چهارشنبه 4 خرداد 1401

نم (NEM) چیست؟

NEM یک ارز رمزنگاری شده و سیستم عامل رمزنگاری است که در مارس 2015 در مالزی راه اندازی شد. در ابتدا قرار بود که نم (NEM) یک فورک ارز رمزنگاری شده NXT باشد. با این حال ، تیم پس از تصمیم جامعه  در مورد آن ، به این نتیجه رسیدندکه با کدهایی کاملا جدید و نسخه ی آلفایی که در سال 2014 منتشر شده و انتشار اولیه در سال 2015، کار خود را شروع کنند. این بدان معنی است که NEM کاملاً منحصر به فرد است.
نم  (NEM)به مفهوم جنبش جدید اقتصادی (New Economy Movement)، یک راه حل در  سطوح سازمانی برای تأمین اقتصاد در حوزه بلاکچین است. این پلتفرم با زبان C++ نوشته شده است .آخرین بروزرسانی آن ورژن “Catapult” بود که در اوایل سال 2018 منتشر شد.
این را به یاد داشته باشید که نم  (NEM)نام شبکه است و نام ارزدیجیتال آن شبکه  زِم (XEM) است.به طور مثال اتریوم نام یک بلاکچین است و ارز دیجیتال آن اتر نام دارد.
هدف نم این است که به عنوان یک وسیله مبادله رایج در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد و بتواند میزبان پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین دیگر روی بلاکچین خودش باشد. یکی از قابلیت‌های جالب نم سرعت بالا و کارمزد پایین تراکنش‌ها است. در حال حاضر فقط حدود ۲۰ ثانیه برای تایید هر تراکنش نم زمان نیاز است و گفته می‌شود که این شبکه توانایی انجام ۳۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد.مانند بسیاری از پروژه های ارز رمزنگاری شده ، NEM نیز پروژه ای با اهداف نسبتاً بزرگ است، تیم NEM معتقد است که می تواند در زمینه های دیگر انقلابی ایجاد کنداز جمله : در سرمایه گذاری گسترده ، وام ، سوابق حقوقی ، سوابق بهداشتی ، داده های بازی ، حق امتیاز ، قراردادهای هوشمند ، زنجیره های تأمین ، حسابداری ، سوابق مالکیت ، و اجازه راه اندازی ICO ها را می دهد.
ستون های بهره وری NEM؛ (POI و برداشت)
همانطور که باید بدانیم این است که، نم(NEM )قصد خلق یک بلاکچین بهتر را داشت. برای تحقق این هدف، نم بر دو ستون مجزا به شرح زیر استوار شد:
1-(POI )که مخفف proof-of-importance و به معنای اثبات اهمیت
 الگوریتم اثبات اهمیت در نم، برای ماینر بودن و تایید تراکنش‌ها نیازی به استفاده از دستگاه‌های سخت افزاری قدرتمند و مصرف بالای انرژی برق نیست. شما فقط کافیست که مقدار مشخصی XEM بخرید و در کیف پول خود به شبکه اختصاص دهید تا علاوه بر سرمایه‌گذاری در نم، با مشارکت در تایید تراکنش‌ها، واحدهای XEM جدید به دست آورید که به معنای همان کسب درآمد است.
2-(Harvesting )به معنای برداشت محصول
در شبکه نم مفهوم استخراج کننده وجود ندارد. در نم از دو مفهوم‌ هاروست و ‌هاروستر استفاده می‌شود .به عمل تایید تراکنش ها در شبکه نم (NEM) هاروست ( درو کردن) گویند، هاروست در لغت به معنای برداشت محصول است.  و معادل کلمه ماینینگ در شبکه بیت کوین است. به کسانی که هاروست انجام می دهند هاروستر( دروگر) می گویند. در شبکه نم کسانی که ۱۰,۰۰۰ واحد XEM داشته باشند می‌تواند دارایی خود را در کیف پول رسمی نم به شبکه اختصاص دهند و علاوه برسرمایه‌گذاری، با تایید تراکنش‌ها از کارمزدها کسب سود کنند. پردازش تراکنش‌ها نیاز به قدرت سخت افزاری هم دارد. در شبکه نم یک گروه دیگر هم به اسم سوپرنود وجود دارند. برای سوپر نود شدن باید دارای یک سیستم کامپیوتری قدرتمند، همراه با اینترنت اختصاصی و پینگ فوق العاده بالا به علاوه ۳,۰۰۰,۰۰۰ واحد XEM باشید. درآمد سوپرنودها خیلی بالاست.هاروسترها به سوپرنودها متصل می‌شوند تا کار تایید تراکنش‌ها با موفقیت انجام شود.در درآمد هاروسترهای شبکه نم عواملی مانند مقدار موجود زِم در کیف پول (حداقل ۱۰,۰۰۰ واحد)، مقدار باقیماندن دارایی‌ها در کیف پول و همچنین تعداد تراکنش‌های فرد موثر هستند. یعنی هر چقدر که فعالیت و دارایی یک هاروستر بیشتر باشد، شانس تایید تراکنش‌ها و کسب درآمد از هاروست بیشتر می‌شود
برای مثال در سیستم (Proof-of-work)POW، استخراج کننده یا ماینری که دستگاه قوی تری دارد، دستاورد و برداشت بیشتر از سایر استخراج کنندگان و ماینرهای ضعیف خواهد داشت. از دیگر اطلاعاتی که پیرامون POW وجود دارد، نیاز و وابستگی شدید آن به انرژی و سوخت لازم جهت انجام عملیات استخراج است.
در این سیستم هرچقدر که بیشتر سکه داشته باشید، بیشتر می توانید عملیات استخراج انجام دهید. بنابراین می توان نتیجه گرفت که سیستم POW کاربران خود را به سمت ذخیره کردن و پس انداز کردن سکه ها سوق می دهد نه به سمت خرج کردن آن ها.
اما سیستم اجرا شده توسط NEM یعنی POI اینگونه نیست. در واقع حرف I در این اصطلاح، بیانگر کلمه Importance یا اهمیت بوده و حاکی از اهمیتی است که NEM برای سرمایه گذاری افراد در این شبکه قائل است. نگاه NEM بیشتر به سمت خرج کردن یا انتقال ارز توسط کاربرانش است نه جمع کردن و ذخیره سازی.برای سوق دادن افراد به سمت این هدف نیز شرایطی را فراهم کرده است که طی آن منفعت بیشتری برای افراد حاصل می شود. مثلا اگر شخصی بخواهد واجد شرایط جمع آوری و تصاحب بلاک های جدید شود و بتواند به واسطه آن، مالیات مبادلات خود را دریافت نماید، لازم است که مبلغ 10000 XEM را به حساب شخص دیگری انتقال دهد.
دو بلاکچین
نم مجموعه ای از قابلیت های هر دو بلاکچین عمومی و خصوصی  را دارد. بلاکچین یک سیستم خصوصی به نام میژین (mijin) است که شرکت‌های بزرگ می‌توانند از آن برای سفارشی سازی فرایندهای خود و به منظور عدم افشای تراکنش‌هایشان استفاده کنند.در حال حاضر بیش از ۳۰۰ شرکت بزرگ از بلاکچین میژین برای انجام فرایندهای تجاری خود استفاده می‌کنند.این پلتفرم بستری برای مبادلات هر نوع دارایی و ارز را فراهم آورده است. زمانی که از عبارت «هر نوع دارایی» استفاده می کنیم در واقع منظورمان هر چیزی اعم از فایل ها، توکن ها، قرارداد ها و هر نوع دارایی است که یک نفر ممکن است نیاز به انتقال آن به شخص دیگری در نقطه دیگری از جهان داشته باشد..امروزه افراد این قابلیت را ندارند که بتوانند ارز یا وجهی را از حساب پی پال PayPal خود به حساب ونمو Venmo شخص دیگری را انتقال دهند. بنابراین پلتفرم نم NEM این قبیل قابلیت ها را برای افراد در سرتاسر جهان فراهم آورده است و این یکی دیگر از موارد مصرفی نم است.از دیگر مواردی که می توان از نم برای آن ها بهره برد، قابلیت رأی دادن به صورت محرمانه، ثبت نام ها و دریافت اطلاعات شخصی افراد برای پروژه هایی خاص است. قراردادها، اطلاعات مربوط به ملاقات های محرمانه کمپانی ها و پروژه ها و مواردی از این دست، سایر امکاناتی است که نم در اختیار کاربران و اعضای خود در سرتاسر جهان قرار داده است.همچنین از آنجایی که نم از نظر فنی سازگار با API است، برای اپلیکیشن های مختلف در سطح جهان این امکان را فراهم می کند که به شبکه و بستر ایجاد شده توسط آن متصل شوند و از برخی از مزایای آن بهره بگیرند.
شفافیت بالا در نم
بلاک چین عمومی شبکه نم ۱۰۰ درصد شفاف و متن باز است به همین دلیل این شبکه می‌تواند در مقیاس گسترده توسط بازرگانان و شرکت‌های بزرگ به عنوان یک سیستم بدون نیاز به اعتماد مورد استفاده قرار گیرد.
کارمزدها و سرعت تراکنش
به ادعای تیم توسعه دهنده نم، در حال حاضر فقط حدود ۲۰ ثانیه برای تایید هر تراکنش نم زمان نیاز است و این شبکه پتانسیل انجام ۳۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد. در وضعیت فعلی بیت کوین و اتریوم  در هر ثانیه به ترتیب ۸ و ۱۴ تراکنش را انجام می‌دهند که نم از این نظر بسیار برتر است.
نم یکی از کم کارمزدترین شبکه‌های ارز دیجیتال است. به گفته سایت رسمی نم، برای هر تراکنش فقط ۰.۰۱ درصد کارمزد نیاز است. این یعنی برای ارسال ۱۰۰ دلار فقط ۰.۰۱ دلار و برای ارسال ۱۰۰۰ دلار فقط ۰.۱ دلار کارمزد پرداخت خواهید کرد. دلیل کم بودن کارمزدهای نم استفاده از الگوریتم اثبات اهمیت است که در بالا به توضیح آن پرداخته‌ایم.
قابلیت های دیگر این بلاکچین
 1-نم از نسخه ای شخصی سازی شده از الگوریتم Eigentrust++ استفاده می کند که برای نودهای شبکه “سیستم اعتبار” را پیاده سازی می کند. در واقع هر نود اطلاعاتی که از نودهای دیگر دریافت می کند را ردیابی کرده و سپس آنها را تایید می کند. اگر اطلاعات معتبر باشند، اعتبار نود ارسال کننده افزایش می یابد و بالعکس. سپس اعتبار تمام نودها در شبکه به اشتراک گذاشته شده و در هر نود بروزرسانی می شود. این باعث متعادل سازی بار و حذف نودهای مضر در شبکه شده و از روان بودن شبکه اطمینان حاصل می کند.
2-فیلترهای اسپم که از پر شدن شبکه توسط تراکنش های بی فایده و کند شدن آن جلوگیری می کنند
3-سیستم هماهنگی زمان فرد به فرد که اجازه برچسب گذاری زمانی دقیق بدون تکیه به سرورهای خارجی برای بررسی زمان فراهم می کند
4- پیام رسانی رمزنگاری شده بر روی بلاکچین بدون هک فیلدهای تراکنشی برای حمل داده مانند بسیاری کوین های دیگر
5- آدرس های چند امضایی که توسعه دهندگان را قادر می سازد آدرس های به اشتراک گذاشته شده را تعریف کرده و کنترل چند طرفه را برای دارایی ها فعال کند
6- عمومی در مقابل خصوصی
هر کسی می تواند با استفاده از درخواست APIها از بلاکچین نم استفاده کند. ولی اگر کسی بخواهد حریم خصوصی و امنیت بیشتری داشته باشد، نسخه ای خصوصی از بلاکچین نم را می توان برای اجرا بر روی سرورهای داخلی و استفاده از نودهایی مشخص شده توسط کاربر درخواست کرد. در این شبکه از نودهای خصوصی و قابل اعتماد، می توان قابلیت هایی که بر روی شبکه عمومی وجود دارند، مانند توانایی حذف نودهای مضر، را حذف کرده یا در مقیاس کوچکتری از آنها استفاده کرد که باعث افزایش بیشتر سرعت تراکنش ها نیز می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید