چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه اخبار دیفای (DeFi) می‌تواند صنعت سینما را وارد عصر طلایی خود کند

دیفای (DeFi) می‌تواند صنعت سینما را وارد عصر طلایی خود کند

DeFiFi چیست؟

براساس گزارش کوین تلگراف ،‌ تصور کنید که یک صندوق بودجه غیرمتمرکز برای فیلم‌ها به وجود آمده است که سرمایه‌گذاران آن در موفقیت تمام فیلم‌هایی که از این صندوق تأمین شده‌اند، سهیم هستند. با استفاده از تمرکززدایی فناوری بلاک چین، تولید کنندگان می‌توانند پروژه‌های خود را به جامعه ارائه دهند و در مورد آن‌ها رأی‌گیری شود. پروژه‌هایی که رأی بیشتری به دست آورند، برنده این رقابت خواهند بود و می‌توانند بودجه مورد نیاز خود را از این صندوق دریافت کنند.

با توجه به این که فرآیند تولید فیلم‌ها در خارج از این زنجیره اتفاق می‌افتد، نیاز به نظارت از سوی اعضای جامعه DeFiFi برای اطمینان از صرف مناسب و دقیق بودجه خواهد داشت. سپس محصول نهایی می‌تواند با استفاده از پلتفرمی، برای مخاطبانی که به تولید آن رأی مثبت داده‌اند، نمایش داده شود. روند حسابداری در این زنجیره نیز بسیار شفاف خواهد بود؛ چرا که هزینه‌ای که مخاطبان برای مشاهده فیلم می‌پردازند نیز به طور مستقیم به همان صندوق باز می‌گردد و بر اساس قراردادهای دیجیتال، بین همه طرف‌های شرکت‌کننده توزیع می‌شود. با توجه به این که کل معاملات و تراکنش‌ها در یک دفتر تغییرناپذیر و شفاف به ثبت می‌رسند، هیچ گونه سردرگمی در خصوص نحوه استفاده از سود آن وجود نخواهد داشت.

این سطح از شفافیت در فرآیندهای موجود، پراکندگی تأمین مالی و همچنین تولید و توزیع فیلم‌های امروزی وجود ندارد. در یک اکوسیستم DeFiFi، سازندگانی که به بودجه سرمایه‌گذاران دسترسی ندارند، امکان زنده کردن رویاهای خود را خواهند داشت. همچنین سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند بر روی گزینه‌های کاربرپسندتری سرمایه‌گذاری کرده و خیال آسوده‌ای در مورد احتمال موفقیت آن داشته باشند. این می‌تواند یک تصمیم کاملاً هوشمندانه باشد.

در نهایت هر یک از فیلم‌ها دارای مخاطبانی داخلی خواهند بود که می‌توانند به طور ارگانیک به تبلیغ و توزیع فیلم پس از انتشار آن کمک کنند. این دید برای افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه فیلم و سینما هستند، بسیار خاص و بی‌سابقه است و می‌تواند منجر به یک عصر طلایی در این حوزه شود.

 

عصر طلایی فیلم‌های غیرمتمرکز

با ساده و شفاف شدن فرایند سرمایه‌گذاری در فیلم‌ها، سرمایه‌گذاران بیشتری نسبت به آن رغبت خواهند داشت. هرچه سرمایه بیشتری در دسترس باشد، امکان تولید فیلم‌های بیشتری نیز وجود خواهد داشت؛ در نتیجه فیلم‌سازان با ایده‌های بهتر نیز بیشتر مورد حمایت قرار خواهند گرفت و محتوای عالی‌تری در دسترس کاربران در سراسر جهان قرار خواهد گرفت. طلوع عصر طلایی دوران فیلم‌سازی غیرمتمرکز می‌تواند همه ما را تحت تأثیر خود قرار دهد.

یکی دیگر از مزایای امور مالی غیرمتمرکز و فناوری بلاک چین در اکوسیستم سرگرمی و فیلم‌ها، پیگیری حقوق دیجیتال و اعطای پاداش برای تعامل است. در حال حاضر تنها راهکار موجود برای فیلم‌سازانی که بدون مجوز از آثار آن‌ها استفاده شده، مراجعه به دادگاه و شکایت از طریق مراجع قضایی است که در نوع خود روشی طولانی و البته هزینه‌بر به شمار می‌رود. اما یک سیستم مدیریت حقوق دیجیتال باعث می‌شود تا هنرمندان در هر مرحله قادر به ثبت ایده و خلاقیت‌های خود باشند. این حقوق در دفتر توزیع‌شده و تغییرناپذیری ثبت خواهند شد و در صورت هرگونه سرقت ادبی، به سادگی قابل پیگیری هستند.

علاوه بر این، طرفداران و سایر شرکت‌کنندگان نیز می‌توانند به دلیل مشارکت در ایجاد یک جامعه مبتنی بر فیلم، پاداش دریافت کنند.. در پلتفرم‌های اجتماعی امروزی، کاربران باعث درآمد میلیارد دلاری هر رسانه هستند؛ اما هیچ کس برای مشارکت و تعامل بیشتر با آن‌ها، سودی دریافت نمی‌کند. اما در چنین پلتفرم ایده‌آلی کاربران می‌توانند از طریق روش‌هایی نظیر تولید محتوا، ارتقا پست‌ها و یا سایر وظایف ضروری در خصوص نگهداری از شبکه غیرمتمرکز (مانند ایجاد گره‌ها، تأیید اعتبار تراکنش‌ها و یا شناسایی و رفع اشکالات موجود در کدنویسی شبکه) پاداش دریافت کنند.

 

دیفای در آغاز راه خود قرار دارد

دیفای به طور قابل توجهی در رشد اقتصاد ارزهای دیجیتال سهیم بوده و نقشی محوری در جذب مخاطبان بیشتر در این حوزه خواهد داشت. در حال حاضر بسیاری از کاربردهای دیفای کشف و شناسایی نشده‌اند و از این رو پیش‌بینی می‌شود که شاهد رشد روزافزون و بیشتر آن در سال ۲۰۲۱ باشیم. حوزه امور مالی غیرمتمرکز نه فقط در صنعت فیلم و سرگرمی، بلکه در حوزه‌های دیگری نظیر جمع‌آوری کمک‌های مالی، صدور کمک هزینه، بخش مالی شرکت‌ها و سایر حوزه‌های دیگر نیز بسیار کاربردی ظاهر خواهد شد. قابلیت‌های دیفای به معنای واقعی کلمه بی‌پایان است!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید