سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه اخبار در سال ۱۴۰۰ چه بر سر بازارهای مالی خواهد آمد!

در سال ۱۴۰۰ چه بر سر بازارهای مالی خواهد آمد!

محمد کلامی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، در مصاحبه اخیر خود از پیش بینی‌های صورت گرفته در خصوص روند بازارهای مالی سال ۱۴۰۰ و رکود سنگین و ادامه‌دار حاکم بر این بازارها می‌گوید.

به گزارش ارزنیوز، محمد کلامی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، در خصوص نوسانات بازار مالی در سال ۱۴۰۰ عنوان کرده است: در بازارهای امسال شاهد یک دوره رکود خواهیم بود که در نهایت به ثبات قیمت در بازارها می‌انجامد.

وی بیان کرد: در بازار‌های اقتصادی ایران، در اکثر مواقع، قیمت‌ها با وجود کاهش عوامل موثری چون نرخ ارز از خود مقاومت نشان می‌دهند. اما هم اکنون با توجه به افزایش قیمت‌های سال گذشته و خوشبینی‌های بیش‌تر نسبت به آینده با یک ثبات نسبی رو به رو خواهیم شد.

کلامی در مورد کاهش نرخ دلار و سکه در سال جاری افزود: شاید به دلیل خوش بینی‌های حاکم، قیمت دلار کمی کاهش یابد اما از نظر اقتصادی بنده دلیلی بر کاهش بیش‌تر نمی‌بینم .حتی ممکن است پس از به نتیجه رسیدن توافقات برجام نیز دولت بعد تصمیم بگیرد تا برای بالا نگه داشتن درآمد ریالی خود در کوتاه مدت سطح دلار را همچنان ثابت نگه دارد.
قیمت سکه نیز از این قاعده مستثنی نیست، ممکن است پس از توافقات برجام با کاهش کوتاه مدت قیمت سکه مواجه شویم اما به نظر می‌رسد قیمت سکه نیز در حوالی ۱۰ میلیون تومان باقی بماند.

وی عنوان کرد: به نظر می‌رسد امسال با ثبات نسبی در تمام بازارها مواجه خواهیم بود اما افزایش شدید قیمت مسکن در سال‌های گذشته و نبود برنامه حمایتی از سوی دولت برای کاهش قیمت‌ها سبب می‌شود تا در بازار مسکن نیز رکود سنگینی مشاهده کرده و با افت اندک قیمت رو به رو شویم.

کلامی در ادامه مصاحبه خود در خصوص حوزه ارزهای دیجیتال افزود: اساس و پایه این ارزها سست و بی‌اعتبار می‌باشد زیرا هیچ پشتوانه و تضمینی برای آن وجود ندارد. همچنین هیچ ارگان، فرد و یا نهاد بین المللی جهت تضمین ارزهای دیجیتال وجود ندارد.

او خاطر نشان کرد: چه بسا ممکن است سرمایه‌های ذخیره شده در این ارزها، روزی توسط افراد سودجو و ناشناسی برداشت و تخلیه شده و ما دیگر نتوانیم برای باز گرداندن آن‌ها از کسی جواب پس بگیریم زیرا اساسا این ارزها در هوا معلق بوده و هیچ پشتوانه‌ای ندارند‌.

وی در ادامه با بیان این موضوع که هیچ حمایت بین المللی در پس ارزهای دیجیتالی نیست و این مبادلات تنها توافقی بین افراد هستند گفت: حتی اگر خرید این ارزها با سود بسیاری همراه باشد باز هم آن را به هیچ کس پیشنهاد نمی‌کنیم.

لینک منبعisna

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید