چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه افراد مشهور مصاحبه‌ای از روزهای آشنایی با ساتوشی/ داستین دی ترامل پس از سال‌‌‌ها...

مصاحبه‌ای از روزهای آشنایی با ساتوشی/ داستین دی ترامل پس از سال‌‌‌ها از ناکاماتو می‌گوید

در این مصاحبه داستین دی ترامل از ارتباطات و همکاری خود با ساتوشی ناکاموتو و تجربه‌اش از اولین بودن در معاملات دیجیتال می‌گوید.

به گزارش ارزنیوز؛ پس از گذشت سال‌ها هنوز هم مشخص نیست که آیا ساتوشی ناکاموتو  بیت کوین را به تنهایی ایجاد کرده است یا برای خلق این ایده از اشخاصی دیگر کمک دریافت کرده است و یا این‌که، آیا واقعا ساتوشی ناکاموتو یک شخص است یا تنها نامی مستعار برای یک مجموعه توسعه دهنده.

. با این حال، پس از راه اندازی بیت کوین در ۹ ژانویه ۲۰۰۹، ناکاموتو تلاش کرد تا با دریافت بازخورد و نظرات چندین همکار خود، این سیستم را بهبود بخشد.

در میان آن‌ها نام Dustin D. Trammell، یکی از اولین سایفرپانک‌ها به چشم می‌خورد که توانسته نسخه رسمی بیت کوین را بارگیری کرده و اولین ارز دیجیتال را استخراج نماید، سایفرپانک یک جنبش اجتماعی است که با استفاده گسترده از رمزنگاری و دفاع از حریم خصوصی، از تغییرات اجتماعی و سیاسی حمایت می‌کند.

ترامل دانشمند تحقیقات امنیت رایانه و متخصص امنیت مجازی است. وی در سال‌های اولیه علاوه بر صحبت با ساتوشی و پیشنهاد پیشرفت در بیت کوین، مقداری بیت کوین نیز از خود سازنده دریافت کرد.

در این مصاحبه، در مورد روزهای اولیه بیت کوین از ترامل سوالاتی پرسیده شد تا از آن روزهای طلایی برای ما بگوید.

قبل از بیت کوین، جو مبادلات چگونه بود و شما چگونه با بیت کوین آشنا شدید؟

داستین ترامل: من خیلی مطمئن نیستم اما معرفی من به ارزهای دیجیتال به معنای واقعی کلمه زمانی بود که ساتوشی اوراق سفید بیت کوین را در لیست نامه‌های پستی منتشر کرد. قبل از آن‌، بیشتر تجربه من در کار با ارزهای جایگزین از نوع فیزیکی با پشتوانه فلزات بود، مانند دلار لیبرتی.

من بیشتر در خصوص لیست پستی رمز دیجیتال مطالعه می‌کردم و به رمزنگاری از زندگی حرفه‌ای خود در امنیت اطلاعات علاقه‌مند بودم و بیشتر روی مواردی مانند الگوریتم‌های جدی، حمله به نقاط ضعف و ساز و کارها متمرکز شده بودم.

من قبل از انتشار اوراق سفید بیت کوین با ساتوشی صحبت نكردم. اولین نسخه‌ای از بیت کوین كه توانستم آن را بررسی و اجرا كنم، انتشار عمومی در لیست پستی چند ماه بعد بود. بله، من از اولین نسخه عمومی و هر نسخه پس از آن رونمایی کردم.

من بلافاصله شروع به ارسال اشکالات و پرسیدن سوالاتی کردم و به دنبال آن سوالات منجر به ارسال ایمیل‌هایی شد که از طریق وبلاگ خود منتشر کرده بودم. به یاد دارم که در لیست سورس فورج قرار داشتم، چون می‌خواستم با پیشرفت همراه شوم، اما فکر نمی‌کنم که هرگز در آن مطلبی ارسال کرده باشم.

من در لیست بیت کوین دولوپمنت و بیت کوین لیست نیز عضو شدم. به یاد نمی‌آورم که در کانال IRC یا انجمن اصلی عضو باشم ولی قطعا بعد از ایجاد بیت کوین تاک به آن پیوستم.

استخراج در آن زمان چگونه بود؟ آیا یک کار مطالعه‌ای بود یا از قبل فکر می‌کردید که بیت کوین می‌تواند مانند امروز یک ارز باشد؟

استخراج بسیار ساده بود، اگرچه من در چند روز اول متوجه نبودم که شما باید ابتدا وارد تنظیمات شوید و به طور خاص استخراج را فعال کنید. هنگامی که این کار را انجام دادم، دیگر در بررسی‌ها شرکت نکردم.  این اتفاق، در همان ابتدای کار بود که من نرم افزار را اجرا می‌کردم اما هنوز استخراجی صورت نگرفته بود.

در آن زمان، شما به راحتی این امکان را داشتید تا با CPU استخراج انجام دهید و بسته به قدرت پردازشگر سیستم‌تان، یک بلوک یا حتی ۵۰ بلوک را از هر راهی که ترجیح می‌دادید تولید کرده و می‌توانسیتد این کار را هر چند روز یک بار یا در هر روز چندین بار انجام دهید، استخراج با CPU به معنای استفاده از هر رایانه معمولی یا پردازنده‌ی عادی، صرفا به عنوان دستگاه استخراج است.

از سوی دیگر، با توجه به علاقه من به ارزهای جایگزین و امنیت اطلاعات، من مطمئناً به این پروژه خو‌ش‌بین بودم و فکر می‌کردم که این پروژه آینده‌ای نویدبخش را نشان می‌دهد اما در آن زمان فکر نمی‌کردم که تا این حد پیش رود و به چیزی که اکنون هست بدل شود. اگر این‌گونه بود، بیت کوین بیشتری را پس انداز می‌کردم.

من در گذشته فکر کردم که می‌توانم از برخی کامپیوترها برای استخراج بیت کوین و شرکت در شبکه با قدرت پردازش اضافی خود صرف نظر کنم. در آن زمان، بیشتر بیت کوین را برای خودم ارسال می‌کردم، و از طریق رایانه‌های مختلفی که استخراج می‌کردم، سکه‌ها را در یک کیف پول واحد ادغام کردم. یادم نمی‌آید که سال بعد، که در نهایت ارزش آن‌ها بیش از 0 دلار بود، برای شخص دیگری ارسال کرده باشم یا نه. اما ساتوشی تنها یک بار با استفاده از آدرس IP من به آی پی دیگری کوین فرستاد.

سکه‌ها همیشه با آدرس بیت کوین در بلاکچین ارسال می‌شدند، اما برای ارسال کوین با IP، کاربر باید به IP متصل می‌شد و از آی پی، درخواستی برای ارسال بیت کوین صادر می‌کرد و در آخر درخواست را به آدرس مورد نظر در بلاکچین می‌فرستاد. حساب کاربری ساتوشی از این طریق مستقیماً به من متصل شد و حساب کاربر من بدون انجام کار دیگری، تنها آدرس در دسترس بعدی را از استخر (POOL) خود به او داد.

در واقع من در برخی از مواقع استخراج را متوقف می‌کردم و یک یا دو سال بیت کوین را به طور کلی فراموش کردم و خوشبختانه از آنچه در این پروژه اتفاق می‌افتاد ناآگاه بودم. در طی این مدت، ارزش بیت کوین از 0 دلار به حدود 9 دلار افزایش یافت. وقتی اخبار مربوط به استفاده از بیت کوین در جاده ابریشم منتشر شد، دوباره توجه خود را به بیت کوین معطوف کردم.

 فکر می‌کنید ساتوشی قبلاً روی ایجاد پول نقد الکترونیکی قبل از بیت کوین کار کرده بود؟

مطمئن نیستم، اما احتمالاً نه. به نظر می‌رسد که آن‌ها بسیاری از فن آوری‌ها و مفاهیم مختلف را برای ایجاد بیت کوین جمع آوری کرده بودند. من مطمئن نیستم که اگر قبلاً به طور متمرکز روی ارزهای دیجیتال کار می‌کردید، می توانستید این نوع وضوح و عدم تعصب را داشته باشید. فکر می‌کنم شاید شما به یک دیدگاه بیرونی احتیاج داشته باشید.

در گذشته، به نظر نمی‌رسید ساتوشی در تلاش برای حل یک مشکل فنی باشد، بلکه برای او این فعالیت در راستای حل یک مشکل اجتماعی بود. یک مشکل سیستمی با سیستم مالی قدیمی. در آن زمان، آن‌ها بسیار به این فناوری متمرکز بودند، بنابراین کاملا احتمال داشت تا برخی از نکات عمقی را نادیده بگیرند یا به آن کم توجهی کنند.

آیا فکر می‌کنید بیت کوین فرمول طلایی را برای دستیابی به ارزش خود پیدا کرده است یا این‌که به تازگی به یک دارایی سرمایه گذاری تبدیل شده است که توسط همان بانک‌داران و دولت‌هایی که سایفرپانکها قبلاً با آن مبارزه می‌کردند، جمع آوری می‌شود؟

بله، امروز من واقعاً معتقدم که بیت کوین توانایی تبدیل شدن به دارایی ذخیره جهانی بعدی در سراسر دنیا را دارد. این ارز در حال حاضر اینترنت را فتح کرده است. آلت کوین‌ها تقریبا در تمام صرافی‌ها بصورت جهانی در برابر بیت کوین و در جفت‌های ALT / BTC معامله می‌شوند.

این سیاست پولی سنگین و اثر شبکه اثبات شده برای ادامه، ارزش خود را در برابر سایر دارایی‌های غیر کمیاب دارد. سیستم مالی جدیدی که فرای بیت کوین ساخته می‌شود، کاملاً بهتر از سیستم‌های قدیمی عمل می‌کند، زیرا به معنای واقعی کلمه چاره‌ای نیست جز اینکه بیت کوین آن‌ها را جایگزین کند. ما به این Finance 2.0 می گوییم.

من فکر می‌کنم برای بانک‌داران و دولت‌ها کمی دیر است مگر اینکه آن‌ها به سرعت وارد بازی شوند. بیشتر بیت کوین‌ها قبلاً صادر شده است و باقی‌مانده عرضه مجاز صادر شده به سرعت در حال کاهش است، زیرا هر چهار سال عرضه کوین‌های ضرب شده نصف می‌شود.

آن‌ها مجبور به خرید از دارندگان موجود هستند و اکثر ما قصد فروش به آن‌ها را نداریم. این امر باعث افزایش قیمت ارزهای فیات سهمی خواهد شد، (ارز فیات سهمی) پولی است که ارزشش ذاتی نبوده و قیمت‌گذاری آن تنها ناشی از دستورات دولتی یا قوانین دولت می‌باشد.

آیا تصور می‌کردید که روزی کل این صنعت در دستان بیت کوین بچرخد؟

بله، من در پیش بینی‌هایم دیدم که بیت کوین بسیار بزرگ می‌شود، و در آن زمان بحثی در مورد مقیاس گذاری و شکل ظاهری راه حل‌های دو لایه وجود داشت، اما اتفاقی که امروز افتاد فراتر از انتظارات اولیه من بوده است.

ای کاش امروز مقدار بیشتری از بیت کوین‌های استخراج شده خود را داشتم. دارایی بیت کوین من بیشتر از موجودی حال حاضر بود اما مقدار زیادی از آن را برای تبلیغات بیت کوین صرف کردم. من سکه‌های کاساسیوس و بیت بیلز زیادی خریداری کردم و آن‌ها را در کنفرانس‌های امنیتی هکرها و رایانه‌ها، نمایشگاه‌های رنسانس، مهمانی‌ها ارائه کردم، آن‌ها را به عنوان راهنمایی در رستوران‌ها و غیره قرار دادم. من به معنای واقعی کلمه آن‌هابه هر کسی که بیت کوین قبول می‌کرد، دادم.

همچنین چیزهای بسیاری را با بیت کوین خریداری کردم، از املاک و مستغلات و ماشین گرفته تا ماینر برای استخراج بیت کوین. من دارنده‌ی یکی از نشان های شایستگی Bitcoin nerd هستم. نظرات متفاوتی در مورد پروژه‌های دیگر و توانایی‌های بالقوه آن‌ها دارم. سعی می‌کنم ذهنیت آزادانه‌ای داشته باشم و هرکدام را از نظر فلسفی و فنی خود در نظر بگیرم.

به عنوان مثال، اتریوم را نیز دوست دارم  اما این ارز به طور کامل غیرمتمرکز نیست و این وحشتناک است که اتریوم پول نیست و پول در نظر گرفته نشده است به همین دلیل سیاست پولی اتریوم عملاً وجود ندارد. ETH در اصل یک رمز ابزار است که شما برای انجام کارها در شبکه اتریوم از آن استفاده می‌کنید.

اما با این حال من کمی هم ETH نگهداری می‌کنم، زیرا گاهی اوقات دوست دارم فعالیت‌هایی را در شبکه اتریوم انجام دهم مانند بازی Decentraland و همچنینی پیگیری و شرکت در جنبش‌های هنری NFT که تا حدودی جالب است. اما آن را به عنوان سرمایه گذاری یا پول در نظر نمی‌گیرم، زیرا هیچ سیاست پولی پایدار و قابل پیش بینی‌ای ندارد. فقط به اندازه آن را نگه می‌دارم، تا برای کاری که می‌خواهم در شبکه انجام دهم کافی باشد.

فکر می‌کنم که DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز برای حل اشکالات و ایرادات امنیتی با سیستم‌های قرارداد دیجیتال زمان‌بر است. در حال حاضر، من به پروژه اصلی و مالی غیرمتمرکز بیت کوین پایبند خواهم بود.

در مورد ساتوشی چطور؟ فکر می‌کنید گروه آن‌ها هنوز به بیت کوین دسترسی دارند و همچنان در زمینه توسعه ارزهای دیجیتال کار می‌کنند، یا آیا آن‌ها هم واقعاً همه چیز را کنار گذاشته‌اند؟

در این مورد هیچ تصوری ندارم. بهترین حدس این است که ساتوشی آن کلیدها را زود سوزاند تا مانع از وسوسه شدن در آینده و در معرض دید قرار گرفتن خود شود یا آن‌ها را گم کرد یا شاید هم ساتوشی مرده است. چندین منبع قابل استناد از ساتوشی وجود دارد که می‌گویند او اکنون دیگر در میان ما نیست. ساتوشی مطمئنا کریگ رایت نبوده و نخواهد بود.

 با توجه به اینکه بیت کوین در سال ۲۰۰۹ چه بود و امروز به چه چیزی تبدیل شده است، آینده ارزهای دیجیتالی اصلی در بازار را چطور ارزیابی می‌کنید؟

من معتقدم که ارزهای دیجیتال بعدها از دارایی سوداگرانه و ذخیره ارزشی که اکنون به آن تبدیل شده است، به دارایی ذخیره جهانی، یک واحد حساب و سرانجام به ارز واقعی، رشد و تکامل خواهد یافت.

لینک منبعcointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید