سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401
خانه آموزش قرار داد هوشمندچیست؟

قرار داد هوشمندچیست؟

فکر کنید در خیابان هستید و می‌خواهید سوار تاکسی شوید؛ از تاکسی اینترنتی یک خودرو درخواست کرده‌اید که یک ماشین خودران (بدون راننده) برای شما ارسال می‌شود. تاکسی شما را به پمپ بنزین می‌برد و هزینه‌ی سوخت را هم از پولی که از مسافرهای قبلی دریافت کرده، پرداخت می‌نماید. سپس شما را به مقصد مدنظرتان می‌رساند و کرایه سفرتان هم از کیف پول الکترونیکی‌ شما پرداخت می‌کند. در زمانی که تاکسی در حال رساندن شما به مقصد است، به صورت خودکار هزینه‌ی بیمه‌ی سالیانه و بدهی ماهانه‌ی مالک خود را هم پرداخت می‌کند. بعد از این‌که شما را پیاده می‌کند به یک تعمیرگاه می‌رود تا عیب‌های احتمالی را هم تعمیر کند.

شاید فکر کنید این‌ها صحنه‌ای از یک فیلم علمی و تخیلی است، اما این داستان آینده جهان است؛ قراردادهای هوشمند می‌توانند آینده جهان را بسازند.

به زبان ساده، قرارداد هوشمند یک کد برنامه نویسی هست که روی بلاک چین  پیاده‌ می‌شود تا در صورت بروز اتفاقی یک سری شرایط، دستورات خاصی را که برنامه نویس به آن‌ داده است، اجرا نماید. قراردادهای هوشمند یک نوآوری بسیار انقلابی هستند که ما را از اعتماد کردن به دیگران بی نیاز می‌کنند.

برای درک بهتر قرارداد هوشمند، باید یک قرارداد معمولی را درک کنیم.

تفاوت قرارداد هوشمند و قرارداد معمولی چیست؟

چیزی که قرارداد هوشمند را نسبت به قرارداد عادی متفاوت کرده، استفاده از بلاک چین است که ما را از اعتماد کردن به واسطه‌ها بی‌نیاز می‌نماید.

به عبارت دیگر، قرارداد هوشمند کدی است که روی بلاک چین فعال می‌شود تا بدون نیاز به واسطه‌ها، شرایط یک توافقنامه بین دو طرف را بررسی و اجرا نماید.

زمانی که قرارداد هوشمند بر روی یک فناوری بلاک چینِ آزاد مثل اتریوم اجرا شود، دیگر قابل توقف نبوده و هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی اجرای آن را بگیرد. با قراردادهای هوشمند می‌توان برنامه‌ها و پروژه‌هایی را ساخت که بدون هیچ‌گونه واسطه‌ و از کارافتادگی تا ابد به کار خود ادامه خواهند داد. به این برنامه‌ها برنامه های غیرمتمرکز هم می‌گویند. حتی خودِ برنامه‌نویس قرارداد هوشمند هم نمی‌تواند کد قرارداد هوشمند ثبت شده در بلاک چین را تغییر دهد.

روش کار قراردادهای هوشمند مشابه با کار دستگاه‌های فروش خودکار است که در مترو و امکان عمومی قرار دارند. وقتی شما قصد خرید یک نوشابه با استفاده از این دستگاه‌ها را دارید، پول را به دستگاه وارد می‌کنید و دستگاه به صورت خودکار پول شما را پردازش می‌کند و نوشابه را تحویل می‌دهد، بدون این‌که پای واسطه‌ای در میان باشد.

قرارداد هوشمند چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفتیم، قرارداد هوشمند روی بلاک چین پیاده‌سازی می‌شود و خاصیت اصلی بلاک چین هم توزیع‌شده بودنِ آن است. جدا از فرایندهای پیچیده فنی، وقتی قرارداد هوشمند روی بلاک چین ثبت شود میان همه اعضای بلاک چین یا همان «نودها» (Node) به اشتراک گذاشته می‌شود و همه یک نسخه از آن را خواهند داشت، بنابراین جلوگیری از اجرای آن یا دستکاری در آن تقریبا ممکن نیست زیرا همه اعضای بلاک چین آن را اجرا می‌کنند، نه یک یا چند سرور و نهاد متمرکز.

پیاده سازی قرارداد هوشمند

کد قرارداد هوشمند پس از نوشته شدن توسط برنامه‌نویس از طریق یک کلاینت (نرم افزار رسمی که شما را مستقیم به بلاک چین متصل می‌کند) به صورت یک تراکنش بر روی بلاک چین ثبت می‌شود. قراردادهای هوشمند توسط یک یا چند زبان برنامه‌نویسی نوشته می‌شوند. مثلا زبان برنامه نویسی قراردادهای هوشمند اتریوم، سالیدیتی است. پس برای یادگیری نوشتن یک قرارداد هوشمند برای بلاک چین اتریوم نیاز است تا زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی را یاد بگیرید

منبع:

ارزدیجیتال – کوین تلگراف

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید