سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401
خانه آموزش قربانی نقشه‌های کلاهبرداران نشوید

قربانی نقشه‌های کلاهبرداران نشوید

انواع  سوءاستفاده و کلاهبرداری با رمز ارزها

حتما تا به امروز اسم ارزهای دیجیتال و یا رمز ارزها را شنیده‌اید.

این روزها بحث و گفتگوی در مورد بازار رمز ارزها بسیار داغ است‌ و در تاکسی‌، در اتوبوس و مترو، در باشگاه و … حتما اسم ارزدیجیتال به گوشتان می‌خورد.

بازار رمز ارزها یا همان ارزهای دیجیتال یک بازار جدید و نابالغ است. این باعث شده است که پای افزاد سود جو به ارزهای دیجیتال باز شود.

بسیاری توانسته‌اند با سود جویی و سو استفاده از نام ارزهای دیجیتال سود‌های خوبی به جیب بزنند، ولی متاسفانه عده‌ای هم قربانی بعضی از کلاهبرداری‌ها شدند و سرمایه خود را از دست داده‌اند.

با ما همراه باشید تا انواع شگرد‌های کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال را به شما معرفی کنیم.

در ابتدا به بررسی نشانه‌هایی می‌پردازیم که با دیدن آن‌ها باید به پروژه‌ها شک کرد و با حساسیت بیشتری راجب آن‌ها تحقیق نمود.

1- سود‌های بسیار بالا :

وقتی پروژه‌ای بسیار پرسود به شما معرفی شد،بهتر است از دلیل این سود زیاد مطلع بشوید. معمولاً سودهای خیلی بالا به حقیقت نمی‌پیوندد. به هر حال تمامی جوانب پروژه را نیز باید بررسی کنید.

2-اجبار در دعوت:

(توجه: ما قصد به کلاهبردار جلوه دادن سیستم  بازاریابی شبکه‌ای (network) را نداریم ولی متاسفانه بیشتر پروژه‌های کلاهبرداری از این روش استفاده می‌کنند.)

اگر برای مشارکت و سرمایه‌گذاری باید سایر افراد را دعوت کنید، احتمالا شما با یک سیستم چند سطحی یا ترفند پانزی مواجه شده‌اید. در ادامه بیشتر با این روش‌ها اشنا می‌شویم. بسیاری از پروژه‌های معتبر هستند که قابلیت دعوت و دریافت پورسانت را دارند و این باعث سوءاستفاده این کلاهبرداران از این روش شده است.

3-هرگونه درخواست ارائه پسورد یا کلید خصوصی 

لزومی ندارد شما کلید خصوصی و یا پسوردتان را به شخص خاصی یا موسسه‌ای بدهید. هر شخص، پروژه، ICO،صرافی و… که از شما درخواست کلید خصوصیتان را داشت، احتمال اینکه به قصد سوءاستفاده باشد وجود دارد.

با یک مثال ساده این موضوع را برایتان روشن کنم. در خواست  این کلید خصوصی مانند در اختیار قرار دادن رمز کارت عابربانک است.

4-سابقه‌ی منفی :

یک کلاهبردار همیشه یک کلاهبردار است و به قول معروف بهتر است از یک سوراخ دوبار گزیده نشویم.

بسیاری از این افراد یا پروژه‌ها دوباره با اسم‌های جدید و ایده‌های جذاب تر بازمی‌گردند و  بهتر است در برخورد با افراد یا پروژه‌هایی که قبلاً متهم به کلاه برداری شده‌اند با احتیاط بیشتر برخورد کنیم

5-تیم پروژه :

اصلا به مقالات و گفته‌های داخل سایت اتکا نکنید. یکی از مهم ترین بررسی‌ها و تحلیل‌هایی که باید انجام دهید، برسی تیم است. آیا این افراد رزومه‌ی قابل قبولی دارند؟ تیم‌های خوب دارای لینکدین و آدرس‌های صفحات مجازی است که شما با بررسی آنها می‌توانید یکسری اطلاعات خوبی بدست بیاورید. در دنیای ارتباطات، صفحات مجازی یکی از مهم ترین بحث‌ها است. با اطلاعاتی که از بررسی تیم بدست آوردید، و میتوانید پی ببرید که آیا به وعده‌هایی که داده‌اند عمل کرده‌اند؟ آیا به اهدافی که مشخص کرده بودن رسیده‌اند؟ پروژه‌ را تا چه حدی پیش برده‌اند.

تا به این جا با نشانه‌هایی آشنا شدیم که به نوعی زنگ خطری برای شناسایی پروژه‌های کلاه برداری خواهند بود.

با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی انواع روش‌های کلاهبرداری بپردازیم.

6-طرح پانزی 

نام این ترفند از نام چارلز پانزی گرفته شده‌است و یک طرح پانزی (Ponzi scheme)، ترفندی برای کلاهبرداری است که در آن یک کلاهبردار یا همان طراح پانزی، به افراد ناآگاه وعده می‌دهد که اگر پول‌هایشان را در اختیار او قرار دهند، با آن پول‌ها کار خواهد کرد و سودهای نجومی و تضمینی به سرمایه‌گذاران خواهد داد. در ابتدا برای جلب اعتماد بیشتر، از پول افراد جدید سود افراد قدیمی پرداخت میشود؛ علت این کار نیز واضح است برای این انجام میوشد تا افراد بیشتری را جذب کنند. این طرح در نهایت به دلیل اشباع شدن و عدم وجود سرمایه‌گذار جدید نابود شده و معمولا کلاهبردار با مقدار زیادی پول متواری می‌شود.

7-کلاهبرداری از طریق ICOها :

شواهد نشان می‌دهد که بیش از 80درصد ICO هادرسال 2017 کلاهبرداری بودند.

یکی از آن‌ها Confido بود که حدود 375 سرمایه جمع کرد و ناپدید شد.

ویا Centra که توانست 32 میلیون دلار را کلاهبرداری کند. دو موسس آن در 2018 دستگیر شدند . جالب است  بدانید  کسانی مانند حامی آن بودند.نوعی دیگر از کلاهبرداری‌ها ساخت پروفایل‌های جعلی برای اعضای تیم پروژه است. کلاهبرداران در سایت ICO با نمایش عکس‌های تصادفی یا تصاویر افراد مشهور آن‌ها را به عنوان تیم پروژه معرفی می‌کنند و با فریب افراد مبالغی را جمع‌آوری می‌کنند. تصاویر تیم ICO را می‌توان در جستجوی تصاویر گوگل (images.google.comجستجو کرد. تا منبع اصلی آن مشخص شود. اگر برای همان عکس، نام دیگری یافت شد، به احتمال قوی آن ICO کلاهبردار است.

8-کلاهبرداری در شبکه‌های اجتماعی :

احتمال کلاهبرداری توسط  گروه‌ها و پروفایل‌های ساختگی در شبکه های  اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و … وجود دارد.

گاهی اوغات هویت افراد مشهور و شناخته شده مانند ایلان ماسک (Elon Musk)، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) و حتی افراد  کمتر شناخته شده را جعل می‌کنند و وعده پرداخت جایزه یا پاداش را می‌دهند و از فرد می‌خواهند با کلیک روی لینک یا انجام کاری این پاداش بزرگ را دریافت کنند. برخی از آنها یک آدرس کیف پول می‌دهند و از افراد درخواست واریز پول می‌کنند.

9-تبلیغات گوگل:

بعضی از این تبلیغات کلاهبرداری است و این سایت‌ها با هدف فیشینگ (فیشینگ یا تله‌گذاری: به تلاش برای به دست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و مانند آن‌ها از طریق جعل یک وبگاه، آدرس ایمیل و مانند آن‌ها گفته می‌شود.) طراحی شده است و اگر کسی جذب این تبلیغات شود، اطلاعاتش در معرض خطر قرار میگیرد. باید در مقابل این تبلیغات محتاطانه عمل کند.

برای تشخیص سایت‌های فیشینگ می‌توانید از افزونه کروم Metamask.io استفاده کنید. این افزونه با ورود به سایت‌های فیک، به شما هشدار می‌دهد.

10-هک DNS :

دو سایت و کیف پول انلاین Etherdelta و MyEtherWallet هستند که متاسفانه دچار این هک DNS شدند.

هک به این صورت انجام می‌شود که ترافیک سایت از سایت اصلی و معتبر از طریق تغییر DNS به سایتی کلاهبرداری هدایت می‌شود. در این شرایط، شخص آدرس سایت را درست وارد کرده و شکل سایت نیز دقیقا همانند سایت اصلی است ولی در واقع به سایتی تقلبی هدایت شده که اطلاعات او را سرقت می‌کند.

11-کلاهبرداری  ایمیلی:

یک ترفند فیشینگ (برای دزدیدن اطلاعات حیاتی) است. ایمیل‌های تقلبی که به نظر می‌رسد از مرجع معتبری ارسال شده، افراد را به سایت‌های ساختگی و تقلبی هدایت می‌کنند تا اطلاعات شخصی و موجودی فرد را به سرقت ببرند. این ترفند معمولا توسط ICO ها اتفاق می‌افتد.

12-تیم پشتیبانی کلاهبردار:

بعضی از کلاهبرداران خود را به عنوان تیم پشتیبانی قرار می‌دهند و با گرفتن اطلاعات شخصی به حساب‌های شما درسترسی پیدا میکنند. لطفا کلید شخصی کیف پول خود را در اختیار هیچ کسی قرار ندهید.

13-اپلیکشن های ساختگی :

وقتی قصد تبدیل ارزها یا خرید آنها را دارید، فقط به صرافی‌ها و پلتفرم‌های معتبری همانند localbitcoins، بایننس، Kucoin و… اعتماد کنید. صرافی‌های زیادی ایجاد شده و احتمال این وجود دارد که برخی کلاهبرداران با راه‌اندازی صرافی‌ها یا اپلیکیشن‌ها قصد سرقت ارزهای کاربران را داشته باشند. نمونه آن، صرافی BitKRX بود که دولت کره‌جنوبی آن را در سال 2017 توقیف کرد. همچنین از اعتبار اپلیکیشن‌هایی که روی موبایل‌تان نصب می‌کنید آگاه باشید

14-سایت‌های جعلی :

افراد کلاهبرداری هستند که سایت‌های مشهور و پروژه‌های معتبر را دقیقا کپی می‌کنند و ادرس‌هایی مشابه آنها را دارند و جای سایت  اصلی جا میزنند. این کار برای پروژه های معروف و صرافی ها و …

15-ربات‌ها  و ماینینگ یا استخراج ابری:

استخراج بیت کوین یا ارز دیجیتال از طریق ربات تلگرام ، استخراج ارزهای دیجیتال بدون دستگاه، اجاره دستگاه استخراج  و … این عنوانین در تبلیغات باید برای شما یک زنگ خطر باشد تا احتیاط کنید .

به علت هزینه‌ی بالای برق دستگاه های استخراج ، استخراج ابری محبوبیت زیادی  پیدا کرده است  واین باعث شده است بازهم کلاهبرداران  در این  زمینه حضور پیدا کنند. بیشتر این ربات‌ها و استخراج‌ها نیز پانزی هستند و در حقیقت پول شما برای  تجهیزات خرج نمی‌شود .مورد بعدی ربات‌ها هستند بعضی از آن‌ها رایگان هستند و بعضی از نسخه‌های پولی آن‌ها  پانزی هستند . ربات‌های رایگان وقتی که شما زمان برداشت پولتان میرسد، شما حتما باید چندین نفر را دعوت به استفاده از این ربات کنید و یا اگر اشتراکی باشد، آن اشتراک را خریداری کنند.

16-کیف پول‌های تقلبی و صرافی‌ها :

در دنیای ارزهای دیجیتال صرافی‌های بسیار زیادی وجود دارند  که یک شبه بوجود می‌آیند و ناپدید میشوند. برخی از آن‌ها نیز کارمزدهای بسیار زیادی  از کابران میگیرند و برداشت پول را سخت می‌کنند.

بعضی از این صرافی‌ها از شیوه جذاب جلوه دادن صرافی خود که کارمزدی ناچیز میگیرند یک حیله به معامله‌گران تازه کار میزند. این صرافی‌ها با دریافت مبلغی، شت کوین‌ها و یا توکن و کوین‌هایی را لیست کرده اند که خریداری ندارند. شما با خرید آن‌ها بازنده‌ی این بازی می‌شوید.

17-استخراج به وسیله‌ی تلفن همراه و کامپیوتر:

شما با این کار فقط  کامپیوتر یا تلفن همراه خودتان را از بین برده اید. درباره‌ی بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال بزرگ باید استخراج با موبایل و کامپیوترهای خانگی را فراموش کرد؛ البته با تکنولوژی امروزی ، فعلا اینکار را انجام ندهید .چون ممکن است تلفن همراه، کامپیوتر و یا لپ‌تاپ شما فرسوده و ازکار افتاده شود و این فرآیند با یک سیستم کامپیوتر و یا مبایل به شدت زمان‌بر است و حتمالا سیستم شما از کار بیوفتدد و ارزی که قصد استخراج آن را دارید استخراج نشود.به زبان ساده این کار آب در هاونگ کوبیدن است.

18-بدافزارهای استخراج ارز :

نوع اول – نرم‌افزارهای مخربی که بدون اطلاع کاربر روی کامپیوتر یا موبایل شما نصب می‌شوند و هدف‌شان سرقت کلید خصوصی، موجودی ارز یا اطلاعات کاربر است.

نوع دوم – نرم‌افزارهای استخراج ارز هستند که بطور مخفیانه از منابع کامپیوتر آلوده‌شده برای استخراج ارزهای دیجیتال همانند مونرو یا سایر ارزها استفاده می‌کنند.

یکی از نشانه‌های آلوده‌شدن سیستم به بدافزار نوع دوم، افزایش استفاده از CPU و GPU سیستم است که علاوه بر داغ کردن، صدای بیشتری از فن خنک‌کننده سیستم تولید می‌شود.

بنابراین در نصب نرم‌افزار روی سیستمی که از آن برای ارزهای دیجیتال سروکار دارید بسیار محتاط باشید. همچنین اگر از مرورگر کروم استفاده می‌کنید به افزونه‌هایی که روی مرورگر نصب کردید توجه نمایید.

19-گروه‌های سرمایه‌گذاری :

این گروه‌ها که اغلب در تلگرام یا Discord تشکیل می‌شوند، برای سرمایه‌گذاری در ICO ها پیشنهادات جذابی ارائه می‌کنند و اغلب از افراد تقاضای ارسال ارز می‌کنند تا بتوانند در گروه شرکت داشته باشند و توکن ICO را بعدا دریافت نمایند.

با وجودیکه برخی از این گروه‌ها فعالیتی مشروع دارند و کلاهبردار نیستند، برخی دیگر فقط با هدف کلاهبرداری تشکیل شده‌اند.

به دلیل ذات ناشناس بودن ارزهای دیجیتال، اگر شما مبلغی به چنین گروه‌ها یا هر فرد دیگری ارسال کنید، هیچ راهی برای برگشت آن وجود نخواهد داشت.

20-پامپ اند دامپ :

گروه‌های Pump and dump کارشان دستکاری قیمت و حجم معاملات است که اغلب روی ارزهایی با ارزش بازار کم فعال هستند. آنها ابتدا با هماهنگی، قیمت ارز را با خرید هماهنگ و لحظه‌ای بالا می‌برند، سپس با هجوم سایر افراد به سمت آن ارز، موجودی‌شان را در قیمت بالاتر می‌فروشند.

باید توجه داشت این گروه‌ها دارای سطوح مختلفی هستند و زمانی که فرد یا افراد پشت پرده این گروه‌ها خود اقدام به خرید کردند، پامپ شدن ارز را به سایر گروه‌ها که در سطح پایین‌تر هستند اطلاع می‌دهند.

21-هک شماره موبایل :

برخی از افراد بانفوذ در حوزه ارزهای دیجیتال گزارش داده‌اند که دارایی‌ آنها با حملاتی که کنترل شماره موبایل‌شان را بدست گرفته به سرقت رفته است.

اینگونه حملات به این صورت است که هکر با تماس با شرکت ارائه‌دهنده سیم‌کارت یا شماره تلفن، خود را به عنوان صاحب شماره تماس معرفی می‌کند و از شرکت می‌خواهد شماره به یک سیم‌کارت جدید منتقل شود.

در نتیجه، هکر به ایمیل، ورود دو مرحله‌ای و ابزارهای لازم دیگر برای به سرقت بردن ارز دیجیتال دسترسی پیدا می‌کند.

در دنیای ارزهای دیجیتال همانطور که ملاحظه کردید  راه های خیلی زیادی وجود دارد که میتوانند این افراد سودجو از آنها سوءاستفاده کنند . شما با بالا بردن اطلاعات و داشتن دید معقولانه (اینکه همه چیز کلاهبرداری است این دید  غلط است و اینکه همه چیز سود اور هست این نیز غلط است ، باید این دو دید معقولانه باشد) میتوانید مقدار سود هایی که بدست می آورید  از ضرر هایتان بیشتر باشد.

ممنونم بابت اینکه با ما همراه بودید ، شما  در این مقاله دید کلی راجب موارد سوء استفاده در این حوضه بدست اوردید ، میتوانید در سایت  ارزنیوز راجب هرکدام از این  موارد  اطلاعات بیشتر و دقیق تری بدست اوردید.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید