چهارشنبه 4 خرداد 1401

شت کوین چیست؟

در پاسخ به این سوال که شت کوین چیست باید در نظر داشته باشید که بر اساس داده های سایت coinmarketcap حدودا 8 هزار ارزدیجیتال وجود دارد، آیا همه‌ی این ارز‌ها، ارزش سرمایه گذاری دارند؟ آیا لازم است روی همه‌ی این ارزها سرمایه گذاری کنیم؟ سرمایه گذاری روی کدام ارز، با ارزش و کدام یک شت کوین است؟

برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار جدید است که به بلوغ کامل نرسیده است و به دلیل عدم قانون گذاری در این بازار کوین ها و پروژه های کلاهبرداری در این بازار وجود دارد و در این چند سال شاهد پروژه هایی بوده ایم که مدعی بودند که این پروژه مساله بزرگی را حل می‌کنند و … ولی اینگونه نبودند.

در سال 2009 با بوجود آمدن بیت کوین و علاقه و استقبال مردم و کاربران از ارزهای دیجیتال، باعث به وجود آمدن ارزهای دیجیتال جدید دیگری شد و واضح است که بسیاری از سرمایه گذاران با بلاکچین و این فناوری خیلی زیاد آشنا نبودن و اطلاعات زیادی نداشتند، همین دلیل برای افراد سود جو و کلاهبرداری کردن کافی بود .کم کم شت کوین ها بوجود آمدند، که در ادامه نیز درباره‌ی آنها توضیح داده ایم که بعضی از این شت کوین ها با هدف کلاهبرداری بوجود آماده اند ولی بعضی از آنها هدف و ایده ای شکست خورده میباشند.

شت کوین (shitcoin) چیست؟

شت کوین (shitcoin) یک ارزدیجیتال است که برای سرمایه گذاری، اصلا پیشنهاد نمیشود. این اصطلاح برای ارزهایی است که هدف خاصی ندارند و تعریف درست آن این است که به آلت کوین های بی ارزش شت کوین میگویند.

بهتر است که بدانید ارزهای دیجیتال دارای وظایفی هستند ، بعضی از آنها برای انجام دریافت ها و پرداخت ها بوجود آمده اند مانند بیت کوین ،لایت کوین و …

——————————————————————————————————————————-

بیشتر بخوانید :  تحلیل بازار بیت کوین به صورت تخصصی

——————————————————————————————————————————-

بعضی دیگر  از این ارز‌ها برای سرویس و خدمات رسانی به مردم بوجود اماده اند مثلا اتریوم میتواند بستری باشد برای قرارداد‌های هوشمندو یا حدود 95% از توکن‌ها بر  بستر بلاکچین اتریوم یعنی همان ERC20 قرار دارند و ….اما شت کوین ها یا هدف خاصی ندارند و یا هدف داشته اند اما شکست خورده اند. مانند فوین (که با قصد کلاهبرداری بوجود آمد)  Petchainو Wiki  که پروژه آنها متوقف شده و منسوخ شده اند.

علت تمایل به خرید شت کوین چیست؟

آلت‌ کوین‌ها با حجم بازار کم ممکن است برای شخص سرمایه گذار بسیار پر ریسک و یا بسیار سود‌آور  باشد. اگر روی آنها سرمایه گذاری کنید ممکن است تمام سرمایه خود را ازدست بدهید  ویا  سرمایه خود را چندین برابر کنید .

دو موضوع در این بخش مطرح شد که باهم این دو را بررسی میکنیم:

  • موضوع اول اینکه ممکن است شما شت کوین نداشته باشید و شما از اولین سرمایه گذارن آن توکن یا کوین هستید
  • موضوع دوم اینکه یک شت کوین دارید که دارای معماملات ساختگی است

آن دسته از شت کوین ها که کلاهبردار هستند  و خود را فوق العاده جذاب نشان میدهند و مدعی هستند که مشکلاتی را حل میکنند و قیمتی پایین دارند و با این  روش سرمایه گذار جذب این پروژه میشود و با سرمایه گذاری کردن باعث افزایش ارزش و قیمت این ارز میشود حتی سرمایه گذار میتواند سودی کوتاه مدت کسب کند و اگر کلاهبرداری باشد  قیمت آن به صفرمیرسد .

چطور شت کوین ها را تشخیص بدهیم؟

این شت کوین ها وایت پیپر ندارند (white paper) و همانطور که میدانید وایت پیپر‌ها اسناد فروش برای بازاریابی هستند که برای جذب مشتریان استفاده می شود و همچنین اطلاعات مربوط به خرید محصول ، تکنولوژی وخدمات دهی و … به آن مربوط است . شاید یک ایده عالی و فوق‌العاده ای باشد ولی بدون وایت پیپر محصول و ثبت اختراع بی فایده است و پر واضح است که هرچه ایده بزرگ تر باشد عملی کردن آن سخت تر است.

——————————————————————————————————————————-

بیشتر بخوانید : دوج کوین (Dogecoin) چیست؟ و آیا یک شت کوین محسوب می شود؟

——————————————————————————————————————————-

طبق گفته‌ی بالا اگر ارز مورد نظر ما تیمی ناشناس داشته باشد  بسیار موضوع نگران کننده ای است. شما باید بتوانید  تیم آن ارز را ببینید و بتوانید  حتی صفحه های مجازی آن افراد را داشته باشید و بتوانید بررسی کنید . و هرگز نباید در پروژه‌ای که چهره و اعتبار صاحبان آن را نمی‌بینید، سرمایه گذاری کنید و لازم است اطلاعاتی همچون چه کسی این ارز دیجیتال را طراحی کرده است؟ آیا تیم مشخصی دارد؟ این اطلاعات را داشته باشید و راجب این افراد اطلاعات بدست اورید.

بسیاری از این  ارزها ویترین های بسیار جذابی دارند ولی این فقط یک ویترین است برای  فریب شخص سرمایه گذار . شما باید ایده آنها را برسی کنید . بیشتر آنها برای جذب سرمایه  سعی دارند خدمات و ایده هایشان را بسیار جذاب نشان دهند . شما باید برسی کنید که آیا این  ایده و خدمات عملی میشود؟ آیا اعضای تیم  این ارز توانایی انجام چنین کاری را دارند؟

آیا روی یک شت کوین سرمایه گذاری کرده‌ام؟

بحث بعدی این است  که بسیاری از مردم فکر میکنند هرچقدر یک توکن یا کوین قیمت بالاتری داشته باشد آن ارز بسیار معتبر و با ارزش  است . ولی قیمت بالا نشان دهنده‌ی اعتبار زیاد آن کوین یا توکن نیست. ممکن است تمامی این پامپ‌ها و دامپ‌ها ساختگی باشد . در بیشتر مواقع نیز برای این ارز‌های دیجیتال خریداری وجود ندارد.

باید به این نکته توجه کنیم که یک ارز دیجیتال چند وقت است که شروع به کار کرده است و سرمایه‌ای  که تا به امروز بدست  اورده است  طی چه مدت زمانی عملی شده است . آیا به هدف‌هایی که  از آغاز فعالیت داشته است تا به امروز رسیده است یا خیر.

بسیاری از افراد هستد که این ارزها را در صفحات خود  تبلیغ و معرفی ، تعریف و تمجید میکنند اما   با این کار فقط جیب خودشان را پر میکنند . پس کسی که این توکن یا کوین را معرفی میکند بسیار مهم است . ایا کسی است که بخاطر پول اینکار را میکند یا کسی است  که اعتبار دارد و تا کنون ارزهایی که معرفی کرده است خوب بوده  است و هیچکدام کلاهبرداری نبوده است.

در آخر تعریف شت کوین بسیار ساده است اما بسیاری از افراد فعال در این زمینه یک یا چندبار قربانی شت کوین ها شده اند. برای جلوگیری از این مشکلات حتما توصیه میشود  وایت پیپر را مطالعه کنید و اطلاعات آن را تحلیل و بررسی کنیم و مواردی که توضیح دادیم مثل تیم و … حتما بررسی کنید و بدون بررسی روی آن ارز سرمایه گذاری نکنید  و فریب شت کوین ها و پروژه‌های پانزی وکلاهبرداری را نخورد.

این بازار یک بازار نوظهور است و به بلوغ نرسیده است  و در آن کلاهبرداری زیاد است . شما با مطالعه و دانش در مورد این بازار کمتر دچار چنین مواردی می شوید.

شما تا حالا فریب چنین پروژه های پانزی و یا  خریدار شت کوین ها شده اید؟ تجربه خود را  برای ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید