چهارشنبه 4 خرداد 1401
خانه اخبار مشکل مقیاس پذیری اتریوم به زودی برطرف خواهد شد

مشکل مقیاس پذیری اتریوم به زودی برطرف خواهد شد

ویتالیک بوترین، خالق اتریوم اعلام کرد: این شبکه به زودی ۱۰۰ برابر مقیاس پذیر می‌شود..
او خوشبین است که تا هفته‌ی آینده از نسخه دوم اتریوم رو نمایی کند.

به گزارش ارزنیوز؛ خالق اتریوم در مصاحبه­‌ی خود با پادکست Tim Ferriss اظهار داشت که تیم توسعه‌­دهنده‌­ی اتریوم۲ درحال کار برای ادغام شبکه با اتریوم هستند و اطمینان دارند که لایه­ی دوم می­تواند تا زمان بهبود کامل شاردینگ (sharding)، پشتیبانی این شبکه را به‌طور کامل انجام دهد.
(شاردینگ یک روش برای بهبود مقیاس پذیری است)

ویتالیک بوترین اعلام کرد که این تغییرات به‌­زودی انجام خواهند شد و تا قبل از اینکه به تغییرات بیشتری نیاز باشد، پروسه‌­ی شاردینگ آماده و قابل اجرا خواهد بود.

چنین اقداماتی درواقع راه­حل­های لایه­‌ی دوم هستند که اطلاعات تراکنش‌­ها را قبل از اجماع تراکنش­‌ها در شبکه­ی اصلی اتریوم، پردازش و ذخیره می­کنند. این راه­حل­ها برای کاهش مشکلات مقیاس­‌پذیری اتریوم طراحی شده­اند؛ موردی که منجر به رقابت شدید برای پهنای باند و افزایش سرسام­آور هزینه‌­ها می‌شود.
با اینکه اتریوم۲ از شاردینگ برای اطمینان از مقیاس­‌پذیری هنگام گسترش خود استفاده می­کند، بوترین معتقد است که چنین جمع­آوری داده­ای برای میان­ مدت کافی است و تأکید می­کند که این اقدام می­تواند عملکرد معاملات اتریوم را تا ۱۰۰ برابر بهبود بخشد.

وی هم­چنین اظهار داشت که اگر بدون داشتن شاردینگ نیز اقدام به جمع­آوری اطلاعات کنید، باز هم سرعت ۱۰۰ برابری را در مقیاس‌­بندی فاکتورهای مختلف خواهید داشت و کماکان قادر خواهید بود باتوجه به درجه‌­ی پیچیدگی معاملات، هزار تا ۴ هزار تراکنش بر ثانیه در شبکه انجام دهید.

بوترین معتقد است که Optimism تا حدود یک ماه دیگر نسبت به جمع­آوری اطلاعات سازگار با ماشین مجازی اتریوم یا EVM اقدام خواهد کرد و هم­چنین پیشرفت­های قابل توجهی که توسط Arbitrum روی عملیات جمع­آوری اطلاعات اختصاصی EVM انجام شده­اند را به­عنوان موردی برجسته اعلام کرد.

انتظار می­رود که اقدامات انجام­ شده توسط Optimism، مورد استقبال برخی از شرکت­ها و کمپانی‌های قدر در صنعت دیفای قرار گیرند و طبق گفته­ی کارشناسان احتمالاً تعمیرات اساسی ورژن سوم Uniswap از آن استفاده خواهد کرد. هم­چنین Aave و Synthetix جزو پروژه‌­هایی هستند که احتمالاً برای اولین بار از این تکنولوژی استفاده خواهند کرد.

بنیان­گذار اتریوم افزود: در واقع راه‌­های ساده­تری نیز وجود داشتند که از طریق آن­ها می­توان فقط تراکنش‌­های ساده ازجمله Loopring و zkSync که بین دارایی­ها درحال مبادله هستند را انجام داد که البته این نوع از روش جمع­آوری اطلاعات، تقریبا مدت یک سال است که درحال انجام هست. در نتیجه چنین روش­هایی را نمی­توان به­عنوان تئوری مطرح کرد؛ بلکه یکی از قسمت­های عملی برای مقیاس‌پذیری اتریوم بوده­اند که به مدت تقریباً یک سال در اختیار چند کاربر قرار داشته­اند.

هفته­ی گذشته، بوترین طرح پیشنهادی خود را ارائه داد که در آن، پروتکل­های قرارداد هوشمند می­توانند به­صورت مستقیم و در بستر راه­حل­های مربوط به مقیاس‌­پذیری لایه دوم با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

منبع: Tim Ferriss

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید