکن غیر قابل تعویض چیست؟

NFT ها ، یا توکن های غیرقابل تعویض ، استفاده زیادی دارند: مثل بازی ، هنر ، حتی کشاورزی.

آنها دقیقاً چه هستند؟

NFT (توکن غیر قابل تعویض) توکن مخصوص ارزهای دیجیتالی است که از فناوری بلاکچین برای ارتباط با یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد استفاده می شود که قابل تکرار نیست.

توکن های غیرقابل تعویض با ارزهای دیجیتال معروف مانند اتریوم (ETH) ، بیت کوین (BTC) و مونرو (XMR) تفاوت دارند این ارزهای دیجیتال قابل جابجایی دارند؛به عنوان مثال ، می توانید یک بیت کوین را با بیت کوین دیگر عوض کنید ولی توکن هایی غیر قابل تعویض دارای یک مشخصات ثابت و خاص هستند و به همین دلیل نمی توان آن ها را با دیگر توکن ها تعویض نمود.

اگرچه استفاده از  توکن های غیر قابل تعویض(NFT ) در صنایع مختلف گسترش یافته است ، اما به طور مترادف با بخش های بازی و دیجیتال و کلکسیون ها در ارتباط هستند و معمولاً توکن های غیر قابل تعویض را بر روی بلاکچین اتریوم قرار دارند. توکن های غیر قابل تعویض بر طبق استاندارد ” ERC-721 ” تولید می شوند.  دقیقا همانند استاندارد توکن ” ERC-20 ” که این استاندارد کمک به تولید توکن های جایگزین می کند.

انعطاف پذیری چیست؟

قابلیت انعطاف پذیری به توانایی یک دارایی برای مبادله با دارایی مشابه بدون از بین بردن ارزش آن گفته می شود.قابلیت انعطاف پذیری همچنین ویژگی های یک دارایی را تعریف می کند ،مانند تقسیم پذیری و ارزش.

به عنوان مثال ، یک اسکناس 10 دلاری از نظر ارزش با اسکناس 10 دلاری دیگر یکی است. به این ترتیب ، وقتی اسکناس 10 دلاری از شخصی قرض می گیرید ، لازم نیست دقیقاً همان اسکناس را پس بدهید، زیرا نوع دیگری از آن به همان ارزش است.

در بخش ارزهای رمزنگاری شده ، یک بیت کوین همان ارزش بیت کوین دیگر را دارد. با این حال، بازی وقتی تغییر می کند که به توکن های غیرقابل تعویض  آشنا شویم . توکن‌های NFT قابلیت تعویض پذیری ندارند و نمیشود آنها را عوض کرد چون به یک دارایی خاص و ویژه تعلق دارند ؛  منحصربه‌فرد هستند، یعنی هر کدام ویژگی‌های خاصی دارند که در توکن دیگر دیده نمی‌شود و کمیابی یکی از ویژگی‌های جذاب توکنNFT‌ است دقیقاً مانند دارایی های که در دنیای واقعی  داریم مثل سنگ های نادر ، کارهای هنری و کالاهای لوکس کالکشن.

توکن های قابل تعویض چیست؟

توکن های قابل استفاده ، توکن هایی هستند که برای یکدیگر قابل معامله هستند و ارزش آنها ثابت می ماند. در مثال بالا ، بیت کوین یک توکن قابل تعویض است زیرا صرف نظر از تاریخچه آن ، ارزش یکسانی دارد.

ویژگی های توکن های غیر قابل تعویض:

1- کمیاب بودن

ارزش NFT ها از کمیاب بودن آنها ناشی می شود. اگرچه توسعه دهندگان NFT می توانند هر مقدار از توکن های  غیر قابل تعویض را ایجاد کنند ، اما آنها ترجیح می‌دهند کمیابی توکن‌های غیر قابل تعویض خود را تا حد زیادی افزایش دهند. از برخی توکن‌های غیر قابل تعویض فقط یک عدد ساخته می‌شود.

2- غیرقابل تقسیم

اکثر توکن های غیرقابل تعویض در واحدهای کوچکتر قابل تقسیم نیستند. تنها به‌صورت یک واحد کامل جابه‌جا می‌شوند شما یا کل مقدار مثلاً یک قطعه هنری دیجیتال را خریداری می کنید و یا اصلاً  آن قطعه هنری را خریداری نمی کنید.

3- منحصر به فرد

این شاید مهمترین ویژگی همه آنها باشد. یعنی هر کدام ویژگی‌های خاصی دارند که در توکن دیگر دیده نمی‌شود. NFT ها یک برگه اطلاعات دائمی دارند که منحصر به فرد بودن آنها را ثبت می کند.

مزایای NFT ها:

توکن های غیرقابل تعویض  ، بعد جدیدی را در تعاملات دیجیتال ایجاد می کنند.

سه مزیت اصلی NFT ها عبارتند از:

1-آنها قابل انتقال هستند

برخلاف نشانه های قابل معامله در بازار ، NFT ها در بازارهای خاص خریداری یا فروخته می شوند. با این حال ، ارزش آنها به منحصر به فرد بودن آنها بستگی دارد.

2- آنها معتبر هستند

فناوری بلاکچین توکن های غیرقابل تعویض را تأمین می کند. از این رو،شما می دانید که NFT شما واقعی است ، زیرا ساخت تقلبی با یک دفتر تغییرناپذیر و غیرمتمرکز تقریباً غیرممکن است.

3-آنها حقوق مالکیت را حفظ می کنند

باز هم ، استفاده NFT در سیستم عامل های غیرمتمرکز اشاره دارد که در آن هیچ مالکی نمی تواند توکن های غیر قابل تعویض  را تغییر دهد.

موارد استفاده از توکن های غیرقابل تعویض

1-استفاده در بازی:

NFT ها در صنعت بازی محبوب هستند زیرا این توکن ها برخی از مشکلات ذاتی بازی را برطرف می کنند .به عنوان مثال امروزه در بازی‌های کامپیوتری نمی‌توانید به‌عنوان مثال یک سلاح یا یک لباس (اسکین) خاص را به فروش برسانید. اما اگر آیتم‌های بازی را به توکن تبدیل کنیم، خیلی راحت می‌توان آنها را حتی در خارج از بازی و در صرافی‌های آنلاین در قبال پول یا ارزهای دیجیتال دیگر به فروش رساند. بازی‌های مبتنی بر بلاک چین به‌سرعت در حال گسترش هستند و توکن‌های غیرقابل تعویض جزء جدایی‌ناپذیر آنها خواهند بود.

2- دارایی های دیجیتال:

به Decentraland (کشور مستقل)فکر کنید.در اینجا ، شرکت کنندگان می توانند زمین مجازی خریداری کنند. مثال دیگری که به خانه نزدیکتر است (ENS) نام خدمات تیم Ethereum Name Service که ارائه‌دهنده دامنه(ETH ) است و این دامنه‌ها را به توکن‌های غیر قابل تعویض تبدیل کرده است برای تسهیل خرید و فروش استفاده می شود و به این ترتیب مالکیت این دامنه‌ها تضمین شده است برخلاف دامنه‌های متمرکز که شرکت‌های متمرکز مالکشان هستند. همچنین به‌راحتی و بدون نیاز به واسطه‌ می‌توان این دامنه‌ها را معامله یا منتقل کرد.

3- هویت

همه ما دارای صفات و ویژگی‌هایی هستیم که کاملاً منحصربه‌فرد هستند. ظاهر، وضعیت تحصیلات، سوابق پرشکی و هزاران ویژگی دیگر ما با دیگری کاملاً متفاوت است. NFT ها برای مبارزه با سرقت هویت ،ایده آل هستند.توکن‌های غیرقابل تعویض می‌توانند همه این موارد را به‌صورت دیجیتالی در بیاورند و کنترل واقعی داده‌های ما را به خودمان بسپارند نمونه هایی از مواردی که می توانند برای نشان دادن هویت دیجیتالی شوند ، شامل مدارک تحصیلی ، سوابق پزشکی و حتی ظاهر ما هستند.

4- کلکسیون ها

NFT ها طلوع جدیدی را به دنیای کلکسیونی می آورند فرض کنید یک کارت خاص فوتبال از بازیکن مورد علاقه شما که فقط یکی از آن وجود دارد، می‌تواند به‌صورت توکن در اختیار شما باشد و هر روز شاهد افزایش ارزش آن باشید. در نتیجه، جمع آوری معمولی اکنون روی دارایی های دیجیتال قرار دارندو تبدیل به دارایی‌های دیجیتال کلکسیونی می شوند.

NFT‌ها چگونه ساخته می‌شوند؟

بلاک چین اتریوم بزرگترین میزبان NFT‌ها است و استانداردهای متعددی برای ایجاد توکن غیر قابل تعویض روی اتریوم ارائه شده است. توسعه‌دهندگان اتریوم می‌توانند با کمک استانداردهای NFT پروژه‌های خود را ایجاد کنند. ، استانداردهای اصلی اتریوم برای ساخت توکن غیر قابل تعویض عبارت‌اند از:

ERC721

استاندارد ERC721 اولین استاندارد ارائه‌شده برای NFT در اتریوم بود .در این استاندارد، مالکیت هر توکن برای هر آدرس مشخص می‌شود و قابلیت انتقال در آن تعبیه شده است. کد این نوع توکن‌ها با استفاده از زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی نوشته می‌شود.

ERC1155

استاندارد ERC1155 که تیم انجین کوین آن را ارائه کرده است، این امکان را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا بتوانند توکن‌های نیمه انعطافی ‌ (semi-fungible)  ایجاد کنند.برخلاف ERC721 که هر توکن فقط می‌توانست متعلق به یک نفر باشد، در اینجا می‌توانیم تعدادی آیتم یکسان را بین آدرس‌های مختلف تقسیم کنیم.

به‌جز اتریوم، روی بلاکچین‌های دیگر مانند ایاس (EOS) و کازماسو (Cosmos) و نئو (NEO)هم که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند، امکان صدور توکن غیرقابل تعویض وجود دارد، اما توسعه‌دهندگان همچنان اتریوم را به‌دلیل وجود ابزارهای متعدد به دیگر بلاک چین‌ها ترجیح می‌دهند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید