جمعه 30 اردیبهشت 1401
خانه آموزش آلت کوین‌ها دوج کوین (Dogecoin) چیست؟

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟

 

دوج کوین با واحد اختصاری (DOGE)  ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است که در ابتدا فقط محض شوخی ساخته شده بود؛ اما در حال حاضر چند صد میلیون دلار ارزش دارد. داستان پیدایش دوج کوین در ابتدا برای شوخی بود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

دوج کوین در دسامبر ۲۰۱۳ یعنی آذر سال ۹۲ زمانی که قیمت هر بیت کوین به هزار دلار رسیده بوده به بازار جهانی معرفی شد. در همان زمان که حدود ۴ سال از پیدایش بیت کوین می‌گذشت، «بیلی مارکوس» (Billy markus) برنامه‌نویس اقدام به نوشتن ارز دیجیتال خود کرد. مارکوس با کمک «جکسون پالمر» (Jackson Palmer) که مدیریت محصول و تحلیل‌گری داده‌ها در شرکت ادوبی را در اختیار داشت در آخرین روزهای سال ۲۰۱۳ این ارز دیجیتال را را‌ه‌اندازی کردند.

خالق دوج کوین با نام مستعار «شیبتوشی ناکاموتو» Shibetoshi Nakamoto که نامی طنز برگرفته از خالق بیت کوین (ساتوشی ناکاموتو) بود. شیبتوشی بدون اهمیت دادن به بازاریابی یا پذیرش ان از سوی مردم، فقط قصد داشت برای شوخی و تفریح یک سیستم پرداخت آنلاین دوستانه و خودمانی ایجاد نماید.

ایده و نام این ارز دیجیتال از نژاد سگ «شیبا اینو» (Shiba Inu) گرفته شده است. در حقیقت قبل از ایجاد ارز دیجیتال دوج کوین، کلمه‌ی «دوج» (Doge) سگ شیبا اینو به عنوان (meme‌) اینترنتی شناخته شد‌اند، اشخاص برای نوشتن متن‌های خنده‌دار از آن ها استفاده می‌نمایند.

به همین دلیل، دوج کوین برعکس دیگر ارزهای دیجیتال در ابتدا برای اهداف خاصی ساخته نشده بود. با این حال، چندین ماه پس از شروع به کار و افزایش محبوبیت آن،  حامیان اولیه این ارز دیجیتال اعلام نمودند که از دوج کوین برای پرداخت انعام فعالان اینترنتی برای کارهایی که انجام می‌دهند و کمک به خیریه‌ها استفاده خواهند نمود.

دوستانه بودن جامعه و نام جالب این ارز دیجیتال در کنار این هدف انسان دوستانه طرفداران دوج کوین را چند برابر کرده است. با وجود مشکلات فنی زیاد این ارز دیجیتال باید بگوییم که دوج کوین حمایت شدید هوادارن خود را دارد. طرقداران این ارز دیجیتال به حدی عاشق این ارز هستند که در لوازم شخصی و خانه‌ی خود لوگوی این ارز دیجیتال را ایجاد نموده‌اند.

بعضی از طرفداران دوج کوین معتقدند که این ارز دیجیتال بهتر از بیت کوین یا هرارزدیجیتال دیگری است زیرا می‌تواند به عنوان پول مورد استفاده قرار گیرد.

قیمت دوج کوین

در زمان نگارش این مقاله (اوایل بهمن سال ۹۹) قیمت دوج کوین برابر با ۰.۰۰۸۶۳۵ است که معادل با ۲۰۴ تومان است. دوج کوین اگرچه ارزش بازار تقریبا خوبی دارد و در رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال برحسب ارزش بازار، در رده‌ی نسبتا خوبی قرار گرفته است. قیمت ناچیز دوج کوین به دلیل این است که تولید دوج کوین تا ابد ادامهدار خواهد بود.

برخلاف بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال، برای دوج کوین هیچ محدودیتی در تعداد واحدها مشخص نشده و استخراج آن تا ابد ادامهدار خواهد بود. در صورتی که تعداد واحدهای قابل استخراج بیت کوین ۲۱ میلیون است در حال حاضر بیشتر از ۱۳۰ میلیارد واحد دوج در گردش است.

هر ساله تقریبا ۵.۲ میلیارد واحد از این ارز دیجیتال تولید می‌شود. به همین دلیل شاید سرمایه‌گذاری بلند مدت بر این دارایی کمی پرریسک خواهد بود. با این حال، استخراج نامحدود جنبه‌ی مثبت هم دارد که این شبکه را برای تراکنش‌های کوچک کارآمد می‌کند. دوستداران دوج استدلالی مبنیبر این موضوع که به دلیل وجود پاداش بلاک برای استخراج این ارز دیجیتال کارمزدهای شبکه افزایش زیادی پیدا نکرده و این ارز دیجیتال می‌تواند همچنان گزینه‌ای محبوب برای انعام، هدیه و امور خیریه باشد.

قابل ذکر است تعداد واحدهای دوج کوین به این معنی نیست که سرمایه‌گذاران نمی‌توانند از آن سود ببرند. در سال ۲۰۱۵ قیمت هر واحد دوج حدود ۰.۰۰۰۲ دلار بوده و در اوایل سال ۲۰۱۸ قیمت هر واحد دوج کوین به اوج خود یعنی ۰.۰۱۷ دلار رسیده که رشدی ۸.۴۰۰ درصدی را طی تنها سه سال نشان می‌دهد.

استخراج دوج کوین

توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال برای توسعه‌ی این شبکه از کدهای یک شبکه به نام «لاکی کوین» (Luckycoin) استفاده کردند که به نوعی می‌توان این ارز دیجیتال را فورک یا انشعابی از لاکی کوین دانست، لاکی کوین هم فورکی از لایت کوین است. بنابراین، شبکه‌های بیت کوین، لایت کوین و دوج کوین از نظر ساختاری شباهت‌های زیادی به هم دارند.

دوج کوین نیز مانند بیت کوین براساس «الگوریتم اثبات کار» (Proof Of Work) یا استخراج بنا شده است. شبکه‌ی دوج کوین نیز مانند بیت کوین به استخراج کنندگانی که تراکنش‌های آن‌ها را تایید می‌نمایند متکی است. با توجه به قدرت پردازش سخت‌افزارهای موجود جلوی تقلب و دستکاری بلاک چین گرفته می‌شود.

برخلاف ارز دیجیتال بیت کوین، دوج کوین به جای الگوریتم رمزنگاری (SHA-256) از الگوریتم رمزنگاری «اسکریپت» (Scrypt) بهره می‌برد که مصرف برق ماینیگ را کاهش می‌دهد. اولین ارزدیجیتال که از این الگوریتم استفاده نمود لایت کوین بود.

در ابتدا توسعه دهندگان دوج کوین تمایل به محدود کردن این ارزدیجیتال به ۱۰۰ میلیون داشتند اما در سال ۲۰۱۴ تصمیم‌گرفتند که خاصیت ضد تورمی را از این ارز دیجیتال حذف نمایند. با این کار دوج کوین را به عنوان روش پرداخت حفظ نمودند. پاداش بلاک در این شبکه ۱۰ هزار واحد دوج است که برخلاف بیت کوین همیشه ثابت باقی خواهند ماند.

در سال ۲۰۱۴ ارزش دوج کوین پایین آمد به طبع سود آوری استخراج این ارز دیجیتال به طرز چشمگیری کاهش یافت، به همین دلیل جامعه‌ی دوج کوین نگران این موضوع که به این شبکه حمله‌ی ۵۱ درصدی نشوند نگران بودند.

حمله‌ی ۵۱ درصدی زمانی رخ می‌دهد که یک ماینر خطاکار بتواند بیش از ۵۰ درصد از قدرت پردازش را به دست آورد. وی با این کار می‌تواند بلاک چین را به نفع خود تغییر داده و دستکاری نماید.

به همین دلیل شبکه‌ی دوج کوین به «استخراج ترکیبی» (merge mining) روی آورده است. امروزه دوج کوین از قدرت پردازش لایت کوین استفاده می‌نماید.

کیف پول دوج کوین

دوج کوین را می‌توان به راحتی در کامپیوتر شخصی، گوشی تلفن همراه یا روی اینترنت ذخیره نمود. برای جلوگیری از خطر بدافزارها و سرقت؛ حتما کیف پول‌ها را از منابع معتبر دریافت کرده و دقت داشته باشید که کیف پول‌های پردانلود را دریافت کرده‌اید زیرا این کیف پول‌ها امتحان خود را پس داده‌اند.

در ادامه به بهترین کیف پول‌های دوج کوین اشاره خواهیم نمود:

تراست والت                                                    موبایل و نرم افزاری

کوینومی                                                        موبایل و نرم افزاری/ کامپیوتر

اتمیک                                                           موبایل و نرم افزاری/ کامپیوتر

کیف پول موبایل دوج کوین (رسمی)                     موبایل (فقط اندروید) و نرم افزاری

کیف پول لجر                                                    سخت افزاری

کیف پول ترزور                                                  سخت افزاری

نکته: قبل از استفاده‌ی کیف پول حتما از نسخه‌ی پشتیبان (بک آپ) تهیه نمایید تا در صورت بروز هرگونه مشکل بتوانید دارایی‌های خود را دوباره بازیابی نمایید.

خرید دوج کوین

ممکن است برای شما نیز سوالاتی از این قبیل که چگونه می‌توان ارز دیجیتال دوج کوین را خریداری کرد پیش آید، در پاسخ این سوال باید به شما بگوییم برای خرید دوج کوین دو راه دارید:

مراجعه به صرافی‌‌های ایرانی و خرید دوج کوین با کارت بانکی و ریال

مراجعه به صرافی و خرید بیت کوین و تتر و تبدیل آن به دوج کوین در صرافی‌های بین المللی همانند بایننس.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید