پنج‌شنبه 29 اردیبهشت 1401
خانه تحلیل بیت کوین دلار و بیت کوین اسیر چنگال خرس ها/ ریزش‌ها همچنان ادامه دارد

دلار و بیت کوین اسیر چنگال خرس ها/ ریزش‌ها همچنان ادامه دارد

نه تنها تعیین نوسانات روزهای گذشته و آتی ارز دیجیتال در دست محرکان بازار نزولی به موضوعی نگران کننده بدل شده‌ است بلکه قیمت دلار نیز از این حملات در امان نبوده و با کاهش ارزش شدید در سطح جهانی رو به رو می‌باشد .

به گزارش ارزنیوز؛ آمار حاکی از آن است که دلار آمریکا و بیت کوین هر دو در یک سراشیبی نادر و نزولی قرار گرفته‌اند اما بیت کوین علی رغم سقوط دلار به پایین‌ترین سطح در هفت هفته‌ی اخیر، تلاش می‌کند تا شتاب صعودی خود را مجددا به‌دست آورد.

در تاریخ 20 آوریل، قیمت بیت کوین (BTC) در تلاش بود تا در سطوح بالاتر از 56،000 دلار باقی بماند. با این حال، شاخص دلار آمریکا (DXY)، در هفته‌های اخیر همچنان نزول کرده و به پایین‌ترین نقطه در هفت هفته‌ی گذشته یعنی 90.85 رسیده است.

آیا این یک روند نگران کننده است؟

بازارهای با ارزش و جایگزینی مانند بیت کوین و طلا همواره در برابر دلار آمریکا قیمت گذاری می‌شوند. از این رو، وقتی دلار کاهش می‌یابد، ارزش بیت کوین باید از نظر تئوریک افزایش یابد، زیرا بیت کوین در برابر دلار معامله می‌شود.

اما در روزهای اخیر، بیت کوین به دنبال لیست عمومی مورد انتظار کوین بیس عملکرد ضعیفی را از خود نشان داده است.

 این روند نگران کننده است زیرا این احتمال وجود دارد که بیت کوین در هنگام کاهش دلار روند صعودی را از خود نشان دهد، همانطور که توسط رابطه معکوس نمودار بالا نشان داده شده است. اما می‌بینم که در روزهای اخیر، بیت کوین برای ماندن در بالای یک خوشه نهنگ اصلی در سطح 56000 دلار به سختی تلاش کرده است، که نشان می دهد فشارهای زیادی بر روی فضای فروش بیت کوین وجود دارد، به خصوص که قیمت این ارز در تلاش است تا بتواند بالاتر از میانگین متحرک 50 روزه قرار بگیرد( خط سبز در نمودار زیر).

علاوه بر این، برخی از تحلیلگران می‌گویند دلار ممکن است یک افزایش نهایی و ناگهانی را به همراه باشد. اگر این اتفاق بیفتد، این صعود باید فضای مطلوبی برای بیت کوین ایجاد کند تا بتواند شتاب خود را بدست آورد.

 You-Na Park-Heger، استراتژیست Commerzbank در یادداشتی گفت: خوش بینی تزریق برای یورو و موضع قاطع فدرال رزرو در مورد تورم احتمالاً روند نزولی دلار را به همراه دارد. در حالی که امر فشار کوتاه مدت زیادی را به دلار  وارد می‌کند، اما پارک هگر گفت که این روند احتمالاً در هفته‌های آینده تغییر خواهد کرد.

او افزود: بهبود اقتصادی در ایالات متحده ممکن است انتظارات تورمی را بیش از پیش افزایش دهد، و باعث تشدید گمانه زنی‌ها در افزایش نرخ شود. وضعیت اخبار در حوزه یورو در ارتباط با اخبار کرونا ممکن است دوباره تغییر کند زیرا عدم قطعیت همچنان بالا است.

اما گذشته از آن، بسیاری با این نظر، که دلار روند صعودی خود را دوباره از سر بگیرد موافق نیستند. به عنوان مثال، والنتین مارینوف، محقق Credit Agricole، گفت که بازدهی جذاب در بازارهای جایگزین فشار زیادی را بر دلار وارد می‌کند.

مارینوف توضیح داد: در واقع، روند صعودی دلار آمریکا تاکنون تبدیل به خاطره‌ شده است و به نظر می‌رسد عملکرد ناخالص ارز، منعکس کننده واگرایی آشکار در چشم انداز بازده نزولی UST و بازده نسبتاً خنثی اوراق قرضه از سوی دیگر باشد. این تقریباً عکس اتفاقی است که ما در ماه مارس مشاهده کردیم.

دن تپیرو، بنیانگذار 10T Holdings نیز انتظار دارد نزول بیشتری برای دلار رخ دهد، و اشاره می‌کند که موج نزولی دلار هنوز حتی آغاز نشده است .

 در هر صورت، به نظر می‌رسد بازار آتی و اهرم فشار رو به بالا تأثیر بیشتری بر قیمت بیت کوین دارد، این در حالی است که انتظارات بر آن بود که تضعیف دلار یک عامل صعودی برای بیت کوین در میان مدت و بلند مدت باشد.

در کوتاه مدت ممکن است اوضاع برای بیت کوین تغییر کند، در نتیجه بیت کوین می‌تواند خود را از طریق برخی اخبار جنجال بر انگیز تقویت کرده و شتاب فنی را به‌دست بگیرد.

به عنوان مثال، پشتیبانی ونمو از بیت کوین و اتر باعث شد که قیمت آن به 56000 دلار بازگردد.

از 20 آوریل، بیش از 70 میلیون مشتری می‌توانند به طور مستقیم در برنامه ونمو (venmo) ارز خریداری، نگهداری و بفروشند زیرا این ویژگی در سه هفته‌ی آینده گسترش می‌یابد.

علاوه بر این، WeWork اعلام کرد که پرداخت ارزهای رمزپایه را می‌پذیرد و آن‌ها را در ترازنامه خود نگه می‌دارد. در آینده‌ای نه چندان دور، این حرکت جدید می‌تواند به بیت کوین اجازه دهد تا پس از یک هفته عملکرد ضعیف همزمان با دلار، دوباره قدرت خود را بازیابد.

از سوی دیگر خبرها حاکی از آن است که تا پایان جمعه،23 آوریل، قرار است 1.55 میلیارد دلار از قراردادهای بیت کوین منقضی شود. همچنین سقوط اخیر بیت کوین به 51000 دلار موجب ایجاده انگیزه برای حمله‌ی 340 میلیون دلاری محرکان بازار نزولی شده است.

اما قیمت بیت کوین پس از مواجهه با اصلاح شدید 16 درصدی در ساعات اولیه 18 آوریل، در حال بازیابی و بهبود است.

در حالی که برخی از تحلیلگران 9000 سپرده بیت کوین را در بایننس مقصر این اتفاقات می‌دانند، برخی دیگر بر کاهش هش ریت ناشی از حادثه استخراج زغال سنگ در چین و قطعی برق متمرکز شدند.

صرف نظر از دلیل پایین بودن قیمت 51،200 دلاری بیت کوین، سازندگان نوسانات بازار مجبور به تنظیم میزان مواجهه شدند. به طور معمول، آربیتراژ دسک‌ها مستقیماً روی حرکت بیت کوین در یک جهت خاص شرط بندی نمی‌کنند. با این حال، خنثی سازی ناشی از قرار گرفتن در معرض نوسانات معمولاً به یک پرچین پویا نیاز دارد، به این معنی که موقعیت‌ها باید با توجه به قیمت بیت کوین تنظیم شوند.

 تعدیل ریسک این آربیتراژ دسک‌ها معمولاً با کاهش بازار باعث فروش بیت کوین می‌شود که در نتیجه فشار بیشتری به تسویه‌های طولانی مدت وارد می‌کند. بنابراین، منطقی است که با نزدیک شدن به تاریخ انقضاء نوسانات 23 آوریل، میزان خطر فعلی را بیش از پیش درک کنیم. همه‌ی سرمایه گذاران تلاش خواهند کرد تا تشخیص دهند محرکان بازار نزولی از قیمت 50000 هزار دلاری BTS سود می‌برند یا نه.

چشم انداز اولیه پیش از تصحیح 18 آوریل متعادل به نظر می‌رسد، بیت کوین در سه ماه 74 درصد سود به دست آورد زیرا بالاترین رقم 64،900 دلار را در کارنامه خود به ثبت رساند. بنابراین طبیعی است که سرمایه گذاران با شدت بیشتری به حفظ گزینه‌های محافظ‌کارانه روی بیاورند.

در حالی که گزینه برخورد خنثی تا صعودی در خرید از سوی برخی خریداران با افزایش قیمت برای خریداران دیگر همراه است، اما عکس آن در حال حاضر شاهد نوسانات نزولی‌تر درفروش هستیم.

با اندازه گیری میزان مواجهه با خطر در هر سطح قیمت، معامله گران می‌توانند از چگونگی موقعیت صعودی یا نزولی بصیرت کسب کنند.

 تعداد کل قراردادهای منقضی شده در 23 آوریل بالغ بر 27320 بیت کوین است که 1.55 میلیارد دلار با قیمت فعلی 56،500 دلار متفاوت می‌باشد. با این وجود، ظاهراً  متحرکان بازار صعودی و نزولی در حال برقراری تعادل هستند زیرا نوسانات خرید جدید 45 درصد از حجم سود را تشکیل می‌دهند.

محرکان نزولی پس از سقوط اخیر از امتیاز مناسبی برخوردار شدند. در حالی که تصویر اولیه اقدامات این گروه خنثی به نظر می‌رسید، باید در نظر داشت که قرارداد خرید 64000 دلاری و صعودهای بالاتر تقریباً بی‌ارزش شده‌‌اند و کمتر از سه روز به انقضاء آن‌ها مانده است.

وقتی این 6،400 قرارداد صعودی، که در حال حاضر هر یک زیر 50 دلار معامله برآورد می‌شوند، از بین بروند، وضعیت ناخوشایندتری ایجاد خواهد شد.

موارد معاملات خنثی با 70 درصد از 19،930 قرارداد باقیمانده بیت کوین بر معاملات نزولی غالب هستند. سود رو به رشد با توجه به قیمت فعلی بیت کوین در حدود 1.13 میلیارد دلار بوده و این یک امتیاز 450 میلیون دلاری برای محرکان بازار نزولی به همراه داشته است.

به هر روی 3000 مورد از بیت کوین زیر 58000 دلار باقی مانده است که تنها 24درصد از کل بازار را تشکیل می‌دهد.

در همین حال، گزینه‌های خنثی در برابر گزینه‌های نزولی معادل 9000 قرارداد بیت کوین با ارزش 55000 دلار و اعتصاب‌های قیمتی بالاتر می باشد.

این اختلاف نشان دهنده سود رو به رشد 340 میلیون دلاری است که برای بازار نزولی و ذینفعان آن حاصل شده است. با توجه به شرایط فعلی، قیمت بین 57000 تا 64،000 دلار در شرایط تعادل مانده است، که نشان می‌دهد ذینفعان بازار نزولی برای پایین نگه داشتن قیمت در 23 آوریل همچنان پر‌انگیزه عمل خواهند کرد.

لینک منبعcointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید