چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه تحلیل آلت کوین مزایا و معایب اتریوم

مزایا و معایب اتریوم

اتریوم دارای پلتفرم قراردادی غیرمتمرکز هوشمند است که دومین ارز دیجیتال محبوب در جهان شناخته می‌شود. در قراردادهای هوشمند اتریوم بستر برای ساخت انواع فناوری‌‌ها مناسب است با این وجود محبوب‌ترین فناوری که برروی قرارداد هوشمند اتریوم ساخته شده  DeFi است که ما آن را با عنوان امور مالی غیرمتمرکز می‌شناسیم.

ضمن بررسی نحوه‌ی کار اتریوم، تمامی گزینه‌هایی که برای کاربران ارائه می‌دهد را در این مقاله شرح داده‌ایم کافی است که ما را تا پایان این مقاله همراهی کنیم.

اتریوم در چه زمینه هایی محبوب است؟

درواقع اتریوم برای از بین بردن برخی از مشکلات بیت کوین به‌وجود آمد. اگر بخواهیم اتریوم و بیت کوین را مقایسه کنیم باید بگوییم؛ یکی از مزیت‌های بیت کوین درآمد زایی برای معامله‌گران است زیرا آن‌ها می‌توانند با نوسانات بیت کوین کسب درآمد کنند یا آن‌ها را ذخیره کنند چرا که به دلیل محدود بودن بیت کوین این ارز دیجیتال همیشه دارای ارزش خواهد بود اما مشکل بزرگ این ارز دیجیتال پیروی نکردن از قراردادهای هوشمند و پیچیده نبودن عملکرد آن است که اتریوم توانسته‌ این مشکلات را به خوبی رفع و رجوع کند.

اتریوم با قرارداد هوشمند خود به کاربران این ارز دیجیتال اجازه می‌دهد در این بستر به ساخت فناوری‌های زیادی از قبیل:

(Dapps) برنامه‌های غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمند پیچیده و توکن‌ها بپردازند.

از آنجا یی که بستر اتریوم غیرمتمرکز است‌، هر کسی می‌تواند هر فناوری را  در این بستر ایجاد کرده و راه اندازی کند. این  موضوع نشان‌دهنده‌ی ارزش تمرکززدایی است که باعث محبوبیت اتریوم می‌شود.

مزایای اتریوم

چند ویژگی که اتریوم را از دیگر سیستم‌های قرارداد هوشمند جدا می‌کند را در ادامه برایتان خواهیم گفت:

۱. غیرمتمرکز بودن

اتریوم بعد از بیت کوین‌، دومین ارز دیجیتال غیرمتمرکز در جهان است. اگرچه افراد و سازمان‌های خاصی مانند ویتالیک بوترین و ConsenSys وجود دارند که تأثیر زیادی بر روی این پروژه دارند‌، اما هیچ مرجع متمرکز با کنترل نهایی در این ارز دیجیتال وجود ندارد و توسط هیچ فرد یا سازمانی کنترل نمی‌شود.

غیرمتمرکز بودن قرارداد هوشمند اتریوم متفاوت از سایر سیستم‌های قرارداد هوشمند رقیبان خود مانند NEO یا Tron است. مشکل سیستم‌های ذکر شده این است که یک سازمان متمرکز شبکه را کنترل می‌کند. در واقع در نئو و ترون احتمال بازگشت یک معامله یا مسدود شدن یک حساب وجود دارد.

برخی نیز براین باورند که تنها احتمال این موضوع وجود دارد و تاکنون نمونه‌هایی از مسدودسازی یا بازگشت معامله در این بسترها رخ نداده است. اما همین موضوع مسبب محبوبیت اتریوم نسبت به همتایان خود شده است.

۲. دارای جامعه‌ی قوی توسعه دهنده

اتریوم بزرگ‌ترین جامعه‌ی توسعه دهنده در جهان را دارد که حتی بیت کوین را نیز در این حوزه پشت سرگذاشته است،‌ پروتکل اتریوم بزرگ‌تر و بهتر است بین کوین شناخته می‌شود.

ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین هنوز هم یک فناوری جدید محسوب می‌شوند که کارهای زیادی را برای مفید ساختن رمزنگاری برای یک فرد عادی به‌وجود می‌آورند. وجود تعداد زیادی از توسعه‌دهندگان این احتمال را دارد به وجود می‌آورد که اتریوم اولین پروژه‌ی مناسب بازار برای پیدا کردن محصولات است که منجر به پذیرش گسترده خواهد شد.

۳. قابلیت همکاری

وقتی برنامه‌ای را روی اتریوم می‌سازید می‌توانید فوراً آن را به صدها پروتکل دیگر که از قبل وجود دارند متصل کنید. در جامعه‌ی اتریوم، این موضوع به عنوان به عنوان «مانی لگو» (money legos) شناخته می‌شود.

اخیراً محصولات مالی بوجود آمده‌اند که در عرض چند هفته در اتریوم ساخته و راه‌اندازی شده‌اند. این موضوع به دلیل این است که پروتکل‌ها می‌توانند به زیرساخت‌های موجود متصل شوند‌.

معایب اتریوم

در ادامه به ۳ چالش بزرگی که اتریوم با آن‌ها رو به رو است اشاره خواهیم کرد تا به شما بگوییم که سیستم این ارز دیجیتال بی‌نقص نبوده و همانند رقیبان خود دارای مشکلاتی است.

۱.سرعت کم

همان‌‌‌طور که قبلا نیز ذکر کردیم پروتکل‌های اتریوم و بیت کوین غیرمتمرکز هستند.. سرعت بیت کوین 7 TPS (معاملات در هر ثانیه) است‌، در حالی که سرعت اتریوم 15 TPS است. سرعت اتریوم دو برابر سرعت بیت کوین است‌، اما تقریباً در بین رقبای خود دارای سرعتی پایین است.

اخیراً محبوبیت DeFi و به ویژه تولید محصول باعث شده است که شبکه‌ی اتریوم به طور تعجب برانگیزی متراکم شود. برای دوره‌های کوتاه مدت کارمزد معاملات تا ۱۰۰ برابر سطح نرمال یا بیشتر خود افزایش می‌یابند.

به عنوان مثال؛ یک معامله ی ساده ممکن است ۵ دلار هزینه داشته باشد‌، در حالی که اجرای یک معامله کاملاً پیچیده شامل یک قرارداد هوشمند ممکن است ۵۰ یا ۱۰۰ دلار باشد.

اگر شبکه برای یک یا دو روز متراکم باشد‌، چنین مشکلی وجود نخواهد داشت. با این حال ، از اکتبر سال ۲۰۲۰  اتریوم بیش از یک ماه است که ترافیک و هزینه‌های بالا را تجربه کرده است. این موضوع می‌تواند ادامه استفاده از سیستم عامل را برای مردم غیر اقتصادی کند.

۲. آیا اتریوم غیرقابل تغییر است؟

در سال ۲۰۱۶ یک هکر توانست از مشکلات قرارداد هوشمند MakerDAO سواستفاده کند و ۵۰ میلیون دلار اتریوم را به ولتخود واریز کند. اما امروزه به دلیل برطرف نمودن این مشکلات در شبکه‌ی اتریوم وقوع همچین حوادثی به شدت مشکل خواهد بود.  با این حال کم و بیش، این موضوع و مسئله‌ی تغییرپذیری در ذهن همه زنده است.

۳. زبان برنامه نویسی سالیدیتی

توسعه دهندگانی که می‌خواهند برنامه ها و توکن ها را در شبکه‌ی اتریوم ایجاد کنند‌، باید زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی را بدانند. سالیدیتی یک زبان برنامه نویسی جدید است که دارای مشکلاتی است.

معنای آن در عمل این است که توسعه دهندگان باید قراردادهای هوشمند را به زبان جدیدی رمزگذاری کنند که ممکن است با آن آشنا نباشند. درواقع نوشتن قراردادهای هوشمند با آسیب‌پذیری در آن‌ها نسبتاً معمول است. شناسایی برخی از این آسیب‌پذیری‌ها دشوار است و حتی مواردی وجود دارد که یک قرارداد هوشمند ممیزی می‌شود (شخص ثالث کد را برای اطمینان از ایمن بودن آن بررسی می‌کند)‌.

سایر سیستم‌‌های قرارداد هوشمند از زبان‌های برنامه نویسی استفاده می‌کنند که برای توسعه‌دهندگان مناسب‌تر طراحی شده‌اند. به عنوان مثال‌، کاردانو امیدوار است که زبان برنامه‌نویسی مارلو‌ی آنها ایجاد قراردادهای هوشمند بدون بهره برداری را آسان کند.

گس اتریوم چیست؟

کوین اتریوم که شبکه را تأمین می‌کند اتر نامیده می‌شود و نماد آن (ETH) است. اگر شبکه‌ی اتریوم بزرگراه بوده و قراردادهای هوشمند و برنامه‌ها اتومبیل هستند‌، اتر گازی است که همه چیز را اداره می‌کند. بنابراین‌، گاز اتریوم‌، اتر یا به سادگی ETH ، منبع حیات شبکه‌ی اتریوم است. بهترین راه برای درک ETH ارزی است که برای پرداخت یک قرارداد هوشمند استفاده می کنید.

آ. یک قرارداد هوشمند نیاز به قدرت محاسبه دارد

ب. استخراج کنندگان قدرت محاسبه دارند

ج. کاربران اتریوم در ازای قدرت محاسباتی خود به استخراج کنندگان اتر پرداخت می‌کنند.

یک معامله ساده آلیس به باب می تواند ارزان باشد. برای بیشتر تاریخ Ethereum ، تقریباً 0.10 دلار هزینه دارد. یک قرارداد هوشمند پیچیده با ده ها مرحله گران تر خواهد بود زیرا به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز دارد.

از نظر سیاست‌های پولی‌، هیچ محدودیتی در میزان اتر تولید شده وجود ندارد. در مقابل‌، ما می‌دانیم که فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد. در حال حاضر‌، اتریوم حدود ۳.۳٪ نرخ تورم در سال دارد، که این رقم می‌تواند تغییر کند‌، اما انتظار نمی‌رود به نرخ تورم ۰٪ برسد.

تعیین قیمت اتریوم با تعیین قیمت بیت کوین متفاوت است. به بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال‌، که مناسب برای ذخیره ارزش دارایی است نگاه می‌شود. بنابراین‌، انتظار می‌رود با تورم بانک‌های مرکزی ارزهای فیات و عدم اطمینان در سیستم مالی جهانی‌، ارزش بیت کوین افزایش یابد.

قیمت اتریوم معمولاً منعکس کننده‌ی عرضه و تقاضای استفاده از قرارداد هوشمند است زیرا اتریوم برای پرداخت ماینرها برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. هرچه تعداد افرادی که مایل به استفاده از قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم هستند‌، بیشتر به گس اتریوم نیاز دارند بیشتر باشد قیمت اتریوم بالاتر خواهد رفت.

منبع:

https://www.exodus.com/blog/ethereum-review/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید