جمعه 30 اردیبهشت 1401
خانه آموزش دیفای (Defi) یا امور مالی غیر متمرکز چیست؟

دیفای (Defi) یا امور مالی غیر متمرکز چیست؟

 

از میان برداشتن واسطه‌هایی از قبیل بانک‌ها، واسطه‌ها و سازمان‌های متمرکز از جهان مالی؛ دیفای (DeFi) برای تحقق این آرمان کار می‌کند. در این مفاله به‌ بیان ساده‌ی هرآنچه را که باید درباره حوزه مدیریت مالی غیرمتمرکز بدانید را شرح خواهیم داد.

«امور مالی غیرمتمرکز» (Decentralized Finance) یا دیفای به مجموعه‌ای از برنامه‌های مهم و کاربردی اشاره دارد که می‌توانند امور مالی اساسی مانند دریافت وام و معامله‌های مالی را به صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به واسطه به انجام برسانند. به‌عبارتی دیگر، دیفای یک پروژه یا برنامه نیست، بلکه یک اکوسیستم از صدها پروژه‌ی متفاوت است که همه‌ی آن‌ها خدمات مالی غیرمتمرکز را ارائه می‌نمایند.

مدت‌ها است که بانک‌ها و سازمان‌های متمرکز بر دنیای مالی جهان مسلط شده‌اند. امروزه اگر تقاضای وام دهیم، خرید و فروش نماییم یا اقساط و مالیات خود را پرداخت کنیم، مجبوریم به بانک، دولت یا دیگر سازمان‌های متمرکز مالی مراجعه کنیم. در کل جهان، مردم مجبورند به دولت‌ها اعتماد کنند، با این فرض که دولت‌ها پاک بوده و با کمک آن‌ها از ارزش پول‌های ملی‌ محافظت خواهد شد. مردم دنیا به بانک‌ها اعتماد می‌کنند با این تصور که امانتدار و درست‌کارِ پول‌هایشان هستند. هر لحظه به شرکت‌های واسطه اعتماد مینمایند با این امید که خدمات مالی بدون نقصی را دریافت کنند.

اما تاریخ نشان داده است که واسطه‌های متمرکز می‌توانند مرتکب فساد یا خطاهای غیرعمد شوند. حوزه‌ی امور مالی غیرمتمرکز آمده است تا با استفاده از بلاک چین و مفهوم عدم‌ تمرکز، فساد، خطای غیرعمدی و نیاز به اعتماد متمرکز را از بین برد.

می‌توانیم دیفای را این‌گونه تعریف نماییم: جنبشی برای ایجاد یک اکوسیستم خدمات مالی منبع باز، بدون نیاز به مجوز و شفاف که برای همه قابل‌ دسترسی است و بدون واسطه مرکزی کار می‌کند. به این صورت، کاربر کنترل کامل بردارایی خود دارد و با اکوسیستم ازطریق  برنامه‌ی غیر متمرکز (Dapp) ها ارتباط برقرار نماید.

امور مالی غیر متمرکز با هدف بزرگی که دارد قادر خواهد بود در کنار  فناوری بلاک چین به‌ عنوان یکی از نوآوری‌های امیدوارکننده عصر دیجیتال در نظر گرفته بشود.

مزایای دیفای چیست؟

دنیای مالی سنتی جهان به نهادهایی مانند بانک (به‌عنوان واسطه) و دادگاه (به‌عنوان داور) وابسته است. برنامه‌های دیفای اما به هیچ واسطه یا داوری نیاز ندارند. این کدِ برنامه ‌نویسی است که چگونگی حل ‌و ‌فصل اختلافات احتمالی را مشخص می‌کند. از همه مهم‌تر، کاربران بر دارایی‌های خود کنترل و نظارت کامل دارند.

در آرمان ‌شهر دیفای هیچ‌ کس نمی‌تواند پول مشتریان را مصادره کرده یا بر امور مالی زندگی‌تان نظارت داشته و از معامله‌ی مشتری با فرد دیگری جلوگیری نماید. همچنین فساد و سرقت به ‌حداقل خواهد رسید، چون همه‌چیز برای همه شفاف خواهد بود.

علاوه بر ازبین ‌رفتن واسطه‌ها، استفاده از دیفای می‌تواند هزینه‌ها را کاهش داده و احتمال ایجاد یک سیستم مالی آسیب ‌ناپذیر را فراهم نماید. هرچند حذف بانک‌ها و سازمان‌های متمرکز از دنیای مالی به این سادگی‌ها امکان‌پذیر نیست، اما به نظر می‌رسد در آغاز یک جریان قدرتمند قرار داریم.

به‌لطف بلاک چین می‌توان به پیشرفت حوزه امور مالی غیرمتمرکز امیدوار بود. داده روی بلاک چین ذخیره شده و بین تمام افرادی که به شبکه متصل هستند پخش می‌شود. با این فناوری، احتمال تغییر اطلاعات، سانسور یا از کار افتادن سیستم تقریباً از بین می‌رود.

یکی دیگر از مزیت‌های امور مالی غیر متمرکز ، دسترسی آسان تمام اشخاص به خدمات مالی خواهد بود، به‌خصوص اشخاص که نمی‌توانند از سیستم مالی فعلی استفاده نمایند. ازآنجا که سیستم مالی سنتی به سودآوری واسطه‌ها وابسته هستند، در جوامع کم‌ بضاعت و ضعیف این خدمات به ‌درستی ارائه نمی‌شوند. با این‌ حال، با دیفای همه می‌توانند با هزینه‌های بسیار پایین از خدمات مالی استفاده کنند.

منبع:

ارز دیجیتال – بایننس آکادمی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید