سه‌شنبه 27 اردیبهشت 1401
خانه اخبار قوانین استفاده از رمز ارزها باید هرچه سریع تر تدوین شود

قوانین استفاده از رمز ارزها باید هرچه سریع تر تدوین شود

رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس: مردم برای جبران ناکامی هایشان در بازار بورس، به معامله در بازار ارزهای دیجیتال تمایل پیدا کرده اند. ازبانک مرکزی و سازمان بورس می خواهیم تا سریعا به تدوین قوانین لازم در این زمینه بپردازند.

به گزارش ارزنیوز؛ مجتبی توانگر، رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس، به تمایل روز افزون برخی اقشار مردم در انجام معاملات رمز ارزها اشاره کرد و افزود: نیاز است تا قوانین داخلی در این زمینه اصلاح شود و متناسب با آن قوانین و آیین نامه های اجرایی به تصویب برسد. برخی از فعالان قانونمند این حوزه خواستار چارچوب های فعالیت در این حوزه هستند، اما مشخص است که نمی‌توان بدون تعیین محدوده و قواعد فعالیت در این زمینه، انتظار رفتار مسئولانه از مردم و فعالان این حوزه را داشت.

این موضوع در تمام حوزه های اقتصادی نیز همینطور است. ابهام در مقررات، و بی‌عملی سیاست گذاری و رگولاتور، باعث از دست رفتن فرصت فعالیت بخش خصوصی، در کنار ایجاد پرونده‌های متعدد قضایی شده  که با هیچ معیاری برای کشور مطلوب نیست.

وی در ادامه افزود د: خلاء قانونی هم می‌تواند باعث شود تا برخی مردم فریب این موضوعات را بخورند که، این امر از گسترش فعالیت‌های اغواگرایانه برخی افراد ناسالم ناشی می شود. در این شرایط هم مدعیان متعددی از میان مردم به وجود می آیند که خواهند گفت: اگر منعی یا مقرراتی وجود داشت ما در این حوزه متضرر نمی‌شدیم. از سوی دیگر  نمی‌توان کلاهبرداران را از فعالان مسئولیت پذیر و درست‌کار و توانمند تشخیص داد.

خلا مقرراتی می تواند، شدت برنده یا بازنده بودن را با افزایش قابل ملاحظه ریسک فعالیت بالا ببرد، که این امر قطعا به نفع افراد ناسالم خواهد بود زیرا فضای کسب و کار را شبیه به یک فضای مبهم و غبارآلود می کند و بی شباهت به سمی برای اقتصاد نیست.

 عضو شورای اقتصاد درباره تاثیر نوسانات بورس در اقبال مردم به رمزارزها گفت: فارغ از این موضوع سقوط بورس نیز، ضربه اقتصادی شدیدی به سرمایه اجتماعی مردم زده. و موضوعی  که باید سکوی پرتاب برای اصلاح سیاست‌گذاری و اقتصاد باشد، تبدیل به یکی از نقاط ضعف جدی اقتصادی کشور شد.

فضای بورس در نیمه اول امسال ، باعث شد تا مردم تصور کنند می‌توانند بدون تلاش یک شبه پولدار شوند و مقایسه ضرر وارد شده سبب ایجاد حس عقب افتادگی از برخی دوستان و نزدیکان افراد شد که به این طریق پولدار شده بودند. برای جبران این موضوع نیاز به  یک ابزار بود، که رمزارزها با معرفی خود به عنوان راهی سریع برای دست یابی به ثروت وارد بازار شدند. طبیعی است که در این فضا ارزهای دیجیتال طرفدار پیدا می‌کنند.

وی  یادآور شد: جالب است بدانید، برخی افراد همه جا از مردم نوسان می‌گیرند و با شامه قوی در بورس سهام با قیمت های بالا فروختند و هم  به موقع وارد بازار ارزهای دیجیتال شدند و رمز ارزهای خود را به سیل مردم متقاضی می‌فروشند.

این بازار هم جایی است که بسیاری با خیال ثروتمند شدن به آن هجوم می آورند. اما این موضوع که ثروتمند شدن از جیب چه کسانی است، بعد از گذر زمان مشخص می‌شود. خلاصه اینکه احتمالا در بازار ثانویه رمز ارزها هم حاصل جمع بازی، خیلی متفاوت از عدد صفر نخواهد بود.

توانگر در مورد نحوه جلوگیری از خروج سرمایه از کشور و جذب سرمایه در بخش تولید افزود : عاقلانه رفتار کردن، راه جلوگیری از خروج سرمایه از کشور است.  که نتیجه آن هم باید کاهش نوسانات و تلاطمات غیر معقول باشد. نیاز است تا در ابتدا مسئولان ما خودشان درک درستی از اقتصاد پیدا کنند. ابهام مقرراتی، تغییرات مداوم مقررات، بلاتکلیفی سرمایه‌گذاران، موانع زیاد بوروکراتیک جلوی پای کسب و کارها و تشویق مردم به فضاهای هیجانی توسط مسئولان از موانع هدایت سرمایه به سمت تولید است.

مانع بزرگ رونق بورس ، قیمت گذاری و دخالت بی جا در فرآیند اقتصادی  است. اگر مزیت در تولید و تلاش باشد و نه سفته بازی و موارد مشابه، سرمایه به سمت تولید حرکت می‌کند . رانت‌ها در کشور باید کم شود یا به سمتی برود که تقویت تولید و فعالیت مولد را به دنبال داشته باشد.  تقویت تولید و اقتصاد موضوعی کلان و همه جانبه است که باید به‌صورت جامع‌تر به آن نگاه شود.

این عضو شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ یادآور شد: اصلاح سیستم مالیاتی، رفع موانع تولید، ایجاد ثبات در مقررات و اصلاح نظام حکمرانی در کشور، از جمله عوامل تقویت تولید است. البته فرهنگ سرمایه‌گذاری و انتظارات مردم از کار اقتصادی هم بسیار موثر و با اهمیت است و باید به طور اساسی روی آن کار شود.

توانگر در پایان بیان کرد که بانک مرکزی و سازمان بورس باید هر چه سریعتر، در زمینه رمز ارزها اقدام کنند و اگر دولت تمایل دارد لایحه به مجلس تقدیم کند.

منبع: ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید