چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه آموزش فورک چیست؟

فورک چیست؟

 

همان‌طور که می‌دانید اطلاعات ثبت شده در فناوری بلاک چین قابل تغییر نیستند و زمانی که بلاک چین فعالیت خود را آغاز نماید، تا زمانی که کاربران آن را بپذیرند، هیچ کس قادر نخواهد بود جلوی کار آن را بگیرد.

از هر کدام از ارزهای دیجیتال یک سرس قوانین که اصطلاحا به آن پروتکل می‌گوییم به‌وسیله‌ی برنامه‌نویسان تعیین شده‌اند و یک بلاک چین براساس همان پروتکل و قوانین تا ابد به کار خود ادامه خواهد داد. به عنوان مثال؛ برای بیت کوین چنین قوانینی تعریف شده است که زمان هر بلاک ۱۰ دقیقه بوده و هر بلاک ۱ مگابایت ظرفیت داشته باشد.

اگر کسی با قوانین بیت کوین یا هر ارز رمزپایه‌ی دیگری مخالف بود داستان چگونه خواهد بود؟

این سوال راه‌حلی ساده دارد،‌ بروزرسانی یا ایجاد بلاک چین جدید که به اصطلاح به آن فورک می‌گویند. زمانی که گروهی از برنامه‌نویسان از شرایط و قوانی ارز دیجیتالی ناراضی باشند یا این که شبکه با مشکلاتی مواجه باشد که حل آن ضروری است؛ راه‌حلی به نام فورک پیش روی این افراد خواهد بود.

کلمه‌ی فورک (انشعاب) از پروژه‌های برنامه‌نویسی نشعت گرفته است. در اصل با کپی کد منبع پروژه و ایجاد تغییراتی در آن،‌ برنامه‌ای جدید از مرکز برنامه‌ی قبلی بیرون خواهد آمد. به همین دلیل فورک در ارزهای دیجیتالنیز با مفهومی یکسان و با برخی پیچیدگی‌های خود به کار خواهد رفت.

فورک معمولا به نوعی به روزرسانی نرم‌افزار گفته می‌شود که می‌توان به روش «سازگار با قبل» (backward-compatible) یا «ناسازگار با قبل» (backward-uncompatible) باشد.

به صورت خلاصه واژه‌ی فورک به اصطلاحی برای زمانی است که یک نرم‌افزار با یک پروتکل،‌ آپدیت می‌شود. در عرصه‌ی ارزهای دیجیتال فورک زمانی رخ می‌دهد که شبکه به دو بخش تقسیم شود.

دلایل ایجاد فورک

۳ دلیل برای رخ دادن فورک می‌شود که راه‌حلی برای اختلافات فنی،‌ برگشت دادن مباغ از دست رفته و اضافه کردن ویزگی‌ها و قابلیت‌های جدبد این ۳ دلیل هستند در ادامه به توضیح هر کدام از این دلایل صحبت خواهیم کرد.

راه حلی برای اختلاف فنی

به عنوان مثال بیت کوین کش یکی از فورک‌های بیت کوین است که به دلیل اختلاف نظرات گسترده در مورد مقیاس‌پذیری بیت کوین انجام شده است. گروهی از توسعه‌دهندگان و استخراج کنندگان  بزرگ بیت کوین که از سرعت و کامزد تراکنش‌ها راضی نبودند؛ با تغییرات گسترده در قوانین بیت کوین و افزایش سایز بلاک، بلاک چین و نسخه‌ای جدید از پروتکل را ارائه دادند.

استرداد مبالغ از دست رفته

در سال ۲۰۱۶، فقط یک اتریوم وجود داشت اما بعد از رخ دادن هک DAO و از دست رفتن میلیون‌ها دلار سرمایه‌ی کاربران،‌جامعه‌ی اتریوم مجبور به ارائه‌ی فورک شد تا بتواند اعتماد مردم را به دست آورد. پس اتریوم فورک شد و اکثر جامعه به شبکه‌ی جدید نقل مکان کردند، نام اتریوم قبلی به اتریوم کلاسیک تغییر یافته و اتریوم جدید همان اتریومی است که در بازار خرید و فروش می‌کنید.

بروزرسانی و اضافه کردن قابلیت های جدبد

شبکه‌ی بلاک چین در طول زمان نیاز به بروزرسانی‌های فنی دارد تا شبکه را از خطرهای احتمالی و پیش رو حفظ نماید.

هارد فورک چیست؟

هاردفورک تغییری در پروتکل ارز های رمزپایه است که در آن بلاک‌ها و تراکنش‌های نامعتبر قدیمی معتبر خواهند شد. به همین دلیل همه ی کاربران موظف به اعمال آن هستند. هارد فورک سازگار با قبل نیست. هارد فورک گاهی مسبب تبدیل شدن دو ارز می شود به عنوان مثال بیت کوین کش هارد فورکی از بیت کوین است. اتریوم کلاسیک هاردفورکی از اتریوم است که همین باعث می شود که دو ارز کاملا جدا پدید آیند و کسانی که مایل باشند می‌توانند در بلاک چین قبلی ادامه دهند یا به هارد فورک جدید نقل مکان کنند.

هارد فورک‌؛ فناوری مربوط به بلاک چین است‌، یک تغییر اساسی در پروتکل شبکه است که باعث می‌شود بلوک‌ها و تراکنش‌های نامعتبر قبلی معتبر باشند‌، یا بالعکس. یک هارد فورک نیاز به ارتقا همه‌ی نودها یا کاربران به جدیدترین نسخه‌ی پروتکل نرم افزار دارد.

منابع:

ایتوساوپدیا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید