سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401
خانه آموزش حمله‌ی 51 درصدی چیست؟

حمله‌ی 51 درصدی چیست؟

حمله‌ی ۵۱ درصدی زمانی اتفاق می‌افتد که در شبکه‌های ارزهای رمزپایه فرد یا نهاد قادر باشد بیش از ۵۰ درصد از قدرت پردازش شبکه یا هش ریت را از آن خود کند. این عمل امکان دسترسی بلاک چین را برای این افراد امکان‌پذیر خواهد کرد. با سایت ارز نیوز همراه باشید تا با تمامی نکات حمله‌ی ۵۱ درصدی آشنا شوید.

قبل از این موضوع که با حمله‌ی ۵۱ درصدی آشنا شویم و از این موضوع که ماهیت آن چیست اطلاعاتی کسب کنیم، بهتر است ابتدا اطلاعات مختصری را از استخراج ارزهای دیجیتال برای شما ارائه نماییم. یکی از ویژگی‌های مهم بیت کوین و فناوری بلاک چین این ارز دیجیتال توانایی شرکت همه‌ی افراد در ساخت بلاک و تایید تراکنش‌ها است. به اشخاصی که در شبکه‌ی بیت کوین بلاک‌ها و تراکنش‌ها را مورد بررسی و اعتبار سنجی قرار می‌دهند،‌ «نود» (Node) می‌گویند.

استخراج کنندگان در شبکه‌ی بیت کوین از اصلی‌ترین نودها هستند. عملک‌رد غیرمتمرکز نودها تضمین این موضوع که همگی قوانین پروتکل بیت کوین را به درستی دنبال می‌نمایند و تمام شرکت ‌کنندگان در این شبکه با وضعیت فعلی بلاک چین موافق هستند. این امر برای انجام صحیح فرآیند استخراج و صحت تراکنش‌های انجام شده،‌ اکثریت مشارکت کنندگان باید به یک اجماع برسند.

الگوریتم اجماع بیت کوین بر اساس «اثبات کار» (Proof Of Work) است. الگوریتم نام برده همان نام علمی ماینینگ است. نسبت به این موضوع که ماینرها تنها در صورتی توانایی اعتبار بلاک را خواند داشت که بتمام مشارکت کنندگان در شبکه‌ به صورت دسته جمعی تایید نمایند که جواب معادله‌ی بلاکی (هش بلاک) که ماینر پیدا نموده درست است.

حمله ی ۵۱ درصدی چیست؟

حمله‌ی ۵۱ درصدی یک حمله‌ی احتمالی در شبکه‌ی بلاک چین است که در آن نهاد، گروه یا فرد خاصی اکثریت هش ریت شبکه را در اختیار خود می‌گیرد. به صورتی که قادر باشد در فعالیت شبکه اختلال ایجاد نماید. در چنین اتفاقاتی،‌ مهاجم از قدرت استخراج کافی برخوردار است تا عمدا تراکنش‌ها را حذف یا دستکاری نماید. مهاجم همچنین قادر خواهد بود تراکنشی را که خود در گذشته تایید شده را نیز برگشت بدهد که این عمل نهایتا منجربه مشکل «دوبار خرج کردن» می‌شود.

همچنین یک حمله‌ی اکثریت موفق به مهاجم این قدرت را می‌دهد که از تایید برخی از تراکنش‌ها یا همه‌ی آن ها خود داری کند. علاوه بر همه‌ی این‌ها،‌ مهاجم قادر خواهد بود تعدادی از ماینرها را از استخراج بازدارد،‌ عملی که با نام «انحصار استخراج» (Mining Monopoly) شناخته می‌شوند.

چند درصد ممکن است حمله ی ۵۱ درصدی رخ دهد؟

حمله‌ی ۵۱ درصدی به بلاک چین‌های بزرگی مانند ارز دیجیتال بیت کوین تقریبا غیر ممکن است، چون توجیه اقتصادی ندارد.

به دلیل این که بلاک چین یک شبکه‌ی توزیع شده از نودها (گره‌ها) است که تمام شرکت کنندگان در روند دستیابی به اجماع همکاری می‌کنند، یکی از دلایل امنیت بالای ارز دیجیتال بیت کوین نیز همین موضوع است. هرچقدر شبکه بزرگ‌تر و قدرت نودهای بیشتر باشد، ‌محافظت در برابر حملات بهتر شده و جلوگیری از دستکاری داده‌ها آسان‌تر خواهد شد.

در مکانیزم الگوریتم اجماع اثبات کار،‌ اگر یک استخراج کننده نرخ هش بیشتری را در اختیار داشته باشد،‌ شانس بیشتری را برای پیدا کردن یک شیوه‌ی معتبر برای حل مسئله‌ی بلاک بعدی را خواهد داشت. استخراج بلاک نیازمند تلاش‌های مستمر است و قدرت محاسباتی بیشتر به معنای تلاش‌های بیشتر در ثانیه خواهد بود. در روزهای اولیه بیت کوین فقط چند استخراج کننده در رشد شبکه و امن‌تر شدن آن مشارکت می‌کردند. با افزایش قیمت بیت کوین استخراج کننده‌های زیادی برای رقابت برسر دست آورد پاداش استخراج بلاک وارد شبکه شدند.

حمله ی ۵۱ درصدی که انگیزه مالی ندارند

سناریوی دیگری متصور شوید که در آن یک بازیگر بد بدون این که انگیزه مالی داشته باشد به شبکه‌ی بیت کوین حمله می‌کند و با صرف هزینه‌ی زیاد قصد نابودی شبکه را دارد. اگر این مهاجم بتواند با موفقیت به شبکه‌ی بیت کوین حمله کرده و آن را مختل نماید،‌ نرم‌افزار و پروتکل بیت کوین به سرعت به حمله پاسخ دهد و خود را با شرایط جدید تطبیق دهد. البته این سازگاری مستلزم به این است که سایر نودها نیز در مورد تغییرهای به وجود آمده به سرعت به اجماع رسیده و توافق می‌کنند. البته در شرایط اضطراری رسیدن به یک توافق سریع دور از دسترس نخواهد بود. بیت کوین در مقابل حملات بسیار مقاوم بوده و امن‌ترین و مطمئن ترین ارز دیجیتال موجود در دنیا است.

منابع:

http://ارز دیجیتال.کام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید