سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه آموزش آلت کوین‌ها ریپل (Ripple) چیست؟

ریپل (Ripple) چیست؟

اصولا وقتی مردم اسم ریپل را می‌شنوند، فکر آن‌ها به سمت ارز دیجیتال آن یعنی XRP می‌رود. اما اولین نکته‌ی مهمی که در رابطه با این ارز دیجیتال باید بدانید این نکته است که ریپل با XRP متفاوت است. اگر بخواهیم تشبیه کنیم ریپل با دیگر ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم؛ متفاوت است.

زمانی که ارز دیجیتال بیت کوین یا اتریوم خریداری می‌کنید به این معنی است که روی این دو ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنید. اما زمان خرید ریپل الزاما بر روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری نکرده‌اید.

قابل ذکر است که در بین جوامع ارزهای دیجیتال زمانی که نام ریپل به میان می‌آید منظور همان ارز دیجیتال ایکس آر پی است، لازم است بدانیم این دو مفهومی که بیان شد با یکدیگر متفاوت هستند.

ریپل شرکتی بزرگ است که در سانفرانسیسکو واقع شده،‌ این ارز دیجیتال محصولات مالی غیرمتمرکز برای بانک‌ها و نهاد‌های مالی می‌سازد. درواقع هدف ارز دیجیتال ریپل این است که بتواند انتقال پول بین بانکی و بین‌المللی را ارزان‌تر، سریع‌تر و غیرمتمرکزتر کند. قابل ذکر است این هدف تا حدود زیادی عملی شده است. امروزه بسیاری از بانک‌ها و نهادهای مالی برای انتقال ارزهای خود از محصولات ریپل استفاده می‌نمایند. در واقع، زمانی که ریپل می‌خرید درواقع برروی یکی از محصولات شرکت ریپل سرمایه‌گذاری می‌نمایید.

اولین چیزی که باید بدانید این است که ریپل هم یک بستر و هم ارزدیجیتال با پروتکل منبع باز است. ریپل معاملات سریع و ارزان را امکان‌پذیر می‌کند‌. برخلاف بیت کوین‌، ریپل می‌خواهد همه‌ی معاملات بین‌المللی در سراسر جهان را تنظیم کند.‌‌ درواقع این هدف ریپل یک خواسته‌ی بلند پروازانه است اما چه کسی می‌داند؟ شاید در طی چند سال صرافی‌ها نیز مانند بسیاری از سازمان‌هایی که فعالیت خود را متوقف کردند، متوقف شوند. این ارز دیجیتال، محصولات خود را دارد که ایکس آر پی یکی از آن‌ها است.

ریپل نت (RippleNet) چیست؟

ریپل نت؛ شبکه‌ای از ارائه‌دهندگان پرداخت سازمانی مانند بانک‌ها و شرکت‌های خدمات پولی است که از راه‌حل‌های توسعه‌ یافته استفاده می‌کند تا فرایند بی‌دردسر انتقال پول در سراسر جهان را امکان‌پذیر کند. به عنوان مثال؛ آقای جونز از نیویورک یک جعبه شکلات دارد که نیازی به آن ندارد، او می خواهد یک بازی بیس بال ببیند اما بلیط ندارد. خانم اسمیت از لس آنجلس که تمبر نادری دارد که دوست دارد آن را با یک جعبه شکلات تعویض کند. سرانجام‌، ما آقای براون که در آلاسکا زندگی می‌کند‌، به دنبال یک تمبر نادر است و بلیط یک بازی بیس بال در نیویورک را دارد. در سیستم کنونی ما‌، این افراد احتمالاً هرگز یکدیگر را پیدا نخواهند کرد و با اشیا با ارزشی که برای آن‌ها بی ارزش است باقی خواهند ماند.

اما در دنیای ریپل‌، این افراد می‌توانند بگویند «سلام؛ من شکلات دارم که می‌خواهم آن را با توپ بیس‌بال معاوضه کنم» در این حالت سیستم به دنبال کوتاه‌ترین و ارزان‌ترین ترکیب برای تحقق درخواست این افراد خواهد بود.

این پلتفرم امکان پرداخت با هر ارز‌، از جمله بیت کوین را دارد و حداقل معامله‌ی داخلی آن ۰.۰۰۰۰۱ دلار است.  بله، درست می‌بینید پس از رقم اعشار تعداد زیادی صفر وجود دارد.

ایکس آر پی (XRP) چیست؟

ایکس آر پی توکنی است که برای نمایش انتقال مقادیر از طریق شبکه‌ی ریپل استفاده می‌شود. هدف اصلی XRP  به وجود آوردن ارز دیجیتالی است که واسطه‌ای برای دو ارز دیجیتال و ارزهای فیات (ارزهای سنتی مانند، دلار و غیره) باشد. بهترین راه برای توصیف ایکس آر پی این است که بگوییم این محصول به «کارت وحشی» (wild card) معرمف است زیرا محصولی است که به هر ارز دیگری می‌تواند تبدیل شود. اگر می خواهید دلار را با یورو عوض کنید‌، بهتر است دلار را با دلار و یورو را با یورو مبادله کنید تا کارمزدها را به حداقل برسانید. همان‌طور که در بالا توضیح داده شد‌، کارمزد معاملات ۰.۰۰۰۰۱  دلار است.

جالب این است بدانید که پس از انجام معامله‌، مبلغ  ۰.۰۰۰۰۱  دلار از سیستم عامل «ناپدید می‌شود» و نمی‌توان به هیچ‌ طریقی آن را بازیابی کرد. بنابراین با هر معامله‌، جهان  ۰.۰۰۰۰۱  دلار فقیرتر می‌شود. این سیاست ریپل برای جلوگیری از حملات اسپمرها است.

در حال حاضر؛ شرکت ریپل سه محصول اصلی برای بانک‌ها و موسسات مالی دارد که «ایکس کارنت» (xCurrent)، «ایکس ریپد» (xRapid) و «ایکس ویا» (xVia) این سه محصول هستند.

ارز دیجیتال ایکس آر پی تنها روی شبکه‌ی ایکس ریپد کاربرد دارد که در دیگر محصولات (ایکس ریپد و ایکس ویا) این شرکت کاربرد ندارد.

ایکس کارنت (xCurrent) چیست؟

ایکس کارنت بستری است که بانک‌ها و موسسات مالی برای انجام پرداخت‌های بین‌المللی است. این محصول ریپل برروی یک دفتر کل توزیع شده‌ به نام «اینترلجر» (Interledger) کار می‌کند. قابل ذکر است که این دفتر کل توزیع شده توسط ریپل ساخته شده است اما توسط این شرکت کنترل نمی‌شود.

کنترل دفتر کل توزیع شده توسط موسسه‌ی غیرانتفاعی «کنسرسیوم» (W3C) است که استانداردهای بین‌المللی سراسری وب را تعیین کرده و کنترل می‌نماید.

هدف ایکس کارنت ایجاد توانایی برای انجام پرداخت‌ها و تراکنش‌های سریع و آنی استکه با همه‌ی ارزها صورت گیرند نه فقط با ارزهای دیجیتال.

ایکس ریپد (xRapid) چیست؟

ایکس ریپد محصولی برای حل مشکلات نقدینگی در انجام معاملات بین بانکی است که به صورت مستقیم از ایکس آر پی استفاده می کند. این محصول ریپل؛ پول فیات را به ایکس آر پی تبدیل کرده و بعد از انتقال آن را به پول مورد نیاز در بانک مقصد تبدیل می‌کند. در این روش بانک مبدا برای ارتباط با بانک مقصد نیازی به استفاده از یک بانک واسط یا تامین کننده نقدینگی نخواهد داشت.

به عنوان مثال؛ اگر شرکتی در ایران از شرکتی در ژاپن مواد اولیه خریداری نماید، تراکنش بر روی سیستم ایکس ریپد به این صورت خواهد بود که:

ایکس ریپد با ریال شرکتی که در ایران است اقدام به خرید ایکس آر پی کرده و پس از انتقال ایکس آر پی، آن را به ین ژاپن تبدیل می‌کند تا به دست بانک مقصد برسد. الگوریتم این محصول طوری طراحی شده است که بهترین قیمت تبدیل ریال به ین و ین به ریال را پیدا کند. با این سیستم بانک ایرانی نیاز ندارد که در یگ بانک کارگزار در ژاپن، ین ژاپن نگهداری نماید. همچنین نیاز به یافتن یک تامین کننده نقدینگی برای تبدیل پول‌ها نخواهد بود.

ایکس ویا (xVia) چیست؟

ایکس ویا به عنوان واسط کاربر است که برای استفاده‌ی آسان‌تر از ایکس کارنت و ایکس رپید طراحی شده و امکان برقراری ارتباط بین محصولات مختلف ریپل را با روشی ساده فراهم می‌‌آورد.

هدف ریپل چیست؟

ریپل قصد دارد یک شبکه‌ی پرداخت ارتباطی امن و غیرمتمرکز برای موسسات مالی سراسر جهان فراهم نماید. در واقع هدف ریپل با بیت کوین کاملا در تضاد است.

در صورتی که بیت کوین با هدف تراکنش‌های همتا به همتا و حذف واسطه‌ها و بانک‌ها روی کار آمده است؛ ریپل عقیده دارد بانک‌ها به خودی خود بد نیستند و فقط نحوه‌ی انجام کارشان است که باعث ایجاد مشکلات پرداختی و انتقال ارز می‌شود.

درواقع ریپل قصد دارد با ارائه‌ی محصولات بانکی غیرمتمرکز، مشکل تبادلات بین‌المللی ارز در جهان را برای همیشه حل کند. هرسال بیش از ۱۵۵ تریلیون دلار پول به صورت بین‌المللی در سراسرجهان جابهجا می‌شوند.

مشکلات انتقال ارز توسط بانک‌ها و موسسات مالی سال‌ها است که حل نشده باقی مانده است. با توجه به رشد و گسترش فناوری هنوز انتقال وجه‌های کلان زمانی بین ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد که همه‌ی این‌ها نیازمند به کارمزدهای بسیار بالا و کاغذ بازی‌های بسیار هستند. ریپل خواستار حل این مشکلات و پایان دادن آن ها است.

قابل ذکر است که ریپل رقیب جدی همانند سیستم انتقال آنلاین ارز سوئیفت دارد، مزیت ریپل نسبت به سوئیفت سرعت انجام تراکنش‌ها است. استلار نیز یکی دیگر از رقیبان جدی ارز دیجیتال ریپل است.

چه  کسی ریپل را خلق کرد؟

این پروتکل در سال ۲۰۰۴ به عنوان نمونه اولیه ایجاد شد. داستان واقعی از سال ۲۰۱۳ زمانی که جد مک کالب‌، خالق شبکه‌eDonkey ، تعدادی از سرمایه‌گذاران کلاس جهانی را دعوت کرد تا به پروژه‌ی ریپل بپیوندد، شروع شد. بعد از مدت زمانی کوتاه پروژه‌ی ریپل استارت خورد.

الگوریتم اجماع پروتکل Ripple (RPCA) چیست؟

برخلاف بیت کوین و اتریوم‌، ریپل بلاک چین ندارد.‌ ارز دیجیتال بدون بلاک چین ممکن است شاید بسیار عجیب به نظر برسد و سوالی مبنی براین موضوع که اگر بلاک چین وجود ندارد چگونه معاملات تأیید می‌شوند؟ برای پاسخ‌گویی به این سوال باید گفت که ریپل فناوری مخصوص به خود که به «الگوریتم اجماع پروتکل» (Ripple (RPCA)) معروف است را دارد.

کلمه‌ی «اجماع» در نام به این معنی است که اگر هر نود با همتایان خود توافق داشته باشد مشکلی ‌به‌وجود نخواهد آمد. برای درک بهتر این موضوع زمان‌های قدیم را تصور کنید که یک شهر دارای صد پیرمرد خردمند است، این شهر برای تصمیم گیری به تأیید همه‌ی آن خردمندان احتیاج دارد. وقتی همه موافق باشند‌؛ می‌توانید جنگ را شروع کنید‌، جنگ را خاتمه دهید‌، مالیات را افزایش دهید‌، المپیک را فراخوانی کنید و غیره. اما اگر حتی یکی از آن‌ها مخالف باشد؛ تا وقتی که بفهمید مشکل آن چیست‌، هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

ریپل برای چه چیزی استفاده می شود؟

۱. صرافی با کارمزد پایین؛ ارزهای زیادی وجود دارند که نمی‌توانند مستقیماً به یکدیگر تبدیل شوند. بنابراین بانک‌ها باید از دلار آمریکا به عنوان واسطه استفاده کنند. پس یک پورسانت مضاعف به‌وجود می‌آید: تبدیل ارز الف به دلار آمریکا و دلار آمریکا به ارز ب قطعا پروسه‌ی طولانی خواهد داشت، در این‌جا ریپل مانند واسطه عمل می‌کند.

۲.معاملات سریع بین‌المللی؛ میانگین زمان معامله ۴ ثانیه است.‌ زمان تراکنش‌ها را با بیت کوین و بانک‌ها مقایسه نمایید.

۳. اکوسیستم پرداختی؛ در اصل کاربر می‌تواند از ارز خود برای یک معامله سریع و ارزان استفاده کند..

مزایای ریپل چیست؟

در ابتدا ریپل به عنوان یک سیستم پرداخت‌های روزمره طراحی شده بود، به همین دلیل ریپل برای انجام تراکنش‌ها ایمن‌تر از بیت کوین شناخته می‌شد. بنابراین در این ارز دیجیتال معاملات بسیار سریع‌تر و ارزانتر انجام می‌شوند. ریپل به عنوان یک سازمان رسمی شروع به کار کرد زیرا هدف آن نظم‌دهی به سیستم‌های بانکی سنتی بود. بنابراین ریپل مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر به طور مکرر بررسی انطباق نمی‌کند. ریپل را می‌توان با حداقل ارز یکسان و با هر ارز یا دارایی (مانند طلا) مبادله کرد.

کدام بانک ها ریپل را پشتیبانی می کنند؟

•             Santander

•             Axis Bank

•             Yes bank

•             Westpac

•             Union Credit

•             NBAD

•             UBS

مزایا و معایب ریپل کدام ها هستند؟

در ادامه به مزایا و معایب ارز دیجیتال ریپل اشاره خواهیم نمود.

مزایا

همان‌طور که قبلا نیز ذکر شد ریپل یک سازمان رسمی است که بسیاری از بانک‌ها به آن اعتماد دارند. ریپل مانند ارزهای دیجیتال ناشناخته که بلاک چین خود را دارند، نیست.

هرچه بانک‌ها بیشتر از این ارز دیجیتال به عنوان بستر معاملات استفاده کنند‌، ارزش XRP بالاتر خواهد رفت. اگر روزی همه‌ی بانک‌ها تصمیم بگیرند از آن به عنوان ارز واحد بانکی خود استفاده کنند به جای اینکه مبادلات ارزی غیرضروری را انجام دهند‌، همه پذیرندگان و سرمایه‌گذاران اولیه ریپل سود زیادی خواهند برد.

معایب

۱. به دلیل سیاست و متمرکز بودن این ارز دیجیتال خرید ریپل در اصل همان سرمایه گذاری در بانک تلقی می‌شود.

۲. شرکت ریپل دارای نوع انحصاری است‌، زیرا آزمایشگاه‌های ریپل ۶۱درصد از سکه‌ها را در اختیار دارند.

۳.ریپل یک پروتکل منبع باز است. به دلیل پروتکل‌های این ارز دیجیتال احتمال هک شدن آن به طور مداوم وجود دارد.

چرا از ریپل انتقاد می شود؟

بانک‌های زیادی درخواست استفاده از این ارز دیجیتال را دارند که بسیاری از آن‌ها در وحله‌ی آزمایش هستند. به دلیل عدم اطمینانی که بیشتر بانک‌ها به این ارز دیجیتال دارند ممکن است تراکنش‌هایی که با ریپل انجام می‌شوند را مسدود کرده یا معلق نمایند. به عنوان مثال؛ هنگامی که جد مک کالب‌، بنیان‌گذار آزمایشگاه‌های ریپل‌، تلاش کرد ریپل را به ارزش بیش از ۱ میلیون دلار بفروشد‌، معامله لغو شد. شایعاتی وجود دارد که جد قوانین قرارداد خود را شکسته است.

کیف پول های ریپل

برخلاف دو ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم هیچ کیف پول رسمی از طرف سایت رسمی ریپل برای ذخیره‌ی ایکس آر پی معرفی نشده است. این موضوع ممکن است سیاست شرکت ریپل باشد زیرا هدف ریپل ذخیره شدن این ارز دیجیتال توسط موسسات و نهادهای مالی و بانک‌ها است و ریپل هیچ مسئولیتی را برای سرمایه‌گذاران کوچک به عهده نمی‌گیرد. با این حال چند کیف پول تست شده برای ریپل وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

کیف پول لجر (Ledger)

کیف پول لجر ابا اختلاف یکی از بهترین و امن‌ترین کیف پول ریپل است که کاربران می‌توانند با خیال راحت ایکس آر پی‌های خود را در آن ذخیره نمایند. لجر کیف پول سخت‌افزاری است که تقریبا از تمامی ارزهای دیجیتال حاضر در بازار پشتیبانی می‌کند.

کیف پول توست (Toast Wallet)

کیف پول توس یک کیف پول منبع باز یا متن باز است که استفاده از آن برای تمامی افراد ساده و راحت است. یکی از مزایای این کیف پول اسن است که به طور مستقیم کلیدها را برروی دستگاه کاربر ذخیره می‌نماید. در این صورت کاربر می‌تواند در هر لحظه کلیدهای خصوصی خود را چک نماید.

کیف پول کوینومی (Coinomi)

کیف پول کوینومی علاوه بر ریپل بیش از ۱۲۵ ارز دیجیتال متفاوت را  به همراه هزاران توکن (توکن: ارزهای دیجیتالی که بلاک چین اختصاصی ندارند و بر روی شبکه‌های دیگر مانند اتریوم قرار می‌گیرند.) را پشتیبانی می‌نماید. کوینمومی بر روی سیستم‌ عامل‌های اندروید،‌آی او اس،‌ ویندوز،‌لینوکس و مک به سادگی قابل نصب هستند.

کیف پول اتمیک (Atomic)

اتمیک نیز مانند همتایان خود لجر و کوینموی چند ارزی بوده و قابلیت پشتیبانی ارزهای دیجیتال گوناگون را دارد. این کیف پول از دو نوع دستکتاپ و موبایلی است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید