چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
خانه معرفی و بررسی صرافی‌ها نگاهی بر نقاط قوت و ضعف بیت فاینکس/ گذشته‌ای تاریک آینده‌ای روشن

نگاهی بر نقاط قوت و ضعف بیت فاینکس/ گذشته‌ای تاریک آینده‌ای روشن

Bitfinex یک صرافی ارز دیجیتال است و توسط شرکت آمریکایی iFinex Inc اداره می‌شود که دفتر مرکزی آن در هنگ کنگ و دفتر دوم نیز در جزایر ویرجین انگلیس واقع شده است.

به گزارش ارزنیوز؛ بیت فاینکس، یکی از ۴ صرافی و تجارت‌خانه برتر جهان است که روزانه به مبادله انواع ارزهای دیجیتال می‌پردازد. از سال ۲۰۱۴، این صرافی بزرگ‌ترین پلتفرم مبادله بیت کوین بوده است که بیش از ۱۰ درصد از معاملات جهان را انجام می‌دهد. اما اخیرا آمار معاملات صرافی بیت ترکس (bittrex) کمی بیش‌تر از بیت فاینکس است و همین موضوع باعث رقابت بسیار این دو صرافی با یکدیگر شده است.

این صرافی، چندین مورد گزارش سرقت و یا گم شدن پول مشتریانش را در کارنامه‌ی خود داشته و در این خصوص نتوانسته‌اند عملکرد خوبی را در برقراری روابط بانکی از خود نشان دهند.

تحقیقات نشان می‌دهد که دستکاری قیمت بیت کوین در بیت فاینکس، حدود نیمی از افزایش قیمت بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ را به خود اختصاص داده است.

طبق بیانیه ۲۰۱۹ بیت فاینکس، قبل از ارائه یک میلیارد دلار توکن، در سال ۲۰۱۸، این صرافی ۴۰۴ میلیون دلار سود خالص داشته است. اما این نتایج حساب‌رسی نشده و تحت اصول حسابداری عمومی پذیرفته نیست.

بیت فاینکس در دسامبر ۲۰۱۲ به عنوان یک صرافی بیت کوین نظیر به نظیر (PEER_TO _PEER) تأسیس شده و خدمات تجارت دارایی دیجیتال را به کاربران در سراسر جهان ارائه می‌دهد. این صرافی در ابتدا به عنوان یک پلتفرم وام دهی حاشیه نظیر به نظیر برای بیت کوین آغاز به کار کرد و بعدها پشتیبانی بیشتری از ارزهای دیجیتال را به سیستم خود اضافه نمود.

اما در ماه مه سال ۲۰۱۵، تعداد ۱۵۰۰ بیت کوین در طی هک از این صرافی به سرقت رفت.

همچنین در همین سال مشتریان بورس نیز هک شده و حدود ۴۰۰ هزار دلار ضرر کردند و در یک سال بعد حدود ۷۳ میلیون دلار دیگر نیز از حساب مشتریان این پلتفرم سرقت شد. در پی این اخبار، دسترسی این صرافی به پرداخت و برداشت دلار آمریکا پس از این اتفاقات محدود گشت. در اکتبر ۲۰۱۸، بیت فاینکس در روابط بانکی خود دوباره با مشکلات جدی مواجه شد. اما مدیریت آن اظهار داشت که بیت فاینکس ورشکسته نیست.

اما در سال ۲۰۱۶، کمیسیون معاملات آتی کالاهای ایالات متحده به بیت فاینکس دستور پرداخت ۷۵ هزار دلار جریمه را، به دلیل ارائه معاملات غیرقانونی کالای تأمین شده با ارز خارج از بورس، داد. این دستور همچنین نشان داد که بیت فاینکس با عدم ثبت نام به عنوان تاجر کمیسیون آتی، قانون بورس کالا را نقض کرده است.

ماه‌ها بعد، بیت فاینکس اعلام کرد که این شرکت نقض امنیتی کرده است و در طی آن نقص امنیتی، ۷۲ میلیون دلار بیت کوین از حساب‌های مشتری این صرافی به سرقت رفته است. بلافاصله پس از انتشار این خبر، قیمت معاملات بیت کوین ۲۰ درصد سقوط کرد.

بیت فاینکس پس از اطلاع از این نقض، همه‌ی برداشت‌ها و فروش‌های بیت کوین را متوقف کرد. در این هک، بزرگترین نقض سیستم عامل تبادل بیت کوین، چیزی در حدود ۱۱۹۷۵۶ واحد بیت کوین، که در آن زمان حدود ۷۲ میلیون دلار بود، به سرقت رفت.

بیت کوین به سرقت رفته، از کیف پول‌های جداگانه کاربران گرفته شده بود و در این خصوص بیت فاینکس اعلام کرد: این هک را ردیابی می‌کنیم.

پس از این اتفاقات، مانده حساب مشتریان صرافی، حتی آن‌هایی که حساب‌هایشان هک نشده بود، 36درصد کاهش یافت و متضرر شدگان متناسب با ضرر و زیانشان، رمزهای بی.اف.ایکس (BFX) دریافت کردند.

یک سال پس از این ماجرا، این شرکت اعلام کرد که بعد از قطع انتقال‌های سیمانی ولز فارگو با تأخیر در پردازش برداشت دلار آمریکا مواجه شده است. اندکی پس از قطع انتقال‌های ولز فارگو، بیت فاینکس اظهار داشت که تمام ارتباطات بین المللی توسط بانک تایوانی‌اش نیز از دسترس خارج شده‌‌اند. از آن زمان، این صرافی بدون این‌که محل نگهداری پول‌ها را برای مشتریانش فاش کند، میان یک سری از بانک‌های موجود در کشورهای مختلف نقل مکان کرد.

گزارش شده است که بانک بین المللی نوبل، در سان‌ خوان پورتوریکو، برخی از بانک‌داری‌های دلار را برای مبادلات این صرافی در سال ۲۰۱۷ یا ۲۰۱۸ اداره کرده است. اما پس از مدتی، طبق روابط بانکی اعلام شد که در سپتامبر ۲۰۱۸ این صرافی، به دلیل مشکلات مالی، همکاری‌اش را با بانک نوبل خاتمه داده است.

در همان سال، بیت فاینکس با یک پست الکترونیکی از برخی کاربران خود جزئیات مالیاتی درخواست کرد و به دنبال این درخواست، شرکت اعلام کرد که اطلاعات ارسال شده را با دولت جزایر ویرجین انگلیس به اشتراک می‌گذارد و ممکن است پس از ارسال این مدارک  این دولت تصمیم بگیرد تا رسیدگی به پرونده‌ها را به دولت کشورهای محل اقامت کاربران منتقل کند.

فیل پاتر، مدیر ارشد استراتژی بیت فاینکس در همین برهه‌ی زمانی از صرافی خارج شد.

در آوریل ۲۰۱۹ دادستان کل نیویورک، لتیتیا جیمزف، شکایتی را بر علیه بیت فاینکس وضع کرد که بر طبق این شکایت این صرافی از ذخایر Tether، یک شرکت وابسته، برای جبران خسارت ۸۵۰ میلیون دلاری به پردازنده پرداخت پانامایی معروف به کریپتو کپیتال کراپ (Crypto Capital Corp)، استفاده کرده است. این صرافی متهم به داشتن تجارت انتقال پول بدون مجوز برای معامله‌گران ارز دیجیتال شد.

طبق این دادخواست، بیت فاینکس نتوانسته بود یک رابطه بانکی عادی را بدست آورد، بنابراین بیش از یک میلیارد دلار در این پردازنده پرداخت پانامایی معروف به کریپتو کپیتال کراپ سپرده گذاری کرده بود. اما در این بین موضوع اصلی آن بود که هیچ قرارداد منعقد شده‌ای میان این صرافی با کریپتو کپیتال وجود نداشت. جیمز ادعا کرد که بیت فاینکس در سال ۲۰۱۸ می‌دانست و یا گمان می‌کرد که کریپتو کپیتال از پرداخت پول فرار کرده است، اما واقعیت آن است که سرمایه گذاران آن هرگز از عمق ضرر‌ها مطلع نشدند.

رجی فاولر، که ادعا می‌شد با کریپتو کپیتال ارتباط دارد، متهم به داشتن تجارت انتقال پول بدون مجوز برای معامله‌گران ارز دیجیتال شد. باورها هاکی از این است که وی نتوانسته حدود ۸۵۰ میلیون دلار پول از دست رفته را به یکی از مشتریان گمنام خود بازگرداند. بازرسان همچنین ۱۴ هزار دلار ارز تقلبی از دفتر وی کشف و ضبط کردند.

بر اساس گزارشاتی که هنوز صحت آن تأیید نشده است، بیت فاینکس در سال ۲۰۱۸ سود ناخالصی معادل ۴۱۸ میلیون دلار، هزینه ۱۴ میلیون دلار، سود خالص ۴۰۴ میلیون دلار و سود سهام تقریبا ۲۶۲ میلیون دلاری داشته است. در سال ۲۰۱۷ ارقام گزارش شده رقمی بالغ بر ۳۳۳.۵ میلیون دلار سود ناخالص، ۶.۸ میلیون دلار هزینه، ۳۲۶ میلیون دلار سود خالص و ۲۴۶ میلیون دلار سود سهام بوده است.

اما اگر از عیوب و باگ‌های گذشته‌ی این صرافی بگذریم در حال حاضر اساس کار تجارت در این سایت اتریوم و بیت کوین است. شما می‌توانید با خرید بیت کوین و اتریوم و انتقال به این سایت، مبادلات خود را در تمام ارزهای دیجیتال دیگر انجام دهید. همچنین این صرافی انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال را نیز پشتیبانی می‌کند.

این موضوع حائز اهمیت است که، در بخش قوانین استفاده از این سایت رسما ساکنین کشورهای بوسنی، کره شمالی، عراق، ایران، سوریه، اتیوپی، اوگاندا، وانواتو و یمن محدود شده و حق استفاده از این پلتفرم را ندارند.

اگر بخواهیم از کارمزد قابل پرداخت این صرافی بگوییم باید در نظر بگیریم که عملیات شارژ حساب و برداشت این پلتفرم بدون کارمزد بوده و کارمزد باقی فعالیت‌های این صرافی در حدود حداکثر ۰.۲ درصد می‌باشد.

بیت فاینکس مطمئناً موفق شده است تا خود را به عنوان یک مهره‌ی برجسته در این اکوسیستم مستقر کند و  مخاطبان خود را به یک نوع بسیار خاص محدود نماید.

تا سال‌های اواخر، این پلتفرم خواستار حداقل سود حساب با حداقل ۱۰ هزار دلار بود، به این معناست که معامله‌گران خرده فروش احتمالا برای اولین معاملات خود بیت فاینکس را انتخاب نخواهند کرد، برای مثال، این معامله گران  بایننس یا بیت‌ترکس را با وجود هزینه‌های نسبتاً زیاد انتخاب در اولویت بالاتری نسبت به بیت فاینکس قرار می‌دهند.

این صرافی همچنین از تجارت فیات، سپرده گذاری و برداشت آن پشتیبانی می‌کند، اگرچه برای یک کاربر جدید، روند تأیید این صرافی خسته کننده بوده و می‌تواند تا دو ماه به طول انجامد، به دلیل سیاست‌های به کار گرفته شده از سوی این سیستم، اما نشان می‌دهد بسیاری از تجار با وجود همه‌ی مشکلات و باگ‌های این صرافی دوست دارند که وارد این  پلتفرم شده و مبادلات خود را با آن انجام دهند.

لینک منبعbitfinex

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید