سه‌شنبه 3 خرداد 1401
خانه تحلیل بیت کوین قیمت بیت کوین زیر ۴۸ هزار دلار؛ اصلاح قیمت بیت کوین یا...

قیمت بیت کوین زیر ۴۸ هزار دلار؛ اصلاح قیمت بیت کوین یا خرسی شدن بازار؟

قیمت بیت کوین زیر ۴۸ هزار دلار ؛ اصلاح قیمت بیت کوین یا خرسی شدن بازار؟

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین طی یک ماهه اخیر رشد خیلی خوبی را از خود به نمایش گذاشت. با این وجوپ این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته اصلاح قیمت چشم‌گیر را تجربه کرد. در چند ساعت گذشته قیمت بیت کوین با بیش از ۱۰ هزار دلار کاهش، از سطح قیمت  ۵۸ هزار دلاری به زیر ۴۸ هزار دلار رسیده و شاهد افت ۲۰ درصدی بود.

این افت قیمت ارز دیجیتال بیت کوین (که بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که ممکن است دلیل آن سپرده‌ی ۲۸ هزار  واحدی آن درGemini  باشد) باعث کاهش قیمت سایر ارزهای دیجیتال هم شده است. همین موضوع باعث شده است تا بیت کوین در حالی که کاهش قیمت را تجربه می‌نماید، سهم بیشتری از مجموع بازار ارزهای دیجیتال به دست‌آورد. اما آیا تاریخ دوباره تکرار شده و بیت کوین دوباره در ماه مارس سقوط قیمت خواهد داشت؟ برای پاسخ به این سوال اساسی لازم است تا نمودارهای این ارز دیجیتال محبوب را بررسی نماییم.

واگرایی نزولی نشان دهنده‌ی احتمال افت قیمت بیشتر در آینده ای نزدیک را نشان می‌دهد.

هیچ نوع بازار مالی برای همیشه، همواره و پیوسته صعودی نمی‌ماند و هر از گاهی اصلاح قیمت را تجربه می‌نماید. این اصلاح‌های اتفاق افتاده را  می‌تواند به عنوان تنظیم مجدد و درواقع ریست برای بازار تلقی کرد که انرژی لازم برای یک صعود بیشتر را فراهم می‌اورد. در اولین قدم‌های اصلاح، بیشتر کاربران در انتظار این موضوع‌اند که این واکنش تنها یک اصلاح قیمت جزئی و موقت بوده باشد؛ اما این احساسات به آرامی شروع به تغییر  خواهند کرد. در ادامه این روند و با کاهش قیمت بیشتر، احساسات بدتر خواهند شد.

در نهایت ارز دیجیتال بیت کوین به مرحله‌ای خواهد رسید که بسیاری آن را «مرده» خوانده و دوباره نظراتی در مورد نابودی کامل این عرض مطرح می‌کنند. از این مرحله به بعد، مجدداً روند صعودی و حرکت به سمت یک رکورد جدید آغاز می‌شود. با این حال اکنون سوال اساسی این جاست که آیا امروز شاهد یک اصلاح طولانی مدت در بازار خواهیم بود یا این بیت کوین دوباره رنگ سبز رشد را به خود می‌بیند؟

در جواب این سوال باید اذعان کرد که اگر بیت کوین موفق شود قیمت خود را بین ۴۲ هزار الی ۴۴ هزار دلار حفظ کند، ادامه‌ٰی روند صعودی محتمل‌تر است. در این صورت نقطه عطف ۶۳ هزار دلاری می‌تواند به عنوان یکی از اهداف قیمت آن تعریف شود. با این حال اگر بر اساس این نمودار افت قیمت این ارز دیجیتال ادامه دار بوده و این ارز قادر به حفظ منطقه‌ی پشتیبانی خود نباشد، ممکن است اصلاح قیمت تا سطح ۳۷ هزار دلار نیز ادامه یابد.

 

در تاریخ ماه مارس یک دوره ی صعودی تلقی نمی شود

بررسی نمودارهای تاریخی بیت کوین نشان دهنده‌ی این موضوع است که همواره در نزدیکی ماه مارس شاهد یک دوره اصلاح یا ادغام هستیم. به عنوان مثال؛ در همین بازه‌ی زمانی در سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و همچنین ۲۰۲۰ شاهد اتفاق‌های مشابهی بودیم. اما در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ در ماه مارس روند افزایشی قیمت بیت کوین ادامه یافته بود. هرچند که تضمینی برای تکرار تاریخ وجود نخواهد داشت؛ اما اغلب اوقات بررسی‌های تاریخی بیت کوین الگوهای نسبتاً دقیقی را در اختیار ما قرار می‌دهند.

به همین جهت، شاخص مهم میانگین متحرک ۲۱ هفته‌ای این ارز دیجیتال قادر خواهد بود اطلاعات کاربردی را به ما ارائه دهد. با توجه نمودار، سطح قیمت ارز دیجیتال بیت کوین در دوره‌های قبلی تا ۲۸ هزار دلار نیز کاهش یافته و پس از آن مجدداً به ۳۲ هزار تا ۳۴ هزار دلار برگشته است. با ترکیب این داده‌ها می‌توان به این نتیجه رسید که پایین‌ترین سطح اخیر قیمت ارز دیجیتال بیت کوین ۳۰ هزار دلار بوده و بسیار بعید است که قیمت آن دوباره به زیر سطح ۳۸ هزار الی ۴۰ هزار دلار برگردد؛ چرا که اغلب تصحیح‌های تاریخی حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد هستند.

سطح های حیاتی و مهم

در نمودار قیمت روزانه‌ی این ارز دیجیتال، برخی سطح‌های حیاتی وجود دارند. در وحله‌ی اول، افت قیمت بیت کوین باعث رسیدن این ارز دیجیتال به سطح پشتیبانی حیاتی شده است. به عبارتی دیگر بیت کوین برای جلوگیری از این روند، باید سطح ۴۲ هزار الی ۴۴ هزار را حفظ نماید. در صورتی که این موضوع اتفاق نیوفتد، قیمت این ارز دیجیتال تا ۳۷ هزار دلار نیز کاهشی خواهد بود. بعلاوه این موضوع می‌تواند یک تنظیم مجدد در نمودار میانگین متحرک ۲۱ هفته‌ای شود.

با این وجود؛ اگر بیت کوین بتواند این سطح مقاومت را حفظ نماید، قادر خواهد بود تا روند صعودی خود را با هدف رسیدن به سطح قیمت ۶۳ هزار دلار از سر بگیرد. اما هنوز نمی‌توان نظر قطعی در باره این موضوع داد؛ زیرا همان‌طور که اشاره نمودیم، پایان ماه فوریه و ماه مارس از لحاظ تاریخی نه یک دوره‌ی صعودی برای بازار ارزهای دیجیتال، بلکه یک دوره‌ی اصلاح برای آن‌هامحسوب می‌شود.

خلاصه:

این افت قیمت ارز دیجیتال بیت کوین (که بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که ممکن است دلیل آن سپرده‌ی ۲۸ هزار واحدی آن درGemini باشد) باعث کاهش قیمت سایر ارزهای دیجیتال هم شده است. همین موضوع باعث شده است تا بیت کوین در حالی که کاهش قیمت را تجربه می‌نماید، سهم بیشتری از مجموع بازار ارزهای دیجیتال به دست‌آورد.

منبع:

https://cointelegraph.com/news/bitcoin-price-crashes-below-48k-but-is-the-bull-market-in-danger

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید