سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه اخبار زنان در حال خلق چهره جدیدی از بلاک چین

زنان در حال خلق چهره جدیدی از بلاک چین

اگرچه بلاکچین یک تکنولوژی نوظهور و غالباً متن باز است، اما به طور شگفت آوری تعداد مردان فعال در این حوزه به مراتب بیشتر از زنان است.

به گزارش ارزنیوز؛ در حالی که آمار دقیقی مشخص نیست، تعداد زنانی که در حوزه بلاکچین فعالیت می‌کنند بسیار اندک است و فناوری بلاکچین یک حوزه مردسالار باقی مانده است. گزارش اخیر Deloitte نشان می‌دهد که تنها ۷ درصد از بنیان‌گذاران استارت‌آپ fintech را زنان تشکیل می‌دهند. این گزارش همچنین خاطرنشان می‌کند که تمام استارتاپ‌های تأسیس شده توسط زنان که برای جمع‌آوری سرمایه تلاش کرده‌اند در زمان همه‌گیری COVID-19 بوده.

بر اساس گزارش‌های جمع‌آوری‌شده طی شش ماه اول سال ۲۰۲۰، تنها ۲۰ استارت‌آپ تحت هدایت زنان شکل گرفت که در مجموع ۸۷۵ میلیون دلار سرمایه جمع کرده‌اند. درحالی‌که، ۲۴۳ استارت‌آپ در نیمه اول سال ۲۰۲۰ توسط مردان تأسیس شده که حدود ۱۲ میلیارد دلار سرمایه جذب کردند. یکی دیگر از مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که کارمندان زن سیاه‌پوست در سال‌های گذشته دستمزد کمتری دریافت کرده‌اند و این امر بسیار دلسردکننده است.

با این حال امید برای آینده زنان در حوزه بلاکچین همچنان باقی است. باوجوداینکه فناوری بلاکچین هنوز هم بسیار مردسالار است، اما تعدادی از زنان وجود دارند که در سطح بالایی در فضای سازمانی حوزه بلاکچین فعالیت می‌کنند.

اهمیت ایجاد تنوع طرز فکر در سیستم‌های سازمانی

لیزا باترز (Lisa Butters)، مدیرکل کمپانی Honeywell’s GoDirect Trade Greenhouse «یک بازار مبتنی بر بلاکچین برای قطعات هوافضا» در مصاحبه‌ای گفت: گرچه ممکن است این موضوع گیج‌کننده باشد، اما دیدگاه زنانه می‌تواند چشم‌اندازهای وسیع و متفاوتی دربارهٔ تجارت ایجاد کند.

ضمناً بیان کرد: دیدگاه منفی درمورد زنان چه در نظر کاربران و چه در نظر کارفرمایان همچنان وجود دارد و اعتماد به زنان سخت‌تر صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به این نکته که زنان در سازماندهی معروف هستند افزود: اتاق بازی ما در خانه شبیه به میدان جنگ است و داخل مینی ونم انگار که چهار پوند ماهی قرمز ریخته‌اند. اما وقتی به‌عنوان یک زن به این بی‌نظمی‌ها نگاه می‌کنم، بی‌درنگ می‌خواهم که از همهٔ آن‌ها جلوگیری کنم، وقتی صحبت از سیستم‌های سازمانی و محیط کاربر پسند می‌شود هم، همین دیدگاه را دارم.

باترز با تشریح یک مثال این‌گونه ادامه داد: وقتی GoDirect Trade برای اولین بار یک دفتر بلاکچین برای جمع‌آوری داده‌های متصل به قطعات هوافضا را طراحی کرد، هر رویداد دارای زمینه‌های مختلفی بود. برای مثال رویداد تولید یک قسمت ممکن است دارای هفت فیلد مرتبط برای ضبط باشد، در حالی که یک رویداد تعمیر ممکن است دارای نه فیلد مرتبط باشد.

با این حال، باترز خاطرنشان کرد که گاهی اوقات تنها فیلدی که به طور واضح با بخشی مرتبط است، شماره سریال است. به همین ترتیب، باترز توضیح داد که او نیاز به ایجاد یک رویکرد مقیاس‌پذیر برای جمع‌آوری داده‌ها داشت.

باترز در این خصوص گفت: ذهن من بلافاصله به عادی سازی داده‌ها و گرفتن داده‌های استاندارد در تمام وقایع روی می‌آورد. تا آنجا که کاربر پسند باشد، تیم من عادت دارد که من برای والدین طراحی می‌کنم. اگر مادر و پدر من نمی‌توانند این موضوع را بفهمند، پس ما باید به صفحه نقاشی برگردیم.

کاربرپسند بودن و کارایی از مهم‌ترین عناصر سیستم‌های سازمانی است. در یک پست وبلاگ GoDirect Trade، باترز اشاره کرد که وبسایت شرکت این موضوع را منعکس می‌کند.

وی با اشاره به اینکه سایت ترکیبی از آمازون، Etsy ، Mercari و Target است. در پست خود نوشت: “اگر فقط یک مرد ۴۳ ساله صدای طراحی بازار هوافضا بود، فکر می‌کنید این‌طور به نظر می‌رسید؟”

چیتانیا کوندا (Chaitanya Konda)، سرپرست جهانی بلاکچین برای تحقیق و توسعه در ارنست و یانگ انگلیس، در مصاحبه خود گفت: تبدیل شدن چشم‌انداز اقتصاد رمزارزها به واقعیت عملی است. اما این امر مستلزم ایجاد حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری برای معاملات رمز ارزها و منطق پیچیده تجارت پیرامون توکن‌ها با هزینه معاملات معقول است.

کوندا مانند باترز، می‌داند که زنان معمولاً در انجام چند وظیفه تبحر دارند و بنابراین توانایی ذاتی خود را برای دستیابی به رویکردهای کارآمد برای مقابله با چالش‌های هم‌زمان ایجاد می‌کنند. کوندا افزود: داشتن این طرز تفکر در طراحی و توسعه سیستم‌های سازمانی در زنان می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.

آنایس اوفرانک (Anais Ofranc)، عضو کمیته راهبری فنی پروتکل مبنا و مدیرعامل شرکت مشاوره Consianimis، با اشاره به اهمیت پروژه‌های متن‌باز در حوزه بلاکچین اظهار کرد: دیدگاه زنان در طی فرایند تصمیم‌گیری برای پروژه‌های متن‌باز مهم است و ازاین‌رو، به زنان برای بیشتر دیده‌شدن کمک خواهد کرد.

کالیا یانگ (Kaliya Young)، مدیر اکوسیستم‌های ابتکار اعتبار COVID-19 در بنیاد لینوکس، دراین‌خصوص گفت: بیشتر کارهای او معطوف به استانداردهای متن‌باز برای ایجاد اعتماد بیشتر است. همکاری جامعه یک نیاز اصلی برای ایجاد استانداردهای متن‌باز است.

وی با توجه به اینکه دیدگاه زنان بسیار مهم است اظهار داشت: گاهی اوقات این امر کم ارزش ارزیابی می‌شود، اما اگر بخواهیم لایه جدیدی از اینترنت را در اختیار همه قرار دهیم، دیدگاه نیمی از جامعه را نباید نادیده بگیریم.

علاوه بر این، هنگامی که صحبت از ایجاد یک سیستم مالی جدید می‌شود، استفاده از دیدگاه زنان بسیار مهم است، دنل دیکسون (Denelle Dixon)، مدیرعامل و مدیر اجرایی بنیاد توسعه استلار (Stellar)، می‌گوید: از نظر تاریخی، سیستم‌های مالی توسط مردان ایجاد شده‌اند. اما این دیدگاه که باید مردانه هم اداره شوند، در بین عموم در حال تغییر است. خوشبختانه، فرصت‌های بیشتری برای زنان در شرکت‌های حوزه بلاکچین در حال رشد ایجاد شده است. در حال حاضر یک تیم از رهبران زن قوی در بنیاد توسعه Stellar وجود دارد.

تنوع جنسیتی می‌تواند منجر به تولید محصولات بهتر شود

پیش‌تر گفتیم؛ دیدگاه زنان می‌تواند به اطمینان از کارایی، کاربرپسند بودن سیستم‌ها و ابتکارات در پروژه‌های متن‌باز کمک کند، اما تنوع جنسیتی همچنین می‌تواند برای تولید محصولات بهتر مفید باشد.

مقاله بررسی تجاری هاروارد (Harvard Business Review) بیان می‌کند؛ کارمندان در مناطق مختلف، مانند ایالات متحده و اروپای غربی، محیط کار دوستانه مختلط را ترجیح می‌دهند. همچنین، مطالعات نشان می‌دهد که بااستعدادترین افراد معمولاً در مکان‌هایی کار می‌کنند که از نظر جنسیتی متنوع است.

دانیلا باربوسا (Daniela Barbosa)، نایب‌رئیس اتحاد جهانی در بنیاد لینوکس، گفت: درست مثل هر صنعت فناوری دیگر، تنوع در فضای سازمانی بلاکچین برای ایجاد راه‌حل‌هایی که نیازهای جامعه را برآورده می‌کند و نه نیازهای چند نفر را، مهم است. ما می‌دانیم که تنوع جنسیتی در توسعه محصول یا تیم‌های هوش مصنوعی منجر به تولید محصولات بهتر می‌شود. تنوع جنسیتی در ایجاد شبکه‌های بلاکچین که موارد استفاده روزمره را برطرف می‌کنند نیز به همان اندازه حیاتی است.

باربوسا توضیح داد: برای ایجاد یک شبکه زنجیره تأمین برای اطمینان از تولید پایدار مواد غذایی باید از رویکردها و تجارب متنوع در سطح فنی و تجاری بهره برد، و برای دستیابی به سیستمی کاربر پسند، طراحی باید کارایی بیشتری ارائه دهد.

رایان راگ (Ryan Rugg)، رهبر خدمات صنعت بلاکچین در IBM Global Business Services، که تیم بلاکچین ایالات متحده را در IBM هدایت می‌کند، این‌طور عنوان کرد: تنوع جنسیتی به موفقیت بسیاری از مشاغل منجر شده است. تیم متنوع منجر به بوجود آمدن دیدگاه متنوع و ارائه ایده‌های مختلف و خارج از چارچوب می‌شود. ما می‌خواهیم افراد در تیم یکدیگر را به چالش بکشند و گفتگوهای سازنده داشته باشند.

خوشبختانه، طبیعت متن‌باز بودن فضای بلاکچین ممکن است زنان بیشتری را به سمت این بخش سوق دهد. در حال حاضر پیشرفت‌هایی هم انجام شده است. طبق مطالعات انجام شده تعداد زنان در صنعت ارزهای رمز پایه حدود ۴۳ درصد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ افزایش‌یافته است.

شیلا وارن (Sheila Warren) رئیس داده‌های بلاکچین و دارایی‌های دیجیتال مجمع جهانی اقتصاد، گفت: به‌طورکلی استخدام و حفظ تیم‌ها با چشم‌اندازهای مختلف منجر به نتایج بهتر می‌شود. وارن با توجه به این که فناوری بلاکچین فرصتی برای نوسازی ایجاد می‌کند متذکر شد: این فناوری نابرابری‌هایی که امروزه در دنیای تکنولوژی وجود دارد را اصلاح خواهد کرد. عدم وجود دیدگاه‌های متنوع در اجتماع حتی می‌تواند خطرناک باشد و ما امروزه دز معرض چنین خطراتی هستیم.

همچنین لازم به ذکر است که زنان هنگام ورود به این حوزه، نیازی به تجربه قبلی ندارند.

لنا کمپ (leanne kemp)، مدیرعامل شرکت Everledger «یک شرکت بلاکچین برای مدیریت زنجیره تأمین» گفت: زنان می‌توانند مهارت‌های ارزشمند جامعه سازی را به ارمغان بیاورند و به ارائه چشم‌انداز استراتژیک بلند مدت کمک کنند، حتی اگر آنها به طور خاص سابقهٔ کار در حوزه بلاکچین را نداشته باشند. وی اظهار داشت: مهارت‌هایی مانند عزم و اراده و توجه به جزئیات در زنان وجود دارد، که آنها را به یک سرمایه ارزشمند در این فناوری در حال رشد تبدیل می‌کند.

راه‌هایی برای مشارکت بیشتر زنان در حوزه بلاکچین

بسیاری بر این باورند که توجه به اهمیت تنوع جنسیتی از یک سو و از سوی دیگر افزایش اولویت تحصیلات در فرصت‌های شغلی درنهایت منجر به جذب زنان به سمت فعالیت در فضای بلاکچین می‌شود.

اوفرانک در این خصوص گفت: کماکان خلأهایی وجود دارد. با حرکت به جلو، باید آگاهی‌رسانی از این موضوع را به دانشگاه‌ها، پروژه‌های متن‌باز و زنان جوان جدی گرفت. موقعیت‌های شغلی که به زنان اختصاص می‌یابد نیز می‌تواند مؤثر باشد.
وی افزود: اگرچه مشاغل فنی و تجاری بسیاری در فضای بلاکچین در وبسایت‌های شرکت‌ها منتشر می‌شود، اما مخاطبان این وبسایت‌ها اغلب جامعه کوچکی را تشکیل می‌دهند.

کوندا نیز در این خصوص اظهار کرد: نشست‌ها و کنفرانس‌ها نیز یکی دیگر از روش‌های عالی برای معرفی زنان به حوزه بلاکچین است.

وارن نیز با توجه به نقش مهم زنان در پیشبرد فناوری گفت: شرکت‌ها باید مشارکت زنان را در اولویت قرار دهند و مراحل استخدام خود را بازنگری کنند. آیا تنوع جنسیتی را در شرایط استخدام خود لحاظ می‌کنند؟ در غیر این صورت آیا روشی برای استخدام بیشتر زنان در سازمان خود دارند؟

وی همچنین اشاره کرد: شرکت‌ها باید در مورد سرمایه‌گذاری در نسل بعد، به رهبران زن برای بلند مدت فکر کنند.

آنا فرانکوفسکا (Anna Frankowska)، مدیر ارشد بازرگانی در اونتوس نتورک (Aventus Network) «یک شرکت در حال توسعه پروتکل بلاکچین لایه دو» اظهار کرد: هر چه زنان بیشتری وارد این حوزه شده و به موفقیت دست یابند، زنان بیشتری تشویق به ورود به این چرخه می‌شوند.

در نهایت می‌توان گفت؛ حضور هر چه بیشتر زنان در فضای سازمانی بلاکچین به نفع این صنعت خواهد بود. اگرچه هنوز هم تعداد مردان فعال در این حوزه به‌مراتب بیشتر از زنان است. اما این شرایط در حال تغییر است و پیش‌بینی می‌شود در آینده تنوع جنسیتی در این حوزه متعادل شود. هرچند نمی‌توان با اطمینان از این موضوع صحبت کرد!

در نهایت باید دید در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد.

لینک منبعCointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید