چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه آموزش مزایای بلاکچین

مزایای بلاکچین

اگر بخواهیم به زبان ساده بیان کنیم، بلاک چین یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت این فناوری با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، بین اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با این شیوه از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، دستکاری اطلاعات ثبت شده و حذف تقریبا از بین می‌رود.

نام بلاکچین اولین بار با پیدایش بیت کوین شنیده شد، پادشاه ارزهای دیجیتال از این شیوه برای ذخیره‌ی اطلاعات مربوط به دارایی کاربران بهره برد.

در کل ما دونوع بلاک چین اصلی داریم که به بلاک چین خصوصی و عمومی معروف هستند؛ در ادامه به بیان مزایای این بلاک چین‌ها خواهیم پرداخت:

مزایای بلاک چین خصوصی

سرعت؛ معاملات خصوصی بلاک چین در مقایسه با بلاک چین‌های عمومی با سرعت بیشتری انجام می‌شود. این بدان معناست که نرخ تراکنش در ثانیه (TPS) در مورد بلاک چین خصوصی بیشتر است. این موضوع به این دلیل است که تعداد نود‌های محدودی در یک شبکه‌ی خصوصی در مقابل یک شبکه عمومی وجود دارد. این روند اجماع یا تأیید معامله توسط همه‌ی نودهای یک شبکه را محکم می‌کند. همچنین‌، سرعت افزودن تراکنش‌های جدید در یک بلوک سریع است. بلاک چین‌های خصوصی می‌توانند معاملات را با نرخ حداکثر هزاران یا صد هزار TPS در یک بار تسهیل کنند.

مقیاس پذیری؛ بلاک چین‌های خصوصی بسیار مقیاس‌پذیر هستند. یعنی شما می‌توانید متناسب با نیاز خود اندازه‌ی بلاک چین خصوصی خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال‌، اگر سازمانی وجود داشته باشد که فقط به ۲۰ نود در بلاک چین نیاز داشته باشند‌، می‌توانند به راحتی ۲۰ نود خود را انتخاب کرده و بلاک چین خود را تنظیم نمایند. پس از گسترش‌، در صورت نیاز به افزودن نودهای بیشتر‌، به راحتی می‌توانند این کار را انجام دهند. این کموضوع بلاک چین‌های خصوصی را بسیار مقیاس پذیر می‌کند زیرا به سازمان امکان انعطاف‌پذیری برای افزایش یا کاهش اندازه‌ی شبکه خود را بدون تلاش زیاد می‌دهد.

نیاز به اعتماد سازی دارد؛ تا آنجا که به بلاک چین عمومی مربوط می‌شود‌، این کتاب مانند دفتر حساب کل متن باز است. این امر امنیت و قانونی بودن هر کاربر را تضمین می کند. در حالی که‌؛ در یک شبکه خصوصی‌، شرکت کنندگان یا نودهای محدود در یک شبکه محدود حضور دارند. به خصوص در داخل سازمانی که همکاران یکدیگر را می‌شناسند. آن‌ها برای انتقال اطلاعات محرمانه درون یک شبکه باید اعتماد سازی کنند.

بلاک چین عمومی

قابل اعتماد بودن، بر خلاف بلاک چین خصوصی‌، دو نود یا شرکت کننده نیازی به نگرانی در مورد صحت دیگری ندارند. به عبارت دیگر‌، آن‌ها نیازی به شناختن یا اعتماد به سایر نودها ندارند زیرا روند اثبات کار اطمینان می‌دهد که در معاملات تقلبی صورت نگرفته است. بنابراین‌، بدون احساس نیاز به اعتماد به نود‌های فردی‌، می‌توان کورکورانه به بلاک چین‌های عمومی اعتماد کرد.

امنیت؛ به همان تعداد شرکت کننده یا نود در یک شبکه‌ی عمومی وجود دارد که آن را به یک شبکه امن تبدیل می‌کند. هرچه شبکه بزرگ‌تر باشد‌، توزیع سوابق بیشتر و هک کردن کل شبکه برای هکرها دشوارتر است. علاوه بر این‌، هر نود تأیید معاملات و اثبات کار را انجام می‌دهد. با توجه به این روش‌ها و روش‌های رمزنگاری، بلاک چین عمومی بسیار ایمن‌تر از بلاک چین خصوصی است.

متن باز بودن و شفافیت؛ بلاک چین عمومی متن باز است و داده‌ها برای همه‌ی نودهای شرکت کننده شفاف هستند. یک نسخه از سوابق بلاک چین یا دفتر دیجیتال در هر نود برای دسترسی مجاز است. این موضوع باعث می‌شود کل سیستم بلاک چین کاملاً متنباز بوده و شفاف باشند. هیچ کس نمی‌تواند یک تراکنش جعلی را نشان داده یا یک معامله‌ی انجام شده را پنهان نماید زیرا هر نود در هر زمان مشخص یک نسخه‌ی به روز شده از پایگاه داده را دارد.

بلاک چین خصوصی یا عمومی ؛ کدام یک بهتر است؟

ما قبل از صدور حکم نهایی‌، دو نوع اصلی بلاک چین یعنی بلاکچین خصوصی و عمومی را کاملاً بررسی کرده‌ایم. بلاک چین عمومی و خصوصی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که این تفاوت‌ها ذکر شده‌اند. با این حال‌، تفاوت‌های اصلی در زمینه‌ی امنیت‌، مقیاس پذیری و شفافیت نهفته است. از یک طرف‌، جایی که ممکن است یک شبکه خصوصی چندان قابل اعتماد به نظر نرسد‌، می‌توانید به طور کامل برای یک سیستم اجماع دست نخورده (اثبات کار) به یک شبکه عمومی اعتماد کنید.

به طور خلاصه‌، بلاک چین عمومی در در بین بلاک چین‌های نامبرده تا به امروز بهترین عملکرد را از خود به جای گذاشته است.بلاک چین عمومی با امنیت فوق‌العاده‌ای که دارد شانس هک شدن سیستم را توسط هکرها تقریبا به صفر رسانده است. علاوه بر این‌، شفافیت داده‌های موجود را ارائه می‌دهد زیرا هر نود به داده‌های ذخیره شده در بلاک چین دسترسی برابر دارد. یکی از نمونه‌های بسیار موفق بلاک چین عمومی‌، در سیستم ارز دیجیتال  بیت کوین است.

خلاصه

در پایان‌، ما می خواهیم شما از درک خود استفاده کنید و تصمیم بگیرید کدام یک از بلاک چین‌ها می‌توانند شما را در رسیده به اهدافتان یاری نمایند. اگر شما عضوی از یک شبکه بلاک چین عمومی هستید‌، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دانش کاملی در مورد نحوه‌ی کار بلاک چین عمومی برای انجام فعایت‌های هوشمندانه در آینده را داشته باشید.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید