چهارشنبه 4 خرداد 1401
خانه آموزش آلت کوین‌ها معرفی و بررسی تتر

معرفی و بررسی تتر

سومین و با ارزش‌ترین ارزدیجیتال، بر اساس رتبه‌بندی سایت معتبر کوین‌مارکت‌کپ (coinmarketcap) ارز تتر (Tether) است. تتر که با نماد اختصاری USDT نمایش داده می‌شود یک استیبل کوین (Stable Coin) است. استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که دارای پشتوانه بوده و همیشه یک ارزش ثابت دارند. برای مثال پشتوانه تتر دلار آمریکا است و ارزش آن همواره برابر یک دلار است. علاوه بر تتر ارزهای دیجیتال دیگری نیز وجود دارند که هر کدام دارای پشتوانه متفاوتی هستند برای مثال پشتوانه استیبل کوین پکس گلد (Pax Gold) طلا است.

تتر ابتدا در اوایل سال ۲۰۱۴ با نام ریل کوین (Realcoin) راه‌اندازی شد. اما کمی بعد در ماه نوامبر، توسط شرکت iFinex، مالک تشکیلات Tether و صاحب صرافی ارز دیجیتال بیت فینکس (Bitfinex) که آن را پایه‌گذاری نموده است، دوباره نام‌گذاری شد.

USDT پر استفاده ترین توکن تتر است. ارزش تتر معادل و متصل به دلار، ارز رسمی جهان است .

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که چرا در دنیای ارزهای دیجیتال که همگان به دنبال غیرمتمرکز بودن و عدم وابستگی هستند باید استیبل کوین‌ها را معرفی نمود. حال آنکه علاوه بر معرفی ارزهای باثبات، تتر توانسته سومین جایگاه بازار را در میزان حجم معاملات به خود اختصاص دهد.

استیبل کوین‌ها راه‌حل مطرح شده برای حل این موارد بودند. استیبل کوین‌ها دارای قیمت ثابت و مشخص بودند در نتیجه معامله‌گران می‌توانستد ارز دیجیتال خود را به ارز دیجیتال با ثبات تبدیل کنند و سپس آن را به ارز دیجیتال دیگری که مدنظرشان بود برگردانند. به این شکل دیگر معامله‌گران دچار ضررهای سنگین طی روند تبدیل ارزهای خود نمی‌شدند.

در مورد اول نیز استیبل کوین‌ها تبدیل به مرجع‌های کشف قیمت شدند. چرا که افراد به راحتی می‌توانستند بر اساس یک معیار واحد خرید و فروش انجام دهند.

پس می‌توانیم بگوییم که تتر و دیگر ارزهای دیجیتال با ثبات دو ویژگی کلی دارند:

ضررهای احتمالی از نوسانات بالای ارزهای دیجیتال را کنترل می‌کند.

به آسانی امکان انتقال آنها در صرافی‌های مختلف و کیف پول‌ها وجود دارد.

دلیل این که تتر دچار نوسان قیمت سایر رمز ارزها نمی‌شود، این است که این ارز دیجیتال توسط ارزهای فیات (از جمله دلار، یورو و ین) پشتیبانی می‌شود. در نتیجه، برخلاف رمز ارزهایی مانند بیت‌کوین یا اتریوم، ارزش آن بسته به قیمت ارزی که پشتوانه آن است افزایش یا کاهش می‌یابد.

ساختار(تتر )به این صورت است که توکن Tether برای اولین بار با استفاده از پلتفرم Omni Layer بر روی بلاک چین بیت کوین منتشر شد؛ کمی بعد و با هدف کاهش کارمزد انتقال ارز، این توکن بر روی بلاک‌ چین اتریوم (Ethereum)، ترون (Tron)، ایاس (EOS) و الگوراند (Algorand) نیز فعال شده است.

با وجود آن که تراکنش‌های Tether مبتنی بر بلاک‌چین و غیر متمرکز صورت می‌گیرد، توزیع توکن‌های آن در عمل به صورت متمرکز انجام می‌شود و به همین دلیل نمی‌توان تتر را مانند بیت کوین یا بسیاری از رمز ارزهای دیگر یک ارز دیجیتال غیر متمرکز دانست. در شرایطی که شرکت iFinex تمامی توکن‌های تتر را تولید می‌کند و سپس آن‌ها را وارد صرافی بیت فینکس می‌نماید و از آن‌جا توسط معامله‌گران به صرافی‌های دیگر می‌روند، نمی توان تتر را یک رمز از غیرمتمرکز دانست.

لازم به ذکر است که شفافیت مالی، حسابداری و انطباق تمامی تراکنشها با تبادلات ثبت شده، در بلاک چین انجام می‌گیرد. بنابراین هر فردی می‌تواند با استفاده از ابزارهای موجود، مقدار تتر در گردش بر روی بلاک چین بیت کوین را بررسی نماید و اینجاست که تتر ماهیت خود را به عنوان یک رمز ارز به اثبات می‌رساند.

برای شرح تفاوت‌های انواع تتر ابتدا باید با انواع آن آشنا شویم، در زیر لیست انواع تتر آمده است:

  • USDT ERC20 مبتنی بر بلاکچین اتریوم
  • USDT Omni مبتنی بر بلاکچین بیت‌کوین
  • USDT TRC20 مبتنی بر بلاکچین ترون
  • USDT EOS مبتنی بر شبکه ای او اس

بیشترین میزان تفاوت انواع تتر در شبکه‌های بلاکچین آن است. همان‌طور که در لیست ارائه‌شده می‌بینید هرکدام از آن‌ها مبتنی بر شبکه‌ای متفاوت هستند و تنها راهی که بتوان آن‌ها را از یکدیگر تشخیص داد آدرس کیف‌پول آن‌هاست. لازم به ذکر است که بین این تترها نمی‌توان تراکنش تتری انجام داد و برای انجام هر نوع تراکنشی می‌بایست از همان شبکه بلاکچینی که تتر را خریداری کرده‌اید فروش هم داشته باشید.

مزایای تتر
سرعت‌بالا در انجام تراکنش‌ها: یکی از ویژگی‌ها و درواقع مزایای تتر سرعت کم در نقل و انتقالات مالی است و این در حالی است که برای انجام هرگونه تراکنشی در سیستم بانکی بین‌المللی چندین روز طول خواهد کشید تا نقل و انتقالات صورت گیرد. مدت زمان انتقال تتر بسیار کم است. درواقع می‌توان گفت فقط چند دقیقه طول خواهد کشید تا تراکنش‌ها در این رمزارز انجام شود.
ثابت بودن قیمت: یکی دیگر از ویژگی‌های تتر که این رمزارز را از سایر رمزارزها متمایز می‌کند ثابت بودن قیمت آن است، این در حالی است که رمزارزهای دیگر با توجه به مقدار تراکنش‌ها و درخواست‌های کاربران افزایش یا کاهش خواهند داشت.
کارمزد کم: کمترین میزان کارمزد مربوط به تتر است، درواقع کارمزد تتر به حدی پایین است که می‌توان گفت تقریباً صفر است
جالب است که پس از خرید تتر روش‌های امن بسیاری برای نگهداری از آن وجود دارد، که در اصل نگرانی‌های نگهداری ارزهای فیات را نیز ندارد. روش‌های نگهداری از تتر یا از طریق کیف پول‌های صرافی‌های مورد اطمینان است و یا از راه‌های مختلف اینترنتی امکان پذیر است.
نتیجه گیری:
tether نوعی ارز دیجیتال پایدار است که به منظور تنظیم بازارهای مالی مثل کریپتوکارنسی ایجاد شده است. به طور کلی می‌توان با تتر همانند یورو، دلار، ریال و… برخورد کرد، این ارز دیجیتالی که تنها دچار نوسانات ناچیز می‌شود به اندازه دلار ارزشمند بوده و به دلار دیجیتالی نیز معروف است. ارزش tether  به اندازه‌ای است که هر یک تتر برابر یک دلار بوده و با نام اختصاری USDT نمایش داده می‌شود. ارز تتر معمولاً مبتنی بر شبکه‌ی بلاکچین بوده و حتی تمامی صرافی‌ها نیز موظف‌اند با آن مثل دلار برخورد کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید