چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه اخبار مزارع استخراج ارزهای دیجیتال پایتخت زیر ذره بین!

مزارع استخراج ارزهای دیجیتال پایتخت زیر ذره بین!

طبق اعلام مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران، نظارت بر مصارف خانگی و تجاری به منظور شناسایی مزارع غیرمجاز استخراج ارزهای دیجیتال و قطع انشعاب برق متخلفان در تهران آغاز شده. با متخلفان برخورد جدی می‌شود.

به گزارش ارزنیوز؛ اهمیت مدیریت بار شبکه برق پایتخت در سال ۱۴۰۰ به دلیل احتمال بروز برخی تغییرات در رفتار مصرف کنندگان انرژی، در اثر تغییر معادلات مرتبط با شیوع بیماری کرونا و همچنین در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری بسیار قابل توجه است در همین راستا مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ-حسین صبوری اعلام کرد به موازات طرح‌های کاهش پیک که همچون سال‌های گذشته و بر اساس زمان‌بندی تعیین شده اجرایی خواهد شد، در سال آتی رصد ویژه انشعاب‌های برق مشترکان خانگی و تجاری به منظور جلوگیری از استفاده غیرمجاز از تعرفه‌های ارزان قیمت برای استخراج ارزهای دیجیتال نیز در دستور کار قرار گرفته است.

صبوری با بیان این که بر اساس آئین‌نامه تکمیلی تعرفه‌های برق، استفاده از انشعاب برق برای مصارفی غیر از تعرفه واگذار شده، تخلف بوده و قابل پیگیری است، گفت: به منظور اطمینان از توزیع عادلانه انرژی، جلوگیری از هدررفت بیت المال، مدیریت بار شبکه برق پایتخت و حفظ آرامش و آسایش مشترکان تهرانی، بازرسان این شرکت با جدیت، تخلفات حوزه برق را بررسی کرده و با متخلفان طبق قوانین جاری ابلاغی وزارت نیرو، برخورد خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ تصریح کرد: رصد وضعیت روشنایی و انشعابات تابلوهای تبلیغاتی منصوبه در سطح کلان شهر تهران، بزرگراه‌ها و کنترل مصرف انرژی ادارات و دستگاه‌های اجرایی پایتخت در سال ۱۴۰۰ نیز از دیگر طرح‌های مهم مدیریت بار شبکه برق پایتخت در سال آتی خواهد بود.

ظرفیت مجاز و قانونی فعال در حوزه استخراج رمزارز در حال حاظر حدود ۳۱۰ مگاوات است. تا به حال در کشور به صورت غیرقانونی بیش از ۱۶۳۸ مرکز استخراج (با ظرفیت حدودی ۲۶۰ مگاوات) فعالیت می‌کرده‌اند. کشف و فعالیت آن ها متوقف شده است. می‌توان گفت که ظرفیت مراکز استخراج رمزارز کشور که در نیمه اول سال جاری مشغول فعالیت بوده اند حدوداً برابر با ۵۷۰ مگاوات بوده است.

تاکنون ۲۴ مرکز استخراج رمز ارز با ظرفیت بیش از ۳۱۰ مگاوات نسبت به اخذ انشعاب برق مجاز از وزارت نیرو اقدام کرده اند که حدود ۷۰ درصد از آنها در حال حاضر فعال هستند. بزرگ‌ترین مراکز قانونی استخراج رمز ارز کشور مستقر در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان استان کرمان با ظرفیت ۱۴۰ مگاوات، منطقه آزاد ماکو استان آذربایجان غربی با ظرفیت ۳۰ مگاوات و منطقه ویژه اقتصادی پیام استان البرز با ظرفیت حدود ۵ مگاوات هستند.

تعرفه برق تمامی مشترکان استخراج رمزارز با میانگین قیمت برق صادراتی محاسبه و اعمال می‌شود که این تعرفه فاقد یارانه است، همچنین در ایامی از سال که تأمین برق با محدودیت مواجه است، این مشترکان مانند سایر مشترکان بزرگ باید همکاری لازم را با شرکت‌های برق جهت مدیریت مصرف انجام دهند.

لینک منبعایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید