چهارشنبه 4 خرداد 1401
خانه تحلیل بازار نگاهی به بازار هفته‌ی گذشته‌ی ارز دیجیتال/ انتظار صعود یا نزول

نگاهی به بازار هفته‌ی گذشته‌ی ارز دیجیتال/ انتظار صعود یا نزول

در این تحلیل به بررسی کامل پیشرفت و پس رفت چند ارز پر نوسان BTC ، ETH ، BNB ، XRP ، DOGE ، ADA ، DOT ، LTC ، UNI ، LINK در روزهای اخیر بازار خواهیم پرداخت.

به گزارش ارزنیوز؛ ضعف بیت کوین و رشد حماسی دوج کوین در هفته‌ی گذشته و به خصوص روزهای اخیر نشانه‌هایی از گرم شدن بیش از حد بازار و نیاز به اصلاحات کوتاه مدت را بیش از پیش مورد بحث قرارداد.

رشد گسترده‌ی دوج تا 0.45 دلار آن را به سمت سرمایه بازار بیش از 54 میلیارد دلار سوق داد تا بتواند این کوین را به پنجمین ارز رمزنگاری شده با سقف بازار تبدیل کند.

این سقف بلند بازار برای بسیاری تعجب آور است زیرا این پروژه هیچ توسعه دهنده فعالی ندارد و فقط یک کوین بر پایه الگوی رفتاری است، بنابراین رالی پر سرعت فعلی میان کوین‌ها یادآور دوره‌ی رونق ICO در سال 2017 شده است .

تجمعاتی مانند آنچه در دوج کوین مشاهده شد نشان می‌دهد که چندین معامله‌گر وارد معرکه شده‌اند و به دنبال ثروتمند شدن یک شبه هستند. تنها نکته‌ی مثبت این بود که شیدایی به سکه‌های دیگر سرایت نکرده است. اگر چنین شود، بازارهای رمزنگاری احتمالاً شاهد تصحیح شدید خواهد بود.

میزبان CNBC، جیم کرامر، به یکی از اولین افراد مشهوری تبدیل شده است که فاش کرد نیمی از موقعیت خود را در بیت کوین (BTC) بسته است. گرچه فروش کرامر یک رویداد منفرد است، اما وی هشدار می‌دهد که همه‌ی سرمایه گذاران حرفه‌ای که اخیراً به بیت کوین روی آوردند هودلر طولانی مدت نخواهند بود.

اگر سرمایه گذاران نهادی به خروج از بازار بشتابند، می‌تواند باعث اصلاح عظیم ارزهای رمزپایه شوند. معامله گران باید مراقب پرشوری غیرمنطقی باشند و از جذب شدن به معاملات فومو جلوگیری کنند زیرا بهتر است به یک برنامه معاملاتی پایبند بمانند و به اهداف بلندمدت فکر کنند تا این‌ که رویای ثروت یک شبه را در سر داشته باشند.

می خواهیم در این قسمت نگاهی به نمودارهای 10 ارز رمزنگاری شده برتر داشته باشیم تا سطح حمایت‌های مهم و مستحکم در هر ارز را شناسایی کنیم و سناریوهای مختلف صعودی و نزولی را ترسیم نماییم.

 

BTC / USDT

فشار بازار صعودی نتوانست در 13 آوریل از 60،000 تا 61،825.84 دلار از طریق شکست منطقه مقاومت بالایی سرمایه گذاری، قیمت را افزایش دهد. قیمت بیت کوین در 14 آوریل پس از رسیدن به بالاترین سطح خود در 64،849.27 دلار کاهش یافت و محرکان بازار صعودی در حال حاضر تلاش می‌کنند سطح 60،000 دلار را تغییر دهند.

اگر آن‌ها موفق به انجام این کار شوند، جفت BTC / USDT ممکن است یک تلاش دیگر برای از سرگیری روند صعودی انجام دهد. شکست 64،849.27 دلار می‌تواند مرحله بعدی روند صعودی را آغاز کند که در نهایت بیت کوین بتواند به 69،540 دلار و سپس به 79،566 دلار برسد.

با این حال، واگرایی منفی در شاخص مقاومت نسبی (RSI) هشدار دهنده اصلاح احتمالی است. جالب اینجاست که وقتی RSI نزدیک به خط روند نزولی رسیده بود، قیمت به صورت معکوس حرکت کرد.

اگر قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه (59،427 دلار) کاهش یابد، این اولین نشانه‌ی از دست دادن کنترل خریداران است. شکست زیر میانگین متحرک ساده 50 روزه (55814 دلار) این تصور را که احتمال اصلاح عمیق تر وجود دارد را، بیشتر تقویت می‌کند.

گاوها ممکن است تلاش کنند نزول را در حدود 50،460.02 دلار نگاه دارند اما اگر این سطح نیز شکسته شود، جفت ارز می‌تواند تا سطح حمایت اصلی یعنی 43006.77 دلار سقوط کند.

 

ETH / USDT

در همین بین اتر روند صعودی خود را ادامه داد و امروز به بالاترین قیمت خود در 2545.80 دلار رسید. رزرو سود توسط معامله گران، قیمت را به 2300 دلار کاهش داد اما گزارشات به دست آمده نشان می‌دهد که متحرکان صعودی همچنان با افت قیمت خرید می‌کنند.

اگر قیمت بهبود یابد و گاوها قیمت را به بالای 2545.8 دلار برسانند، جفت ارز ETH / USDT می‌تواند مرحله‌ی بعدی روند صعودی را آغاز کند. هدف بعدی، هدف صعودی 2745 دلار و سپس سطح 3000 دلار است.

بالاترین سطح میانگین متحرک نمایی 20 روزه (2،131 دلار) و RSI در نزدیکی منطقه خرید بیش از حد، نشان می‌دهد که مسیر داراری کمترین مقاومت در برابر صعود است. اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسد، این نمای صعودی فاقد اعتبار خواهد بود. چنین حرکتی می‌تواند قیمت را به 1،925.10 دلار کاهش دهد.

 

BNB / USDT

بایننس کوین در 14 آوریل الگوی کندل دوجی تشکیل داد و به دنبال آن الگوی کندل همچنان در 15 آوریل پیشرفت داشت. هر دو وضعیت نشان دهنده‌ی عدم تصمیم گیری بین بازار صعودی و نزولی است. در نهایت این عدم اطمینان امروز به سمت نزولی میل پیدا کرد.

با این حال، یک نکته جزئی این است که متحرکان بازار صعودی از سطح 38.2٪ فیبوناچی در 483.95 دلار دفاع می‌کنند. متحرکان صعودی اکنون سعی می‌کنند جفت BNB / USDT را به بالاترین سطح خود در 638.56 دلار برسانند و روند صعودی را از سر بگیرند.

برعکس، شکست در زیر 483.95 دلار می‌تواند قیمت را به میانگین متحرک نمایی 20 روزه (437 دلار) کاهش دهد. شکست در زیر این نمودار نشان می‌دهد که معامله گران با عجله از بازار خارج می‌شوند و این می‌تواند منجر به سقوط به سطح شکست در 348.69 دلار شود.

 

XRP / USDT

XRP در حال اصلاح روند صعودی شدید است. این متحرکان بازار صعودی در تلاشند تا از اولین پشتیبانی در سطح اصلاح 38.2درصد فیبوناچی در 1.48 دلار دفاع کنند.

جفت XRP / USDT ممکن است قبل از شروع حرکت بعدی، برای چند روز بین 1.48 تا 1.96 دلار ادغام شود.

شکستن قیمت بالاتر از 1.96 دلار می‌تواند مرحله بعدی روند صعودی را آغاز کرده که در نهایت سبب دستیابی به 2.54 دلار شود. افزایش میانگین متحرک و RSI در منطقه خرید بیش از حد نشان می‌دهد که در حال حاضر متحرکان بازار صعودی برتری دارند.

برخلاف این فرضیه مثبت، اگر متحرکان بازار نزولی قیمت خود را به زیر حمایت 1.48 دلار برسانند، جفت ارز می‌تواند به میانگین متحرک نمایی 20 روزه (1.18 دلار) سقوط کند. چنین حرکتی نشان می‌دهد که حرکت صعودی ضعیف شده و این می‌تواند روند بعدی صعودی را به تأخیر بیندازد.

 

DOGE / USDT

حرکت دوج کوین از سه روز گذشته در حال افزایش است و همین امر منجر به صعود روز گذشته شده است. این نشان می‌دهد که بیشتر معامله گران به دلیل فومو جذب تجارت می‌شوند.

معمولاً چنین زیاده روی‌هایی در خرید با یک شکل عمده‌ و برتر به وجود می‌آید. پس از خرید آخرین متحرکان بازار صعودی، قیمت معکوس شده و افت آبشاری آغاز می‌شود. پیش بینی صعود در چنین شورشی دشوار است اما سطح روانی 0.50 دلار ممکن است به عنوان یک مانع عمل کند.

کاهش پس از پایان جفت ارز DOGE / USDT به احتمال زیاد شرورانه خواهد بود. ممکن است سطح معمول فیبوناچی 38.2 درصد ثابت نباشد و احتمالاً جفت ارز تا سطح 0.20 دلار به 61.8 درصد فیبوناچی برسد.

بازرگانان باید تمایل به ورود به چنین معامله‌هایی را حتی در معرض خطر از دست دادن نیز کنترل کنند.

 

ADA / USDT

کاردانو (ADA) طی دو روز گذشته درگیری سختی بین متحرکان بازار صعودی و نزولی برای دست‌یابی به قیمت نزدیک 1.48 دلار داشته است. اگرچه گاوها امروز توانستند قیمت را به بالای 1.48 دلار برسانند، از سوی دیگر خرس‌ها خیلی زود توانستند قیمت را به زیر سطح برگردانند.

به نظر می‌رسد پس از سومین تلاش ناموفق برای حفظ قیمت بالاتر از 1.48 دلار، گاوها امروز موقعیت‌های خود را دور انداختند و در نتیجه الگوی کندال برای این ارز در روز بعد شکل گرفت.

با این حال، روند بازار نشان می‌دهد که متحرکان صعودی افت قیمت تا میانگین متحرک نمایی 20 روزه (1.28 دلار) را به صورت تهاجمی خریداری کرده‌اند و اکنون ممکن است یک تلاش دیگر برای افزایش قیمت بالاتر از منطقه مقاومت 1.48 دلار تا 1.55 دلار داشته باشند.

اگر آن‌ها موفق به انجام این کار شوند، جفت ADA / USDT می تواند روند صعودی را از سر بگیرد و سفر به سمت 2 دلار را آغاز کند. برعکس، شکسته شدن زیر میانگین متحرک می‌تواند به خرس‌ها فرصتی بدهد تا قیمت را به 1.03 دلار برسانند.

 

DOT / USDT

متحرکان  در 13 آوریل Polkadot (DOT) را به بالای 42.28 دلار رساندند اما نتوانستند بالاترین قیمت 46.80 دلار را به چالش بکشند. این نشان دهنده عدم تقاضا در سطوح بالاتر است. آلت کوین امروز به زیر 42.28 دلار رسیده و خرس‌ها اکنون سعی می‌کنند قیمت خود را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه (40 دلار) برسانند.

در صورت موفقیت، فروش ممکن است بیشتر شود زیرا تلاشگران بازار صعودی شاید برای پوشش موقعیت‌های خود عجله کنند. چنین حرکتی می‌تواند جفت DOT / USDT را به 32.50 دلار و سپس به 26.50 دلار تبدیل کند.

برخلاف این فرضیه، اگر قیمت مجدداً از میانگین متحرک نمایی 20 روزه عقب نشینی کند، این نشان می‌دهد که گاوها منصرف نشده‌اند. آن‌ها یک بار دیگر تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالاتر از مقاومت 46.80 دلار رسانده و روند صعودی را از سر بگیرند.

 

LTC / USDT

این بار لایت کوین در یک روند صعودی قوی قرار دارد. جفت ارز LTC / USDT با رسیدن به 307.42 دلار از هدف فراتر رفت و مسیر صعود را به 374 دلار باز کرد. با این حال ، RSI بالای 76 نشان دهنده احتیاط بوده زیرا در گذشته، وقتی سطح RSI نزدیک به 80 بود، این جفت ارز بارها وارد اصلاح شده است.

حمایت گسترده برای تماشای روند نزولی، میانگین متحرک نمایی 20 روزه را به (241 دلار) رساند. وقفه ایجاد شده در زیر این تلاش‌ها اولین نشانه‌های خستگی متحرکان بازار صعودی از این ارز و احتمال اصلاح عمیق تر خواهد بود.

 

UNI / USDT

یونی سوآپ در 15 آوریل به بالاترین حد خود رسید اما گاوها در تلاش هستند تا سطوح بالاتر را حفظ کنند. هنگامی که قیمت پس از شکستن مقاومت قابل توجهی نتواند بیشتر رشد کند، این نشان دهنده‌ی فرسودگی  در روند بازار آن کوین است.

با این حال، نمودار نشان می‌دهد که گاوها همچنان در افت قیمت خرید می‌کنند. اگر خریداران بتوانند قیمت را از 39.60 دلار بالاتر ببرند، جفت UNI / USDT می‌تواند تا 43.43 دلار و سپس 50 دلار افزایش یابد.

از طرف دیگر، اگر قیمت دوباره کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه (32 دلار) برسد، چندین گاو تهاجمی که در شکست 35.20 دلاری این کوین را خریداری کرده اند، ممکن است از موقعیت‌های خود انصراف دهند. انحلال طولانی مدت می تواند قیمت را به 27.97 دلار کاهش دهد.

 

Link/USDT

Chainlink (LINK) در 14 آوریل به بالاتر از مقاومت 36.93 دلار افزایش یافت و این نشان دهنده‌ی از سرگیری روند صعودی است. جایی که رزرو سود آغاز شد و آلت کوین به بالاترین قیمت خود در 44.33 دلار رسید.

میانگین متحرک نمایی 20 روزه (32 دلار) افزایش یافته و RSI به بالاتر از 65 رسیده است، این نشان می‌دهد که گاوها دوباره فرمان بازی را به دست گرفتند.

با این حال، نمودار هاکی از آن است که گاوها امروز با حمله‌ای تهاجمی این کوین را تا 38.52 دلار خریداری کردند. این نشان می‌دهد که احساسات برای این کوین مثبت باقی مانده و متحرکان صعودی در سطوح پایینتری خرید می‌کنند.

اکنون خریداران سعی می‌کنند با افزایش قیمت به بالای 44.33 دلار روند صعودی را از سر بگیرند. در صورت موفقیت، جفت ارز LINK / USDT می‌تواند به 50 دلار نیز برسد.

بر خلاف این فرضیه، اگر قیمت دوباره کاهش یابد و از سد 36.93 دلار بگذرد، جفت ارز می‌تواند به میانگین متحرک نمایی 20 روزه (34 دلار) سقوط کند. اگر این حمایت از هم گسسته شود، کاهش می‌تواند به SMA   50روزه (30 دلار) گسترش یابد.

تمامی داده‌ها توسط صرافی HitBTC ارائه شده است.

لینک منبعcointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید